Aix-en-Provence – Z czego słynie dawna stolica Prowansji?

Data publikacji:

Udostępnij:

Wspólną cechą niemal wszystkich miast i miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu jest to, że każde z nich potrafi skraść serce w inny sposób. Nie inaczej jest w przypadku miasta, które poznasz w tym artykule.

Aix-en-Provence, położone 30 km na północ od Marsylii, to dawna stolica Prowansji. Historia tego miasta sięga jeszcze czasów rzymskich. I choć z tamtego okresu do współczesności niewiele przetrwało, to jest to wciąż jedno z najważniejszych miejsc na mapie francuskiej riwiery. Zwiedzanie można rozpocząć klasycznie od starówki albo od szlaku Paula Cézanne’a, którego dziedzictwo jest w tym mieście widoczne na każdym kroku. W tym artykule zaczniemy więc właśnie od niego.

Kulturalne atrakcje Aix-en-Provence

Wejście do Atelier Paul Cézanne'a w Aix-en-Provence
Wejście do Atelier Paul Cézanne’a w Aix-en-Provence

Aix-en-Provence to przede wszystkim gratka dla osób kochających kulturę i sztukę. Dawna stolica Prowansji to miasto, w którym urodził się i zmarł Paul Cézanne, jeden z najsłynniejszych francuskich postimpresjonistów. Miłośników twórczości tego artysty zachęcam do odwiedzenia Atelier de Cézanne – dawnej pracowni malarza przy ulicy 9 Avenue Paul Cézanne, w której obecnie mieści się jego muzeum. To tutaj powstały słynne dzieła, takie jak: „Wielkie kąpiące” (fr. Les grandes baigneuses), „Góra Sainte-Victoire” (fr. Mont Sainte-Victoire) czy „Piramida czaszek” (fr. Pyramide de crânes).

WARTO WIEDZIEĆ: Oprócz Paula Cézanne’a z Aix-en-Provence byli związani także tacy artyści jak Emil Zola czy Marcel Pagnol.

Inną kulturalną wizytówką Aix-en-Provence jest Musée Granet. Ekspozycja tego muzeum została zaprezentowana w dwóch odrębnych budynkach. Na Place Saint-Jean de Malte w dawnej siedzibie kawalerów maltańskich możemy podziwiać kolekcję muzeum obejmującą okres od starożytności do XX wieku, w skład której wchodzi blisko 600 obrazów i rzeźb. Przy Place Jean-Boyer znajdziemy natomiast Musée Granet XXe, czyli kolekcję malarstwa XX wieku, która skupiona jest przede wszystkim wokół impresjonistów i postimpresjonistów. Dodatkową zachętą do zobaczenia całej kolekcji muzeum niech będzie fakt, że zobaczymy tu m.in. dzieła takich artystów jak: Picasso, van Gogh, van Dyck, Rembrandt, Cézanne, Renoir, Monet czy Degas.

Stare Miasto Aix-en-Provence i deptak Cours Mirabeau

Malowniczy deptak Cours Mirabeau w Aix-en-Provence
Malowniczy deptak Cours Mirabeau w Aix-en-Provence

Trudno wyobrazić sobie, czym byłoby Aix-en-Provence bez swojej starówki. Dla wielu osób to właśnie stare miasto i spacer wśród wąskich uliczek jest głównym powodem do odwiedzenia dawnej stolicy Prowansji. Spacer możecie rozpocząć przy Cours Mirabeau – pięknym, szerokim, osłoniętym platanami bulwarze, któremu początek daje fontanna Fontaine de la Rotonde. Fontanny są zresztą jeszcze jednym charakterystycznym elementem architektonicznym w krajobrazie Aix-en-Provence, dlatego niech nie zdziwi Cię fakt, że podczas spaceru po starym mieście z pewnością nieraz się na nie natkniesz. Nie bez powodu mówi się, że jest to miasto stu fontann.

Miasto Aix-en-Provence w przeszłości było stolicą Prowansji
Miasto Aix-en-Provence w przeszłości było stolicą Prowansji

Obu stronom staromiejskiego deptaka uroku dodają zabytkowe kamienice z XVII i XVIII wieku. Cours Mirabeau to także dobre miejsce do wrzucenia czegoś na ząb, albowiem wzdłuż ulicy znajdziecie wiele ciekawych restauracji, kawiarni i sklepów. A skoro mowa o zakupach, warto dodać, że w wybrane dni na Cours Mirabeau odbywają się też tradycyjne targi prowansalskie. Niejednokrotnie jest to idealna okazja do tego, aby upolować oryginalne pamiątki od lokalnych rzemieślników.

Zwiedzanie starego miasta Aix-en-Provence nie może odbyć się bez wizyty na Place de l’Hôtel de Ville. To właśnie na tym placu możemy podziwiać zabytkowy budynek ratusza oraz wieżę z zegarem astronomicznym z XVII wieku. Jest to zarazem jeszcze jedno miejsce, które tonie w malowniczych kawiarniach wypełniających ten urokliwy staromiejski krajobraz.

Dzielnica Mazarin

Będąc na starówce Aix-en-Provence, koniecznie odwiedź dzielnicę Mazarin
Będąc na starówce Aix-en-Provence, koniecznie odwiedź dzielnicę Mazarin

Wśród ciekawych miejsc w Aix-en-Provence poleca się także dzielnica Mazarin będąca częścią starego miasta. To tutaj zobaczymy najbardziej wyszukaną architekturę, która jest wizytówką tego miejsca. W dzielnicy Mazarin znajdziemy też wiele ciekawych restauracji czy modnych butików, co sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Katedra Saint-Saveur

Katedra Saint-Saveur jest wizytówką starego miasta Aix-en-Provence
Katedra Saint-Saveur jest wizytówką starego miasta Aix-en-Provence

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem sakralnym w Aix-en-Provence jest katedra Saint-Saveur. Według legendy w czasach starożytnych w miejscu tym znajdowało się rzymskie forum, a sama katedra została wzniesiona na ruinach dawnej świątyni Apollina. Pierwszy kościół chrześcijański powstał tutaj już w V wieku, jednak na przestrzeni kolejnych stuleci był on wielokrotnie poddawany przebudowom, co znajduje swoje odzwierciedlenie w samej architekturze. Zobaczymy tu wpływy romańskie, gotyckie, a także barokowe.

Na uwagę zasługują piękne drzwi, wyrzeźbione w drewnie z orzecha włoskiego. To dzieło braci Raymonda i Jeana Bolhit oraz Jeana Guiramanda. Uwagę przykuwają też chrzcielnica, baptysterium oraz tryptyk „Ołtarz krzewu gorejącego” autorstwa Nicolasa Fromenta.

Co zwiedzić w pobliżu Aix-en-Provence?

Jeśli traktujesz Aix-en-Provence jako bazę wypadową, to dobrze się składa. Punktem numer jeden na liście 1-dniowych wycieczek na pewno powinna być Marsylia. To jedno z największych miast na Lazurowym Wybrzeżu, które zarówno z racji swoich rozmiarów, jak i historii i położenia tuż nad brzegiem morza, ma do zaoferowania bardzo wiele. Wśród mniejszych miejscowości w okolicy Aix-en-Provence polecają się z kolei: Pertuis, Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, Vitrolles, czy Cassis.

Aix-en-Provence to doskonałe miejsce na 1-dniowe wycieczki po Prowansji. Na zdjęciu pola lawendy w Valensole.
Aix-en-Provence to doskonałe miejsce na 1-dniowe wycieczki po Prowansji. Na zdjęciu pola lawendy w Valensole.

Jadąc na zachód od Aix-en-Provence, warto zatrzymać się przy majestatycznym i doskonale zachowanym XIX-wiecznym akwedukcie Roquefavour. Jeśli natomiast masz ochotę uciec na chwilę od cywilizacji i spędzić czas w otoczeniu natury, to koniecznie wybierz się do Parku Narodowego Calanques, który jest idealnym miejscem na trekking i długie piesze wędrówki. Na jednodniową wycieczkę możesz także wybrać się do kanionu Verdon, który od Aix-en-Provence dzieli zaledwie godzina drogi. Z kolei odwiedzając Prowansję w okresie od połowy czerwca do końca lipca, koniecznie wybierz się na pola lawendy, które właśnie w tym czasie są w pełni rozkwitu.

Każdą z takich krótkich wycieczek najłatwiej zorganizować, dysponując samochodem. Przemierzanie Prowansji i Lazurowego Wybrzeża w ten sposób daje możliwość odkrycia jeszcze większej ilości pięknych miejsc, których w południowej Francji zdecydowanie nie brakuje. Jeśli nie posiadasz własnego środka transportu, pamiętaj, że zawsze możesz wziąć pod uwagę wynajem samochodu np. na stronie RentalCars.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...