Chcecie poznać dzieje miasta, zajrzyjcie… do jego podziemi? Być może nie jest to uniwersalna reguła, ale zdecydowanie sprawdza się ona w przypadku Neapolu, bo zwiedzanie podziemnego, burbońskiego tunelu to ciekawy sposób na poznanie burzliwej historii stolicy Kampanii.
Galleria Borbonica, znana mieszkańcom Neapolu także pod nazwą tunelu burbońskiego, to zaprojektowany przez Errico Alvino podziemny wiadukt, który łączy Pałac Królewski ze znajdującym się w pobliżu wybrzeża i koszar placem Piazza Vittoria.
Projekt zlecił architektowi Ferdynand II Burbon dokładnie 19 lutego 1853 roku. Wiadukt w razie potrzeby obrony pałacu miał zapewniać sprawne przejście stacjonujących przy Piazza Vittoria wojskowych oddziałów, a jednocześnie stanowić ewentualną drogę ucieczki. Prace budowlane w tym przypadku nie należały do najprostszych, bo w ich trakcie napotkano niejedną przeszkodę. Robotnicy musieli uporać się między innymi z odnalezionymi w trakcie prac zbiornikami wodnymi oraz problemami związanymi z niekorzystnym podłożem.
Żmudne prace nad kopaniem tajnego przejścia zostały ukończone w maju 1855 roku. Co ciekawe, w okresie wojennym (1939-1945) tunel i niektóre dawne, sąsiednie cysterny służyły jako schronienie dla obywateli.
Po wojnie spełniał się on z kolei jako składowisko samochodów policyjnych. W 2007 roku geolodzy pracujący w tunelu odkryli zamurowane przejście, które oddzielało go od dawnego schronu przeciwlotniczego. Dziś to podziemne środowisko prezentuje zwiedzającym ostatnie stulecia Neapolu, ale kolejne sekretne przejścia wciąż są odkrywane, więc niewykluczone, że dalsza eksploracja pozwoli odkryć jeszcze więcej tajemnic.
Trasy zwiedzania w Galleria Borbonica
Galleria Borbonica oferuje zwiedzającym niejeden sposób na poznanie historii miasta. Do tunelu prowadzą różne wejścia i rozpoczęcie trasy w każdym z tych miejsc będzie równie interesujące. Standardowa wycieczka to emocjonująca podróż w przeszłość Neapolu. Obejrzenie z wewnątrz tunelu burbońskiego przybliża historię miasta i umożliwia poznanie wszystkich funkcji, jakie przez wieki pełniły podziemia. Zaprezentowane są tam również fragmenty rzeźb, posągów i zabytkowych artefaktów odnalezionych niegdyś w podziemnym przejściu.
Inna trasa, oprócz części tunelu burbońskiego, pozwala zobaczyć odrestaurowaną, starożytną cysternę oraz jaskinie, z których w przeszłości wydobywano tuf wulkaniczny, materiał skalny charakterystyczny dla tego regionu. Wycieczka ta zaczyna się na dziedzińcu przy Palazzo Serra di Cassano, skąd rusza do podziemi, gdzie znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Znaleźć tam można autentyczne przedmioty z czasów wojny, znalezione podczas wykopywania tunelu.
Dla wszystkich tych, którzy są spragnieni wrażeń galeria oferuje interesującą, bardziej nietypową formę zwiedzania. Podziemia tunelu można odkryć, przechodząc przez wąskie, trudniej dostępne ścieżki, które prowadzą do sali z zabytkowymi pojazdami i motocyklami, odnalezionymi pod ośmioma metrami gruzu. Kolejnym ciekawym miejscem jest starożytny most oraz połączony z opuszczonym tunelem metra zbiornik z wodą, przez który można przedostać się jedynie na niewielkiej tratwie.
Tunel dostępny jest również dla tych, którzy chcą wcielić się w prawdziwych speleologów. W kasku z lampą czołową na głowie odbędziecie długi spacer ciemnymi zakamarkami starożytnego, podziemnego systemu akweduktów. Wąskie przejścia prowadzą do zbiorników wodnych ozdobionych tajemniczymi symbolami religijnymi, pozostawionymi prawdopodobnie przez dawnych strażników.
Jeśli natomiast nie macie możliwości dotrzeć do Neapolu, dzięki najnowszym technologiom, podziemne muzeum oferuje także trójwymiarowe zwiedzanie wirtualne, umożliwiające podziwianie galerii z zacisza własnego domu.
Inne wydarzenia w Galerii
Galleria Borbonica to świetne miejsce nie tylko do spojrzenia w przeszłość, ale także do organizacji wydarzeń, spotkań, a nawet przyjęć urodzinowych dla dzieciaków, podczas których będą mogły się wcielić w poszukiwaczy skarbów i rywalizować ze sobą dzieląc się na drużyny. Można zajrzeć tam także na regularnie organizowane spotkania, wystawy, a szczególnie koncerty, które dzięki wyjątkowej akustyce panującej w podziemiach robią szczególne wrażenie.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do tunelu Burbonów najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Kup bilety na GetYourGuide