Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – Amerykańska skarbnica światowej sztuki

Data publikacji:

Udostępnij:

Są na świecie takie muzea, które poznać chce nawet turysta zwykle stroniący od zamkniętych w gablotach eksponatów. Jednym z nich jest właśnie Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku.

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (w skrócie Met) jest najstarszym i jednym z największych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Budynek muzeum znajduje się we wschodniej części Central Parku w Nowym Jorku, a jego masywnej konstrukcji nie sposób przegapić podczas spaceru po słynnej Piątej Alei. Ta instytucja prezentuje nie tylko amerykański kunszt, ale i arcydzieła stworzone na wszystkich sześciu kontynentach, a tak wybornej mieszanki sztuki na pewno nie zechcecie przegapić.

Krótka historia Metropolitan Museum of Art

Historia tej niezwykłej instytucji jest całkiem zwyczajna. Metropolitan Museum of Art zostało założone w 1870 roku przez grupę amerykańskich biznesmenów i artystów, których celem było stworzenie muzeum przybliżającego Amerykanom sztukę i zapewniającego im edukację artystyczną. Początkiem dzisiejszego imponującego zbioru dzieł Metropolitan były trzy prywatne kolekcje, liczące w sumie 174 obrazy, wśród których znajdowały się płótna tak doskonałych holenderskich i flamandzkich artystów jak Hals i Van Dyck. Zbiory regularnie powiększały się przez resztę XIX wieku, jednak to w XX wieku w ręce Met zaczęły spływać światowej sławy dzieła o nieocenionej wartości, dzięki czemu instytucja osiągnęła pozycję jednego z największych centrów sztuki na świecie.

Metropolitan Museum zainstalowało się w swojej obecnej siedzibie w Central Parku w 1880 roku. Od tamtego czasu oryginalny gotycko-renesansowy budynek znacznie powiększono i nieco zmodyfikowano. Obecna fasada i struktura wejściowa wzdłuż Piątej Alei powstały w 1926 roku, a cały dzisiejszy plan architektoniczny ukończono dopiero w 1991 roku. Mimo że większe prace budowlane dobiegły końca pod koniec ubiegłego wieku, muzeum stara się nieustannie udoskonalać i reorganizować swoje przestrzenie, tak by zapewniać swoim gościom jak najlepsze doświadczenie zwiedzania.

Kolekcje i dzieła sztuki

Na korytarzach słynnego Metropolitan Museum of Art podziwiać można wystawy tymczasowe, których tematyka dotyka aktualnych problemów społecznych, pokazuje szeroki obraz światowej sztuki i nawiązuje do różnych form artystycznego wyrazu. Instytucja organizuje także regularnie specjalne trasy tematyczne, dedykowane konkretnym motywom oraz przybliżające historię najważniejszych podopiecznych muzeum (ciekawe wycieczki tematyczne znajdziesz także na tej stronie). Nie ulega jednak wątpliwości, że największe skarby Met to eksponaty tworzące jego główną, zachwycającą kolekcję, liczącą ponad milion dzieł i zabierającą zwiedzających w fascynującą podróż po ponad 5 tysiącach lat historii świata.

Skrzydło Amerykańskie

Od momentu jego powstania Metropolitan Museum of Art było w posiadaniu ważnych przykładów sztuki amerykańskiej. To właśnie dlatego w 1924 roku otwarto osobne skrzydło budynku, w którym prezentowana jest lokalna sztuka od XVII do początku XIX wieku.

Wnętrze Metropolitan Museum of Art
Wnętrze Metropolitan Museum of Art

Poruszając się po tej części muzeum, zobaczycie galerie obrazów, rzeźby, meble i wyroby z drewna, szkło czy srebro. Część kolekcji prezentuje także ciągłość ceramiki artystycznej w Stanach Zjednoczonych od 1876 do 1956 roku. Zbiorem ważnym dla amerykańskiej kultury, a dość nietuzinkowym, jest kolekcja kart baseballowych z zawodnikami tak znaczących drużyn jak New York Yankees czy New York Giants.

Europejskie malarstwo

Słynna na całym świecie kolekcja malarstwa europejskiego chroniona przez Met obejmuje dzieła sztuki od XIII do XIX wieku. Ściany zdobią tam nie tylko pojedyncze arcydzieła artystów rangi Caravaggia i Seurata. Metropolitan Muzeum posiada też największą kolekcję XVII-wiecznej sztuki holenderskiej na zachodniej półkuli, najbardziej okazałą reprezentację sztuki El Greco i Goi poza terenem Hiszpanii oraz najobszerniejszy zaraz po Paryżu przegląd francuskiego malarstwa od neoklasycyzmu do postimpresjonizmu. Oczy zwiedzających w tej części budynku poszukują najczęściej „Autoportretu w słomkowym kapeluszu” (Vincent van Gogh), „Graczy w karty” (Paul Cézanne), „Żniw” (Pieter Bruegel) czy „Lekcji Tańca” (Edgar Degas).

Sztuka z całego świata

Dumą Metropolitan Muzeum są nie tylko amerykańskie i europejskie perełki. Korytarze tej instytucji przepełnione są sztuką praktycznie z całego świata. Wybitne dzieła datowane od III tysiąclecia p.n.e. do XXI wieku reprezentują liczne cywilizacje Azji, a sprowadzone z terenów Mezopotamii czy stepów euroazjatyckich znaleziska są godną wizytówką starożytnej sztuki Bliskiego Wschodu. Spacer po muzealnych salach może być też szansą na poznanie religijnych i świeckich obiektów, świadczących o różnorodności i tradycjach kulturowych świata islamu.

Eksponat jednego z największych amerykańskich muzeów
Eksponat jednego z największych amerykańskich muzeów

Zgromadzone w muzeum zbiory sztuki egipskiej to odpowiedź na ogromne zainteresowanie Zachodu tą starożytną kulturą. Wśród eksponatów zobaczyć można egipskie mumie czy sarkofagi, ale najwspanialszym z nich jest Świątynia Dendur – egipska konstrukcja z XX wieku p.n.e. Wycieczka po muzeum przeniesie Was także do świata innych starożytnych cywilizacji. Dział sztuki greckiej i rzymskiej jest jedną z najbardziej wszechstronnych w Ameryce Północnej i na pewno nie zawiedzie miłośników antycznych cywilizacji.

Skrzydło Michaela C. Rockefellera

Ta część budynku nazwana została ku czci syna Nelsona Rockefellera, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1974- 1977. To, co czeka na Was na korytarzach tego skrzydła to niezwykle egzotyczna kolekcja sztuki ludów Afryki Subsaharyjskiej, wysp Pacyfiku i prekolumbijskich kultur Ameryki Środkowej i Południowej. Historię i tradycje tych ludów poznacie poprzez przedmioty dekoracyjne i ceremonialne, rzeźby, wizerunki bogów oraz przedmioty ze złota, ceramiki i kamienia. Na pewno coś wpadnie Wam w oko, bo ta kolekcja obejmuje ponad 11 000 dzieł reprezentujących tradycje kulturowe od 3000 roku p.n.e. do czasów współczesnych.

Zbroje i Broń

Od zarania dziejów broń i pancerze były nie tylko elementem odgrywającym istotną rolę w podbojach i obronie, ale także reprezentowały możliwości artystyczne i techniczne danego społeczeństwa. Wizyta w Metropolitan Museum of Art to szansa, by z bliska przyjrzeć się przykładom najwspanialszego uzbrojenia w historii ludzkości. Wystawiono tam japońskie sztylety, zbroje samurajskie, bogato zdobioną europejską broń palną, kusze, czy miecze ceremonialne. Znajduje się tam także ostatnia królewska zbroja wykonana w Europie, stworzona w 1712 roku dla pięcioletniego następcy tronu hiszpańskiego, Luisa, księcia Asturii.

Sztuka Nowoczesna i Współczesna

Ten obszar poświęcony badaniu, gromadzeniu i promowaniu sztuki od 1890 roku do chwili obecnej szczególnie spodoba się tym, do których przemawia nieco mniej klasyczna forma sztuki. Kolekcja pierwotnie skoncentrowana na sztuce Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, od 2012 roku zaczęła znacznie się wzbogacać o nabytki z Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Turcji. Wystawiane tam dzieła to nie tylko obrazy ale także rzeźby, prace na papierze, wzornictwo oraz sztuka dekoracyjna.

Sztuka Średniowieczna

Słynne Met jest domem dla jednej z najbardziej wszechstronnych na świecie kolekcji sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej. Jeśli więc interesuje Was sztuka śródziemnomorska i europejska od IV do początku XVI wieku, musicie tam zajrzeć. Galeria przypominająca wnętrze kościoła eksponuje duże średniowieczne rzeźby, ołtarze, gobeliny i meble. Ten zbiór obejmuje również europejskie skarby stworzone w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza.

Pozostałe kolekcje

Poznaliście już sporą część kolekcji Metropolitan Museum of Art, ale zaskoczę Was, bo to wciąż nie wszystko. Nieco mniej oczywista część wszystkich zbiorów to na przykład 5000 instrumentów, zebranych ze wszystkich sześciu kontynentów czy robiąca wrażenie kolekcja mody dla kobiet, mężczyzn i dzieci, od XV wieku do współczesności. Zobaczycie tam także fotografie o znaczeniu artystycznym i historycznym, rysunki czy europejskie meble, naczynia i elementy sztuki dekoracyjnej.

Zwiedzanie Metropolitan Museum of Art

Ponad milion eksponatów brzmi jak całkiem spora kolekcja, więc możecie się domyślać, że jeśli chcecie poznać wszystkie skarby Metropolitan Museum of Art, spacer po jego korytarzach raczej nie będzie należał do najkrótszych. Nie musicie się jednak martwić o zmęczenie, bo przystanek możecie zrobić w jednej z restauracji, barów czy kawiarni.

Widok na Central Park i Nowy Jork
Widok na Central Park i Nowy Jork

Warto pamiętać, że aby uniknąć długich kolejek do kas najlepiej kupić bilet przez internet z wyprzedzeniem. Wstęp do budynku może być indywidualny, choć muzeum daje także możliwość poznania eksponatów z pomocą przewodnika. Po odwiedzeniu wszystkich zakątków wystawowych nikomu nie powinien umknąć znajdujący się na dachu taras widokowy, na którym znajduje się bar i z którego podziwiać można Central Park i cały Nowy Jork.

The Met Cloisters

Mało kto pamięta o tym, że zbiory Metropolitan Museum of Art można zobaczyć nie tylko na Piątej Alei. The Met Cloisters, znajdujące się Fort Tryon Park, na północnym Manhattanie, to kolejna siedziba tego muzeum, która w pełni poświęcona jest sztuce, architekturze i ogrodom średniowiecznej Europy. Warto się tam przejść, zwłaszcza, że przy wizycie w obydwu miejscach tego samego dnia, zwiedzanie The Met Cloisters jest wliczone w cenę biletu wstępu do siedziby głównej.

Druga siedziba Metropolitan Museum of Art znajduje się na północy dzielnicy Manhattan
Druga siedziba Metropolitan Museum of Art znajduje się na północy dzielnicy Manhattan

Nazwa budynku pochodzi od średniowiecznego krużganku (ang. cloister), który stanowi serce całej konstrukcji. The Met Cloisters zachwyci Was zarówno swoją strukturą architektoniczną jak i tysiącami wyjątkowych dzieł sztuki. Wokół krużganków zobaczyć możecie gotycką kaplicę, Galerię Szkła oraz skarbiec skrywający rzeźby, manuskrypty i prace złotników, a na drugim piętrze budynku – sale pełne gobelinów, gotyckich rzeźb i fresków.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Metropolitan Museum of Art najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 1000 5th Ave, New York, NY 10028, Stany Zjednoczone
  • Godziny otwarcia: w niedziele, poniedziałki, wtorki i czwartki w godz 10:00-17:00, w piątki i soboty 10:00-21:00. W środy muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Metropolitan Museum of Art na mapie

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Dolina Królów w Egipcie – Niezwykłe świadectwo starożytnego świata

Dziś wehikuł czasu przenosi nas do epoki fascynujących rytuałów, hieroglifów i wszechmocnych faraonów. Zaczynamy podróż do bram czołowego...

Pałac Buckingham – Londyński symbol królewskiej władzy

Choć pałac ten jest jedną z wielu brytyjskich rezydencji królewskich, to właśnie on jeden jest rozpoznawalny na całym...

Meteory w Grecji – Klasztory pływające w przestworzach

Każda podróż to szansa na odkrycie bajecznych zakamarków, ale niektóre z punktów na mapie świata sprawiają, że zwiedzający...

Park wodny Atlantis Aquaventure i najwyższa zjeżdżalnia na świecie

Wakacje w Dubaju to nie tylko niekończący się wachlarz atrakcji, ale także nieustanne poszukiwanie schronienia przed uciążliwym upałem....