Nie zawsze to stolica danego państwa jest najczęściej odwiedzanym przez turystów i najbardziej rozpoznawalnym miastem. Wystarczy pomyśleć o hiszpańskiej Barcelonie, wybieranej częściej niż Madryt, albo popularniejszym niż Ankara Istambule. Podobną sytuację mamy w Chorwacji, gdzie pewne południowe miasto przyciąga zdecydowanie więcej przyjezdnych niż Zagrzeb.
Dubrownik to miasto położone na południowym wybrzeżu Chorwacji, w bezpośrednim sąsiedztwie Morza Adriatyckiego. Turystyka kwitnie w nim od dziesiątek lat, między innymi dzięki wpisaniu starego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jednak największą i najskuteczniejszą reklamą dla tego miejsca było nakręcenie tu popularnego serialu produkcji HBO. Fani „Gry o Tron” zaczęli regularnie odwiedzać to miejsce nie tylko by podeptać po piętach bohaterom swojej ulubionej filmowej serii, ale jednocześnie odkryć tajemnice urokliwych uliczek Dubrownika oraz zachwycić się jego średniowiecznymi murami obronnymi i innymi zabytkami, którym udało się przetrwać całe wieki.
Stare miasto w Dubrowniku
[podpis pod zdjęciem: „Największe, choć nie wszystkie zabytki miasta skupione są w obrębie średniowiecznego starego miasta.”]
Przed Państwem lokalna skarbnica pomników historii i kultury. To właśnie na starym mieście znaleźć można większość zabytków Dubrownika, a spacer jego wąskimi uliczkami zabierze Was w prawdziwą podróż w czasie. W głównych, strategicznych punktach centrum znajdziecie pałace i kościoły, ale również liczne placówki kulturalne, takie jak muzea czy galerie. Jednak aby poznać wszystkie oblicza tej części miasta koniecznie pozwólcie sobie zgubić się między przejściami, ukrytymi schodkami i ślepymi zaułkami, które wciąż wiernie oddają klimat średniowiecza. To właśnie ze względu na wszystkie te elementy cały teren starego miasta, znanego mieszkańcom jako Stari Grad wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mury Miejskie
Zabytkowe centrum miasta otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, które zdecydowanie plasują się na pierwszym miejscu na liście najsłynniejszych zabytków Dubrownika. To jeden z najlepiej zachowanych systemów obronnych w Europie, stojący tu w takiej formie aż od XIII wieku. Fortyfikacje składają się nie tylko z samego muru, ale także z większych i mniejszych wież obronnych, fortów i bastionów, z których niektóre dobudowane zostały w XV wieku, kiedy miasto potrzebowało dodatkowej obrony przed ewentualnym atakiem Turków Osmańskich.

Mury swoją popularność zawdzięczają dwóm czynnikom. Przede wszystkim, spacerując ich grzbietem, można przepaść, rozkoszując się pięknymi widokami. To możliwość spojrzenia na Dubrownik z zupełnie innej, magicznej perspektywy. Na widoczny stąd obrazek składa się morze czerwonych dachów starego miasta, wieże obronne i rozciągające się w tle wybrzeże. Jednak by doszło do tak ogromnego zainteresowania tym miejscem, wspomniany krajobraz nieco podpromować musiał serial „Gra o Tron”. Mury Dubrownika na ekranie przebrane były za fikcyjne King’s Landing, co dla prawdziwych fanów jest wystarczającym powodem, by zaplanować wycieczkę po murach.
Spacer po murach obronnych
Słowo „zaplanować” nie jest tu przypadkowe, bo wejście na mury wymaga nieco przygotowania. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że latem liczba wejść na fortyfikacje jest ograniczona. Takie kroki trzeba było podjąć, by zapobiec przepełnieniu szlaku spacerowego, dlatego zaleca się wcześniejszą rezerwację online, a takiej możecie dokonać np. tutaj.
Warto też zastanowić się nad wyborem pory dnia. Najpiękniejsze widoki czekają Was o zachodzie słońca, ale jeśli zależy Wam na braku tłumów, to w bramie wejściowej zameldujcie się tuż po otwarciu, kiedy większość turystów jeszcze delektuje się hotelowym śniadaniem. Wszyscy stroniący od natłoku ludzi powinni też wybrać wejścia przy Forcie św. Jana albo przy kościele św. Łukasza. Są one wybierane dużo rzadziej niż to w pobliżu Bramy Pile.
Ostatnia, ale nie mniej ważna wskazówka: przygotujcie się na długi spacer. Cały mur ciągnie się przez nieco ponad 2 km, a spokojny spacer po jego grzbiecie zajmie Wam około dwóch godzin. Bilet upoważnia jednak tylko do jednorazowego wstępu na mury, więc najlepiej spakować w plecak dużo wody oraz przekąski i delektować roztaczającymi się widokami do oporu.
Placa – główna ulica miasta

Ważnym punktem na mapie miasta jest Placa, znana również jako Stradun. To główna ulica starego miasta, której historia opowiada właściwie o początkach całego Dubrownika. Jeszcze w VII wieku na obszarze dzisiejszego Dubrownika osiedlili się greccy uchodźcy i Słowianie. Grecką osadę Ragusa i słowiańską Dubravę oddzielał kanał, który w późniejszych czasach zasypano, a potem wybrukowano. Dziś ten sam kanał jest najpopularniejszym miejscem, by wypić kawę, zjeść tradycyjne dania albo kupić pamiątki.
Ale spacerując po Placy, zobaczycie o wiele więcej niż sklepy, kawiarnie i tarasy. Ulica łączy Bramę Pile, czyli najstarsze wejście do Dubrownika, którego do dziś używa najwięcej przechodniów oraz mniej znaną Bramę Ploče. Na całej długości zdobią ją piękne, barokowe budynki i fontanny. To ta ulica doprowadzi Was do tak kluczowych zabytków jak Pałac Sponza, zamieniony obecnie w muzeum, Pałac Rektorów, Kościół św. Błażeja, Klasztor Franciszkański czy Wielka Fontanna Onufrego.
Pałac Rektorów

Ten reprezentacyjny budynek powstał jako siedziba zarządcy ówczesnej Republiki Ragusy, rektora. Zmieniający się co miesiąc rektorzy zamieszkiwali to miejsce do 1808 roku, dziś natomiast w pomieszczeniach rezydencji mieści się Muzeum Historii Kultury. W jego wnętrzu podziwiać można nie tylko elegancki wystrój, ale także wystawy, które przybliżą Wam nieco historię miasta. Pośród barokowych mebli, obrazów olejnych w złoconych ramach, wystawnych strojów i unikatowej broni sprawdzicie jak żyli niegdyś lokalni arystokraci. Przechadzając się po wewnętrznym dziedzińcu zatrzymajcie się też na chwilę przy wrotach do dawnych sal posiedzeń oraz przy celi więziennej i kaplicy.
Klasztor Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów znajduje się tuż przy Bramie Pile, więc nie sposób go przeoczyć. To świetne miejsce, by zaznać chwili wytchnienia od gwaru, bo po opuszczeniu ulicy Placa w klasztorze cisza aż dźwięczeć Wam będzie w uszach. Wewnątrz najbardziej w pamięć zapadają dwa duże krużganki: górny, renesansowy, z żebrowymi sklepieniami i półkolistymi łukami oraz dolny, w stylu romańsko-gotyckim, z ozdobnymi kolumnami i fantazyjnymi kapitelami. Jednak prawdziwym ewenementem tego klasztoru jest wybudowana przy nim apteka.
To trzecia najstarsza apteka w Europie, która działa do dziś. Na początku służyła ona wyłącznie potrzebom mnichów, ale stopniowo przekształciła się w aptekę, do której dostęp mają wszyscy mieszkańcy Dubrownika. Pierwotnie mikstury lecznicze przygotowywali sami mnisi, stąd apteka posiada własną bibliotekę, w której wciąż przechowywane są stare książki z naturalnymi przepisami i formułami.
Wielka Fontanna Onufrego

Od czasu jej budowy Fontanna Onufrego, nazwana na część projektanta, Onufrego della Cava, służyła do zaopatrywania miasta w wodę pitną. Wypływająca przy Bramie Pile woda pochodziła z systemu akweduktów, który transportował ją ze źródła oddalonego o około 12 km. Konstrukcję przyozdobiły maski, po jednej na każdym z 16 boków. To właśnie z ust tych masek wartkim strumieniem woda wydobywa się na zewnątrz.
Dziś Wielka Fontanna Onufrego jest jednym z głównych miejsc spotkań w Dubrowniku. Co więcej, fontanna jest obecnie połączona z nowym systemem wodociągowym, a woda wciąż jest zdatna do picia, więc latem można tu napełnić butelki albo orzeźwić się w upalne dni. Jeśli do szczęścia potrzebne Wam nieco więcej niż butelka wody, to fontanna wciąż może być pomocna. Zgodnie z lokalnymi wierzeniami napicie się wody ze wszystkich 16 kraników pomoże w spełnieniu jednego, wypowiedzianego przez Was życzenia.
CIEKAWOSTKA: Ten sam architekt stworzył w Dubrowniku jeszcze jeden pomnik-fontannę stojącą na drugim końcu ulicy Placa, obok Pałacu Rektora. Aby rozróżnić prace projektanta nazywa się je odpowiednio Wielką Fontanną Onufrego i Małą Fontanną Onufrego.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Pierwsza katedra w Dubrowniku zbudowana została na miejscu poprzedniej bazyliki z VII wieku. Jak donosi wiele źródeł, jej powstanie sfinansował sam angielski król Ryszard Lwie Serce. W ten sposób władca chciał odwdzięczyć się Bogu za ocalenie z katastrofy statku na pobliskiej wyspie Lokrum. Niestety pierwsza konstrukcja została doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, a widoczna dziś na jej miejscu świątynia, to jej barokowy następca, ukończony w 1713 roku.
Wnętrze kościoła jest pełne wartych uwagi dzieł sztuki. Najwspanialszymi z nich jest ołtarz św. Jana Nepomucena, wykonany z fioletowego marmuru, oraz poliptyk „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, autorstwa samego Tycjana. Jednak prawdziwym klejnotem katedry jest skąpany w złocie i srebrze skarbiec. Znajdują się tu nie tylko relikwie św. Błażeja, ale także ponad 150 innych relikwiarzy, w większości wykonanych przez dubrownickich złotników między XI a XVII wiekiem.
Fort Lovrijenac

Tuż poza murami, w pobliżu starego miasta łatwo jest zauważyć niewielką twierdzę wznoszącą się na wysokim klifie. Zbudowany w XV wieku trójpoziomowy fort, miał chronić Dubrownik przed atakami wroga. Dziś jednak zamiast pełnić funkcję obronną, jest turystyczną atrakcją opowiadającą co nieco o przeszłości miasta. Zwiedzając fort koniecznie wejdźcie na szczyt wieży. Roztacza się z niej niesamowity widok na morze, ale i mury czy wieże obronne. To najlepszy sposób, by dostrzec wielkość całej zabudowy miasta i jej działanie. A jeśli widok twierdzy coś Wam przypomina, to podpowiadam: podczas kręcenia produkcji on również stał się scenografią dla akcji „Gry o Tron”.
Stary port

W okolice portu przywiedzie Was prawdopodobnie charakterystyczny zapach ryb. Nie tylko ze względu na morze i działających przy nim rybaków, ale także znajdujący się w okolicy targ rybny. Wystarczy jednak minąć jego budynek, by znaleźć się w skromnym porcie, który uzyskał swój dzisiejszy wygląd w XV wieku.
Port służył nie tylko rybakom, którzy wypływali stąd na łowy. Był również najstarszą stocznią i miejscem, gdzie naprawiano duże łodzie. Najbardziej widocznymi częściami portu są trzy łuki dużego arsenału zbudowanego pod koniec XII wiek. Dziś w miejscu dawnego składu broni mieści się kawiarnia miejska i teatr, a sam port stał się przyjemną promenadą przyciągająca swoim klimatem miejscowych i turystów.
War Photo Limited i inne muzea Dubrownika
Mając świadomość bogactwa historii i kultury Dubrownika nikogo nie powinien zdziwić fakt, że miasto w swojej ofercie ma całkiem sporo ciekawych muzeów. Jednym z najsłynniejszych i zwracających największą uwagę jest War Photo Limited, czyli Muzeum Fotografii Wojennej. Ta wystawa pełna jest dzieł fotoreporterów, którzy udokumentowali ludzkie cierpienie spowodowane rozpadem Jugosławii. Dodatkowo organizowane są tu wystawy tymczasowe, eksponujące fotoreportaże ze stref wojennych na całym świecie.
Jeśli tematyka wojenna jest dla Was zbyt przygnębiająca, w Dubrowniku znajdziecie też muzea poświęcone znaleziskom archeologicznym, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Morskie, którego celem jest pokazanie Dubrownika z czasów, kiedy był on jedną z największych potęg morskich na Morzu Śródziemnym.
Wzgórze Srd
Góra Srd wznosi się na wysokość 412 m n.p.m. i położona jest bezpośrednio na północ od otoczonego murem miasta Dubrownik. To informacja, która zapewne szczególnie zainteresuje miłośników nieziemskich widoków, bo to właśnie stamtąd roztacza się najpiękniejsza panorama Dubrownika. Krajobrazy są głównym czynnikiem przyciągającym na górę turystów, choć są i tacy, którzy zaglądają tu w poszukiwaniu spokoju, sielskiej atmosfery i przyjemnych ścieżek spacerowych.
Na szczycie wzgórza znajduje się wysoki, biały, kamienny krzyż i Fort Imperial, konstrukcja obronna zbudowana przez Francuzów podczas wojen napoleońskich. W jej wnętrzu znajduje się wystawa, upamiętniająca jedną z najbardziej intensywnych bitew wojny o niepodległość, zwanej Oblężeniem Dubrownika. Jeśli wystawę chcielibyście zobaczyć na własne oczy, ale nie uśmiecha Wam się długi spacer na górę, to bez problemu możecie skorzystać z kolejki linowej, która zabierze Was na sam szczyt.
CIEKAWOSTKA: To właśnie tej górze Dubrownik zawdzięcza swoją dzisiejszą nazwę. Srd w całości porośnięte było kiedyś dębowym lasem. Od starosłowiańskiego słowa „dub”, czyli dąb, powstała „Dubrava”, czyli określenie, którym miejscowi początkowo określali samą górę, a potem całe miasto.
Plaże Dubrownika
Jeśli odpoczynek chcielibyście zorganizować na piaszczystej, rajskiej plaży jak z obrazka, to możecie się nieco rozczarować. Większa część wybrzeża pokryta jest żwirkiem lub kamieniami, ale i tego typu plażom warto dać szansę. Całkiem blisko starego miasta znajduje się na przykład główna plaża miejska, Banje, oferująca leżaki, parasole i sporo lokali gastronomicznych. Rodzinom z dziećmi spodobać się może Sveti Jakov z łagodnym zejściem do morza. A jeśli chcecie po prostu popływać, to dobrym wyborem może być Copacabana albo Buža. Warte uwagi plaże to też: Lapad, Danče, albo maleńkie Bellevue i Šulić.
Wyspa Lokrum

Oddalona o około 600 m od miasta wyspa Lokrum nie bez przyczyny nazywana jest ogrodem Dubrownika. Wystarczy spojrzeć na nią z daleka, by zobaczyć, że całą wyspę porasta bujna zieleń. Jeśli to właśnie flora i fauna najczęściej sprawiają, że zatrzymujecie się na zdjęcia, to Lokrum na pewno Was zachwyci. Wyspa jest domem dla wyjątkowego ogrodu botanicznego, w którym oprócz ponad 500 różnych gatunków roślin zobaczyć można dumnie spacerujące pawie i dzikie króliki. Na Lokrum zwiedzicie też fort zbudowany przez Napoleona w 1806 roku i ruiny klasztoru benedyktynów.
Rejs na wyspę trwa jedynie 10-15 minut, ale warto wziąć też pod uwagę środek transportu inny niż popularna łódka. Niezapomnianą przygodą może być wycieczka kajakowa, która choć zajmie ciut więcej czasu, to na pewno zostanie Wam w głowie na dłużej niż zwykły rejs statkiem. Tego typu wycieczki kajakowe i rejsy statkiem możecie zarezerwować w serwisie GetYourGuide.
Wyspy Elafickie

Świetnym sposobem na ucieczkę od tłumów turystów będzie wyprawa na Wyspy Elafickie. Choć archipelag składa się tak naprawdę z większej ilości wysp, tylko trzy z nich są zamieszkałe i otwarte dla turystów. Koločep, Lopud i Šipan oferują podobne krajobrazy. Czeka tu na Was krystalicznie czysta woda, łagodny klimat, przepiękne plaże, spokojna atmosfera, bujne gaje oliwne i sosnowe lasy. Najczęściej odwiedzaną jest pełna kawiarni i tawern Lopud, słynąca z uprawy winorośli. Ale najlepszym pomysłem na poznanie archipelagu jest rejs objazdowy, podczas którego będziecie mieli szansę sami zdecydować, która z wysp zasługuje na najwięcej uwagi.
Morskie wyprawy z Dubrownika
Ale od zgiełku miasta można też odskoczyć, po prostu wskakując na jakikolwiek pływający środek transportu. Rejsy na okoliczne wyspy, takie jak Lokrum czy Wyspy Elafickie to jedna opcja, ale na morzu możecie też po prostu odpocząć. Wsiądźcie do kajaków, by sprawdzić, jak wyglądają mury miejskie z poziomu wody albo wynajmijcie prywatną łódź i sami zdecydujcie gdzie i kiedy chcecie się zatrzymać na odpoczynek na plaży, pływanie czy nurkowanie. Na własną rękę możecie też poszukać ukrytych na wybrzeżach jaskini. A jeśli czas nie pozwala Wam na to, by na morzu spędzić długie godziny, to wybierzcie się w krótszy rejs panoramiczny, najlepiej o zachodzie słońca.
Zwiedzanie Dubrownika – Praktyczne porady
Sezon na zwiedzanie Dubrownika trwa od marca do października, więc dużej ilości turystów można się tu spodziewać przez większą część roku. Jeśli więc na miejscu nie chcecie się martwić o brak dostępnych biletów albo niedogodne godziny wstępu, to rezerwacją atrakcji warto się zająć zawczasu. Narzędziem pomocnym w procesie organizacji wyjazdu będzie na pewno strona GetYourGuide. Dzięki niej w jednym miejscu kupicie bilety wstępu, wycieczki po mieście (także takie, które przeprowadzą Was śladami „Gry o Tron”) i rejsy. Co więcej, znajdziecie tam także bardziej ekstremalne atrakcje, takie jak zjazd na tyrolce z niesamowitymi widokami albo kolacja w przestworzach.
Jeśli Dubrownik chcecie poznać od podszewki, to może się Wam przydać karnet Dubrovnik Pass. Po jego zakupie nie tylko wejdziecie na mury miejskie i zwiedzicie większość muzeów w Dubrowniku, ale otrzymacie także bezpłatny dostęp do lokalnego systemu transportu publicznego. Planując dłuższy pobyt na południu Chorwacji możecie też potraktować miasto jako bazę wypadową. Samodzielne wycieczki najlepiej będzie zorganizować wynajmując samochód, np. za pośrednictwem tej strony. A jeśli nie przeszkadza Wam podróżowanie w grupie, z Dubrownika organizowanych jest wiele skrojonych pod Wasze potrzeby wycieczek do Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny albo na pobliskie wyspy.
Najlepsze hotele w Dubrowniku
Dubrownik oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym mieście:
- Hotel Dubrovnik Palace – Luksusowy hotel położony na półwyspie Lapad, oferujący eleganckie pokoje z widokiem na morze, prywatną plażę oraz centrum spa. Goście cenią jego spokojną lokalizację i wysoką jakość obsługi.
- Hotel Excelsior – Pięciogwiazdkowy hotel zlokalizowany w pobliżu Starego Miasta, oferujący nowoczesne pokoje, restauracje serwujące dania kuchni śródziemnomorskiej oraz centrum wellness. Doceniany za wyjątkowy widok na Adriatyk i bliskość do atrakcji turystycznych.
- Hilton Imperial Dubrovnik – Historyczny hotel położony tuż przy murach Starego Miasta, oferujący eleganckie pokoje, restaurację oraz centrum fitness. Goście chwalą jego klasyczny wystrój i dogodną lokalizację.
- Rixos Premium Dubrovnik – Nowoczesny hotel zlokalizowany w dzielnicy Lapad, oferujący przestronne pokoje, baseny oraz centrum spa. Doceniany za luksusowe udogodnienia i panoramiczne widoki na morze.
- Boutique Hotel Kazbek – Stylowy hotel butikowy położony nad Zatoką Gruz, oferujący eleganckie pokoje, restaurację oraz basen. Goście cenią jego kameralną atmosferę i wysoki standard usług.
Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.
Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Chorwacji
Chorwacja to idealna destynacja na rodzinne wakacje – piękne plaże, ciepłe morze i mnóstwo atrakcji dla dzieci sprawiają, że każdy dzień jest tu pełen radości. Malownicze miasteczka, parki narodowe i przyjazna atmosfera czynią Chorwację miejscem, do którego chce się wracać!
Select 61 more words to run Humanizer.