Znajduje się na podium najważniejszych zabytków Lizbony, a jego konstrukcja została sfinansowana z… pieprzu?
Klasztor Hieronimitów w Lizbonie czaruje detalami wykutymi w kamieniu oraz swoją monumentalną, a jednocześnie filigranową formą. Jeśli jeszcze go nie znacie, zapraszam do poznania tajemnic manuelińskiego skarbu portugalskiej stolicy.
Historia klasztoru hieronimitów
Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1501 roku, ale jej zakończenia nie doczekano aż do końca XVI wieku. Budowlę wzniesiono w dzielnicy Belém, na miejscu niewielkiej kapliczki, w której twierdzi się, że modlił się Vasco da Gama razem ze swoją załogą przed wyruszeniem w rejs do Indii. To właśnie dla uczczenia tej jakże ważnej dla historii świata wyprawy ówczesny król Manuel I rozkazał wybudować dzisiejszy klasztor Mosterio dos Jerónimos.
Co ciekawe, opłacenie budowy także ściśle wiąże się z wyprawami morskimi. To właśnie z podatku od handlu przyprawami sprowadzanymi z orientu pochodziły fundusze, które umożliwiły powstanie konstrukcji. Jej nazwa to pozostałość po zajmujących ją w pierwszych latach istnienia zakonnikach św. Hieronima. Jednak już od XIX wieku, kiedy to zakon został rozwiązany, klasztor jest własnością państwa. Monumentalny kompleks odzwierciedla świetność Portugalii w epoce tak zwanych Wielkich Odkryć Geograficznych. Jest tym bardziej znaczący dla historii Lizbony, gdyż jako jeden z niewielu wyszedł bez większego szwanku z trzęsienia ziemi w 1755 roku.
WARTO WIEDZIEĆ: W 1983 roku klasztor dostąpił zaszczytu wejścia na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce zajmuje też ważną pozycję we współczesnej historii, gdyż to właśnie tam podpisano Traktat Lizboński, precyzujący kompetencje Unii Europejskiej.
Perła architektury manuelińskiej
Klasztor Hieronimitów cechuje się bardzo wyjątkowym typem architektury. Jest to książkowy przykład stylu manuelino, którego nazwa, jak się pewnie domyślacie, pochodzi od imienia króla Manuela I. Ten styl to połączenie gotyku oraz motywów marynistycznych i orientalnych, nawiązujących do morskich wypraw. Fasada klasztoru liczy ponad 300 metrów. Szczególną uwagę przyciągają w niej dwa bogato zdobione portale, których strzegą zarówno figury świętych jak i wierne odzwierciedlenia postaci władców.
Wchodząc do klasztornego kościoła z pewnością nie będziecie mogli zdecydować, na czym zawiesić oko. Materiał, z którego została wykonana budowla, w połączeniu z oświetleniem wpadającym do środka przez wąskie okna, sprawia wrażenie emanowania ciepłym, złotawym blaskiem. Zwróćcie uwagę na wyjątkowe sklepienie krzyżowe, opierające się na smukłych, ozdobnych filarach i tabernakulum wykonane z litego srebra.
Klasztor Hieronimitów to nie tylko priorytetowy punkt na liście turystycznych miejsc Lizbony, ale także miejsce kluczowe dla jej kultury. W nawie głównej kościoła znajdują się nagrobki portugalskich bohaterów narodowych. Spoczywa tam Luís Camões, najznakomitszy portugalski poeta renesansowy oraz Vasco da Gama, podróżnik i odkrywca. Pomniki nagrobne wybitnych z przeszłości zobaczycie też w kaplicy głównej, gdzie leży wspomniany wcześniej król Manuel I wraz ze swoim synem i żoną, a w kaplicach bocznych pochowani zostali jego dalsza rodzina i potomkowie.
Po wizycie w klasztorze z pewnością nie zapomnicie zapierających dech w piersi krużganków, przylegających do budynku kościoła. Ich dekoracje to wyjątkowy pokaz drobiazgowej pracy ówczesnych kamieniarzy. Charakterystyczne dla podcieni, znajdujących się wokół placu są podwójne łuki znajdujące się na obydwu kondygnacjach. Te wyjątkowe detale sprawiają wrażenie, że pomimo przepychu zdobień budynek jest delikatny, a wręcz koronkowy.
Narodowe Muzeum Archeologii
Jedno ze skrzydeł klasztoru jest domem dla Narodowego Muzeum Archeologii. To miejsce przedstawia zwiedzającym największą i zdecydowanie najważniejszą kolekcję archeologiczną Portugalii. Muzeum zostało otwarte w 1893 roku przez José Leite de Vasconcelos, portugalskiego lingwistę, archeologa i etnografa. Liczy ono dwie ekspozycje stałe. Jedna z nich pozwala dogłębnie poznać 5 tysięcy lat historii Egiptu. To ponad 500 eksponatów przybliżających zwiedzającym złotą erę piramid czy epokę największego rozwoju kulturalnego tego obszaru. Zobaczycie tam sarkofagi, mumie oraz egipskie talizmany. Większość z tych eksponatów pochodzi z kolekcji prywatnych.
Druga z wystaw stałych to panorama historii Portugalii. Eksponaty tej wystawy pokazują codzienne życie pradawnych ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego półwyspu. Zobaczycie tam zabytkowe przedmioty znalezione na terenie całego kraju.
Muzeum archeologii w klasztorze Hieronimitów oferuje też inne, zmieniające się cyklicznie ekspozycje, tłumaczące różne aspekty światowej historii. To punkt obowiązkowy dla każdego amatora dawnych dziejów.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu Klasztoru Hieronimitów najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Praça do Império 1400-206 Lisboa, Portugalia
- Kup bilety na GetYourGuide