Saloniki – Mozaika kultur w północnej Grecji

Data:

Udostępnij:

To greckie miasto rzadko trafia na okładki przewodników po kraju, a zdecydowanie jest tego warte, bo wobec tego typu mieszanki historii i nowoczesności po prostu nie można pozostać obojętnym.

Saloniki to drugie największe miasto w Grecji. Wielu twierdzi jednak, że ze względu na unoszącą się w powietrzu atmosferę i kulturę tego miejsca, powinno ono dostać złoty medal w rankingu najlepszych greckich miast. Wśród zabytków Salonik znajduje się aż 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A wszystko to dzięki wyjątkowej historii miasta.

Saloniki miastem wielu kultur

Saloniki powstały w 315 roku p.n.e., kiedy to król Macedonii, Kasander, założył miasto na miejscu istniejącej wcześniej osady Therma i nadał im nazwę na cześć swojej żony, Tesaloniki. W czasach rzymskich miasto stało się stolicą prowincji Macedonia, a w I wieku n.e. – jednym z pierwszych ośrodków chrześcijaństwa. Od początków istnienia Cesarstwa Bizantyjskiego Saloniki były uważane za miasto „współrządzące” wraz z Konstantynopolem, a w 1430 roku panowanie nad miastem przejęło Imperium Osmańskie.

Jakby tego było mało miasto pełne muzułmanów i greckiej społeczności zaczęło chronić tysiące sefardyjskich Żydów, a co za tym idzie – przekształciło się w kosmopolityczny i wieloetniczny ośrodek. Wszystkie te kultury pozostawiły po sobie mnóstwo pamiątek tworzących dziś tożsamość tego miejsca. Które z nich są warte Waszej uwagi i gdzie ich szukać? Dalsza lektura wszystko Wam wyjaśni.

Układ miasta Saloniki

Zanim przystąpimy do zwiedzania Salonik, warto mieć świadomość, jaki jest układ miasta. Centralna część, w której skupionych jest większość turystycznych atrakcji i zabytków, podzielona jest na dwie strefy. Położone na wzgórzu Ano Poli, znane także jako górne miasto, to typowo historyczna część. Wiją się po niej wąskie uliczki, częściowo zniszczone, ale bardzo autentyczne. Roztaczają się stąd także najpiękniejsze widoki na okolicę. Jeśli nie lubicie się przemęczać, to właśnie od tej dzielnicy warto zacząć zwiedzanie miasta. Jako że położona jest ona najwyżej, dalszy spacer będzie prowadził już tylko w dół, w stronę wybrzeża.

Niższa część to właściwe centrum miasta, zdecydowanie nowsze i bardziej pełne życia. To tutaj oprócz zabytków, muzeów i kościołów znajduje się najwięcej restauracji czy klimatycznych placów, w tym słynny plac Arystotelesa. Tutaj również, szczególnie w okolicach promenady i dzielnicy Ladadika, znajdziecie najwięcej miejsc doskonałych na nocne wypady na miasto oraz barów i dyskotek otwartych do późna.

Bizantyjskie mury miasta

Saloniki aż do XIX wieku otoczone były murami z czasów Bizancjum. Miały one za zadanie chronić miasto i jego mieszkańców, a jednocześnie oddzielać miasto właściwe od jego górnej części. Do dziś prześledzić możemy 4 km murów, składające się na północną, zachodnią oraz częściowo wschodnią część dawnych fortyfikacji. Mury urozmaicone wieżami strażniczymi i bramami wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Już sam ten fakt powinien udowodnić Wam, że warto przejść się na spacer traktem murów. Jeśli jednak Wasz czas jest ograniczony, to skupcie się na ich najważniejszej części, czyli okolicach Wieży Trygoniusza.

Wieża Trygoniusza

Najsłynniejsza wieża tworząca mury zbudowana została przez Osmanów w okresie ich panowania. Jej umiejscowienie nie było wcale przypadkowe. To właśnie z miejsca, w którym stoi dziś Wieża Trygoniusza, w 1430 roku rozpoczęła się inwazja Turków, więc jej wybudowanie było próbą wzmocnienia najsłabszych punktów fortyfikacji. Wchodząc na 22 metrową wieżę, wyraźnie zobaczyć można granicę między starą i nową częścią Salonik, a przystanek na tarasie widokowym u podnóża fortecy pozwoli Wam uwiecznić panoramę miasta na pięknych zdjęciach.

Forteca Heptapyrgion

Nad miastem Saloniki od ponad 1000 lat góruje pewna twierdza. Zajmuje ona miejsce dawnego akropolu. Forteca, znana jako Heptapyrgion albo Yedi Kule, służyła jako siedziba dowódcy garnizonu w czasach osmańskich, natomiast w późniejszych latach aż do 1989 roku funkcjonowała jako więzienie. To dlatego Grecy nie żywią sympatii do tego miejsca. Osadzano tam więźniów podczas dyktatury faszystowskiej, okupacji nazistowskiej i wojny domowej. Podobno powszechne było stosowanie tam okrutnych tortur.

Zabytek jest otwarty dla zwiedzających. Idąc jego wąskimi korytarzami, wciąż można poczuć niepokój. W niektórych częściach twierdzy na własnej skórze przekonacie się, jak bardzo odcięci od świata byli więźniowie. W innych celach natomiast zorganizowano wystawy poświęcone historii tego miejsca. Akropol i okolice fortecy można też potraktować jako świetny punkt widokowy.

Bizantyjskie i tureckie łaźnie

W dwóch punktach miasta natrafić można na opuszczone łaźnie z różnych okresów historycznych. Pierwsze z nich, Łaźnie Bizantyjskie, znajdują się na terenie Górnego Miasta. Zbudowane w XIII wieku łaźnie o różnych porach dnia działały dla kobiet i mężczyzn. Budynek posiada trzy pomieszczenia, a każdy z nich pozwalał doświadczać kąpieli w innej temperaturze. Dziś łaźnie można zwiedzać, choćby po to, by zobaczyć imponującą kopułę gorącego pokoju od wewnątrz. Ze względu na to, że to jedne z niewielu zachowanych do dziś bizantyjskich łaźni w Grecji, zajęły one zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W niższej części Salonik, nieco na północ od Placu Arystotelesa, natrafić można natomiast na tureckie łaźnie Bey Hamam. Ten podstawowy element kultury osmańskiej zbudowano w 1430 roku. Nie tylko miał on kluczowy wkład w higienę osobistą i dobre samopoczucie, ale także niósł symboliczne, niemal duchowe znaczenie jako ceremonialna forma oczyszczenia. Łaźnie posiadają wiele pomieszczeń, z których osobna część przeznaczona była dla mężczyzn, a osobna dla kobiet. Dziś wykorzystywane są one do organizacji wydarzeń kulturalnych, galerii i wystaw czasowych. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, wejdźcie do środka, żeby zobaczyć marmurowe umywalki i kolorowe malowidła ścienne.

Rotunda Galeriusza

Najważniejszą z rzymskich pozostałości na terenie Salonik jest okrągła budowla o średnicy 24 m. Podczas gdy większość innych zabytków z tego okresu zniszczonych zostało przez oblężenia, rozbiórki, trzęsienia ziemi czy po prostu upływ czasu, ten wciąż prezentuje znakomity stan zachowania. Prawdopodobnie stało się tak dzięki wyjątkowo wytrzymałym murom o grubości ponad sześciu metrów!

Stojąca w centrum Placu św. Grzegorza rotunda sąsiaduje z Łukiem Galeriusza, z którym była połączona wspaniałą drogą procesyjną prowadzącą do pałacu. Rzymski cesarz Galeriusz rozkazał wybudować ją jako świątynię starożytnego kultu. Wkrótce po wybudowaniu budynek został przekształcony w chrześcijański kościół, a w 1591 roku stał się meczem. Tę funkcję pełnił aż do wyzwolenia Salonik w 1912 roku.

Dziś Rotunda jest niezwykłym zabytkiem kulturowo-archeologicznym, który warto zwiedzić nie tylko ze względu na jego historię, ale także wewnętrzne zdobienia. Kopułę konstrukcji od środka zdobią świetnie zachowane fragmenty mozaik z początku VI wieku, przedstawiające faunę i florę.

Łuk Triumfalny Galeriusza

Wystarczy nieco odwrócić wzrok, by stojąc obok Rotundy Galeriusza, zobaczyć łuk triumfalny zbudowany na cześć rzymskiego cesarza. Obecnie jest on jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, zarówno dla mieszkańców Salonik (którzy swoją drogą nazywają go najczęściej „Kamara”) jak i przyjeżdżających tu turystów. Powstał jednak w innym celu – miał uczcić zwycięstwo cesarza w wojnach z Persami około 306 roku. Pierwotnie była to brama wsparta na ośmiu filarach i udekorowana marmurowymi panelami z płaskorzeźbą.

Do dziś zachowały się tylko 3 filary i część płaskorzeźb. Dociekliwi rozszyfrują tu między innymi scenę przedstawiającą Galeriusza atakującego perskiego generała Narsesa albo reprezentację całej rodziny cesarskiej, w tym żonę Galeriusza, Walerię.

Pałac Galeriusza

Wyruszając spod Rotundy Galeriusza, przejdźcie pod łukiem triumfalnym i kontynuujcie dalej malowniczą aleją, a dojdziecie wprost do Pałacu Galeriusza. A właściwie to jego pozostałości. Ruiny wydobyte na światło dzienne dzięki wykopaliskom archeologicznym na początku XX wieku stanowią podstawę oryginalnego, dwupiętrowego budynku, który niestety został zniszczony przez trzęsienia ziemi. Wciąż jednak można tu zauważyć pokoje, korytarze, a nawet niektóre mozaiki czy freski. Wszystko to oglądać można, spacerując wokół dawnego pałacu, bo znajduje się on w samym centrum Placu Navarinou.

Wystarczy jedno spojrzenie na pałac i odrobina wyobraźni, by zrozumieć jaki dobrobyt panował w Salonikach za czasów rzymskich. Dodatkowo tylko pomyślcie, że rezydencja miała łączną powierzchnię 150 000 m2 i rozciągała się od morza do rotundy i od placu Navarinou do dzisiejszego kościoła Hagia Sofia. Wspomniane wyżej rotunda i łuk triumfalny zawierały się w obszarze pałacowego kompleksu.

Forum Romanum

Jak dobrze poszukacie, to wśród współczesnych budynków starego miasta znajdziecie niejedne warte uwagi ruiny. Kolejnymi są pozostałości starożytnego Forum, czyli centrum administracyjnego dawnych Salonik. Forum zajmowało obszar około dwóch hektarów w samym sercu miasta, a plac otaczały przede wszystkim sklepy, budynki do publicznych występów i urzędy.

Jeśli interesuje Was dawny wygląd tego obszaru i jego historia, to zajrzyjcie do działającego przy placu Muzeum Forum Romanum. Za pomocą różnych pozostałości, takich jak naczynia czy statuetki, rekonstruuje ono rzeczywistość z czasów rzymskich. Wystawione są tam także znaleziska z innych epok, na przykład kilka eksponatów z okresu osmańskiego czy przedmioty ocalałe z pożaru w 1917 roku.

Biała Wieża w Salonikach

A oto ikoniczny zabytek, symbol miasta i najsłynniejszy punkt orientacyjny w Salonikach. Biała Wieża stanęła na brzegu morza w XV wieku, po zdobyciu miasta przez Imperium Osmańskie. Przez wieki nadano jej wiele nazw. W XVI wieku była Lwią Wieżą, potem Wieżą Kalamarii, aż w końcu zaczęto mówić o niej „Wieża Krwi”, co trafnie oddawało jej funkcję. Przez długi czas była ona więzieniem i miejscem egzekucji skazańców. Dopiero pod koniec XIX wieku Abdul Hamid II rozkazał pomalować wieżę na biało, dzięki czemu zaczęto nazywać ją po prostu „Białą Wieżą”.

Obecnie wieża o wysokości ponad 33 m i średnicy 21 m pełni funkcję muzeum. Na jej siedmiu piętrach można odbyć podróż po całej historii Saloników, od czasów założenia miasta do chwili obecnej. Jako że wystawa ma za zadanie na stosunkowo niewielkiej powierzchni przedstawić losy miasta o tak bogatej historii, część wzbogaconą o eksponaty archeologiczne ograniczono tam do minimum. Zamiast nich królują tam filmy, multimedia, aplikacje interaktywne i kompozycje graficzne. Instytucja nie przedstawia wszystkich szczegółów dotyczących przeszłości miasta. Ma ona za to zainteresować zwiedzających tym tematem tak, by mieli ochotę zgłębić historię Salonik w innych miejscach poświęconych danym okresom historycznym.

Na ostatnim piętrze Białej Wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama całego miasta. Wokół wieży nie brak też przyjemnego terenu zielonego, na którym warto odpocząć po długich godzinach zwiedzania Salonik.

Nadmorska promenada

Znakiem rozpoznawczym Salonik jest też ciągnący się przez około pięć kilometrów nadmorski bulwar uwielbiany przez wszystkich bywalców miasta, miejscowych w każdym wieku i turystów o wszelkich upodobaniach. Deptak zaczyna się na wysokości portu i prowadzi wzdłuż brzegu morza obok tak ważnych punktów miasta jak Plac Arystotelesa, Biała Wieża czy park miejski. Dobrym miejscem na przystanek podczas spaceru będzie plac, w którego centralnym punkcie dumnie stoi pomnik Aleksandra Wielkiego.

Nie zbaczajcie ze szlaku nadmorskiej promenady zanim nie zobaczycie słynnych parasolek. Ta imponująca instalacja artystyczna to dzieło autorstwa Giorgiosa Zoggolopoulosa, a jednocześnie jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście. Ale nie powinno to budzić większego zaskoczenia, bo nowoczesne parasole mają 13 metrów wysokości i sprawiają wrażenie, jakby sięgały nieba. Bulwar doprowadzi Was aż do Hali Koncertowej, a po drodze możecie też przejść się po ogrodzie muzycznym i ogrodzie różanym.

Muzeum Archeologiczne

Trasa prowadząca po muzeach w Salonikach musi przechodzić przez największe z nich. Muzeum Archeologiczne jest głównym muzeum północnej Grecji, więc nudzić się w nim nie będą nawet ci, którym zwykle z historią nie po drodze. Instytucja znajdująca się w samym sercu historycznego centrum Salonik eksponuje artefakty i znaleziska, które przedstawiają codzienne życie i zwyczaje starożytnych społeczeństw. Oprócz waz, fresków, złotych dekoracji i figur znajdujących się wśród muzealnych korytarzy muzeum zorganizowało też wystawę na świeżym powietrzu. Skupia się ona na ołtarzach i pomnikach z cmentarzy i typowych domach miejskich z III i IV wieku.

Za największy skarb muzeum uważa się krater Derveni, czyli wazę wykonaną z brązu, używaną jako urna pogrzebowa. Być może jej opis nie brzmi zbyt fascynująco, ale jej niezwykłe dekoracje przedstawiające sceny tańców dionizyjskich robią naprawdę spore wrażenie. Oprócz stałej wystawy w muzeum organizowane są też programy edukacyjne, warsztaty, wykłady i wystawy tymczasowe poświęcone nie tylko starożytności, ale także bardziej współczesnym czasom.

Muzeum Kultury Bizantyjskiej

Do świata Bizancjum przeniesie Was z kolei inne muzeum. Wystawa stała tej instytucji składa się aż z jedenastu galerii dotyczących życia codziennego, zwyczajów pogrzebowych, architektury i sztuki, a nawet działalności handlowej i biznesowej. Wydaje się to dość nieprawdopodobne, ale ekspozycje te pozwalają odkryć wiele związków między przeszłością a teraźniejszością. Wśród eksponatów wyróżniają się malowidła ścienne, mozaiki, ikony, marmurowe elementy architektoniczne, naczynia liturgiczne, a także ozdoby osobiste.

Niech nie zmyli Was fakt, że tematyka muzeum dotyczy odległych czasów, bo instytucja sama w sobie jest bardzo nowoczesna. Historie eksponatów przybliżą Wam materiały audiowizualne i ekrany dotykowe, które stanowią ramę głównej wystawy. Co więcej, tego typu źródła pomogą Wam uzyskać pełny obraz nie tylko bizantyjskiego życia, ale także historii muzeum, organizacji wystaw i zarządzania eksponatami archeologicznym. Przy holu wejściowym muzeum możliwe jest też skorzystanie ze specjalnie zaprojektowanej aplikacji cyfrowej, która poszerzy Wasz zakres informacji o życiu codziennym w czasach Bizancjum.

Muzeum Żydowskie

Do tych najczęściej odwiedzanych muzeów w Salonikach należy też Muzeum Żydowskie, otwarte w 2001 roku. Podczas krótkiego życia instytucji udało się zgromadzić sporą kolekcje nagrobków ze zniszczonego cmentarza żydowskiego, kilka elementów synagog, przedmiotów religijnych oraz rzadkich książek w języku hebrajskim. Nie brak też kilku tradycyjnych strojów, tkanin i obrusów. Dzięki wielu darowiznom muzeum jest też posiadaczem jedynej istniejącej kolekcji żydowskich przedwojennych fotografii rodzinnych i szkolnych.

Pozostałe muzea w Salonikach

Myśleliście może, że to już wszystkie muzea ukryte wśród ulic miasta? Saloniki to prawdziwa skarbnica muzeów i jest ich tu zdecydowanie więcej. Sporo z nich to tradycyjne instytucje muzealne skupiające się na historii i sztuce. Taką jest na przykład słynne Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej, Muzeum Wojny, Centrum Sztuki Eksperymentalnej czy Muzeum Sztuki Współczesnej.

Ale nietrudno jest tu też znaleźć muzea, które spodobają się największym przeciwnikom klasycznych muzeów. Do tej grupy należy przykładowo Muzeum Fotografii czy jego bardziej współeczesny brat – Muzeum Selfie. Maniakom kultury spodoba się zapewne Muzeum Kina i Muzeum Folkloru, a fanom zagadek – Muzeum Iluzji. Nieoczywiste eksponaty zobaczycie też w Muzeum Koszykówki, Muzeum Wody i Muzeum Dziecięcym.

Kościoły i bazyliki – namacalny obraz historii miasta

Historia miasta bardzo mocno odbiła się na jego obecnym wyglądzie. Przykładem tego są nie tylko mury czy ukryte wśród centralnych uliczek ruiny, ale także widoczne na każdym kroku kościoły, dawne meczety, synagogi i bazyliki. Miłośnicy architektury i sztuki sakralnej być może będą chcieli zorganizować cały spacer szlakiem najwspanialszych bizantyjskich i wczesnochrześcijańskich świątyń. W takim razie na Waszej trasie umieścić możecie takie obiekty jak:

  • W obszarze górnego miasta: Kościół Hosios David, Klasztor Vlatadon, Kościół św. Mikołaja Orphanosa
  • Na terenie dolnego centrum Salonik: Kościół św. Panteleimo, Kościół Proroka Eliasza, kościół Panagia Chalkeon, kościół św. Antoniego

Są jednak także świątynie, które warto zobaczyć, nawet jeśli religia nie stanowi centrum Waszych zainteresowań.

Bazylika św. Dymitra

Do Bazyliki św. Dymitra turystów przyciągają opowieści o przepięknych mozaikach i malowidłach naściennych przedstawiających świętego. Ale historia i obecny wygląd tego miejsca nie są jedynym, na co warto zwrócić uwagę. Zgodnie z legendą to właśnie w krypcie kościoła został zabity i pochowany patron miasta. Ta sama krypta jest dziś przestrzenią wystawową, eksponującą kilka rzeźb, naczyń i elementów dekoracyjnych ocalałych z pożaru z V wieku. Bazylika św. Dymitra jest jednym z tych kościołów w Salonikach, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wczesnochrześcijański zabytek miasta.

Hagia Sophia

Nazwa ta kojarzy się szczególnie ze znajdującym się w Stambule zabytkiem, ale nie o niego tu chodzi. Hagia Sophia czyli Świątynia Mądrości Bożej jest największym i najsłynniejszym bizantyjskim kościołem w Salonikach. Został on zbudowany w VIII wieku na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Swoją drogą pojedyncze fragmenty tego właśnie kościoła można wciąż znaleźć przy dzisiejszym kościele Mądrości Bożej. W jego wnętrzu natomiast warto zwrócić szczególną uwagę na freski z różnych okresów historycznych, płaskorzeźby i pięknie rzeźbione kolumny.

Czy Saloniki mają warte uwagi plaże?

W bezpośrednim pobliżu centrum miasta znajdziecie całe mnóstwo miejscówek świetnie sprawdzających się do odpoczynku z widokiem na morze. Są to głównie port, promenada, różne place i parki. Ale raczej nie liczcie tam na klasyczne plaże miejskie, na których połączycie beztroskie opalanie z szybkimi skokami do wody. Nie oznacza to jednak, że w pobliżu Salonik nie znajdziecie takich miejsc. W końcu mowa tu o nadmorskim mieście.

Najbliższe czyste i zorganizowane plaże znajdziecie, przemieszczając się nieco na południe od miasta. To tam znajdują się Perea Beach, Neoi Epivates Beach czy Agia Triada Beach. Może nie należą one do najpiękniejszych greckich plaż, ale jeśli chodzi Wam tylko o nadmorski odpoczynek, to w zupełności wystarczą.

Żeby doświadczyć nieco bardziej spektakularnych widoków, musicie oddalić się od miasta zdecydowanie bardziej. Najlepszym wyborem będzie półwysep Chalkidiki. To tam będzie mogli wybierać między dziesiątkami bajecznych plaż, bo jest to jeden z dwóch regionów w Grecji z największą liczbą Błękitnych Flag (wyróżnionych tam zostało aż 39 plaż). Najsłynniejszymi plażami Halkidiki są Sani Beach, Kallithea Beach, Hanioti Beach, Possidi Beach i Siviri Beach.

Saloniki – co i gdzie zjeść?

Saloniki nie bez powodu nazywane są „greckim miastem gastronomii”. W tętniącym życiem, wieloetnicznym centrum mieszały się tradycje żydowskie, muzułmańskie i chrześcijańskie, a wszystkie one znalazły odbicie w lokalnej kuchni. Szukacie smaków Bliskiego Wschodu? W Salonikach zjecie ciasto filo czy dolmades. Kwitnie tam też kultura kawy. Przybycie do miasta Żydów sefardyjskich zaowocowało z kolei nową falą wiedzy na temat piekarnictwa i cukiernictwa. Nie brak tam też oczywiście typowych dań kuchni greckiej, takich jak souvlaki, moussaka, gyros czy klasyczna sałatka grecka.

Żeby dobrze i niezbyt drogo zjeść, najlepiej jest omijać najbardziej turystyczne zakątki, czyli przede wszystkim okolice Białej Wieży, Wieży Trygoniusza czy promenady. Natomiast wystarczy odejść parę kroków od największych tłumów turystów, by znaleźć prawdziwe perełki wśród knajpek i tawern. Świetnym miejscem na zjedzenie lokalnego dania będzie dzielnica Ladadika albo ulica Valaoritou.

Smakosze nie mogą też opuścić miasta bez wizyty na jednym z bazarów. Najstarszym z nich jest słynny Bazar Kapani. To tutaj kupicie najlepszy ser feta, lokalne oliwki czy świeże owoce morza. Na odwiedziny zapraszają też bazary Modiano Central Market i Vatikioti Market.

CIEKAWOSTKA: Jednym z oryginalniejszych i najbardziej autentycznych doświadczeń kulinarnych jest przygotowanie lokalnych posiłków z grecką rodziną. Taką atrakcję możecie zarezerwować na stronie GetYourGuide. Dzięki temu z wakacji wrócicie nie tylko z nowymi umiejętnościami, ale także z ciekawymi znajomościami.

Zwiedzanie miasta – jak, kiedy i za ile?

Kiedy najlepiej odwiedzić Saloniki? Jak zwiedzać miasto? Jak się do niego dostać? Prawdopodobnie to tylko niektóre z wielu pytań, jakie nasuwają Wam się na myśl, podczas organizacji pobytu w Salonikach.

Przede wszystkim Saloniki to miasto sezonowe. Co to oznacza? Najbardziej oblegane przez turystów są miesiące wakacyjne. Jeśli zależy Wam na dobrych warunkach do plażowania i nienagannej (choć upalnej) pogodzie, to właśnie okienko od czerwca do września sprawdzi się najlepiej. Jeśli natomiast zależy Wam głównie na zobaczeniu zabytków i poznaniu autentycznego oblicza miasta, warto odwiedzić Saloniki na wiosnę lub jesienią. Zwiedzaniu sprzyja wtedy nie tylko łagodna pogoda, ale także brak tłumów.

Z lotniska do miasta dotrzeć możecie w niecałe pół godziny publicznym autobusem albo wypożyczonym samochodem. Ta druga opcja przyda Wam się jednak, tylko jeśli planujecie zwiedzanie innych miejsc w okolicy. Jeśli zakładacie jedynie poruszanie się w obrębie Salonik to w zupełności wystarczy Wam transport publiczny, a skupiając się na centrum wszędzie dotrzecie pieszo. Dla tych, którzy nie mogą miastu poświęcić zbyt dużo czasu, sprawdzą się też gotowe wycieczki z przewodnikiem po Salonikach – te piesze i rowerowe.

Co zobaczyć w pobliżu Salonik?

Dłuższe wakacje w mieście można urozmaicić wycieczkami poza Saloniki. A uwierzcie, że w okolicach miasta jest sporo do zobaczenia. Podróż śladami historii dobrze jest kontynuować na przykład w wioskach Pella i Vergina, gdzie znajdują się Grobowce Królewskie. Z Salonik często organizowane są też wypady do starożytnego miasta Dion, a nawet do Parku Narodowego Góry Olimp. Jeśli jesteście gotowi na dłuższe wycieczki, to możecie też zaplanować zwiedzanie Meteorów – słynnych klasztorów zawieszonych w chmurach.

Zależy Wam przede wszystkim na relaksie? Poświęćcie dłuższą chwilę na podróż, by resztę dnia spędzić, odpoczywając w termach Pozar czy przy wodospadach Edessy. Gorące źródła zadbają nie tylko o Wasze samopoczucie, ale także zdrowie fizyczne, bo wypływająca tam woda ma również pomagać w różnych schorzeniach. Niezależnie od tego jakich wycieczek szukacie, możecie je zarezerwować z domowego zacisza jeszcze przed przyjazdem do Grecji, korzystając ze strony GetYourGuide. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo nerwów, lepiej zorganizujecie Wasz wakacyjny czas i nie będziecie musieli się martwić o brak dostępnych miejsc.

Najlepsze hotele w Salonikach

Saloniki oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym mieście:

  1. Electra Palace Thessaloniki – Pięciogwiazdkowy hotel położony przy Placu Arystotelesa, oferujący eleganckie pokoje z widokiem na morze oraz basen na dachu. Goście cenią jego doskonałą lokalizację i wysoką jakość obsługi.​
  2. Makedonia Palace – Luksusowy hotel zlokalizowany przy nadmorskiej promenadzie, oferujący przestronne pokoje z widokiem na Zatokę Termajską oraz wykwintną restaurację. Doceniany za nowoczesne udogodnienia i profesjonalną obsługę.​
  3. The Excelsior – Small Luxury Hotels of the World – Ekskluzywny hotel butikowy położony w centrum miasta, oferujący stylowe pokoje oraz restaurację serwującą dania kuchni śródziemnomorskiej. Goście chwalą jego unikalny wystrój i kameralną atmosferę.​
  4. ON Residence – Nowoczesny hotel zlokalizowany przy nadbrzeżu, oferujący eleganckie pokoje z panoramicznym widokiem na morze oraz restaurację. Doceniany za luksusowe udogodnienia i dogodną lokalizację.​
  5. MonAsty, Thessaloniki, Autograph Collection – Stylowy hotel położony w pobliżu Placu Arystotelesa, oferujący komfortowe pokoje oraz restaurację. Goście cenią jego nowoczesny design i wysoką jakość usług.

Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Grecji

Grecja to doskonały wybór na rodzinne wakacjewyspy greckie oferują piaszczyste plaże, spokojne wody i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Połączenie ciepłej gościnności, pięknych krajobrazów i wyśmienitej kuchni sprawia, że Grecja zachwyca dzieci i dorosłych!

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Portofino – Miasto nazywane najpiękniejszym portem Morza Śródziemnego

Poszukiwania włoskiego Dolce Vita z sukcesem zakończą się właśnie w tym mieście, bo włoski termin oznaczający dosłownie słodkie...

Kos – Atrakcje i przewodnik po jednej z najpiękniejszych wysp archipelagu Dodekanezu

Zabierz okulary przeciwsłoneczne, aparat i wygodne buty. W tym artykule zabieram Cię podróż po zakątkach, gdzie starożytna historia...

Heraklion – Stolica Krety od podszewki. Atrakcje, historia i nieoczywiste miejsca

Kultura, historia i śródziemnomorski luz – są miejsca, które wciągają od pierwszego spaceru. W tym artykule pokażę Ci,...

Atrakcje na Krecie – Co warto zobaczyć na największej greckiej wyspie?

Idealna pogoda, różnorodne krajobrazy i starożytne ruiny – trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje niż ta wyjątkowa...