Chyba każdy na własne oczy chciałby zobaczyć antyczne pozostałości będące dziś symbolem Egiptu. To dlatego takim powodzeniem wśród turystów cieszą się piramidy w Gizie. Na szczęście w ich pobliżu znajduje się jeszcze jedna atrakcja, która zdradza fascynujące kulisy starożytnej cywilizacji Egiptu.
Wielkie Muzeum Egipskie, znane także jako GEM (od angielskiej nazwy Grand Egyptian Museum), będzie największym muzeum na świecie poświęconym jednej cywilizacji. Będzie, bo choć niektóre pomieszczenia i sale wystawowe można zobaczyć już teraz, na otwarcie pełnej ekspozycji zwiedzający wciąż muszą poczekać.
Instytucja ulokowana jest w Gizie, w pobliżu słynnych piramid, z którymi de facto ma być połączona długą alejką. O tym, jak wyglądają muzealne wystawy ostatnio dowiadujemy się coraz więcej, bo władze obiektu jeszcze przed oficjalnym otwarciem zdecydowały się na pokazanie światu części ekspozycji. To właśnie dzięki temu mamy już garść informacji nie tylko o historii budowy muzeum, ale także o strukturze jego wnętrza.
Burzliwa historia muzeum
Ogólnoświatowy konkurs na projekt nowego kompleksu muzealnego ogłoszono w styczniu 2002 roku. Już miesiąc później na miejscu budowy, zaledwie dwa kilometry od największych zabytków Egiptu, położono uroczysty kamień węgielny. I to by było na tyle, jeśli chodzi o sprawne kroki. Dalsze postępy nie były już tak szybko widoczne.
Budowa Wielkiego Muzeum Egipskiego rozpoczęła się na dobre w 2005 roku, ale problemy natury środowiskowej i finansowej oraz niepokoje społeczne spowodowały ogromne opóźnienia. Na początku 2011 roku prace nad muzeum przerwała Arabska Wiosna Ludów i choć w 2014 roku, po stabilizacji rządu, projekt szybko powrócił na właściwe tory, do tej pory nie doczekaliśmy się oficjalnej inauguracji.
Kiedy odbędzie się otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego?
Pierwszą ogłoszoną przez rząd egipski planowaną datą otwarcia był początek roku 2018. Kolejne komplikacje sprawiły, że termin ten przesunięto na 2019 rok, choć mało kto brał tę datę na poważnie.
W chwili obecnej huczne otwarcie jednego z największych muzeów na świecie wyznaczone jest na końcówkę 2024 roku i wszystko wskazuje na to, że cel ten uda się osiągnąć. Podobno pracy nad ostatnimi szczegółami dogląda sam premier Egiptu oraz Ministerstwo Turystyki. Być może dzięki temu ci z Was, którzy do Egiptu wybierają się pod koniec roku, będą mogli obejrzeć nowe muzeum w pełnej okazałości. Ale choć o konkretnych datach inauguracji wciąż się nie mówi, muzeum w pewnym sensie można zwiedzać już dziś.
16 października 2024 r. odbyło się tak zwane próbne otwarcie, dzięki któremu po uprzedniej rezerwacji biletów pierwsi goście mogą zobaczyć kilka wystawowych sal. Zgodnie z planem w miarę upływu czasu udostępnianych publiczności ma być coraz więcej pomieszczeń, a docelowo, pod koniec okresu próbnego, zobaczyć będzie można aż 12 sal wypełnionych eksponatami. Dla turystów ma to być szansa, by rzucić okiem na wnętrza największego muzeum poświęconego egipskiej cywilizacji jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem, a dla władz – sposób na przetestowanie gotowości obiektu i zebranie opinii odwiedzających.
Potwierdzono już jednak informację, że takie przedpremierowe zwiedzanie wciąż nie pozwoli Wam zobaczyć tego, na co czeka cały świat. Nigdy wcześniej nie eksponowany kompletny skarb Tutanchamona, liczący ponad 5 000 elementów, ma być największą dumą instytucji. Niestety będzie on zaprezentowany publiczności dopiero po ostatecznym otwarciu bram Wielkiego Muzeum Egipskiego.
Wizja Wielkiego Muzeum Egipskiego
Nowe Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym kompleksem muzeów archeologicznych na świecie. Cała konstrukcja, co doskonale widać także z zewnątrz, oparta jest na piramidalnym kształcie. Nie chodzi tu jednak jedynie o trójkątne dekoracje, ale także kształt całego budynku i poszczególnych sal. Muzeum ma pomieścić i wyeksponować ponad 100 000 artefaktów. Większość z nich to jedne z największych starożytnych skarbów świata powierzonych pod opiekę Egiptowi. Wśród artefaktów znajdować się będą zarówno prehistoryczne wykopaliska jak i pozostałości z czasów faraonów i bardziej współczesnych okresów egipskiej historii.
Jedną z największych gwiazd muzeum będzie pierwsza na świecie wystawa skupiająca całą kolekcję skarbów Tutanchamona. Prawdopodobnie zobaczymy tam także ekspozycje poświęcone wyposażeniu grobowca Hetepheres I oraz słynne łodzie słoneczne Cheopsa. Wszystkie wystawy mają być zorganizowane z użyciem najnowszych technologii, w tym także sztucznej inteligencji. Co ciekawe, w muzeum znajdować się będzie także osobna strefa dla dzieci, sale konferencyjne, centrum szkoleniowe i obszerne centrum konserwacji zabytków.
Co można zobaczyć w Wielkim Muzeum Egipskim?
Na głównym placu prowadzącym do wejścia można zobaczyć wiszący obelisk. Ma on służyć nie tylko jako ozdoba terenu, ale także miejsce spotkań grupowych. Po wejściu do budynku przejdziecie przez Grand Lobby oraz Szklane Lobby. Nad głównym atrium góruje imponujących rozmiarów posąg króla Ramzesa II, a tuż za nim ujawniają się dwa posągi króla i królowej z epoki ptolemeuszy. Stoi tam także wyjątkowa kolumna króla Merenptaha, przedstawiająca sceny z jego zwycięstwa w walkach z plemionami libijskimi.
Wycieczka po muzeum przeprowadzi Was też przez Wielkie Schody, mające 64 m długości i 24 m wysokości. Ozdobione są one 72 artefaktami, podzielonymi na cztery obszary tematyczne: królewski wizerunek, boskie domy, bogowie oraz podróż do świata zmarłych. Zgodnie z planem mają one pokazywać przekrój całej historii starożytnego Egiptu. Podróż, w jaką zabiera gości klatka schodowa, prowadzi do niezwykłego miejsca. Na szczycie schodów zorganizowano swego rodzaju punkt widokowy. Za spektakularną, szklaną ścianą rozciąga się niezwykły widok na słynne piramidy.
Udostępnione w ramach okresu próbnego sale wystawowe eksponują dodatkowo blisko 15 000 artefaktów i dzieł sztuki, pochodzących z różnych etapów historii Egiptu. Dla zwiedzających otwarta jest także część ogrodów, strefa handlowa i kawiarnie. Co ciekawe, w otwartych na terenie muzeum sklepach znajdziecie nie tylko pamiątki i miniaturki artefaktów, ale także butiki znanych na całym świecie egipskich marek.
WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli tematyka starożytnego Egiptu jest szczególnie bliska Waszemu sercu, podczas podróży po Egipcie możecie także zorganizować przystanek w pobliżu miasta Luksor. Znajduje się tam słynna Dolina Królów, miejsce pochówku faraonów i ich rodzin.
Zanim kupicie bilet
Dzięki wprowadzonym w październiku wycieczkom testowym zwiedzać można obecnie całkiem sporą część muzeum. I choć o kompletnym zwiedzaniu na razie nie ma mowy, by zobaczyć konstrukcję od wewnątrz trzeba oczywiście wykupić bilet (tym razem nieco droższy od tych, które sprzedawano, gdy zwiedzać można było jedynie klatkę schodową i hol). Warto zastanowić się nad wycieczką, organizowaną na przykład za pośrednictwem serwisu GetYourGuide.
Większość z nich zawiera dodatkowo takie ułatwienia jak transport z hotelu czy audioprzewodnik. Jeśli jednak zdecydujecie się kupić bilet na własną rękę, patrzcie uważnie na kategorie, bo obcokrajowców obowiązują inne ceny biletów niż miejscowych. Należy też pamiętać o spakowaniu dokumentów tożsamości, bo skrupulatnie sprawdzane są one na wejściu.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Wielkiego Muzeum Egipskiego najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: X4VF+V38, Cairo – Alexandria Desert Rd, Kafr Nassar, Al Haram, Egipt
- Kup bilety na GetYourGuide