Zamek Windsor – Wielkie dziedzictwo brytyjskiej rodziny królewskiej

Data publikacji:

Udostępnij:

Kiedy mowa o brytyjskiej siedzibie królewskiej, na myśl od razu przychodzi Pałac Buckingham. Nie jest to jednak jedyna posiadłość, jaką dysponują Windsorowie. Oto niezwykła rezydencja, która użyczyła nazwy panującemu w Wielkiej Brytanii rodowi królewskiemu.

Zamek Windsor jest wyjątkowy nie tylko ze względu na sławę, jaka go otacza – to największy zamieszkiwany zamek świata! To także główna atrakcja w mieście Windsor, położonym w hrabstwie Berkshire, około 35 km od centrum Londynu. Ten wyjątkowy pałac jest rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej nieustannie już od ponad 1000 lat i to właśnie od niego pochodzi nazwa panującego na Wyspach Brytyjskich rodu Windsorów. Ciekawi Was jak żyją współcześni królowie? Odpowiedź znajdziecie właśnie w tym zamku.

Historia Zamku Windsor

Zamek Windsor w obecnym kształcie jest wynikiem prawie tysiąca lat rozwoju. Zbudowany został w latach 1070-1086 na polecenie Wilhelma Zdobywcy, ówczesnego króla Anglii. Forteca miała być częścią obronnego łańcucha zamków, utworzonego wokół Londynu. Jej położenie, a przede wszystkim niewielka odległość zarówno od dzisiejszej stolicy, jak i terenów łowieckich, sprawiły jednak, że Zamek Windsor doskonale nadawał się nie tylko na fortecę, ale także na królewską rezydencję. Pomysł szybko wcielono w życie i już w 1110 roku swój królewski apartament miał tam Henryk I, syn Wilhelma.

Kolejne stulecia Zamku Windsor jako królewskiej rezydencji obfitowały w rozbudowy i modyfikacje budynku. Stopniowo udoskonalano konstrukcję, zmieniano jej charakter dostosowując ją do obowiązujących trendów i dodawano kolejne apartamenty, pomieszczenia, a nawet kaplicę. Do artystycznego rozwoju zamku w największej mierze przyczynił się Karol I, który jako pasjonat sztuki zaczął gromadzić niezwykłą kolekcję dzieł do dziś uświetniających pałacowe sale.

Kres spokojnych losów zamku nastał w XVII wieku wraz z wybuchem angielskiej wojny domowej. Okupowana forteca stanowiła wtedy kwaterę główną sił parlamentarnych, a jednocześnie więzienie dla pojmanych rojalistów aż do końca wojny. Karol II wrócił na tron w 1660 roku, a wraz z nim wróciła świetność Zamku Windsor. Złotą erą pałacu była jednak epoka wiktoriańska. Rezydencję, stanowiącą wtedy główną siedzibę królewskiej rodziny, otwarto nawet dla prywatnych gości.

Królewska rezydencja w obliczu klęski

Koniec XX wieku nie był dla Zamku Windsor łaskawy. W 1992 roku, w prywatnej kaplicy królowej Wiktorii wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległa duża część rezydencji. Wyobraźcie sobie skalę tej tragedii, skoro do ugaszenia ognia służby potrzebowały aż 15 godzin!

Zamek Windsor jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Anglii
Zamek Windsor jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Anglii

Do dziś ciężko uwierzyć, że w pożarze spłonęły tylko dwa dzieła sztuki. Pozostałe z nich zupełnie przez przypadek przeniesione zostały wcześniej do pomieszczeń znajdujących się w ocalałym skrzydle. Prace renowacyjne trwały aż 5 lat, ale w 1997 roku ponownie udało się otworzyć zamek dla zwiedzających.

Dzisiejsza funkcja Zamku Windsor

Królewska rezydencja jest dziś nie tylko świadkiem historii Wielkiej Brytanii i jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów w okolicy Londynu. Pałac wciąż jest gospodarzem oficjalnych wydarzeń państwowych, uroczystości i wizyt zagranicznych dygnitarzy czy głów państw. Sami członkowie rodziny królewskiej często spędzają tam także weekendy.

Znaczącym miejscem dla współczesnej historii jest również Kaplica św. Jerzego, gdzie w 2018 roku pobrali się książę Harry i Meghan Markle, oraz w której pochowano Królową Elżbietę II. Co ciekawe, to właśnie w tej kaplicy po dziś dzień nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału.

Ze względu na fakt, że rezydencja w dalszym ciągu używana jest przez panującą rodzinę królewską, nie cały zamek udostępniony jest dla ruchu turystycznego, choć można zwiedzić jego sporą część. Liczba udostępnionych do zwiedzania sal i apartamentów w przeciągu roku może się zmieniać w zależności od aktualnych planów i zobowiązań królewskiej rodziny. Skąd wiadomo, czy panujący monarcha przebywa w rezydencji? Wystarczy spojrzeć na Okrągłą Wieżę, którą w trakcie obecności koronowanej głowy zdobi Królewski Sztandar.

WARTO WIEDZIEĆ: Kuchnia w Windsor Castle jest najstarszą działającą kuchnią w całej Anglii. Od czasów Edwarda III kucharze serwowali tam dania aż 32 monarchom, włącznie oczywiście z królową Elżbietą II.

Zamek Windsor w liczbach

To, jaki właściwie jest ten słynny zamek, zobrazuje dobrze kilka liczb. Największy zamieszkały zamek na świecie, odwiedzany rocznie przez ponad milion pragnących odkryć królewskie tajemnice gości, ma 800 m długości, a jego powierzchnia wynosi 45 000 m2. Dotychczas był domem 40 monarchów, z których każdy pozostawił w rezydencji jakiś ślad. Na terenie Zamku Windsor znajduje się ponad 1000 pomieszczeń. Największym z nich jest Sala św. Jerzego. Liczy ona ponad 55 m długości i 9 m szerokości i może pomieścić do 162 osób. W skład fortecy wchodzi aż 19 baszt, a do głównych drzwi wejściowych prowadzi aleja mająca długość 2,65 mili, czyli aż 4 km.

Pałacowe wnętrza

Wejście do pałacu królewskiego to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić jak w obecnych czasach żyją królewskie rodziny. Spacer po pomieszczeniach zamku pozwala zwiedzającym zanurzyć się w historii nie tylko budynku, ale tak naprawdę całego państwa.

Zamek Windsor góruje nad okolicą, nadając jej wyjątkowy charakter
Zamek Windsor góruje nad okolicą, nadając jej wyjątkowy charakter

Wewnątrz zamku obejrzycie apartamenty państwowe, pokoje dziecięce należące do królowej Wiktorii, liczne sale z ogromnymi zbiorami perełek światowego malarstwa, oraz słynną kaplicę. Którym elementom pałacu należy się szczególna uwaga?

Apartamenty państwowe

Jedną z głównych atrakcji podczas wizyty w Zamku Windsor są apartamenty państwowe, które zwiedzać można jedynie podczas nieobecności rodziny królewskiej. Te pomieszczenia bez wątpienia mogą przytłoczyć prawdziwym bogactwem zdobień mebli czy sufitów, oraz ogromem wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym bezcennych dzieł sztuki tak wybitnych autorów jak Holbein, Van Dyck i Rubens. Odwiedzający mogą podziwiać zbiory zgromadzone między innymi w Sali Świętego Jerzego, Wielkiej Sali Recepcyjnej, służącej dawniej za salę balową, czy w imponującej Komnacie Waterloo.

Kaplica św. Jerzego

Ta kaplica uchodzi za jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej w całej Anglii. Podczas wizyty w jej wnętrzu warto spojrzeć w górę, by nie przegapić kamiennego sufitu i rozejrzeć się po nawie głównej w poszukiwaniu pięknego, marmurowego pomnika poświęconego księżniczce Charlotte.

Choć bogactwo i przepych świątyni są niezaprzeczalne, to jednak nie one są tam największym skarbem. W podziemiach Kaplicy świętego Jerzego znajdują się groby królewskie. Pochowano tam 11 monarchów, w tym królową Elżbietę II, Jerzego VI, Henryka VIII i Karola I.

Królewski domek dla lalek

Wśród skarbów zamku Windsor jest dzieło sztuki, które znacznie różni się od pozostałych. To domek dla lalek królowej Marii, króry powstał w latach 1921-1924 i jest najsłynniejszym i największym tego typu obiektem na świecie. W jego obecny wygląd wkład miało ponad 1500 najlepszych dwudziestowiecznych artystów i rzemieślników. To miniaturowa rezydencja, w której nie powstydziłaby się zamieszkać prawdziwa para królewska. Każdy pokój domku został umeblowany ze szczególną starannością.

Zobaczycie w nim przepiękny królewski salon i jadalnię, bibliotekę z miniaturkami oryginalnych dzieł znanych autorów tamtych czasów, doskonale dostrojone pianino, ogród oraz w pełni zaopatrzoną piwnicę z winami. Dom lalek posiada nawet elektryczność, bieżącą wodę i działające windy. Ciężko w to uwierzyć, ale nie zapomniano tam o żadnym szczególe.

Okrągła Wieża

Wśród 19 baszt broniących zamku łatwo jest wyodrębnić tę, która najbardziej wyróżnia się z tłumu. Round Tower (Okrągła Wieża) Zamku Windsor od momentu swojego powstania w XII wieku do obecnej chwili stanowi centralną część obrony zamku. Na przestrzeni wieków wieża odgrywała różne role w pałacowym życiu.

Ta wieża jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów konstrukcji Zamku Windsor
Ta wieża jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów konstrukcji Zamku Windsor

Była wykorzystywana jako więzienie, magazyn sprzętu wojskowego i miejsce królewskich ceremonii, jednak przez większość czasu miała zapewniać panoramiczny widok na okolicę, konieczny do monitorowania potencjalnych zagrożeń i ochrony zamku przed atakiem. Dziś jest wykorzystywana głównie jako miejsce przechowywania Archiwów Królewskich, a jej taras doceniany jest przez zamkowych gości, którzy poszukują pięknych krajobrazów.

Zamek Windsor jako więzienie

Nie tylko Okrągła Wieża pełniła dawniej funkcję więzienia. Setki więźniów wojennych, w tym oficerowie królewskich wojsk czy członkowie lojalnej szlachty, przetrzymywani byli w lochach, basztach i innych pomieszczeniach zamku. Większość z nich przebywała w zamknięciu miesiące, a nawet lata, podczas których byli w stanie wyryć na więziennych ścianach swe nazwiska i rodowe herby. Część śladów ich niewoli zachowało się do dziś. W pokoju znajdującym się nad jedną z bram wciąż można zobaczyć pozostawione przez więźniów podpisy.

CIEKAWOSTKA: Najznamienitszym więźniem przebywającym na Zamku Windsor był zdecydowanie król Karol I. Przetrzymywano go w celi przez kilka dni w 1647 roku, a tuż po egzekucji jego ciało pogrzebane zostało w Kaplicy św Jerzego.

Zwiedzanie zamku

Decydując się na zwiedzanie wnętrza Zamku Windsor, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które z pewnością ułatwią Wam wizytę. Bilety wstępu najlepiej jest nabyć z wyprzedzeniem (znajdziecie je na przykład na tej stronie). Rezerwacja internetowa to nie tylko gwarancja dostępności biletów, ale także szansa na ich zakup w nieco niższej cenie. W cenę biletu wliczony jest audioprzewodnik, który przeprowadzi Was przez długą historię zamku i opowie o wartych uwagi punktach wycieczki.

Taki sposób zwiedzania zamku co prawda nie gwarantuje odpowiedzi na nurtujące Was pytania, ale jest świetną opcją, by bez pośpiechu odkryć tajniki królewskiego życia, a jednocześnie znaleźć czas na wizytę w kawiarni czy zakupy w jednym z oferujących luksusowe upominki sklepów.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Zamku Windsor najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Windsor SL4 1NJ, Wielka Brytania
  • Godziny otwarcia: od czwartku do poniedziałku w godz 9:00-17:15. We wtorki i środy zamek jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Zamek Windsor na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...