Zatoka Wraku na Zakynthos – Turystyczna atrakcja zrodzona z wypadku

Data publikacji:

Udostępnij:

Zakynthos, perła archipelagu Wysp Jońskich, skrywa wiele tajemnic. Jednym z sekretów tej wyspy jest wrak statku, który koniecznie trzeba zobaczyć, zanim na zawsze zniknie z rajskiej zatoki.

Zatoka Wraku, znana również jako Plaża Navagio, położona jest w północno-zachodniej części greckiej wyspy Zakynthos. Pierwotnie znana jako Agios Georgios, zyskała swój obecny przydomek dzięki zakopanym w piasku pozostałościom statku, który rozbił się na greckim wybrzeżu pod koniec XX wieku. To jeden z tych punktów na mapie, które sprawiają, że turyści bez zastanowienia wybierają greckie wyspy na swoje wymarzone wakacje. Wrak statku to jednak nie jedyne, co sprawia, że to miejsce jest tak niezwykłe…

Skąd wrak na greckiej wyspie?

Aby dowiedzieć się jak wrak statku znalazł się na greckiej plaży, musimy cofnąć się w czasie do roku 1980. Znanych jest stosunkowo niewiele szczegółów dotyczących tej historii, ale być może to właśnie dlatego wciąż wzbudza ona w przyjezdnych taką ciekawość. Zakotwiczony w Zatoce Wraku statek to Panagiotis, na pokładzie którego przemycano – prawdopodobnie do Włoch – około 2000 pudełek papierosów o wartości około 30 milionów drachm, stanowiących ówczesną walutę Grecji.

Statek osiadł na mieliźnie i najwidoczniej z powodu złych warunków pogodowych nie mógł się wydostać z zatoki. Greckie władze po otrzymaniu informacji o przemycie interweniowały, wysyłając marynarkę wojenną w pościg. Statek został znaleziony przez policję morską 5 października 1980 roku. Cała jego załoga uciekła, opuszczając statek na brzegu, gdzie pozostał aż do dnia dzisiejszego.

Plaża Navagio

Choć szkielet statku Panagiotis zdecydowanie dodaje temu miejscu nutki tajemniczości, słynna Zatoka Wraku zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na znajdujący się tam zardzewiały kadłub. Plaża otoczona jest wysokimi, wapiennymi klifami, wznoszącymi się nawet na 200 metrów wysokości. Ich biel pięknie kontrastuje z olśniewającym błękitem otaczającej je wody. Grecja co prawda od dawna słynie ze swoich krystalicznych wód, które co roku przyciągają mnóstwo turystów, ale kolor morza przy Plaży Wraku po prostu zapiera dech w piersi. Do wapiennych skał kolorem zbliżony jest także piasek pokrywający tę plażę. Zamiast złotych ziarenek skrzących się w pełnym słońcu znajdziecie tam biały, drobny, delikatny piasek. Niekiedy spektaklu dopełniają też widoczne na horyzoncie, ekskluzywne jachty i żaglowce.

Jak dostać się do Zatoki Wraku?

Na plażę Navagio nie dostaniecie się od strony lądu. Jest ona dostępna tylko i wyłącznie drogą morską, ale być może to kolejny czynnik dodający magii temu miejscu. Opcji jest kilka. Można wynająć łódkę czy żaglówkę, wykupić wycieczkę speed-boatem albo rejs większym statkiem. Różne rodzaje wycieczek tego typu możecie zarezerwować w serwisie GetYourGuide.

Widok słynnej plaży w zatoce wraku
Widok słynnej plaży w zatoce wraku

Takie pół- oraz całodniowe wycieczki często połączone są z wizytą w Błękitnych Grotach oraz z przystankami na innych plażach i w punktach widokowych, dzięki czemu wygodnie poznacie większy fragment wybrzeża. Jako że Zatoka Wraku uchodzi za najpopularniejszą atrakcję na wyspie Zakynthos, takie rejsy wypływają z praktycznie każdego portu na wyspie, szczególnie w sezonie turystycznym.

Zatoka Wraku z punktu widokowego

Zatoką Wraku zachwycicie się jednak najbardziej nie z samej plaży, a z punktu widokowego położonego na klifie. Platforma przeznaczona do obserwacji jest łatwo dostępna samochodem, a roztaczający się z niej widok najpiękniejszej z plaż Zakynthos na pewno wywoła uśmiech na Waszych twarzach. Niewielki punkt widokowy bardzo często oblegany jest natomiast przez grupy turystów korzystających z wycieczek autobusowych. Z tego względu długie oglądanie wybrzeża może okazać się niemożliwe, a proces fotografowania – dość nerwowy.

Obok platformy widoczna jest prowadzącą wzdłuż klifu ścieżka, która może okazać się wybawieniem przed zbędnym zamieszaniem. Z krańca cypelku bez pośpiechu zobaczyć można jeszcze bardziej oszałamiający widok plaży i w spokoju zrobić zdjęcia godne okładki magazynu podróżniczego. Ale uwaga! Oficjalny punkt obserwacyjny jest jedynym bezpiecznym miejscem w okolicy, przygotowanym na wizyty gości. Ani trasa prowadząca na koniec zbocza ani sam klif nie są w żaden sposób zabezpieczone. Taki spacer jest więc wycieczką na własne ryzyko, którą należy odbyć, przemieszczając się zawsze w bezpiecznej odległości od krawędzi klifu.

Plaża wraku uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie
Plaża wraku uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie

WARTO WIEDZIEĆ: Bezpieczeństwo klifów otaczających Zatokę Wraku jest stale monitorowane przez lokalne służby, więc prowadząca wzdłuż klifu ścieżka może być czasem zamknięta z powodu małej stabilności podłoża i wysokiego prawdopodobieństwa występowania osuwisk.

Obecna sytuacja Zatoki Wraku

2018 rok był momentem przełomowym dla losów Zatoki Wraku. Zakynthos nawiedziły trzęsienia ziemi o sile 6,4 w skali Richtera, których skutkiem były osunięcia się sporych fragmentów klifu. W ich wyniku 7 osób przebywających na plaży Navagio zostało rannych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów zamknięto wtedy dostęp do plaży. Otwarto ją ponownie w 2019 roku, ale nie na długo bo od 2023 roku plażowanie znów jest zakazane. W tym samym roku, śledząc rekomendacje prezesa Narodowej Organizacji Planowania i Ochrony przed Trzęsieniami Ziemi, w Dzienniku Urzędowym opublikowano rozporządzenie zakazujące nie tylko pobytu na plaży, ale i zakotwiczania wszelkich łodzi na tym wybrzeżu. Oznacza to, że w chwili obecnej plażę można oglądać jedynie z pokładu statku znacznie oddalonego od brzegu albo z punktu widokowego.

Statek, który wciąż przegrywa z żywiołem

Osuwające się skały to jednak nie jedyne co zagraża popularności tego miejsca. Nie wiadomo tak naprawdę, ile czasu zostało na podziwianie klimatycznego wraku na plaży Navagio. W 2021 roku sztorm zabrał pod powierzchnię wody ogromną część statku. Niestety, jako że po tym nieszczęśliwym wypadku nie zrobiono nic, aby zakonserwować wrak, w styczniu 2024 roku kolejna wichura przełamała Panagiotis na pół, a jego pozostałości jeszcze bardziej zanurzyły się w piasku, stawiając przyszłość tego turystycznego zakątka pod znakiem zapytania.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Dolina Królów w Egipcie – Niezwykłe świadectwo starożytnego świata

Dziś wehikuł czasu przenosi nas do epoki fascynujących rytuałów, hieroglifów i wszechmocnych faraonów. Zaczynamy podróż do bram czołowego...

Pałac Buckingham – Londyński symbol królewskiej władzy

Choć pałac ten jest jedną z wielu brytyjskich rezydencji królewskich, to właśnie on jeden jest rozpoznawalny na całym...

Meteory w Grecji – Klasztory pływające w przestworzach

Każda podróż to szansa na odkrycie bajecznych zakamarków, ale niektóre z punktów na mapie świata sprawiają, że zwiedzający...

Park wodny Atlantis Aquaventure i najwyższa zjeżdżalnia na świecie

Wakacje w Dubaju to nie tylko niekończący się wachlarz atrakcji, ale także nieustanne poszukiwanie schronienia przed uciążliwym upałem....