Każde miasto ma swoją architektoniczną wizytówkę. W przypadku Florencji jest ich co najmniej kilka, a jedną z nich znajdziemy na placu Piazza del Duomo.
Katedra we Florencji to jedna z największych katolickich świątyń na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku w miejscu dawnego kościoła św. Reparaty (IV w.). Pierwszym architektem katedry był Arnolfo di Cambio, natomiast po jego śmierci odpowiedzialność za nadzór prac budowlanych spadła na Giotta oraz Andreę Pisano. Ostatecznie katedra została oddana do użytku w pierwszej połowie XV wieku.
Architektura katedry Santa Maria del Fiore
To co najbardziej wyróżnia katedrę Santa Maria del Fiore na tle innych, to jej fasada. Jest to właciwie jedyny element kocioła, nad którym prace budowlane trwały jeszcze do końca 1887 roku. Za tym charakterystycznym, neogotyckim projektem stał włoski architekt Emilio de Fabris. A co tak naprawdę najbardziej zachwyca w fasadzie katedry Santa Maria del Fiore? Gdyby nie tematyka tego posta, powiedziałabym, że diabeł tkwi w szczegółach. Bo tak naprawdę największe wrażenie robią właśnie detale, staranne zdobienia, ornamenty rzeźbiarskie i stworzona z trzykolorowego marmuru mozaika.
Fasada to jednak dopiero początek. Równie charakterystycznym elementem świątyni jest jej majestatyczna kopuła zaprojektowana przez Brunnelleschiego. Podziwiać możesz ją zarówno z zewnątrz, jak i od środka. W przypadku opcji drugiej, przyda się jednak dobra kondycja, ponieważ aby oglądnąć wnętrze kopuły, czeka Cię przejście ponad 460 schodów.
Kolejną architektoniczną perełką jest ośmiokątne prezbiterium z ołtarzem głównym. Zachwyt budzą kolorowe witraże zaprojektowane przez Ghilbertiego. Zwiedzając katedrę, natkniemy się też na dzieła z innych dziedzin sztuki niż architektura. Wspomnieć warto chociażby o płaskorzeźbach, licznych posągach, czy wewnętrznej części kopuły, którą pokrywa 3600 m2 fresków ilustrujących sąd ostateczny. W podziemiach katedry Santa Maria del Fiore odkryjemy bogato zdobioną kryptę św. Reparaty (Cripta de Santa Reparata).
Dzwonnica katedry
Wisienką na torcie dla miłośników architektury sakralnej będzie zaprojektowana przez Giotta dzwonnica. Została wybudowana w XIV wieku, a na jej szczyt prowadzi 414 schodów. Nagrodą za tę lekko wyczerpującą wycieczkę jest roztaczająca się z tego miejsca piękna panorama Florencji. 84-metrowa dzwonnica jest jednak warta zobaczenia z jeszcze jednego powodu. Za sprawą bardzo bogatej ornamentyki i trójkolorowej mozaiki jest to jedna z najbardziej charakterystycznych tego typu budowli we Włoszech.
Muzeum Katedralne
Jak wiele tego typu przybytków, również katedra Santa Maria del Fiore posiada swoje muzeum. Otwarte od XIX wieku gromadzi dzieła, które wcześniej zdobiły wnętrze samej katedry, dzwonnicy i baptysterium. Fakt, że obecnie eksponaty te znajdują się wewnątrz muzeum, pozwala je lepiej chronić przed upływem czasu i nieodpowiedzialnymi zwiedzającymi. Jednym z najbardziej znanych dzieł, jakie zobaczymy w Muzeum Katedralnym jest niedokończony posąg Madonny, który Michał Anioł wyrzeźbił w wieku 80 lat.
Bilety i informacje praktyczne
- Bilet wstępu do Katedry Santa Maria del Fiore najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Piazza del Duomo, 50122 Firenze FI, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide