Promenada Anglików w Nicei – Najsłynniejszy deptak we Francji

Data publikacji:

Udostępnij:

Są takie zabytki, które stają się wizytówką miasta. Ale czy są takie ulice, które mówią o mieście więcej niż wszystkie jego atrakcje? Sprawdźmy to.

Promenada Anglików (fr. Promenade des Anglais) to absolutnie najbardziej rozpoznawalne miejsce w Nicei. Siedmiokilometrowy deptak położony wzdłuż plaży to miejsce, które do spaceru zachęca mieszkańców, turystów, pieszych, biegaczy, rolkarzy oraz rowerzystów, dla których wyodrębniony jest pas ścieżki rowerowej.

Z jednej strony to miejsce z historią, bo pamięta czasy końcówki XVIII wieku. Z drugiej – bezwzględnie uwielbiany przez influencerów deptak, którego zwieńczeniem jest usytuowana na wzniesieniu popularna rzeźba z napisem #ILOVENICE. Tradycja, nowoczesność, luksus, awangarda i zwykła codzienność mieszają się tu ze sobą jak w tyglu, tworząc jedyną w swoim rodzaju promenadę, o której przeczytamy w każdym przewodniku po Francji.

Skąd się wzięła Promenada Anglików i jej nazwa?

Nieczęsto piszę o genezie powstania ulic czy deptaków, ale Promenada Anglików jest pod tym kątem dość wyjątkowa. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to Nicea była miejscem chętnie odwiedzanym przez angielskich możnych. Szczególnie zimą tutejszy klimat był na tyle łagodny, że sprzyjał wypoczynkowi także w celach zdrowotnych.

To właśnie angielska arystokracja wpadła na pomysł, aby zmodyfikować nieco tutejsze nabrzeże w taki sposób, by umożliwiało przyjemny spacer wzdłuż linii brzegowej. Władze miasta zaaprobowały ten pomysł i zwiększyły jego rozmach. Powstałą w jego efekcie ulicę nazwano na część jej inicjatorów najpierw Ścieżką Anglików (fr. Chemin des Anglais), a od 1860 roku Promenadą Anglików (fr. Promenade des Anglais).

CIEKAWOSTKA: Mieszkańcy Nicei mówią na Promenadę Anglików w skrócie: Promenade lub La Prom.

Atrakcje wzdłuż promenady

Promenada Anglików w Nicei to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nadmorskich deptaków na świecie
Promenada Anglików w Nicei to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nadmorskich deptaków na świecie

Dość oczywistą atrakcją Promenady Anglików jest sąsiadująca z nią plaża i palmy. Mimo że nie uraczymy tu piasku, a bardziej kamienie, to odpowiednie obuwie i leżak wystarczą, aby cieszyć się urokami wybrzeża. Szczególnie w sezonie – ludzi chętnych do zażycia kąpieli w lazurowych wodach nigdy nie brakuje. Nicejska plaża to także dobre miejsce na popołudniowy piknik, który jest głęboko wpisany we francuską kulturę.

Wiele osób odwiedza zarówno Promenadę Anglików jak i samą plażę podczas zachodu słońca. Rozstawione wzdłuż deptaku ławki i charakterystyczne niebieskie krzesełka są o tej porze dnia w większości zajęte przez wszystkich tych, którzy postanowili oddać się oglądaniu kolorowego, prowansalskiego nieba.

Drugą stronę Promenady Anglików wypełniają hotele, restauracje i kawiarnie. W pobliżu nie brakuje też sklepów i lokali usługowych, co czyni to miejsce czymś w rodzaju all-in-one. A ponieważ deptak jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta (wzdłuż Promenady Anglików znajdziemy liczne przystanki autobusowe), to jest to miejsce, wokół którego koncentruje się zarówno życie mieszkańców, jak i turystów, którzy mają stąd rzut beretem do kluczowych atrakcji takich jak: stare miasto, Plac Massena, Cours Saleya, Muzeum Massena czy Muzeum Sztuki Naiwnej.

Widok ze Wzgórza Mont Boron, Nicea, Lazurowe Wybrzeże
Lotnisko w Nicei usytuowane jest tuż przy Promenadzie Anglików

Promenada Anglików znajduje się też w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Jest to kolejny plus dla turystów odwiedzających Niceę, ponieważ po wyjściu z samolotu znajdują się już niemal w centrum miasta. Atrakcją jest też zresztą samo lądowanie, podczas którego można podziwiać piękną panoramę miasta z Promenade des Anglais na pierwszym planie.

CIEKAWOSTKA: Na przełomie lat Promenada Anglików była także niejednokrotnie świadkiem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym, takich jak Tour de France, Ironman czy coroczny karnawał.

Nicea posiada długą, kamienistą plażę
Nicea posiada długą, kamienistą plażę

Zamach na Promenadzie Anglików w 2016 r.

Promenada Anglików to miejsce równie znane, co kontrowersyjne. Równie piękne, co wprowadzające w zadumę. To tutaj doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęło 87 osób, a ponad 200 zostało rannych. Zamachowiec wjechał rozpędzoną ciężarówką w tłum przechodniów, którzy 14 lipca 2016 r. (a więc w Święto Narodowe Francji) spacerowali wzdłuż promenady.

Dziś Promenada Anglików zabezpieczona jest słupkami spowalniającymi, które uniemożliwiają poruszanie się samochodem po części przeznaczonej dla pieszych. Podczas obchodów Święta Narodowego Francji całe miasto znajduje się pod szczególną ochroną żandarmerii, a część ulic jest całkowicie zablokowana dla ruchu samochodowego.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...