Klimatyczne uliczki, owoce morza na restauracyjnych stołach oraz skąpane w słońcu piaszczyste plaże są charakterystyczne nie tylko dla południa Włoch. Moc atrakcji turystom zapewnia także północ, między innymi położona przy samym Morzu Liguryjskim malownicza Genua.
Genua, stolica Ligurii, to miejsce znane jako jedna z największych potęg morskich wśród włoskich miast. Z dworca Bringole bez problemu dostaniecie się do znajdującego się w sercu miasta, pełnego zabytków historycznego centrum, podobnego do tych, które reprezentują wiele europejskich miast. Genua z jednej strony otoczona jest morzem, stąd odgrywającym znaczącą rolę punktem tej zabudowy urbanistycznej jest też port.
Ze względu na swoje strategiczne położenie, w X wieku, kiedy powstała Republika Genui, była ona nawet jedną z największych i najbardziej wpływowych potęg morskich w Europie. Komunikacją publiczną łatwo się przemieścić także w inne zakątki miasta. Warto wybrać się na spacer podmiejską dzielnicą Rivarolo czy odkryć zakątki San Fruttuoso. Średnia temperatura panująca w mieście nie jest tak wysoka jak na południu półwyspu, więc jeśli marzą Wam się Włochy bez upałów, Genua to strzał w dziesiątkę.
Cattedrale di San Lorenzo
Obok wyjątkowej, czarno-białej, pasiastej fasady Katedry San Lorenzo i jej dzwonnicy nikt nie przejdzie obojętnie. Wzniesiona pod koniec XI wieku świątynia stanęła w miejscu wcześniejszej bazyliki z V-VI wieku. Po pożarze w 1296 r. budynek został odrestaurowany i rozbudowany, a w późniejszych latach dokonywano kolejnych modyfikacji. Najbardziej współczesna ingerencja w wygląd świątyni miała miejsce w XIX, kiedy to zadbano o uwydatnienie jej średniowiecznych elementów. Jej fasadę zdobią nie tylko charakterystyczne pasy, ale też przedstawienia lokalnych legend i historii.
Po przekroczeniu bram kościoła, strzeżonych przez dwa posągi lwów, wkroczyć można do jego wnętrza, podzielonego na trzy nawy. Każda z nich zachwyca niezwykłymi freskami i obrazami o tematyce sakralnej. Turystów do katedry przyciągają także kaplice. Jedna z nich skrywa tak zwany Skarb San Lorenzo, pochodzący z Ziemi Świętej, zdobyty podczas jednej z krucjat.
Najczęściej odwiedzanym punktem katedry jest jednak inna kaplica, mianowicie ta, która mieści prochy patrona miasta, św. Jana Chrzciciela, który przybył do Genui pod koniec pierwszej krucjaty. Kończąc wizytę w katedrze, warto zajrzeć do Muzeum Skarbu, znajdującego się po prawej stronie od wejścia do kościoła i skrywającego arcydzieła sztuki złotniczej z XI-XIX wieku, a także do pobliskiego Muzeum Diecezjalnego, mieszczącego się w klasztorze San Lorenzo.
Piazza della Vittoria
Choć ten ruchliwy plac oferuje tylko jedną atrakcję, nie należy go pomijać podczas planowania spacerów po Genui. Stojący na rozległym Placu Zwycięstwa, imponujący łuk to jeden z głównych punktów centrum Genui. Arco della Vittoria to pomnik wzniesiony w latach trzydziestych XX wieku ku czci poległych w pierwszej wojnie światowej, o czym zresztą świadczą wyrzeźbione po zewnętrznej stronie łuku napisy. Konstrukcję zdobi freskowany fryz oraz znajdujące się po bokach przedstawienia bitew.
Po obu stronach łuku znajdują się też drzwi prowadzące do jego wnętrza, ale nie są one otwarte dla zwiedzających. Wycieczkę po centralnych placach możecie kontynuować idąc wzdłuż Via XX Settembre, głównej, handlowej ulicy, która doprowadzi Was do popularnego Piazza de Ferrari.
Piazza de Ferrari
Piazza de Ferrari to serce miasta i główny plac Genui oraz miejsce najważniejszych spotkań i wydarzeń. Środek placu wyznacza charakterystyczna fontanna z brązu. Pochodząca z 1936 roku, sporych rozmiarów konstrukcja zaprojektowana została przez Cesare Crosa di Vergagni. Okrągły basen i sporych rozmiarów centralne źródło tworzą fontannę o niezwykłym kształcie, która podświetlana po zmroku kolorowymi światłami zapada w pamięć każdego zwiedzającego Genuę. Choć to ten obiekt jest główną gwiazdą placu, wokół niego widnieje też wiele innych perełek. Tuż przy Piazza de Ferrari znajduje się Teatr Carlo Felice czy jeden z najsłynniejszych miejscowych pałaców, Palazzo Ducale.
Palazzo Ducale
Prawdziwym klejnotem w obrębie starego miasta w Genui jest Palazzo Ducale. Pałac Dożów, pierwsza siedziba samorządu miejskiego, powstał w 1339 roku w murach nabytych od zamożnych rodzin budynków, stojących w centrum średniowiecznego miasta. Ponad dwa wieki później postanowiono nadać pałacowi wystawny i elegancki wygląd, który został jednak zagrożony w trakcie pożaru w XVIII wieku. Dzięki kolejnej renowacji z XX wieku na nowo odkryta została świetność oryginalnego projektu. Przywrócono wtedy miastu kawałek historii, a jednocześnie podkreślono zgromadzone przez wieki bogactwo architektoniczne. Od 1992 roku Palazzo Ducale to prestiżowe centrum kulturalne, a organizowane tam wystawy sztuki, pokazy, spotkania oraz wydarzenia kulturalne przyciągają nieustannie zarówno turystów jak i mieszkańców stolicy Ligurii.
Palazzo Reale
Wśród najważniejszych historycznych zabytków w Genui znajduje się Palazzo Reale, Królewski Pałac wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten zachwycający, barokowy kompleks z XVII wieku mieści w swoich murach muzeum, które nie bez powodu przyjmuje corocznie setki tysięcy odwiedzających. Muzealne sale są bogato zdobione i mieszczą imponującą kolekcję obrazów, fresków, sztukaterii, rzeźb i królewskich mebli.
Jednym z najbardziej reprezentatywnych zakątków muzeum jest Galeria Luster, zaprojektowana przez Domenico Parodiego, wypełniona arcydziełami – rzeźbami, malowidłami i dziełami architektury. Nie jest to jednak jedyna przestrzeń wystawowa, jakiej warto przyjrzeć się z bliska. Zwiedzających zachwycają Sala Valerio Castello, nazwana na cześć wykonawcy zdobiących salę fresków, Sala Tronowa, Apartament Książąt oraz wykorzystywany do wystaw tymczasowych Teatr Falcone. Zwiedzanie Palazzo Reale nie będzie kompletne jeśli ominiecie wizytę na tarasie i w porośniętym egzotycznymi roślinami ogrodzie. Umknąć Wam nie mogą także brukowane ścieżki z charakterystycznymi wzorami, które bardzo często reprezentują pałac na pocztówkach z Genui.
Villa del Principe
Nieco dalej od historycznego centrum miasta warto zajrzeć do Villa del Principe. Rezydencja zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku przez Andreę Dorię, admirała cesarza Karola V, ukończona została przez jego spadkobiercę około sto lat później. Z zewnątrz skromny budynek przedstawia przejście genueńskiej architektury od średniowiecza do renesansu.
Jego odrestaurowane wnętrza, już na pierwszy rzut oka zdecydowanie bardziej zdobne od fasady, są bogate we freski, gobeliny i drogocenne, drewniane meble. Najwspanialszym punktem zwiedzania willi są jednak jego ogrody. Otulająca willę zieleń tworzy sprzyjające długim spacerom otoczenie, a stojąca w centrum fontanna Neptuna, to doskonałe tło do fotografii.
Inne pałace Genui
Pałaców w Genui jest bez liku. Stanowią one nie tylko ważne zabytki, ale również istotne punkty turystyczne. Jednym z najważniejszych pałaców w Genui jest Palazzo Rosso, który został zbudowany w XVII wieku i był siedzibą arystokratycznej rodziny Brignole-Sale. Wizytówką pałacu są piękne dekoracje wnętrz, a ze względu na liczne, znajdujące się tam dzieła sztuki, obrazy, rzeźby i freski, dziś znany jest on jako galeria sztuki.
Ulica Garibaldiego w Genui prowadzi turystów do XVI-wiecznego Palazzo Doria, będącego siedzibą jednej z najpotężniejszych rodzin w Republice Genui. Pałac ten znany jest z pięknych ogrodów, które znajdują się w jego wnętrzu, oraz z bogatej kolekcji dzieł sztuki. Rozmawiając o pałacach, nie można pominąć Palazzo San Giorgio z XIII wieku, byłej siedziby Banku Genui. Według legendy, w czasach, kiedy pałac pełnił funkcję więzienia, w jego celach był więziony sam Marco Polo. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba władz portowych miasta Genua.
Piazza Dante i Casa di Colombo
Wiedzieliście, że choć Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę pod flagą Hiszpanii, pochodził właśnie z Genui? To dlatego w mieście, a dokładnie przy Piazza Dante, znajduje się niewielki budynek, uważany za rodzinny dom Krzysztofa Kolumba. W 1684 roku budynek został zbombardowany, ale odbudowano go ze względu na znaczenie jego dawnych mieszkańców. Jest to niecodzienny pomnik odkrywcy, a umieszczone w jego wnętrzu wystawy i przedmioty opowiadają jego historię, a przede wszystkim szczegóły jego codziennego życia.
Choć głównym reprezentantem tego placu jest zdecydowanie Casa di Colombo, nie jest to jedyna zabudowa, która zwraca uwagę. Trudno nie zauważyć tam Terraza Colombo, tarasu, zapewniającego niezwykły widok panoramy Genui, albo rzucającej się w oczy Porta Soprana. Pod tą ostatnią nazwą kryje się wspaniała brama z dwoma potężnymi filarami, która dawniej była głównym wejściem do miasta, a dziś zachwyca strzelistymi wieżami i elegancją łuku wejściowego.
Belvedere Castelletto
Po Genui poruszać się możecie nie tylko metrem czy autobusami. Między różnymi punktami miasta pomogą Wam przemieścić się kolejki szynowe czy windy, a jedna z nich doprowadzi Was z Piazza del Portello do zawieszonego nad starym miastem tarasem. Belvedere Castelletto stoi na miejscu wcześniejszej twierdzy Castelletto, zburzonej ze względów bezpieczeństwa. Od 1910 roku, kiedy to zdjęcia słynnego artysty, Alinariego, upowszechniły jego piękno, taras znajduje się na liście punktów, których podczas zwiedzania miasta nie można przegapić. Z tego miejsca widać dachy starych domów, średniowieczne wieże i barokowe kopuły, dla których tłem są piękne zielone wzgórza.
WARTO WIEDZIEĆ: Do sprawnego poruszania się po Genui możesz wykorzystać samochód, który w atrakcyjnej cenie wynajmiesz w serwisie RentalCars.
Kościół San Pietro in Banchi
Plac Banchi, skryty między uliczkami Genui, urozmaica stojący tam Kościół San Pietro in Banchi zbudowany nad tarasem, na którym codziennie otwierają się sklepy. Jego umiejscowienie związane jest oczywiście z jego historią. Dzisiejszy kościół stanął na miejscu innego, który ze względu na bliskość portu, był miejscem, w którym zatrzymywali się przybywający do Genui drogą morską handlarze. Oryginalny kościół został jednak zniszczony podczas starć politycznych pod koniec XIV wieku, a w okresie rozkwitu gospodarki Republiki Genui, pod koniec XVI wieku, postanowiono go odbudować. Potrzebne na ten cel fundusze uzyskano z wynajmu sklepów, które zostały otwarte w pomieszczeniach utworzonych w piwnicy, na której stał kościół. Turystów przyciąga jego historia, ale także architektura. Zbudowany na tarasie kościół z zewnątrz jest dość surowy, a z pobliskim placem łączą go monumentalne schody. Zza sylwetki kościoła wyłania się jego kopuła, a jego wnętrze oczarowuje zwiedzających marmurowymi sztukateriami.
Latarnia morska w Genui
Stojąca na 40-metrowym klifie, mierząca 77 metrów wysokości latarnia jest symbolem Genui i najwyższą latarnią morską na Morzu Śródziemnym. Jej powstanie datuje się na 1128 rok, choć jej dzisiejszy wygląd pochodzi dopiero z 1543 roku. Emitowane z wieży światło ma zasięg aż 29 mil morskich. Na sam szczyt latarni prowadzi 365 schodków, ale możecie przejść też tylko 172 z nich, by dotrzeć na punkt widokowy, który zapewnia niezapomnianą panoramę zarówno morza jak i całego miasta.
CIEKAWOSTKA: Od 2001 roku około 800-metrowa ścieżka łączy centrum miasta ze słynną latarnią jednocześnie oferując po drodze malowniczy widok na port w Genui.
Genua i jej najpiękniejsze plaże
Genua, jak przystało na nadmorskie miasto, oferuje turystom także piaszczyste wybrzeża, na których warto wypożyczyć leżaki i pocieszyć się chwilą spokoju. Jedną z najważniejszych plaż w Genui jest Boccadasse, znana z kameralnej atmosfery oraz z licznych restauracji i kawiarni. Popularną plażą jest też Vernazzola z pięknymi krajobrazami, zielonymi klifami i krystalicznie czystą wodą.
Jeśli oprócz zwiedzania samej Genui i jej plaż marzy Wam się poznanie innych zakątków wybrzeża, w tej części Włoch jest wiele do odkrycia. Krótka podróż samochodem bądź rejs statkiem zawiedzie Was między innymi do Santa Margherita Ligure, uroczego miasteczka, znanego z malowniczych plaż czy do Portofino, słynnego dzięki kontrastującym z kolorem wody, małym, kolorowym domkom.