Centrum Pompidou w Paryżu – Modernistyczny gmach na prawym brzegu Sekwany

Data publikacji:

Udostępnij:

Atrakcje Paryża zdają się nie mieć końca. Czy wiecie, że jedna z nich wywołuje skrajne emocje już od kilku dekad? Poznajcie centrum kultury w stolicy Francji!

Centrum Pompidou (fr. Centre Georges Pompidou) położone jest w 4. dzielnicy Paryża w dystrykcie Beaubourg, po prawej stronie Sekwany. Niektórzy dowcipnie nazywają ten budynek „Rafinerią”, ponieważ jego modernistyczny wygląd zdecydowanie wyróżnia się wśród zabudowań historycznego serca stolicy Francji.

Wewnątrz Centrum Pompidou znajdują się: Muzeum Sztuki Współczesnej (fr. Musée National d’Art Moderne), Główna Biblioteka Publiczna (fr. Bibliothèque publique d’Information), sale kinowe, kawiarnia, restauracja, a nawet audytorium, gdzie mają miejsce występy muzyczne. Dodatkowo z tarasów widokowych Centrum Pompidou można podziwiać panoramę słynnego „Miasta Świateł”.

Odrobina historii

Wszystko zaczęło się od konkursu ogłoszonego z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji. W 1969 roku Georges Pompidou zapragnął, by w dystrykcie Beaubourg powstała wyjątkowa instytucja kultury. Zwycięski okazał się projekt budowli w stylu modernistycznym, zrodzony w wyniku międzynarodowej kolaboracji. Jego autorami byli Włoch – Renzo Piano oraz Brytyjczyk – Richard Rogers. Uroczysta inauguracja Centrum Pompidou odbyła się w 1977 roku. Niestety tego wydarzenia nie doczekał sam pomysłodawca przedsięwzięcia – Georges Pompidou.

Centre Pompidou w Paryżu to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża
Centre Pompidou w Paryżu to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża

Oryginalna architektura Centrum Pompidou

Paryż pod względem architektonicznym kojarzy się głównie z wielowiekowymi budynkami, które są prawdziwymi świadkami historii (jako przykład weźmy chociażby katedrę Notre-Dame, kaplicę Sainte-Chapelle, czy budynek starego dworca, w którym obecnie mieści się Muzeum Orsay). Z tego powodu pojawienie się Centrum Pompidou w sercu Paryża wywołało niemałe kontrowersje. Bez wątpienia jest ono jednym z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Francji i nie sposób pomylić go z żadnym innym!

Centrum mieści się na Placu Georges’a Pompidou (fr. Place Georges Pompidou). Jak je rozpoznać? Nic prostszego! Konstrukcja nośna budynku i główne filary pomalowane są na biało. Wszystkie instalacje zamontowano na zewnątrz konstrukcji, tak aby zostawić jak najwięcej przestrzeni w środku Centre Pompidou. Możecie łatwo je zidentyfikować po kolorach. Instalacje wodociągowe oznaczono na zielono, przewody klimatyzacyjne na niebiesko, elektryczne na żółto, natomiast barwa czerwona przypisana jest windom i ruchomym schodom, które również doskonale widać z zewnątrz.

Centre Georges Pompidou - fasada
Centre Georges Pompidou – fasada

Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou

W Centrum Pompidou znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej, którego imponująca kolekcja liczy ponad 100 tysięcy eksponatów. Wystawę stałą uzupełniają wystawy tymczasowe. Muzeum Sztuki Nowoczesnej ulokowane jest na czwartym i piątym poziomie budynku.

Czwarty poziom Centrum Pompidou – ta część Muzeum Sztuki Współczesnej demonstruje dzieła sztuki, które powstawały od połowy lat 60. XX wieku do aktualnych czasów. Znajdziecie tam prace wykonane przez między innymi: Geneviève Asse, Shiranę Shahbazi, Shiro Kuramatę a także Nathalie Du Pasquier.

W Centre Pompidou mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej
W Centre Pompidou mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Piąty poziom Centrum Pompidou – poświęcony jest sztuce nowoczesnej z okresu od 1905 do 1965 roku. Zadedykowano go ruchom awangardowym, które podważały tradycyjne kanony na rzecz odważnych eksperymentów. Mowa tutaj między innymi o kubizmie, ekspresjonizmie, surrealizmie, czy fowizmie. Odnajdziecie tam imponujące kolekcje sztuki współczesnej, wśród których znajdują się dzieła takich artystów jak: Wassily Kandinsky, Georges Rouault, Pablo Picasso oraz André Breton.

Główna Biblioteka Publiczna w Centrum Pompidou

Ulokowana jest na pierwszym, drugim i trzecim poziomie Centre Georges Pompidou. Bez wątpienia jej księgozbiór będzie niezwykle przydatny dla każdego, kto szuka ciekawych materiałów, na przykład do napisania pracy naukowej. Główna Biblioteka Publiczna w Paryżu oferuje również miejsca do spokojnej lektury i jest w stanie pomieścić około 2200 odwiedzających.

Główna Biblioteka Publiczna w Centre Pompidou
Główna Biblioteka Publiczna w Centre Pompidou

Paryska panorama z tarasów Centrum Pompidou

Na piątym i szóstym poziomie Centrum Pompidou w Paryżu znajdują się punkty widokowe, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach krajobrazy stolicy Francji. Będziecie mogli stamtąd dostrzec legendarną Wieżę Eiffla oraz urokliwe wzgórze Montmartre. Który taras widokowy zapewnia najlepszą panoramę? O tym musicie przekonać się sami!

Panorama Paryża z jednego z tarasów w Muzeum Pompidou
Panorama Paryża z jednego z tarasów w Muzeum Pompidou

Inne atrakcje turystyczne w Centrum Pompidou

Przed Wami inne atrakcje oferowane przez słynną „Rafinerię” w sercu Paryża. Po wielogodzinnym zwiedzaniu Centre Pompidou warto wybrać się także do jednej ze znajdujących się tam kawiarni i restauracji, wziąć udział w warsztatach lub odwiedzić księgarnię, w której kupisz książki pozwalające zgłębić tematykę sztuki współczesnej. Najciekawsze tego typu miejsca w Centrum Pompidou, to:

Eleganckie wnętrza restauracji z widokiem na piękne Miasto Świateł
Eleganckie wnętrza restauracji z widokiem na piękne Miasto Świateł
  • „Studio 13/16” (poziom -1) – to przestrzeń przeznaczona dla nastolatków w wieku od 13 do 16 lat. Odbywają się tam warsztaty, na których mogą oni zgłębić tajniki współczesnej twórczości artystycznej.
  • „The Boutique” (poziom 0) – w tym sklepiku znajdziecie szeroką gamę pamiątek z Centre Georges Pompidou.
  • „Atelier des enfants” (poziom 0) – odbywają się tam warsztaty artystyczne przeznaczone dla wszystkich maluchów do 10 roku życia. Mają one za zadanie poszerzać ich wyobraźnię oraz budzić ciekawość świata. Zajęcia odbywają się przy obowiązkowym udziale rodzica.
  • The bookshop(poziom 0) – ta księgarnia oferuje odwiedzającym wielki wybór książek o tematyce poświęconej sztuce XX i XXI wieku.
  • „Café Le Central” (poziom 1) – kawiarniazaprojektowana przez hiszpańskiego projektanta wnętrz – Jaime Hayona jest idealnym miejscem na krótką przerwę pomiędzy przemierzaniem ogromnego Centre Georges Pompidou.
  • „Gallery 3” (poziom 1) – to miejsce można określić jako prawdziwe „centrum muzyki”. Dlaczego? Poza tymczasowymi wystawami dzieł sztuki, często odbywają się tam występy niezwykle utalentowanych muzyków oraz tancerzy.
  • Restauracja „Georges” (poziom 6) – zaprojektowała ją firma architektoniczna „Jakob + MacFarlane”. Warto wiedzieć, że ta restauracja poza znakomitą kuchnią… serwuje też spektakularny widok na Paryż! Kto się skusi?

Informacje praktyczne

Centrum Pompidou na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...