Kiedy lawendowe pola w Prowansji są naprawdę lawendowe?

Data publikacji:

Udostępnij:

Prawdopodobnie nic nie kojarzy się z Prowansją tak mocno jak piękne lawendowe pola. To absolutny znak rozpoznawczy tego regionu i widok tak zachwycający, że potrafi poruszyć serca nawet największych malkontentów.

Kwitnące pola lawendy przyciągają na południe Francji osoby z różnych zakątków Europy. Fotograficzne sesje ślubne w środku lawendowego pola to marzenie niejednej młodej pary. Ale nie tylko! Coraz częściej są to miejsca odwiedzane także przez influencerów, co jest ciekawe pod tym kątem, że niewiele osób przemierzałoby kilkaset kilometrów tylko po to, aby zrobić sobie kilka uroczych selfie pośrodku malowniczych łanów pszenicy czy owsa. W przypadku lawendy chodzi jednak o coś więcej. Chodzi przede wszystkim o fioletowy kolor, który w naturze jest rzadko spotykany i zapewne też przez to – tak bardzo przez nas pożądany.

Zanim jednak wybierzesz się na pola lawendowe, warto poznać je nieco lepiej. W tym artykule dowiesz się, kiedy kwitnie lawenda, w których miejscach zobaczysz najpiękniejsze pola lawendy, a na koniec – jakie pamiątki warto przywieźć z takiej wycieczki. Nie przedłużając więc, zaczynamy!

Kiedy kwitnie lawenda w Prowansji?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule tego artykułu, warto pamiętać, że pola lawendy w Prowansji nie zawsze są tak malownicze, jak mogłoby się wydawać. Przez większą część roku bardziej przypominają brązowe krzaki, które nijak mają się do kolorowych obrazków z widokówek. Jeśli więc chcesz zobaczyć je w pełni krasy, musisz wziąć pod uwagę konkretny okres, w którym kwitnie lawenda. W różnych częściach Prowansji może się on nieco różnić, jednak zazwyczaj od połowy czerwca do końca lipca istnieje największa szansa na to, aby zobaczyć najpiękniejsze lawendowe pola. Od połowy sierpnia są już raczej małe szanse na to, że uda Ci się załapać na spektakularne widoki.

Gdzie znaleźć najpiękniejsze pola lawendowe?

Piękne fioletowe pola lawendy ciągnące się aż po horyzont znajdziesz w miejscowości Valensole. Te najczęściej fotografowane znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Lavandes Angelvin – popularnego sklepu położonego pośrodku pól lawendowych, w którym może kupić rozmaite produkty z lawendy i lawendyny wprost od producenta.

Piękne pola lawendy w Prowansji, okolice miasteczka Valensole.
Piękne pola lawendy w Prowansji, okolice miasteczka Valensole.

I choć Valensole to rzeczywiście najbardziej rozsławiona miejscówka do podziwiania pól lawendy, to warto wiedzieć, że podobnych miejsc w Prowansji znajdziesz dużo, dużo więcej! Wśród tych, które osobiście uważam za najbardziej godne polecenia, wymieniłabym: Luberon, Sault, Banon, Thoard i Argens. Możecie też skorzystać z mapki poniżej, która przedstawia przykładowy szlak lawendy i pozwoli Ci w łatwy sposób zwiedzić miejsca, gdzie czekają Cię najbardziej nieziemskie widoki.

Muzeum Lawendy w Luberon

A teraz czas na coś naprawdę specjalnego i tylko dla największych fanów lawendy. Czy wiesz, że ta roślina doczekała się nawet swojego muzeum? Zostało ono założone w 1991 roku w miejscowości Luberon, a za jego powstanie odpowiada rodzina Lincelé, która już od kilku pokoleń zajmuje się uprawą lawendy i jej wykorzystaniem produkcyjnym. Zwiedzanie Muzeum Lawendy to okazja do tego, by jeszcze lepiej poznać historię i wpływ tego surowca na przemysł kosmetyczny, perfumeryjny i spożywczy. Oprócz szansy na zdobycie bezcennej wiedzy z pierwszej ręki, zwiedzający mają także możliwość zrobienia zakupów w tutejszym butiku, który oferuje różne produkty z lawendy i lawendyny.

Lawendowe pola w Prowansji z przewodnikiem i na własną rękę

Wycieczki do pól lawendy to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Prowansji i na Lazurowym Wybrzeżu. Wiele z nich organizowanych jest bezpośrednio z takich miast jak: Nicea, Cannes, Aix-en-Provence, Awinion, czy Marsylia. Możesz je znaleźć np. w serwisie GetYourGuide. Jest to idealna opcja dla osób, które nie przepadają za organizowaniem tego typu wypadów na własną rękę.

Samodzielne zwiedzanie ma jednak tę przewagę, że nie ogranicza Cię pod kątem tego, jakie miejsca odwiedzisz i ile czasu w nich spędzisz. Konieczny będzie oczywiście samochód lub skuter, więc jeśli nie dysponujesz własnym, polecam wynajem np. na stronie RentalCars. Przejeżdżając przez kolejne wioski i miasteczka, szybko przekonasz się, że nie sposób przeoczyć lawendę, która porasta większość okolicznych pól i wzgórz. A jeśli będziesz korzystać z mapki zamieszczonej wyżej, odnalezienie najpiękniejszych miejsc nie sprawi Ci żadnego problemu.

Pole lawendy i opactwo Sénanque w miejscowości Gordes.
Pole lawendy i opactwo Sénanque w miejscowości Gordes.

Czy lawenda i lawendyna to to samo?

Odwiedzając pola lawendowe, w wielu prowansalskich miasteczkach natrafisz także na sklepy sprzedające produkty z lawendy i lawendyny. Czym różnią się te dwie rośliny? Lawenda to naturalnie kwitnąca roślina, która posiada delikatny, kwiatowy, uspokajający zapach. Lawendyna to w pewnym sensie kuzynka lawendy – roślina, która powstała jako jej hybryda i której uprawę na szeroką skalę rozpoczęto we Francji w latach 20. XX wieku. Tyle jeśli chodzi o rys historyczny.

Pola lawendy w Prowansji.
Lawendowe pola w Prowansji.

W praktyce obie odmiany różnią się od siebie nieco wyglądem oraz zastosowaniem. Lawendyna w związku z tym, że posiada bardziej intensywny, czasem nawet lekko drażniący zapach, wykorzystywana jest często przy produkcji środków czystości, olejków zapachowych, mydeł, odświeżaczy powietrza, kosmetyków itp. Lawendę z kolei częściej wykorzystuje się w aromaterapii i medycynie alternatywnej. Podczas zakupów w prowansalskich sklepikach niech nie zdziwi Cię więc fakt, że część produktów zawiera lawendę, a inne – lawendynę. W obu przypadkach mówimy o tej samej roślinie, tyle że o dwóch jej odmianach.

Bardziej i mniej typowe produkty z lawendy

A jakie produkty z lawendy i lawendyny warto kupić w pierwszej kolejności? Klasyką gatunku są oczywiście charakterystyczne fioletowe mydełka. Warto zwrócić jednak uwagę także na lawendowe olejki i sole do kąpieli. Wśród produktów kosmetycznych można znaleźć też: kremy, szampony, balsamy, wody toaletowe czy perfumy tworzone na bazie lawendy i lawendyny.

Interesującym dla wielu osób produktem mogą być też olejki eteryczne, którym przypisuje się różne zdrowotne właściwości, takie jak: zmniejszanie stanów depresyjnych, eliminowanie napięcia nerwowego, czy leczenie migreny. Oczywiście skuteczność ich działania w przypadku każdej osoby może być inna, jednak jeśli posiadacie pozytywne doświadczenia z aromaterapią, być może olejki z lawendy będą również tymi, którymi warto się zainteresować.

Oczywiście nie zapominajmy też o produktach spożywczych. Nie tylko w małych, prowansalskich miasteczkach, ale i w dużych supermarketach na południu Francji bez trudu znajdziemy miody, cukierki, likiery, syropy, oleje, czy herbaty wyprodukowane na bazie lawendy. Jeśli natomiast chcielibyście zaskoczyć swoich gości lub domowników czymś bardziej wyszukanym – możecie kupić suszone, jadalne kwiaty lawendy, a następnie wykorzystać je jako niecodzienny dodatek do potraw.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...