Góry Błękitne w Australii – O eukaliptusach i legendzie Trzech Sióstr

Data publikacji:

Udostępnij:

Co robią zmęczeni szumem miasta mieszkańcy Sydney? Ci, którzy kochają góry, prawdopodobnie wsiadają w samochód i wyruszają do pobliskiego parku, słynącego z zalesionych wzniesień otulonych charakterystyczną, niebieską poświatą.

Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) to australijski region położony nieco ponad 60 km na zachód od Sydney. To pasmo górskie stanowi część Wielkich Gór Wododziałowych, ciągnących się tysiącami kilometrów wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii. Park Narodowy Gór Błękitnych jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych parków Australii. A ze względu na niezwykle urokliwe połacie pełne zalesionych dolin, jaskiń, formacji skalnych, wodospadów czy wąwozów od 2000 roku zajmuje on zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czy Góry Błękitne naprawdę są błękitne?

Większość z Was na pewno zastanawia się, skąd nazwa pasma górskiego i czy rzeczywiście ma ona coś wspólnego z wyglądem tego miejsca. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Zbocza gór rozciągających się w tych rejonach gęsto porastają drzewa eukaliptusowe, wytwarzające charakterystyczne olejki eteryczne. Wpływa to nie tylko na zapach rozciągający się w okolicy. Kropelki oleju łączą się także z cząsteczkami pyłu i pary wodnej, rozpraszając niebieskie promienie światła. O ile spacerując ścieżkami i obcując z eukaliptusami z bliska nie zrobi to na Was większego wrażenia, góry oglądane z perspektywy lotu ptaka wydają się być przykryte lekką mgiełką z niebieską poświatą.

Trzy Siostry

W odniesieniu do najsłynniejszego punktu Błękitnych Gór lokalna legenda mówi o trzech siostrach z plemienia Katoomba zamienionych w kamienie
W odniesieniu do najsłynniejszego punktu Błękitnych Gór lokalna legenda mówi o trzech siostrach z plemienia Katoomba zamienionych w kamienie

Przed Wami najbardziej imponujący i znany symbol Gór Błękitnych. To właśnie ta niezwykła formacja skalna jest głównym bohaterem przeważającej większości pocztówek z tego miejsca. Trzy skalne szczyty, które według lokalnych wierzeń są zamienionymi w głazy siostrami, mają kolejno 922 m, 918 m, 906 m i znajdują się w pobliżu popularnej platformy widokowej Echo Point Katoomba. To także w tym punkcie odnaleźć można początek prowadzącej do kamiennych sióstr ścieżki.

A to, jak wspomniane siostry stały się kamieniami, tłumaczy znana aborygeńska legenda. Podobno Meehni, Wimlah i Gunnedoo, bo takie imiona nosiły młode kobiety, zakochały się w trzech braciach z wrogiego plemienia. Ówczesne plemienne prawo zabraniało jednak małżeństwa między tymi grupami.

Mężczyźni wiedzeni potrzebą serca postanowili sprzeciwić się starszyźnie i porwać siostry, czym rozpętali poważną plemienną bitwę. W obawie o los sióstr lokalny szaman zamienił je w głazy. Zgodnie z planem tuż po zakończeniu bitwy miał odwrócić swoje zaklęcie, ale sam poległ w walce. A jako że była to jedyna osoba, która mogła przywrócić kobiety do życia, do dziś stoją one nieruchomo, przypominając o wydarzeniach z opowieści.

CIEKAWOSTKA: Mimo, że Trzy Siostry powszechnie uważane są za najbardziej znany zakątek Gór Błękitnych, nie są to rekordzistki jeśli chodzi o ich wysokość. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego to One Tree Hill, który wznosi się na 1119 m n.p.m.

Szlaki piesze

By dobrze poznać charakter tych gór najlepiej wybrać się na spacer jednym z pieszych szlaków. Na zdjęciu Scenic Walkway.
By dobrze poznać charakter tych gór najlepiej wybrać się na spacer jednym z pieszych szlaków. Na zdjęciu Scenic Walkway.

Ku uciesze miłośników trekkingu, w Górach Błękitnych znajduje się ponad 100 szlaków i ścieżek górskich. Z pewnością każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie, bo trasy mają różne długości i szeroki rozstrzał poziomów trudności. Są nawet takie, które z łatwością przebyć może małe dziecko lub osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Szlaki rozmieszczone są po całym parku, a większość z nich wyposażona jest w toalety oraz miejsca do organizacji pikników. Przemierzając niektóre trasy, będziecie mieli okazję zaobserwować spektakularne formacje skalne oraz rodzime dla tego obszaru gatunki ptaków. Oczarują Was także wodospady i punkty widokowe, które pokazują najbardziej imponujące oblicza parku.

Jedną z najpopularniejszych, średnich pod względem zarówno długości jak i trudności tras jest Scenic Walkway, która przeprowadzi Was przez gęsty las deszczowy, między ogromnymi ścianami skalnymi, w pobliżu potoków i wodospadów. Podobna sceneria zachwyci Was na trasie Grand Canyon, która choć jest nieco dłuższa, przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w okolicy. Nie mniej zapierające dech w piersi widoki zaoferują Wam także krótsze ścieżki Cliff View Lookout, Fairfax Heritage Track czy Kanangra Walls Lookout albo czekające na fanów porządnego wycisku Victoria Falls Lookout, Pipeline Track, Grose Valley czy Golden Stairs.

WARTO WIEDZIEĆ: Przed wyborem górskich tras warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową parku, na której znajdziecie tabelki pokazujące trudność i dystans każdej oferowanej trasy, a także informację o mijanych po drodze wodospadach, lasach deszczowych czy dostępności miejsc piknikowych. Jako że mgły są częstym zjawiskiem spotykanym w Górach Błękitnych, znajdziecie tam także wskazówki dotyczące tego, czy dany szlak nadaje się na wędrówkę z ograniczoną widocznością.

Six Foot Track

Jeśli piesze wędrówki to Wasz konik i jesteście gotowi na prawdziwą przygodę, Six Foot Track jest właśnie dla Was. To trzydniowy, 44-kilometrowy szlak pieszy z Katoomba do jaskiń Jenolan Caves. Powstał on jeszcze w latach 80. XIX wieku i początkowo był szlakiem konnym, ale specjalnie z myślą o największych śmiałkach został przekształcony w trasę spacerową po niektórych z pięknych, dziewiczych dolin Gór Błękitnych.

Oczywiście jeśli nie jesteście gotowi na długą przechadzkę, możecie przebyć tylko jeden z etapów i zamienić 44 km w jednodniowy spacer. Jednak by jak najlepiej poznać piękno australijskich gór, poleca się skorzystanie z całej trasy. Jeśli od spokojnych spacerów wolicie biegi, zajrzyjcie na Szlak Sześciu Stóp w marcu, bo to wtedy odbywa się tam coroczny maraton, przyciągający biegaczy z całego świata.

Wioski Gór Błękitnych

Choć większość wybiera się na górskie ścieżki by odciąć się od zgiełku miasta, czasem warto na chwilę zboczyć z trasy, by poznać klimat, jaki skrywają urokliwe miasteczka otaczające park. Oferują one przyjezdnym sporo rozrywek, a jednocześnie są okazją do odpoczynku od długich wędrówek. Oprócz muzeów czy ogrodów nie zapomnijcie zatrzymać się w jednym z lokali gastronomicznych, gdzie spróbujecie regionalnych dań i wypieków, a także skosztujecie pysznej australijskiej kawy, która cieszy się uznaniem wśród kawoszy na całym świecie.

Katoomba

Katoomba to jedna z najczęściej odwiedzanych wiosek w Górach Błękitnych
Katoomba to jedna z najczęściej odwiedzanych wiosek w Górach Błękitnych

Najczęściej odwiedzanym miasteczkiem jest Katoomba, która swoim gościom ma do zaproponowania o wiele więcej niż pobliskie Trzy Siostry. Jednym z jej najpopularniejszych symboli jest tak zwane Scenic World, w skład którego wchodzą 4 atrakcje. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej szlak Scenic Walkway, a pozostałe trzy to oferujące niesamowite widoki kolejki górskie, o których przeczytacie nieco dalej. Dla rozrywki wybrać się także warto do kina The Edge, którego ekran ogłoszono jednym z największych ekranów kinowych na półkuli południowej. Obejrzeć tam można 40-minutowy film dokumentalny, który zdradza widzom tajemnice niemożliwe do odkrycia na górskich szlakach.

Leura

W samym sercu Gór Błękitnych leży także popularna wśród turystów Leura, która słynie przede wszystkim z bajecznych ogrodów, takich jak Ogrody Everglades. Choć większość ogrodów jest własnością prywatną, w wybranych porach roku otwierane są one dla publiczności. Miasteczko szczyci się także jednym z najbardziej spektakularnych pól golfowych na świecie oraz wyjątkowym muzeum zabawek i kolei, prezentującym największą w Australii kolekcję zabawek, lalek, pluszowych misiów i modeli kolejowych.

Inne wioski Blue Mountains

Odkrywając zakątki Blue Mountains, warto zapoznać się także ze spokojnym miasteczkiem Bell, artystycznym Linden czy Wentworth Falls, którego wizytówką jest największy wodospad tego pasma górskiego. Pasjonaci muzeów powinni zajrzeć do Valley Heights, gdzie znajduje się Muzeum Kolei, albo do Muzeum Ognia w miasteczku Penrith. To jednak nie wszystko, bo wzdłuż różnych szlaków natrafić można na ponad 30 wiosek, z których każda ma do opowiedzenia inną, unikalną historię.

Kolejki górskie

Kolejki górskie często używane są przez turystów, którzy na zapoznanie się z krajobrazem Gór Błękitnych mają tylko jeden dzień. Na zdjęciu kolejka Scenic Skyway.
Kolejki górskie często używane są przez turystów, którzy na zapoznanie się z krajobrazem Gór Błękitnych mają tylko jeden dzień. Na zdjęciu kolejka Scenic Skyway.

Wyciągi i kolejki wagonikowe to świetna opcja dla tych, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością czasu, by wybrać się na dłuższy spacer po parku. A w Górach Błękitnych znajdują się aż trzy takie wyciągi. Najstarszym z nich jest Katoomba Scenic Skyway, podróżujący na wysokości 270 m, nad wodospadem Katoomba Falls i Trzema Siostrami. Kolejne to Scenic Railway, którą wielu uważa za najbardziej stromą kolej szynowo-linową na świecie (choć nie wszyscy się z tym zgadzają ze względu na wątpliwą klasyfikację Scenic Railway do tego typu kolei), oraz Scenic Cableway o długości 510 m.

By jak najlepiej wykorzystać możliwość przejażdżki wyciągami, warto w miarę możliwości zorganizować zjazd do doliny Jamison w wagonikach Scenic Railway oraz wrócić do stacji głównej Scenic Cableway. Albo odwrotnie, wybór należy do Was.

Inne atrakcje parku

Wioski, malownicze trasy i linowe kolejki to duża część tego, czym pochwalić się może Park Narodowy Blue Mountains, ale znajdziecie tam o wiele więcej. Jeśli chcecie, by Wasz pobyt w Błękitnych Górach był niezapomniany, możecie zostać tam na dłużej, korzystając z apartamentów, albo, by być bliżej dzikiej natury, z jednego z wielu pól kempingowych. Dłuższy pobyt pozwoli Wam skorzystać z całej masy niecodziennych atrakcji.

Górskie szlaki poznać tam można nie tylko pieszo, ale także rowerem lub konno. Warto spróbować odkrywania sekretów jaskiń albo zbliżyć się do potoków wędkując, a do wodospadów – próbując kajakarstwa górskiego. Jeśli wolicie coś spokojniejszego, albo potrzebujecie chwili relaksu, w miasteczkach i wioskach znajdziecie niejedno centrum SPA, a nawet ośrodki medytacji.

Jak dostać się w okolice Gór Błękitnych?

Park Narodowy obejmujący tereny Gór Błękitnych wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zdjęciu Wentworth Falls.
Park Narodowy obejmujący tereny Gór Błękitnych wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zdjęciu Wentworth Falls.

Błękitne pasmo górskie i wszystkie jego trasy odkryjecie zupełnie za darmo. Zapłacić trzeba jedynie za pozostawienie samochodu na parkingu. A dojazd autem to najpopularniejszy sposób, by się tam dostać, dlatego planując wyjazd do Australii warto zainteresować się wynajmem samochodu (na przykład za pośrednictwem tej strony). Nie jest to jednak jedyna opcja. Do parku bez problemu dostaniecie się także transportem publicznym, głównie pociągiem z Sydney.

Jeśli nie macie głowy do organizowania wyprawy, możecie zawsze skorzystać ze zorganizowanych wycieczek na teren Parku Narodowego Gór Błękitnych. W zależności od wybranego wariantu takie wycieczki pozwolą Wam przejść wybrany szlak, skorzystać z atrakcji Scenic World albo obejrzeć zachód słońca nad Trzema Siostrami. Tego typu eskapady z Sydney zarezerwować możecie między innymi na platformie GetYourGuide.

Informacje praktyczne

Góry Błękitne na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Australii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...