12 muzeów w Nicei, które warto odwiedzić choć raz w życiu

Data publikacji:

Udostępnij:

Gdybym miała wymienić miasto we Francji, które kojarzy mi się ze sztuką najwyższych lotów i nie miałby to być Paryż, to byłaby to na pewno Nicea. Dowodem na to są tutejsze muzea, galerie i sztuka uliczna.

Nicejskie muzea łączy jedna wspólna cecha – każde z nich jest zupełnie inne. Brzmi banalnie? Nie, jeśli dodam, że znajdzie się tu zarówno coś dla miłośników sztuki współczesnej, impresjonizmu, sztuki azjatyckiej, sakralnej czy naiwnej. Dorzućmy do tego jeszcze dzieła z kategorii XIX i XX-wiecznego designu, fotografię, kolekcje sportowe, znaleziska archeologiczne z czasów prehistorycznych, a także nazwiska takie jak Chagall, Matisse, Monet, czy Rodin. Robi się ciekawie? Zapraszam zatem na muzealną ucztę pełną miejsc, które z dumą wypełniają kulturalną mapę Nicei.

Muzea w Nicei na mapie

Już zwiedzając stare miasto Nicei, masz możliwość odwiedzenia znajdujących się w jego pobliżu muzeów. Niektóre z nich znajdują się także przy Promenadzie Anglików, natomiast by dotrzeć do innych, musisz udać się na wzgórze Cimiez. Aby ułatwić Ci planowanie zwiedzania, przygotowałam poniżej mapę, która prezentuje lokalizacje wszystkich wymienionych w tym artykule muzeów.

MAMAC – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej

MAMAC to jedno z najpopularniejszych muzeów w Nicei. Po części dlatego, że trudno przegapić imponującą bryłę ulokowaną w samym centrum miasta. Na mnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Nicei zrobiło największe wrażenie z jeszcze jednego powodu. Uwielbiam sztukę, która oprócz warstwy estetycznej ma do przekazania także coś więcej. W przypadku MAMAC ten warunek spełniało każde z prezentowanych tam dzieł, bo każde z nich dotykało innych problemów współczesnego świata, takich jak: globalizacja, ochrona przyrody, wojny, czy migracja ludności. Zupełnie nieobiektywnie mogę więc powiedzieć, że pod tym kątem jest to jedno z najlepszych muzeów, jakie odwiedziłam w życiu.

Muzeum Matisse’a

Muzeum Matisse'a w Nicei
Muzeum Matisse’a w Nicei

Nicea to jednak nie tylko sztuka współczesna. Aby się o tym przekonać, możesz odwiedzić Muzeum Matisse’a usytuowane w pięknej willi w dzielnicy Cimiez (o samej dzielnicy nieco więcej w dalszej części artykułu). Musée Matisse w Nicei posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł słynnego fowisty. Dużą ich część zajmują kolaże stworzone na bazie kształtów wycinanych przez artystę z kolorowego papieru. To jedna z kluczowych technik, która na dobre rozsławiła nazwisko tego twórcy w świecie sztuki.

Muzeum Chagalla

W Nicei znajduje się także Muzeum Chagalla, a właściwie Narodowe Muzeum Marca Chagalla, bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca. Choć rozmiary samego budynku nie są imponujące, to to co zobaczymy w jego wnętrzach robi już dużo większe wrażenie. Nie powinno to być jednak dla nikogo zaskoczeniem, bo przecież mówimy o jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Dzieła Chagalla wystawiane w nicejskim muzeum koncentrują się na tematyce religijnej. W skład głównej kolekcji wchodzi 17 obrazów tworzących cykl „Przesłanie biblijne”.

Interesującym miejscem jest także audytorium, w którym znajduje się witraż autorstwa Chagalla prezentujący biblijne stworzenie świata. Warto spędzić w tym pomieszczeniu nieco więcej czasu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy „czytać” to dzieło i zawarte w nim symbole, ponieważ nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Muzeum Masséna

Muzeum Massena, Nicea
Muzeum Massena, Nicea

Muzeum Masséna znajdziemy w pięknej, zabytkowej willi zlokalizowanej na styku Promenady Anglików i Starego Miasta. Budynek został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku i jest przykładem architektury okresu Belle Époque. Kolekcja Muzeum Masséna poświęcona jest historii miasta, a poszczególne dzieła możemy podziwiać na kilku obszernych piętrach. Zobaczymy wśród nich: obrazy, portrety, dawne fotografie, gazety, plakaty, jak również meble, wyposażenie, rękodzieło, czy epokowe kostiumy i akcesoria. To doskonałe miejsce, aby poznać lepiej historię miasta i wielowiekową kulturę, która je ukształtowała.

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei
Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei znajduje się w zabytkowej rezydencji wzniesionej w 1878 roku z inicjatywy ukraińskiej księżniczki Kotchoubey. Było to pierwsze tego typu muzeum w mieście po przyłączeniu Nicei do Francji w 1860 roku. Kolekcja Muzeum Sztuk Pięknych obejmuje zbiory malarstwa i rzeźby z okresu od XIV do XX wieku. Możemy podziwiać tu m.in. takie dzieła jak: „Ukrzyżowanie” Agnolo Bronzino (1540), „Żółta konsola z dwoma oknami” Raoula Dufy’ego (1948), „Obiad na trawie” Julesa Chéreta (1904), czy „Okno otwarte na Sekwanę” Pierre’a Bonnarda ( 1912).

Muzeum Sztuki Azjatyckiej

To niezwykłe muzeum mieści się w budynku zaprojektowanym przez Kenzo Tange. Nowoczesna bryła została wzniesiona w 1998 roku w miejscu kompletnie niebanalnym, bo nie dość, że w środku parku, to jeszcze na tafli jeziora. Połączenie białego marmuru i szklanych paneli z naturą sprawia wrażenie, jakby budowla nie do końca poddawała się prawom grawitacji.

Ekspozycja Muzeum Sztuki Azjatyckiej obejmuje dzieła o charakterze historycznym i etnograficznym, uwzględniając też przy tym dzieła sztuki dekoracyjnej oraz sztuki współczesnej. Zakres tematyczny muzeum został podzielony według poszczególnych obszarów na: Chiny, Japonię, Indie, Azję Południowo-Wschodnią. Osobną część stanowią też dzieła skoncentrowane wokół tematyki buddyzmu.

Muzeum Archeologiczne i rzymskie miasto Cemenelum

Ruiny antycznej areny w dzielnicy Cimiez, Nicea
Ruiny antycznej areny w dzielnicy Cimiez, Nicea

Czym byłoby zwiedzanie Nicei bez znajomości przeszłości terenów, na których zostało wzniesione to miasto? Aby zgłębić tę tematykę, zachęcam do odwiedzenia wzgórza Cimiez, gdzie znajdują się pozostałości amfiteatru, łaźń termalnych, ulic oraz dzielnicy mieszkalnej z czasów, gdy znajdowało się tu rzymskie miasto Cemenelum.

Oprócz wykopalisk na wzgórzu Cimiez warto odwiedzić również muzeum archeologiczne – jedno z najważniejszych tego typu na Lazurowym Wybrzeżu. Zostało ono otwarte w 1989 roku, a jego zbiory obejmują epokę żelaza, starożytność oraz średniowiecze. Ekspozycja składa się z obiektów odkrytych podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w latach 1950-1969. Zobaczymy tu: imponujące posągi, stele, sarkofagi, statuetki, wazony, biżuterię, monety, fragmenty mebli i wiele innych przedmiotów życia codziennego, które przybliżają obraz społeczności zamieszkującej dzisiejsze tereny Nicei i okolic.

Muzeum Sztuki Naiwnej

Położone w centrum miasta Międzynarodowe Muzeum Sztuki Naiwnej im. Anatola Jakovsky’ego w Nicei prezentuje zbiór malarstwa naiwnego z okresu od XVIII wieku do współczesności. Charakterystyczną cechą sztuki określanej mianem naiwnej jest jej spontaniczny, indywidualny charakter, w ramach którego twórca zaprasza oglądających do intymnej podróży w świat swoich artystycznych wizji. W Muzeum Sztuki Naiwnej w Nicei możemy podziwiać obrazy, rzeźby, rysunki i plakaty takich artystów jak: Bauchant, Bombois, Vivin, Rimbert, Lefranc, Vivancos i wielu innych.

Pałac Lascaris

Położony w samym sercu starego miasta Pałac Lascaris to jeden z najbardziej emblematycznych przykładów nicejskiego baroku. Budynek został wzniesiony w połowie XVII wieku na zlecenie rodu Lascaris-Ventimiglia. W 1942 roku pałac został zakupiony przez władze miasta Nicei, a w latach 1963-1970 przeprowadzono liczne remonty, które pozwoliły ostatecznie udostępnić zabytek zwiedzającym.

Wnętrza Pałacu Lascaris prezentują dzieła sztuki dekoracyjnej, obrazy, gobeliny, meble i inne dzieła sztuki z XVII i XVIII wieku. Zwiedzając muzeum, warto zwrócić uwagę na sufity, ponieważ wiele z nich zdobionych jest freskami o tematyce mitologicznej. W kolekcji Muzeum Lascaris znajdziemy także europejskie instrumenty muzyczne – jeden z najważniejszych takich zbiorów w Europie.

Muzeum Sportów Narodowych (Musée National du Sport)

Czas na jedno z bardziej nietypowych muzeów. Nie mówimy bowiem tym razem o muzeum sztuki w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Muzeum Sportów Narodowych w Nicei zostało otwarte w 1963 roku z inicjatywy Maurice’a Herzoga. W jego kolekcji zostało zebranych ponad 45 000 obiektów oraz ponad 400 000 dokumentów będących świadectwem kluczowych dla Francji wydarzeń związanych z tematyką sportu.

Ekspozycja muzeum prezentuje rozmaity sprzęt wykorzystywany w różnych dyscyplinach sportu, takich jak: pływanie, narciarstwo, sztuki walki, kolarstwo i wiele, wiele innych. To niebywała okazja do tego, aby zobaczyć, jak z biegiem czasu zmieniały się rozmaite standardy, techniki oraz technologie wykorzystywane do tworzenia sprzętu sportowego.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Nicei to jedno z najciekawszych muzeów na Lazurowym Wybrzeżu i jedno z pierwszych, jakie zostały otwarte w tym mieście. Założone w 1846 roku zawiera dziś w swojej kolekcji ponad milion okazów podzielonych na trzy obszary historii naturalnej: botanikę, zoologię i geologię. Celem kolekcji jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie znaczenia ochrony środowiska. Wizyta w tym muzeum daje szansę spojrzenia na przyrodę z jednej strony przez pryzmat historii, a z drugiej – z perspektywy współczesnych procesów, które wpływają na nieodwracalne zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem działalności człowieka.

Muzeum Fotografii Charles’a Nègre

Czy mamy tutaj miłośników fotografii? Mam nadzieję, że tak, bo miejsce, które zaraz poznacie zostało stworzone właśnie z myślą o Was! Muzeum Fotografii Charles’a Nègre to kolekcja ponad 2000 obiektów i urządzeń fotograficznych, które przybliżają początki tej dziedziny sztuki oraz realia pracy pierwszych fotografów. Ważną część ekspozycji stanową także stare fotografie przedstawiające Niceę i okolice, a wykonane od końca XIX do początków XX wieku.

Pozostałe ciekawe muzea w pobliżu Nicei

Muzeum Picassa w Antibes
Muzeum Picassa w Antibes

Będąc w Nicei, warto odwiedzić także pobliskie miasta, od których zwykle nie będzie dzielić Cię więcej niż pół godziny drogi. Jednym z powodów do obycia takich wycieczek mogą być właśnie muzea. W oddalonym o 30 km Antibes znajdziemy Muzeum Picassa. W Cagnes-sur-Mer czeka na nas Muzeum Renoir (fr. Musée Renoir), a w miejscowości Cannet – Muzeum Bonnarda (fr. Musée Bonnard). Najszybszym sposobem na odwiedzenie każdego z tych miast i zwiedzenie wymienionych muzeów w 1 dzień jest podróż samochodem. Jeśli nie dysponujesz własnym, możesz taki wynająć np. na stronie RentalCars.

Inne atrakcje w Nicei

Oczywiście nie samymi muzeami człowiek żyje, a biorąc pod uwagę, jak bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową dysponuje nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, gwarantuję Ci, że nie będziesz się tu nudzić. Promenada Anglików, stare miasto, stary port, wzgórze Mont Boron, Plac Garibaldiego, Cours Saleya to tylko jedne z wielu miejsc, których nie możesz przegapić podczas swojego pobytu w tym mieście. O tym, jakie są najważniejsze atrakcje Nicei dowiesz się także z naszego odrębnego artykułu, który znajdziesz tutaj.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...