Spis treści
- Nicea pieszo, samochodem czy komunikacją miejską?
- Stare Miasto w Nicei (Vieux Nice)
- Targi prowansalskie Cours Saleya
- Plac Masséna
- Wzgórze Zamkowe w Nicei (Colline du Château)
- Dzielnica Cimiez w Nicei
- Muzea w Nicei
- Zabytki sakralne poza Starym Miastem Nicei
- Stary Port w Nicei (Vieux Port)
- Wzgórze Mont Boron
- Plaże w Nicei i w okolicy Nicei
- Słynna Promenada Anglików w Nicei
- Jednodniowe wycieczki z Nicei
- Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji
Choć chyba każdy słyszał o Nicei, to nie każdy wie, jakie atrakcje można w niej znaleźć. Czas to zmienić, bo pod kątem liczby zabytków, muzeów i malowniczych zakątków to miasto bez problemu mogłoby konkurować nawet z Paryżem.
Nicea to jedno z najważniejszych miast na Lazurowym Wybrzeżu, które nieoficjalnie uznawane jest także za jego stolicę. Nie brakuje tutaj turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają, by przejść się słynną Promenadą Anglików, odwiedzić światowej klasy muzea, przeżyć niezapomniany karnawał, czy skosztować specjałów nicejskiej kuchni, która ma do zaoferowania wiele różnorodnych i zaskakujących potraw.
Tę różnorodność odnajdziemy także w sztuce i kulturze, a wynika ona po pierwsze z burzliwej historii miasta (Nicea została włączona do Francji dopiero w 1860 roku, wcześniej będąc częścią Królestwa Sardynii), a po drugie – z położenia geograficznego. Czy wiesz, że z Nicei do Monako i do Włoch dojedziesz w niecałe 30 minut? Włoskie wpływy znajdują czasem swoje odbicie nawet w języku. Część mieszkańców Nicei posiada włoskie korzenie, co od czasu do czasu możemy usłyszeć w nieco bardziej temperamentnym akcentowaniu języka francuskiego.
WARTO WIEDZIEĆ: Wiele wycieczek z Nicei do Monako oraz na włoską riwierę znajdziesz w serwisie GetYourGuide.
Nicea pieszo, samochodem czy komunikacją miejską?
Transport publiczny jest w Nicei bardzo dobrze zorganizowany i autobusem lub tramwajem bez trudu dotrzemy właściwie w dowolną część miasta. Jeśli wolisz poruszać się samochodem, nie musisz obawiać się dużych korków. Oczywiście zdarzają się one jak w każdym większym mieście, jednak do wielu punktów możesz dojechać także obwodnicami, dzięki czemu w większości przypadków nie ma potrzeby przejeżdżania przez ścisłe centrum miasta.
Znalezienie parkingu w Nicei zazwyczaj nie stanowi większego problemu, choć warto pamiętać, że w centrum miasta większość z nich jest płatna. Wolne miejsca zwykle są łatwo dostępne na wielopoziomowych parkingach podziemnych, np. przy Placu Massena czy Cours Saleya.
Osobiście natomiast polecam zwiedzanie Nicei pieszo. Najlepiej zacząć od spokojnego spaceru po mieście, który pozwoli Ci poczuć jego rytm oraz poznać kluczowe punkty orientacyjne. Samochód sprawdzi się wtedy, gdy chcemy dotrzeć w bardziej odległe części miasta lub wybrać się na 1-dniową wycieczkę w inne zakątki Lazurowego Wybrzeża. Jednak, gdy kochasz odkrywać miejsca, które odwiedzają głównie mieszkańcy miasta, to samochód zostaw na parkingu i zaufaj swojemu instynktowi, a także liście najciekawszych miejsc, które znajdziesz poniżej.
CIEKAWOSTKA: Alternatywnym sposobem na odkrywanie Nicei jest wycieczka autobusem typu Hop-On Hop-Off. To szczególnie dobra opcja dla tych, którzy chcieliby poznać kluczowe punkty orientacyjne w mieście, aby później łatwiej poruszać się po Nicei na własną rękę.
Stare Miasto w Nicei (Vieux Nice)
Jak każde Stare Miasto również to w Nicei cieszy się dużą popularnością, a pominięcie go podczas zwiedzania stolicy Lazurowego Wybrzeża, byłoby niemal grzechem. Zwiedzając malownicze, wąskie uliczki, szczególnie poza sezonem, łatwo zapomnieć, że znajdujemy się w jednym z największych miast w południowej Francji.
Oprócz magicznego klimatu, na Starym Mieście w Nicei znajdziemy też kilka emblematycznych zabytków. Jednym z nich jest XIII-wieczna, gotycka katedra św. Reparaty (fr. Cathédrale Sainte-Réparate). Warto zajrzeć do jej wnętrza, które obfituje w bogate zdobienia i imponujący ołtarz. Innym interesującym budynkiem, którym może pochwalić się w Nicei Stare Miasto jest XIX-wieczny neorenesansowy Pałac Sprawiedliwości (fr. Palais de Justice). Znajdziemy go przy urokliwym placu wypełnionym kawiarniami i sklepami.
Zwiedzając Stare Miasto w Nicei, nie można zapomnieć też o Placu Garibaldiego. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na turystycznej mapie Nicei. Otoczony licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami, łączy starówkę z pozostałymi częściami miasta. W pewnym sensie miejsce to jest także kulturową wizytówką Nicei, ponieważ często to właśnie tutaj organizowane są rozmaite jarmarki i lokalne wydarzenia.
Wśród innych zabytkowych budowli na Starym Mieście Nicei można wymienić: Nicejską Operę (fr. Opéra de Nice), Palais de la Préfecture, kościół Saint-Jacques-le-Majeur, kościół Sainte-Rita, Villa Masséna (obecnie siedziba Muzeum Masséna przedstawiającego historię Nicei). Oczywiście nie można zapomnieć też o Placu Masséna, o którym nieco więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.
Targi prowansalskie Cours Saleya
Jeśli chcesz naprawdę zanurzyć się w kulturę południowej Francji, to punktem obowiązkowym jest wizyta na lokalnych targach (fr. le marché). Tego, który odbywa się w Nicei, nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jest on znany na całym Lazurowym Wybrzeżu. Życie na Cours Saleya toczy się we własnym rytmie. Rankiem kupimy tu od lokalnych sprzedawców świeże warzywa, pachnące owoce, aromatyczne oliwki i sery. W letnie wieczory (od połowy maja do połowy września) rozstawiają się tu z kolei rzemieślnicy i artyści sprzedający swoje prace. Oprócz tradycyjnych stoisk z produktami spożywczymi lub rękodziełem na Cours Saleya znajdziemy także duży odcinek zajęty przez sprzedawców kwiatów (fr. le marché aux fleurs).
A to wciąż nie wszystko. Wzdłuż targów rozciągają się liczne restauracje i kawiarnie. Niektóre z nich także z muzyką na żywo. Warto usiąść w jednym z takich miejsc, by jeszcze bardziej zanurzyć się w tym małym mikroświecie, który choć położony w samym sercu najbardziej kosmopolitycznego miasta na południu Francji – zdaje się o tym zupełnie nie pamiętać i funkcjonować na własnych zasadach.
Plac Masséna
Nie często piszę w swoich artykułach o placach. Ale gdy chodzi o jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Nicei, to słowo „plac” nabiera zupełnie innego znaczenia. To tutaj poczujemy, że stolica Lazurowego Wybrzeża to z jednej strony miasto kosmopolityczne i nowoczesne, a z drugiej – pamiętające o swojej tradycji i historii.
Wrażenie robi mozaikowa posadzka, piękne budynki z czerwonej cegły tworzące architektoniczne półkole, a także wznosząca się pośrodku tego wszystkiego Fontanna Słońca (fr. la Fontaine du Soleil) z charakterystyczną rzeźbą Apolla. Zadzierając głowę nieco wyżej, zauważymy także kilka nietypowych latarni, których zwieńczeniem są rzeźby przedstawiające ludzkie postacie. To dzieło to „Les Statues de Conversation” – niezwykła instalacja stworzona przez katalońskiego artystę, Jaume Plensę, która zdobi Plac Masséna od 2007 roku.
Plac Masséna jest także dobrym punktem odniesienia, gdy chodzi o najpopularniejsze atrakcje Nicei. W około 5-10 minut dojdziemy stąd do Promenady Anglików, Starego Miasta, czy targowisk na Cours Saleya. Tutaj też rozpoczyna swój bieg Avenue Jean Médecin – jedna z głównych alei handlowych w Nicei, wzdłuż której znajdziemy mnóstwo sklepów i butików znanych marek modowych i nie tylko. Poszukując tych najbardziej luksusowych, koniecznie zajrzyjcie do Galerii Lafayette.
Jeśli natomiast chcecie na chwilę odetchnąć od zgiełku miasta, odwiedźcie park Promenade du Paillon, do którego wejście znajdziecie również przy Placu Masséna. Miejsce to wysadzane jest licznymi fontannami, zacienionymi, skwerami, placami zabaw dla dzieci i ławkami. W środku lata ten park miejski to idealne miejsce do urządzenia pikniku, zanurzenia się w lekturze ulubionej książki, czy po prostu – złapania oddechu po całym dniu zwiedzania.
Wzgórze Zamkowe w Nicei (Colline du Château)
Jeśli masz ochotę zobaczyć, jak wygląda Lazurowe Wybrzeże z lotu ptaka, to Wzgórze Zamkowe przybliży Cię do tego marzenia. To miejsce, które kochają zarówno mieszkańcy Nicei, jak i turyści, bo to właśnie na szczycie Wzgórza Zamkowego znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama miasta.
Oprócz bajecznych widoków, znajdziemy tu także ruiny zamku zniszczonego w 1706 roku, działo z okrętu wojennego, które uczestniczyło w Bitwie o Niceę w 1746 roku oraz pozostałości po dawnych fortyfikacjach i murach obronnych. Warto bowiem wiedzieć, że w przeszłości Wzgórze Zamkowe w Nicei pełniło bardzo istotną funkcję obronną, pozwalając dostrzec nadpływających od strony morza wrogów. Na szczycie Wzgórza Zamkowego znajduje się także mnóstwo terenów zielonych i niewielki wodospad.
Dzielnica Cimiez w Nicei
Cimiez to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic Nicei. Miejsce z bogatą historią, w którym znajdziemy wiele budynków, posiadłości i willi pamiętających czasy Belle Époque. A to wszystko w otoczeniu dużej ilości zieleni – parków i ogrodów, z których niejednokrotnie rozpościera się malowniczy widok na Niceę i Morze Śródziemne.
Powodów by odwiedzić dzielnicę Cimiez jest jednak znacznie więcej i prawda jest taka, że prędzej czy później trafia tu każdy turysta. Jednych przyciągają znajdujące się tu Muzeum Chagalla i Muzeum Matisse’a, innych do odwiedzin zachęcają ruiny antycznego amfiteatru, w których w niektóre letnie wieczory wystawiane są sztuki teatralne. Na uwagę zasługuje również Monastère de Cimiez – klasztor, którego początku sięgają IX wieku. Będąc w tym miejscu, warto odwiedzić również piękny przyklasztorny ogród franciszkański – jeszcze jedno miejsce, z którego możemy podziwiać panoramiczne krajobrazy Nicei.
Muzea w Nicei
Jedną z największych zalet Nicei jest to, że oprócz malowniczych krajobrazów, wspaniałej architektury, pysznej kuchni i otwartych ludzi, jest to także miasto o niezwykle bogatej ofercie kulturalnej. Znajduje się tutaj kilkanaście wysokiej klasy muzeów, których tematyka jest tak różnorodna, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Gdybym miała wytypować z całej tej listy najciekawszą trójkę, to na pewno byłyby to: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MAMAC), Muzeum Chagalla oraz Muzeum Masséna.
W Nicei nie brakuje jednak także wielu innych muzeów, które zasługują na uwagę. Muzeum Matisse’a, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej, Muzeum Sztuki Azjatyckiej, zlokalizowany na Starym Mieście Pałac Lascaris, czy Muzeum Historii Naturalnej to jedne z wielu miejsc, które są doskonałą propozycją dla osób kochających świat sztuki. Więcej na temat najciekawszych muzeów w Nicei możesz przeczytać w tym artykule.
Zabytki sakralne poza Starym Miastem Nicei
Nie tylko na Starym Mieście znajduje się sporo zabytków sakralnych. Stolica Lazurowego Wybrzeża może pochwalić się także piękną, neogotycką bazyliką Notre-Dame de l’Assomption położoną przy ulicy Rue d’Italie. Nie sposób ją przegapić podczas spaceru po mieście, bo uwagę przykuwa jej niezwykła, jak na tę część miasta, architektura. Biała elewacja, strzeliste portale, ogromna rozeta nad głównym wejściem oraz dwie kwadratowe wieże sprawiają, że trudno przejść obok tego kościoła bez zrobienia choć jednego zdjęcia.
Innym zabytkiem sakralnym, unikalnym na skalę całej Europy, jest cerkiew św. Mikołaja (fr. Cathédrale Orthodoxe Russe St Nicolas). To jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie, które znajdują się poza granicami Rosji. Została wybudowana w 1912 roku, a od 1987 roku ma status chronionego zabytku.
Stary Port w Nicei (Vieux Port)
Pewnie nikogo nie zdziwi, że Nicea posiada także swój port. A konkretnie Stary Port, wokół którego roztacza się atmosfera zgoła odmienna, niż ta którą możemy poczuć w centrum miasta. Czy to za sprawą leniwie kołyszących się na wodzie jachtów i łodzi, czy też z powodu niepospiesznie spacerujących brzegiem portu turystów – czas zdaje się tu płynąć nieco wolniej. Pobliskie lokale kuszą daniami ze świeżych owoców morza, a wieczorami także ciepłą, romantyczną atmosferą.
Charakterystyczna dla tego miejsca jest również architektura – kolorowe, zdobione ornamentami budynki przypominają swoim klimatem te z Saint-Tropez, nadając okolicom Starego Portu w Nicei lekko małomiasteczkowego charakteru. Zachęcam Was do odwiedzenia tej części miasta, ponieważ pozwala ona odkryć jeszcze jedno jego oblicze, którego próżno szukać w innych dzielnicach.
Wzgórze Mont Boron
Udając się na wschód od Starego Portu w Nicei, dotrzemy na wzgórze Mont Boron. Choć jest to miejsce, do którego turyści zaglądają rzadziej, to porośnięte bujną roślinnością parkowo-leśne tereny są idealnym sposobem na spędzenie czasu blisko natury. Podobnie jak Wzgórze Zamkowe, również Mont Boron oferuje doskonałe punkty widokowe na Niceę i Lazurowe Wybrzeże.
Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że wzgórze Mont Boron posiada wiele tras spacerowych i szlaków turystycznych, które pozwalają na przyjemny trekking. Punktem docelowym wycieczki może być natomiast XIX-wieczny fort, który w przeszłości był częścią systemu obronnego Nicei. Jest to też kolejne miejsce, z którego roztacza się doskonały widok na okolicę.
Plaże w Nicei i w okolicy Nicei
Jeśli uwielbiasz plaże pokryte złotym, drobnym piaskiem, to tutaj niestety takiej nie znajdziesz. Plaża w Nicei jest kamienista. Na obronę warto jednak dodać, że w większości miejsc kamienie są gładkie, co minimalizuje ryzyko ewentualnych skaleczeń. Niemniej dla własnego komfortu, wybierając się na plażę w Nicei, warto zaopatrzyć się w obuwie ochronne oraz w leżak, jeśli w planach masz również opalanie. Dużym plusem plaży w Nicei jest jej wielkość, ponieważ rozciąga się ona przez blisko 5 km, a więc niemal wzdłuż całej Promenady Anglików. Wypoczynkowi sprzyja także położenie blisko centrum miasta – tuż przy plaży znajdują się przystanki, a od restauracji i sklepów dzieli ją zaledwie kilka minut spaceru.
Choć w samej Nicei nie uraczysz plaży innej niż kamienista, to nic straconego! Niewielką piaszczystą plażę znajdziesz w miejscowości Villefranche-sur-Mer oddalonej zaledwie kilka kilometrów od centrum Nicei. W szczycie sezonu może być na niej jednak tłoczno, dlatego wtedy lepiej wybrać piaszczyste plaże w Antibes (samochodem 30 min od Nicei), które są znacznie szersze i oferują więcej miejsca na beztroski wypoczynek.
Słynna Promenada Anglików w Nicei
Tuż przy nicejskiej plaży znajdziemy wspomnianą już wcześniej słynną Promenadę Anglików. Posiada ona 7 km długości i rozciąga się przez całą Zatokę Aniołów (fr. Baie des Anges), zapewniając piękny widok na Morze Śródziemne. Deptak połączony jest z ulicą wzdłuż której wysadzane są palmy – stąd często można się też spotkać z określeniem „aleja palmowa”. Na całej długości promenady znajdziemy również luksusowe hotele i restauracje.
Promenada Anglików zaprasza na spacer oczywiście o każdej porze dnia. Nie będę jednak ukrywać, że w moim odczuciu najpiękniejsze widoki zobaczymy tu wieczorami. To wtedy, w towarzystwie zachodzącego słońca, odgrywa się tu tak charakterystyczny dla południowej Francji spektakl światła i kolorów. Wtedy też większość ławek na Promenadzie Anglików wypełnia się widzami – spacerowiczami, którzy na chwilę zatrzymują zegarki, by podziwiać kładący się leniwie do snu horyzont.
Jednodniowe wycieczki z Nicei
Nicea, za sprawą swojego położenia, jest także znakomitą bazą wypadową w mnóstwo malowniczych zakątków Lazurowego Wybrzeża i Prowansji. Dysponując samochodem (możesz go wypożyczyć np. na stronie RentalCars), warto odwiedzić takie miejscowości jak Villefranche-sur-Mer, Antibes, Cannes, Menton, Èze, Grasse czy Saint-Paul-de-Vence. Wiele wycieczek objazdowych z Nicei do najpiękniejszych zakątków Lazurowego Wybrzeża znajdziesz na tej stronie.
Na 1-dniową wycieczkę możesz udać się też do Saint-Tropez, w okolice kanionu Verdon, do Włoch lub do Monako. Wybierając się do Monako pamiętaj jednak, że ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. I choć do przekroczenia granicy Polakom nadal wystarczy tylko dowód osobisty, to zwróć uwagę na opłaty roamingowe Twojego operatora, które często mogą być naprawdę gigantyczne. O tym, jak możesz ich uniknąć, znajdziesz informacje w tym artykule.