Na Morzu Śródziemnym aż roi się od większych i mniejszych, atrakcyjnych na swój sposób wysp. Ta jednak musi szczególnie wyróżniać się swoim pięknem skoro na swoją ulubienicę wybrała ją sama Afrodyta.
Cypr nie bez powodu nazywany jest „Wyspą Miłości”. Wierzy się, że to właśnie tutaj z fal wzburzonego morza wyłoniła się grecka bogini piękna, pożądania i miłości. A rzekome miejsca jej narodzin, rytualnych kąpieli czy spacerów to tylko mała część tego, co warto zobaczyć na Cyprze. Przez fascynujące stanowiska archeologiczne, rajskie wybrzeża i liczne ścieżki piesze, aż po urzekające wioski i miasta. Zobaczcie, czym jeszcze zaskoczy Was ta wyspa wschodniego Morza Śródziemnego.
Półwysep Akamas
Na zachodnim wybrzeżu Cypru rozciąga się 230 km² malowniczego, niemal dziewiczego obszaru Parku Narodowego Akamas. Akamas to bogata różnorodność biologiczna, ciekawe formacje geologiczne, klimatyczne wioski i dziewicze plaże. Ci mniej aktywni na półwyspie ograniczają się zwykle do tego ostatniego punktu. Spędzają oni długie godziny na przyjemnych dla oka wybrzeży Lara Beach i Blue Lagoon. Najlepiej jednak poznać ten obszar w nieco bardziej dynamiczny sposób – spacerując.
Znajdują się tu trzy oficjalne szlaki przyrodnicze: Szlak Adonisa, Szlak Afrodyty i Szlak Smigies. Najpopularniejszym jest oczywiście mityczna trasa prowadząca śladami greckiej bogini miłości. Ciągnąca się na długości 7,5 kilometrów ścieżka porośnięta jest rzadkimi gatunkami roślinności, a spacer urozmaicają fontanny z wodą pitną, ruiny wieży Rigena czy stare łaźnie.
Ścieżka Afrodyty łączy się w pewnym momencie z trasą Adonisa, która ze względu na nieregularne i nagłe zmiany terenu nie jest polecana dla rodzin podróżujących z dziećmi. W takim wypadku jednak dobrą alternatywą dla szlaku Afrodyty może być Smigies, łagodny szlak słynący z niezwykłych widoków na wybrzeże.
Kanion Avakas
Nieco na południe od gęstych lasów Akamas wybrać się możecie w jeszcze jedną, wyjątkową trasę pieszą. Ta wędrówka zaczyna się od niepozornej polnej drogi, która z czasem przekształca się w szlak prowadzący doliną wprost do wnętrza specyficznego wąwozu Avakas. Wapienny wąwóz wziął swoją nazwę od przepływającej jego środkiem rzeki Avgas, która jest główną siłą odpowiedzialną za powstanie kanionu. Podczas letnich wycieczek spacer między skalnymi ścianami będzie wielką ulgą od upałów i ciągłego pocenia się. A po drodze obserwować można nie tylko ciekawe formacje z kamienia, ale także wyjątkową roślinność i kochające zacienione środowisko zwierzęta. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie, jak rosną pistacje i jak wśród skał chowają się kameleony.
Trasa nie jest długa, bo liczy niecałe 2 km długości. Nie należy też do trudnych, bo pozbawiona jest ekstremalnych odcinków czy stromych podejść. Należy jednak uważać na śliskie skały, które ciągle obmywa przepływający tędy strumień. Istnieje również możliwość osunięcia się ziemi, więc oczy szeroko otwarte warto mieć nie tylko w poszukiwaniu fauny i flory.
Łaźnie Afrodyty
Na wschodnim wybrzeżu półwyspu Akamas, w cieniu rzucanym przez stare drzewo figowe, znajduje się mała, naturalna grota. Wypełnia ją spływająca po skalnej ścianie woda, tworząc ukryty wśród mchu basen. Co prawda, ciche, chłodne jeziorko i otaczający je ogród botaniczny mają w sobie coś uroczego, ale gdyby nie związana z tym miejscem historia zapewne nie zmierzałyby tutaj tak duże tłumy.
„Wabikiem” na turystów jest nazwa miejsca i fakt, że podobno to właśnie tu mitologiczna Afrodyta zażywała odświeżających kąpieli. Według niektórych źródeł w tym samym miejscu poznała też swojego pierwszego kochanka – Adonisa. Nieco mylna nazwa „Łaźni Afrodyty” odnosi się jednak nie tylko do samego źródełka, ale także otaczającego go naturalnego obszaru. To właśnie od tego leśnego zakątka odchodzi wspomniany wcześniej szlak Afrodyty, którym bogini miłości rzekomo spacerowała po swoich kąpielach.
Pafos i Grobowce Królewskie
Otoczone półprzezroczystymi wodami Morza Śródziemnego Pafos to najpopularniejszy ośrodek turystyczny na Cyprze. I mając na względzie właśnie przyjezdnych w mieście na każdym kroku otwarto bar albo sklep z pamiątkami, a plaże zaopatrzono w leżaki i parasole. Wystarczy jednak zagłębić się nieco w mniejsze zaułki centrum miasta, aby odkryć historie opowiadające o przeszłości tego miejsca.
Najciekawszą relikwią minionych czasów są Grobowce Królewskie. Wtopiona w pustynny krajobraz nekropolia wbrew swojej nazwie nie była przeznaczona dla królewskiej rodziny, a dla zamieszkującej okolice Pafos arystokracji, ale tak okazałymi grobowcami nie pogardziliby nawet najbardziej wybredni egipscy faraonowie.
Podróż w przeszłość zapewnią Wam też znajdujące się na terenie Pafos stanowiska archeologiczne. Choć to inne kochane przez Afrodytę miejsca cieszą się większą popularnością wśród turystów, to właśnie poświęcone bogini sanktuarium jest najważniejszym miejscem z nią związanym. Ale jeśli macie czas, by zajrzeć na tylko jedne wykopaliska to postawcie na Nea Pafos, czyli stanowisko archeologiczne Pafos. Pierwsze skrzypce grają tu mozaiki, występujące przede wszystkim w Domu Dionizosa, Willi Tezeusza i Domu Aiona.
Skała Afrodyty
Na południowym wybrzeżu wyspy, 25 km od centrum miasta Pafos, z morza wyłania się interesująca skalna formacja. Zarówno sama skała jak i pobliska plaża Afrodyty są jednymi z najbardziej imponujących naturalnych miejsc na wyspie. Ale nie wszyscy udają się tu, by podziwiać walory estetyczne tego zakątka. Głównym motywem odwiedzin jest zazwyczaj chęć zobaczenia miejsca narodzin greckiej bogini miłości i piękna.
Legenda mówi, że to właśnie tutaj Afrodyta wynurzyła się z morskiej piany i na wielkiej muszli została eskortowana na plażę. Jej zejściu na ląd miał towarzyszyć rozkwit roślin na całej wyspie. To normalne, że nikt nie chce przegapić wizyty w miejscu tak pięknego, mitologicznego wydarzenia. Ale to nie koniec legend. Skała Afrodyty nazywana jest też „Petra tou Romiou” (z gr. „skała Greka”), a to miano związane jest z inną historią. Ta głosi, że potężny bizantyjski bohater Digenis Akritas rzucił tę skałę w morze aby powstrzymać najazdy piratów na wyspę.
CIEKAWOSTKA: Jest jeszcze jeden powód, dla którego plaża Afrodyty zapełnia się turystami. W okolicy wciąż żywy jest przesąd, mówiący o wiecznej młodości, pięknie i prawdziwej miłości, które należą się śmiałkom po trzykrotnym opłynięciu skały. Jeśli nie jesteście dobrymi pływakami, to okrążcie skalną formację przynajmniej raz. Niektóre wersje tego wierzenia mówią, że to wystarczy, więc może warto spróbować?
Limassol
Limassol to nie tylko popularny cel turystyczny. Miasto jest także ważnym centrum administracyjnym, portem, lokalnym centrum przemysłu winiarskiego i domem dla wielu stanowisk archeologicznych. Ale od początku. Limassol to wdzięczne połączenie starego z nowym. Po odwiedzeniu starego zamku obronnego, który dziś jest siedzibą Średniowiecznego Muzeum Cypru, przejdziecie się po znajdującej się niedaleko, nowoczesnej promenadzie, ciągnącej się brzegiem morza przez ponad 17 km. Ta klimatyczna ścieżka spacerowa doprowadzi Was do Starego Portu, który z kolei sąsiaduje z Mariną, dzielnicą pełną luksusów, nadmorskich willi oraz zacumowanych przy brzegu jachtów.
Magnetyzm tych okolic można poczuć także poza granicami samego miasta. W pobliżu Limassol warto odwiedzić renomowane wioski winiarskie, takie jak Omodos, Vasa, Koilani czy Lofou. Jeśli na samą myśl spacerowania wśród szpalerów winogron zaświeciły Wam się oczy, to skorzystajcie najlepiej ze specjalnie przygotowanej trasy po winnicach, która pozwala poznać około 20 małych wiosek. Winnice to nie Wasz klimat? W takim razie wybierzcie się na sąsiednie stanowiska archeologiczne – Amathus iKurion.
Wielka Brytania na Cyprze
Dacie wiarę, że krótka wycieczka z Limassol przenieść Was może na zamorskie włości Wielkiej Brytanii? Blisko 10 km od miasta znajduje się półwysep Akrotiri, będący oficjalnie brytyjskim terytorium. To kolejne wspomnienie przeszłości Cypru, bo wyspa do 1960 roku stanowiła brytyjską kolonię. Półwysep jest wart odwiedzin nie tylko z tego powodu. Znajduje się tu także kilka malowniczych plaż, wydmy zasiedlane często przez żółwie, a przede wszystkim największe na wyspie słone jezioro.
Larnaka
Mniejszym, ale dużo bardziej rozpoznawalnym jest jednak słone jezioro Salt Lake znajdujące się na terenie Larnaki. Właściwie to mowa tu o jeziorach, bo Larnaka Salt Lake to kompleks czterech słonych jezior, powstałych dzięki przenikaniu morskiej wody przez porowatą skałę. Większość przyjezdnych zbiera się przy największym z jezior, Aliki. To na jego brzegu znajduje się Hala Sultan Tekke, meczet z VII wieku, będący najważniejszym miejscem pielgrzymek muzułmanów na Cyprze. Ale to innego związanego z tym miejscem elementu szuka większość turystów. W sezonie zimowym w ramach swojej trasy migracyjnej jezioro odwiedzają tysiące różowych flamingów wielkich.
Choć słone jezioro spokojnie uznać można za najpopularniejszą z atrakcji Larnaki, to zdecydowanie nie można powiedzieć, że jest to jedyny ciekawy zakątek w okolicy. W mieście przyjemnie spędzicie czas, spacerując cieniem palm po promenadzie Foinikoudes, która prowadzi pod sam stary fort. W wolnym czasie możecie też sprawdzić atmosferę unoszącą się w porcie i w popularnej dzielnicy tureckiej, ale najważniejszym zabytkiem, który każdy przyjezdny powinien zobaczyć w pierwszej kolejności, jest Cerkiew św. Łazarza.
Ayia Napa
Jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w południowej części Cypru jest pełne atrakcji Ayia Napa. Turyści wybierają to miejsce nie tylko ze względu na niesamowite zachody słońca, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i bajeczne plaże, wśród których bezapelacyjnie króluje Nissi Beach. Elementem przyciągającym podróżników z całego świata jest też samo miasto wzniesione wokół monumentalnego, średniowiecznego klasztoru. Znudzeni zakamarkami historycznego centrum możecie zaplanować przystanki przy niecodziennym posągu syreny, w Parku Rzeźb, a jeśli nie jest Wam obojętny morski świat – w Muzeum Morskim Thalassa.

Do Ayia Napa często zaglądają też zakochani. I to nie tylko ze względu na romantyczny klimat panujący wśród uliczek miasta, a przede wszystkim dla słynnego Mostu Zakochanych będącego gwiazdą wybrzeża. Pary biorą tutaj śluby, organizują oświadczyny i sesje ślubne albo po prostu – wybierają się na romantyczny zachód słońca. Jeśli i Wy znajdziecie się w zasięgu tego naturalnego, skalnego łuku ze swoją drugą połówką, to nie zapomnijcie o pocałunku, bo zgodnie z popularnym przesądem pozwoli Wam on na spełnienie dowolnego życzenia.
Cape Greco
Wystarczy 10 km drogi na południe, by z Ayia Napa przenieść się do jednego z najpiękniejszych zakątków w tej części Cypru. Jeśli na Cape Greco poświęcić możecie tylko krótką chwilę, to upewnijcie się, że zajrzycie tu o zachodzie słońca, bo to wtedy przylądek otula najbardziej wyjątkowa atmosfera. Najlepiej jednak jeśli znajdziecie kilka długich godzin na spokojne eksplorowanie całej okolicy, bo wspaniałe widoki to tylko czubek całej masy aktywności jakie czekają tu na przyjezdnych.
Cały teren Cape Greco stanowi naturalny rezerwat i objęty jest ochroną. Na terenie parku znajduje się ponad 15 kilometrów szlaków pieszych, które zadowolą wszystkich kochających spacery, trekking i wędrówki. Trasy urozmaicają rosnące wokół sosny i widoki turkusowych fal rozbijających się o białe, strome klify. Prawdopodobnie sami nie będziecie mogli się zdecydować, gdzie zatrzymać się na dłuższą obserwację, bo wśród ścieżek nie brak ani punktów widokowych, ani wygodnych ławek.
Cape Greco zadbało też o ścieżki rowerowe, trasy do jazdy konnej i punkty wręcz stworzone dla nurków. Największą osobliwością parku są jednak jaskinie wykute w wapiennych klifach przez Matkę Naturę. Groty nazywane potocznie „pałacami”, które tak pięknie urozmaicają linię brzegową najlepiej zobaczycie z pokładu łodzi.
Famagusta
Famagusta to historyczne miasto portowe położone na terenie Cypru Północnego. Musicie wiedzieć, że w czasach późnego średniowiecza było ono ważnym ośrodkiem tej części Morza Śródziemnego, a tego typu zabudowy wymagały odpowiedniej obrony. Na całe szczęście miłośników historii mury miejskie o długości ponad 3 km całkiem nieźle przetrwały próbę czasu. A po przekroczeniu bramy na własne oczy zobaczycie, co turecka inwazja pozostawiła z miasta, które dawniej słynęło z licznych kościołów chrześcijańskich. Nie zapomnijcie przede wszystkim o przystanku przy Meczecie Lali Mustafy Paszy, czyli dawnej Katedrze św. Mikołaja.
Dzielnica duchów w Famaguście
Stare miasto Famagusty to nie jedyna część miasta, która przyciąga turystów. Mówi się, że w czasach swojej świetności Varosha była ulubioną dzielnicą bogaczy spędzających na wyspie wakacje. Podobno z luksusowych kurortów korzystały takie osobistości jak Elizabeth Taylor, Richard Burton czy Brigitte Bardot.
Dziś niestety dzielnica ta nazywana jest miastem duchów. Stało się tak przez turecką inwazję w 1974 roku. Ulice miasta zamieniły się wtedy w pole bitwy, a wszyscy Cypryjczycy zostali zmuszeni do opuszczenia tego miejsca. Do niedawna miasto-widmo pozostawało pod kontrolą wojska, ale od 2020 roku turyści mogą odbyć spacer między zarośniętymi ruinami budynków i poczuć się, jak w filmowej scenerii postapokaliptycznego świata.
WARTO WIEDZIEĆ: Zwiedzanie Famagusty często łączone jest z wycieczką do pobliskiego Salamis, starożytnego rzymskiego miasta, w którym wciąż zobaczyć można kilka dobrze zachowanych mozaik, wielki amfiteatr i zrujnowane świątynie. Oglądając pozostałości po łaźniach, można też całkiem dobrze zrozumieć praktykowane wówczas zabiegi odnowy biologicznej.
Nikozja – brama do Cypru Północnego
Stolica Cypru, Nikozja, zdecydowanie należy do najdziwniejszych miast w Europie. Biegnąca przez ścisłe centrum, charakterystyczna linia dzieli miasto na dwie części. Turecka Nikozja Północnego Cypru jest chaotyczna, ale zarazem bardziej orientalna i egzotyczna w oczach europejskiego turysty. Oprócz pięknie zdobionych meczetów i zabytkowych kościołów najwspanialszymi zabytkami są tu tak zwane tradycyjne zajazdy osmańskie. Najpiękniejszy z nich to Büyük Han, dwupiętrowy kompleks będący miejscem do odpoczynku stworzonym specjalnie dla przybywających do miasta kupców.
Obydwie części stolicy dzieli tak zwana Zielona Linia, czyli licząca aż 300 km długości, administrowana przez ONZ strefa buforowa. Podążanie zygzakowatą trasą tej bariery to atrakcja sama w sobie. I choć ukazujące się co krok mury, druty kolczaste czy worki z piaskiem nie wzbudzają zbyt dużego zaufania, nie ma się co bać. Do przekroczenia pieszej granicy na ulicy Ledra wystarczy Wam dowód osobisty lub paszport.
Nikozja Południowa i jej atrakcje
Południowa Nikozja jest dużo bardziej europejska. Symbolem jej postępowości ma być wybudowany w grudniu 2021 roku centralny plac, Plateia Eleftherias. Dominują tu jednak wspomnienia z przeszłości. Najczęściej fotografowanym obiektem jest wenecka Brama Famagusta, najlepiej zachowana z trzech oryginalnych bram prowadzących pierwotnie do Starego Miasta. Nie mniej imponujące są XVI-wieczne weneckie mury obronne czy pochodzące z tego samego okresu łaźnie Hamam Omerye, które swoją drogą oferują gościom nie tylko ciekawe widoki, ale też szereg zabiegów, w tym gorące i zimne kąpiele czy masaże.
Góry Troodos
Jeśli górskie widoki wzbudzają w Was równie dużo entuzjazmu co morskie wybrzeże, to zaplanujcie także wypad do środkowej części wyspy. Największym pasmem górskim na Cyprze jest Troodos, rozciągające się praktycznie przez jedną trzecią wyspy. Ten górski teren, jego florę, faunę, historię i kulturę najlepiej jest poznać podczas spacerów. Klimat sprzyja wędrówkom przez cały rok, a 22 szlaki piesze o bardzo różnorodnym poziomie trudności zyskają sympatię zarówno początkujących, jak i mających bardzo dobrą kondycję piechurów.
Nie warto skreślać wizyty w tych górach, nawet jeśli nie przepadacie za pieszymi wycieczkami. Troodos oferuje całą sieć ścieżek rowerowych i sporo miejsc na rozbicie namiotu, zorganizowanie pikniku czy po prostu odpoczynek na łonie natury. Wspomniany relaks możecie też okrasić odrobiną luksusu, bo na terenie gór działa niejeden ośrodek turystyczny na dość wysokim poziomie. Żyzne zbocza pasma górskiego stworzyły też idealne warunki do rozkwitu winnic, które oferują gościom degustacje lokalnych trunków.
Dodatkowo ten sam teren, który w lecie jest przyjemną ucieczką od upałów, zimą pokrywa się śnieżną czapą i zaprasza narciarzy do jednego z czterech działających na jego terenie ośrodków narciarskich. A jeśli dreszczyku emocji szukacie w ciepłych miesiącach, to zajrzyjcie do ukrytych pośród drzew parków linowych Sparti i Marina’s Adventure Park albo parku wspinaczkowego Adventure Mountain Park.
Rejsy, morskie jaskinie i laguny
Nieco inne spojrzenie na Cypr zapewni Wam wypłynięcie na turkusowe wody Morza Śródziemnego. Rejsy wokół poszczególnych fragmentów wybrzeża wyspy plasują się na szczycie najpopularniejszych atrakcji wybieranych przez turystów. I mowa tu nie tylko o rejsach luksusowymi jachtami po rajskich lagunach Cypru. Dostępne są także rejsy łączone z nurkowaniem, obserwacją żółwi w słynnym Turtles Bay, przystankami na pływanie czy romantyczną kolacją o zachodzie słońca.
Tego typu morskie przygody to też najlepsza okazja, by zobaczyć jaskinie morskie rozrzucone po wybrzeżach wyspy. Najsłynniejszymi są oczywiście wspomniane wcześniej „pałace” na półwyspie Greco, ale w tych samych okolicach poszukać warto także Jaskini Piratów, Jaskini Maryi, albo Jaskini Cyklopa. Nazwa tej ostatniej nawiązuje do mitu, który mówi o mieszkającym dawniej w jej wnętrzu jednookim potworze. Według niektórych wersji tej historii był to sam Polifem, cyklop, z którym zmagał się Odyseusz wracając do domu z wojny trojańskiej.
Nurkowanie na Cyprze
Szukacie miejsca z ciekawymi miejscami do nurkowania? To możecie zakończyć poszukiwania, bo Cypr będzie świetnym wyborem. Podwodne jaskinie, tunele, ciekawe formacje skalne i niezwykła przejrzystość wody sprzyjają zarówno nurkowaniu głębinowemu jak i pływaniu z rurką. Natomiast żółwie, ośmiornice, mureny, tuńczyki, ukryte w koralowcach błazenki… to tylko mała część kryjących się pod taflą wody organizmów. Jeśli zajrzycie pod wodę, możecie też zobaczyć niejeden zatopiony wrak statku.
Cypr – gdzie nurkować?
Do popularnych miejsc nurkowych należą między innymi Wrak Liberty czy Wrak Nemezis III, ale ten, który nie ma sobie równych to Wrak Zenobia w wielu rankingach zajmujący 4. miejsce nurkowe na świecie. Ten leżący na dnie przy porcie w Larnace wrak stał się sztuczną rafą, która chroni obecnie wiele gatunków rzadkich ryb oraz zielonych żółwi.
Innymi popularnymi punktami nurkowymi są Green Bay w pobliżu Protaras (miejsce uwielbiane przez cypryjskie zielone żółwie), Blue Lagoon przy Przylądku Greco czy Blue Bay. W poszukiwaniu bardziej wyjątkowego podwodnego doświadczenia udajcie się w okolice Ayia Napa, gdzie znajduje się podwodne muzeum rzeźby MUSAN. Ponad 93 dzieła sztuki i poruszające się między nimi podwodne stworzenia pięknie współtworzą obraz, o jaki trudno w jakimkolwiek innym miejscu.
Najpiękniejsze plaże na Cyprze
Jeśli to plaże są Waszym wakacyjnym priorytetem, to śmiało możecie szukać biletów na Cypr. Od zacisznych zatoczek po tętniące życiem kurorty, Cypr oferuje wyjątkowo zróżnicowany wachlarz plaż, które zaspokoją najprawdopodobniej każdego podróżnika. W czołówce najpiękniejszych plaż na wyspie niezmiennie utrzymuje się naturalna, dzika plaża Lara Beach, znana jako miejsce gniazdowania żółwi loggerhead, oraz miejska, pełna życia Plaża Nissi, idealna dla rodzin i entuzjastów sportów wodnych.
Dobrym miejscem na odpoczynek nad brzegiem morza będą też Makronissos Beach, Konnos Beach, Zygi Beach, Kourion i Golden Beach na półwyspie Karpass. Na popularność nie może narzekać jeszcze jedna plaża. Charakterystyczna Zatoka Drzew Figowych uważana jest za jedną z najczystszych plaż na Cyprze, ale swoją sławę zawdzięcza ona także drzewom figowym. Na wybrzeżu znaleźć ich można wiele, ale główną rolę gra tam najstarsze z nich, które podobno przywiezione zostało w XVII wieku.
Podróżowanie samochodem po Cyprze
Cypr nie należy do najmniejszych wysp. Żeby dostać się z zachodniej części Półwyspu Akamas do położonych na zachodzie Famagusty czy Cabo Greco, czeka Was ponad trzygodzinna podróż. Jeśli więc planujecie zajrzeć w różne zakamarki wyspy, wypożyczenie samochodu na miejscu będzie nie tylko pomocne, ale wręcz niezbędne. Najlepiej dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, kiedy dostępność samochodów jest większa, a ceny są bardziej korzystne. Oferty wynajmu samochodu możecie znaleźć na stronie RentalCars, a cały proces nie zajmie Wam więcej niż kilkanaście minut. Zanim wsiądziecie w auto musicie jednak pamiętać o dwóch kwestiach.
Niezależnie od tego czy ta informacja Was zestresuje czy obudzi w Was ducha przygody, musicie wiedzieć, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. To kolejna pozostałość po dawnej brytyjskiej okupacji. Pocieszeniem może być fakt, że wypożyczone samochody mają specjalne tablice rejestracyjne w kolorze czerwonym. To subtelna przestroga dla lokalnych kierowców, szepcząca im do ucha, że kierowca danego pojazdu może być nieobyty z lewostronnym ruchem.
Wynajęcie samochodu musicie też uzależnić od planu swojej podróży. Co to znaczy? Wypożyczając auto w południowej części Cypru możecie przekroczyć granicę i zwiedzić też północną część wyspy. Wiąże się to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, ale jest to dość łatwe do zrobienia. Północne wypożyczalnie nie zezwalają jednak na podróż na południe.
Najlepsze hotele na Cyprze
Cypr oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym miejscu:
- Anassa Hotel (Polis Chrysochous) – Luksusowy pięciogwiazdkowy resort położony nad Morzem Śródziemnym, oferuje eleganckie pokoje i wille, kilka basenów, spa oraz restauracje serwujące dania kuchni śródziemnomorskiej. Goście cenią go za wyjątkową atmosferę, luksusowe udogodnienia i spokojną lokalizację.
- Amara – Sea Your Only View™ (Lemesos) – Ekskluzywny hotel położony przy plaży w Limassol, oferuje nowoczesne pokoje z panoramicznym widokiem na morze, restauracje sygnowane przez znanych szefów kuchni oraz luksusowe spa. Doceniany za elegancję i najwyższy poziom usług.
- Elysium Hotel (Pafos) – Luksusowy hotel pięciogwiazdkowy w Pafos, oferuje przestronne pokoje, baseny w stylu laguny, spa oraz bliskość do zabytków, takich jak Grobowce Królewskie. Goście chwalą piękne ogrody i wysoką jakość obsługi.
- Cap St Georges Hotel & Resort (Pafos) – Nowoczesny resort położony przy prywatnej plaży, oferuje eleganckie wille i pokoje, liczne restauracje, baseny oraz centrum wellness. Doceniany za spokojną atmosferę i luksusowe udogodnienia.
- Almyra Hotel (Pafos) – Stylowy hotel położony przy plaży, oferuje pokoje w minimalistycznym stylu, kilka basenów, spa oraz restauracje. Goście cenią go za nowoczesny wystrój, piękne widoki i znakomitą lokalizację blisko centrum Pafos.
Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.