Luwr – Najsłynniejsze muzeum w Paryżu

Data publikacji:

Udostępnij:

Z czym kojarzy Ci się Luwr? Z Mona Lisą? Z jednym z największych muzeów na świecie? A może z bezsprzecznym symbolem Paryża, który co roku przyciąga miliony turystów? Każde z tych skojarzeń będzie słuszne, jednak zacznijmy od tego, że…

Luwr, wzniesiony w 1190 roku na polecenie króla Filipa II Augusta, początkowo pełnił funkcję warownej fortecy otoczonej dziesięcioma wieżami. Kilka wieków później (XIV w.), za czasów panowania Karola V Mądrego, budowlę przekształcono w rezydencję królewską. Natomiast najbardziej przełomowy okazał się dla tego miejsca wiek XVI i rządy Franciszka I. To właśnie ten władca zainicjował budowę kolekcji dzieł sztuki, nabywając m.in. słynną “Mona Lisę” Leonarda da Vinci. Do ostatecznego przekształcenia pałacu w muzeum doszło w 1793 roku podczas rewolucji francuskiej.

W ten sposób w telegraficznym skrócie można przedstawić historię Luwru, który współcześnie, w zbiorowej świadomości rysuje się przede wszystkim jako najsłynniejsze muzeum sztuki w Europie. O tym, jak przygotować się do zwiedzania tego miejsca, o czym warto wiedzieć i ile czasu należy poświęcić, aby zobaczyć wszystkie dzieła sztuki, dowiesz się już za chwilę!

Bilety do Luwru

Mówimy o jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że w kolejce do kasy biletowej, spędzisz tu co najmniej godzinę, a w sezonie nawet dwie! Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć tej sytuacji jest zakup biletów przez Internet. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu, który wykorzystasz na zwiedzanie muzeum. Bilety do Luwru możesz kupić w kilka minut w serwisie GetYourGuide.

Zwiedzanie Luwru

Luwr - najsłynniejsze muzeum w Paryżu
Luwr – najsłynniejsze muzeum w Paryżu

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Luwru? Nie jest to łatwe pytanie i najbardziej szczera odpowiedź brzmiałaby, że jeden dzień to zdecydowanie za mało. Biorąc pod uwagę ogromną powierzchnię muzeum (ponad 60 000 m2) i około 350 tys. zgromadzonych tu dzieł (zwiedzającym prezentowane jest tylko około 10% całej kolekcji), to nawet przy bardzo pobieżnym ich oglądaniu, nie ma możliwości, aby zobaczyć je wszystkie. Z tego powodu przed wizytą warto się nieco przygotować i przyjąć pewną strategię zwiedzania opartą na tym, co w szczególności chcemy tak naprawdę zobaczyć.

W zwiedzaniu Luwru pomaga także audioprzewodnik. Konsola i zestaw słuchawkowy, w które zostaniemy wyposażeni przy wejściu, pomagają w poruszaniu się po muzeum (które jest prawdziwym labiryntem!) oraz w znalezieniu interesujących nas działów i konkretnych dzieł sztuki. Bilety do Luwru z audioprzewodnikiem kupisz na tej stronie.

Innym sposobem na zwiedzanie Luwru jest wycieczka z przewodnikiem. W tym przypadku przyda się znajomość języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego, ponieważ większość przewodników nie zna języka polskiego. Dużym plusem wycieczki z przewodnikiem jest możliwość zobaczenia najsłynniejszych dzieł w Luwrze oraz ciekawostek związanych z samym muzeum w ciągu około 2-3 godzin. Wycieczkę z przewodnikiem możesz zarezerwować tutaj.

“Mona Lisa” i inne słynne dzieła w Luwrze

"Mona Lisa" w paryskim Luwrze
„Mona Lisa” w paryskim Luwrze

Jedną ze wspomnianych strategii zwiedzania Luwru może być skoncentrowanie się na najsłynniejszych dziełach. A tych tutaj nie brakuje, bo w szczególności gdy mowa o malarstwie i rzeźbie, zobaczymy tu prace największych artystów światowej sławy!

Numerem jeden pod kątem popularności jest oczywiście “Mona Lisa” pędzla Leonarda da Vinci. Wchodząc do sali, w której znajduje się ten obraz, można odnieść wrażenie, że dla większości odwiedzających jest to jedyny powód wizyty w Luwrze. Zainteresowanie nim jest tak ogromne, że aby zobaczyć go z bliska (tj. z odległości kilku metrów), należy ustawić się w specjalnej kolejce. I choć popularność “Mona Lisy” nie jest pewnie dla nikogo zaskoczeniem, dosyć smutne jest to, że niewiele osób zwraca jakąkolwiek uwagę na pozostałe obrazy, które znajdują się w tej samej sali.

Fakt, że najpopularniejsze dzieło boskiego Leonardo działa na odwiedzających jak magnes jest natomiast całkiem dobrą wiadomością dla osób, które mają ochotę w spokoju oglądnąć inne słynne obrazy i rzeźby w Luwrze. Te najbardziej emblematyczne, które większość z nas może kojarzyć chociażby z podręczników do historii sztuki, to:

  • “Tratwa Meduzy”, Théodore Géricault
  • “Wenus z Milo”
  • “Nike z Samotraki”
  • “Gody w Kanie Galilejskiej”, Paolo Veronese
  • “Wolność wiodąca lud na barykady”, Eugène Delcaroix
  • “Portret artysty trzymającego oset”, Albrecht Dürer
  • “Przysięga Horacjuszy”, Jacques-Louis David
  • “Interwencja kobiet Sabinek”, Jacques-Louis David
  • “Madonna w grocie”, Leonardo da Vinci
  • “Stygmatyzacja św. Franciszka”, Giotto
  • “Piękna Ogrodniczka”, Rafael Santi
  • “Portret infantki Margarety Theresia”, Diego Velázquez
  • Stella z kodeksem Hammurabiego

Kolekcje dzieł sztuki

Ogromną część kolekcji w Luwrze stanowią pochodzące ze starożytności dzieła sztuki asyryjskiej, etruskiej, koptyjskiej, egipskiej, greckiej i rzymskiej. Zobaczymy tu także dzieła sztuki Bliskiego Wschodu oraz sztuki islamu. Wszystkie eksponaty zostały podzielone na osobne działy w muzeum, co znacznie ułatwia zwiedzanie, jeśli chcemy skoncentrować naszą uwagę na zbiorach pochodzących z konkretnego okresu historycznego lub obszaru geograficznego.

Mimo że malarstwo i rzeźba to obszary sztuki, z których pochodzi większość eksponatów w muzeum, warto pamiętać, że kolekcja Luwru obejmuje także rysunki, grafiki, rzemiosło artystyczne, meble, czy biżuterię.

Piramida przed Luwrem

Piramida przed Luwrem
Piramida przed Luwrem

Odwiedzając Luwr nie da się przeoczyć ogromnej szklanej piramidy, w której kryje się główne wejście do muzeum. Została ona wybudowana w 1989 roku, budząc wśród mieszkańców Paryża spore kontrowersje. Głównymi zarzutami były brak zintegrowania z pozostałymi częściami budynku oraz jednoznaczne skojarzenia z Egiptem. Z czasem jednak piramida stała się na tyle charakterystycznym punktem na mapie Paryża, że dziś często uważana jest za jeden z kilku kluczowych symboli tego miasta.

Informacje praktyczne

Luwr na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Booking.com

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże, dobry design i ciągła chęć odkrywania świata to trzy rzeczy, które były mi bliskie od zawsze i bez których trudno wyobrazić mi sobie moje życie. Uwielbiam poznawanie nowych kultur i wszystkiego, co z tym związane. W wolnych chwilach tworzę wideo i rozwijam podcast 8px Nad Ziemią.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...