Ile czasu potrzeba, aby zwiedzić Rzym? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, biorąc pod uwagę ilość ciekawych miejsc, które na każdym kroku czekają na odkrycie.
Główne atrakcje w Rzymie skupiają się oczywiście wokół zabytków, pamiątek starożytności, które przetrwały do czasów dzisiejszych w lepszym lub w nieco gorszym stanie. W tym artykule poznasz miejsca zaliczane do absolutnych must-see, na których zwiedzenie powinien wystarczyć Ci wystarczyć około tydzień czasu.
Koloseum
Zacznijmy od bezsprzecznego symbolu Rzymu, który opisywany jest przez każdy przewodnik turystyczny i bez którego trudno wyobrazić sobie zwiedzanie tego miasta. Jak przystało na swoją nazwę, chlubą Koloseum są jego ogromne rozmiary.
Obwód mierzący 527 m, wysokość sięgająca 48,5 m (pierwotnie 52 m) i powierzchnia areny równa 3357 m2 to liczby, które robią wrażenie. Wrażenie robi też krwawa historia tego miejsca, a konkretnie – tysiące ofiar (ludzi i zwierząt), które ginęły podczas “spektakli”. To wszystko zaś kontrastujące z niezwykle kunsztowną architekturą, marmurem, złotymi zdobieniami i inżynieryjnymi innowacjami dawnych czasów w postaci ukrytych podnośni i klap, które raz po raz zaskakiwały uczestników walk i samych widzów.
Forum Romanum
Ten najstarszy plac w Rzymie to miejsce, w którym w okresie cesarstwa koncentrowało się życie mieszkańców miasta. Duża ilość świątyń i budynków użyteczności publicznej sprawiały, że Forum Romanum było świadkiem wielu wystąpień, manifestacji, procesji, egzekucji czy pogrzebów. Skoro mowa o tych ostatnich warto wspomnieć, że tymi samymi uliczkami, którymi dziś dziarsko przemierzają turyści, w 44 r. p.n.e. podążał orszak żałobny Juliusza Cezara. To co dziś możemy zobaczyć na Forum Romanum to przede wszystkim pozostałości dawnych budowli – ruiny świątyń, pojedyncze kolumny i łuki. Do upadku tego miejsca doszło wskutek wielu czynników, takich jak: zdobycie Rzymu przez Wizygotów (410 r.), trzęsienie ziemi (851 r.), czy pozyskiwanie z dawnych budowli kamienia do wznoszenia innych budynków w okresie średniowiecza.
Siedem wzgórz Rzymu
Zarówno w rzymskiej mitologii, jak i w podaniach historycznych często możemy natknąć się na informację, że Rzym został zbudowany na siedmiu wzgórzach. To na nich miały powstać pierwsze osady, a w późniejszym czasie – kluczowe budowle starożytnego świata. Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał to sześć wzgórz, które otaczają wspomniane wcześniej Forum Romanum. Siódme wzgórze to Awentyn wysunięty najbardziej na południe miasta.
Panteon
Kolejny słynny zabytek w Rzymie, którego początku sięgają 27 r. p.n.e. U swoich podwalin Panteon był świątynią dedykowaną siedmiu bóstwom planetarnym: Słońcu, Księżycowi, Merkuremu, Wenus, Marsowi, Saturnowi i Jowiszowi. Mimo swej długiej i dość burzliwej historii (np. pożar w 80 r.) budowla przetrwała do czasów współczesnych w bardzo dobrym stanie. Obecnie znajduje się w niej katolicki kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników (Chiesa di Santa Maria ad Martyres).
Kup bilety do Panteonu w Rzymie
Zamek Świętego Anioła
Historia tego miejsca nie jest tak typowa, jak mogłoby się wydawać. Wzniesiona w II wieku budowla miała pełnić funkcję mauzoleum cesarza Hardriana. W późniejszym czasie przekształcono go jednak w więzienie, natomiast w 590 roku nadano mu miano zamku. A konkretnie Zamku Świętego Anioła ze względu na anioła ogłaszającego koniec zarazy w Rzymie, który według podań miał się ukazać na szczycie twierdzy. Dziś miejsce to jest udostępnione do zwiedzania, a podczas wycieczki zobaczymy dawne pomieszczenia mieszkalne przeznaczone dla papieża, cele więzienne oraz taras widokowy z piękną panoramą Rzymu
CIEKAWOSTKA: Zamek św. Anioła jest połączony tajnym przejściem z Watykanem.
Kup bilety do Zamku św. Anioła
Galeria Borghese
W poszukiwaniu sztuki najwyższych lotów, warto udać się do Galerii Borghese. Znajdziemy w niej dzieła pochodzące z prywatnej kolekcji kardynała Scpione Borghese. Wśród najciekawszych dzieł znajdują się tutaj: “Święty Hieronim”, “Św. Jan Chrzciciel”, “Bachus” (Caravaggio), “Złożenie do grobu”, “Kobieta z jednorożcem”, “Portret młodego mężczyzny” (Rafael Santi), “Ostatnia wieczerza” (Jacoa Bassano), “Św. Dominik” (Tycjan), “Zuzanna i starcy” (Peter Paul Rubens).
Kup bilety do Galerii Borghese
Dzielnica Trastevere (Zatybrze)
Co powiecie na wizytę w najmodniejszej dzielnicy Rzymu? W przeszłości Zatybrze zamieszkiwane było przez rolników i hodowców bydła, później przez rzemieślników, a jeszcze później przez artystów i poetów. Dziś awangardowy charakter tego miejsca sprawia, że jest ono chętnie odwiedzane także przez turystów. Odbywające się wieczorami jarmarki to okazja do zakupu oryginalnego rękodzieła. Zajrzeć warto także na plac Piazza Santa Maria in Travstevere, gdzie znajduje się najstarsza fontanna w Rzymie wzniesiona około 212-222 r.
Katakumby św. Kaliksta (Catacombe di San Callisto)
Jeśli lubicie nieco mroczne klimaty, z pewnością zainteresują Was Katakumby Śwętego Kaliksta. To najważniejsze i zarazem największe tego typu miejsce w Rzymie. Katakumby są częścią nekropolii, która w całoci zajmuje około 15 ha powierzchni. To miejsce pochówku wielu męczenników i kilkunastu papieży. Groby tych ostatrnich znajdują się w tzw. Krypcie Papieży nazywanej też Małym Watykanem.
Kup bilety do katakumb św. Kaliksta
Watykan
Pozostając przy tematyce religijnej, nie możemy zapomnieć o Watykanie. To najmniejsze państwo świata położone jest w samym sercu Rzymu. Kluczowe zabytki, które tu znajdziemy są oczywiście bezpośrednio związane z religią chrześcijańską i należą do nich: Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Piotra oraz Plac św. Piotra gromadzący wiernych podczas papieskiej homilii.
Kup bilety do Muzeów Watykańskich
Pozostałe atrakcje w Rzymie
- Popularne place: Piazza Venezia, Piazza di Spagna, Piazza del Popolo, Piazza Navona
- Zabytki sakralne: Bazylika Santa Maria in Cosmedin. Bazylika Matki Boskiej Większej, Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika św. Pawła za Murami
- Campo de’ Fiori
- Fontanna di Trevi
- Via Appia Antica