Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Data publikacji:

Udostępnij:

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od spacerów po centrum podziwiać właśnie takie widoki i panoramy jest Lagos, klimatyczny kurort w portugalskim Algarve.

Lagos to tętniące życiem miasto w południowej części Portugalii, w regionie Algarve. Pierwotnie Lagos nazywane było przez Celtów Lacobriga, co oznaczało ufortyfikowane wzgórze. Choć miasto nie jest wielką metropolią, nie można zignorować jego ważności. Przez długie lata pełniło funkcję istotnego dla gospodarki Portugalii portu, a dziś jest popularnym, nadmorskim kurortem znanym w całym kraju. Od strony oceanu przy Lagos ciągnie się długi pas klifów i plaż, z których słynie całe Algarve. Tę malowniczą część miasta z historycznym centrum łączy Marina de Lagos, którą reprezentuje długa promenada, skłaniająca każdego do choć krótkiego spaceru. Miasto Lagos przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata, nie tylko urokami niejednej plaży, ale też ciekawymi zabudowami, świadczącymi o jego długiej historii.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby sprawnie poruszać się po Lagos, możesz wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars.

Centrum Lagos

Portugalia, a szczególnie jej słoneczne południe, to idealne miejsce na wczasy. Wiedzą o tym doskonale entuzjaści relaksu, okupujący piaszczyste plaże Lagos. Każdy z nich opuszcza jednak wybrzeże choć raz, by odbyć krótki spacer po centrum miasteczka. Wąskie uliczki otoczone wysokimi budynkami i wyłożone czarno-białym brukiem zapewniają nieco przyjemnego cienia w skąpanym w słońcu Lagos. W ciągu dnia, oprócz idealnego miejsca na spacer, to także doskonała okolica, by poznać lokalną gastronomię, bo większość uliczek zapełniają restauracyjne tarasy i bary na świeżym powietrzu. Ta okolica jest pełna życia także w nocy. Wtedy właśnie turyści wyruszają na poszukiwanie muzyki na żywo, a miejscowi odnajdują chłodniejszą chwilę by spotkać się ze znajomymi. Warto skorzystać także z uroków promenady, znajdującej się między centrum, a pobliskim portem. To idealna alternatywa dla tych, którzy od spaceru miastem wolą widok plaż i morza.

Mercado de Escravos

Miasto Lagos to nie tylko plaże i promenada, ale też miejsce pełne ciekawej historii
Miasto Lagos to nie tylko plaże i promenada, ale też miejsce pełne ciekawej historii

Kręte uliczki centrum Lagos prowadzą turystów do miejsca, które upamiętnia mroczny etap w historii miasta. Niepozorny budynek wsparty na dwóch łukach to Mercado de Escravos, czyli Rynek Niewolników. Nie jest to niestety nazwa ani przypadkowa ani metaforyczna. W połowie XV wieku pierwsi niewolnicy przywiezieni z Afryki wylądowali właśnie w Lagos i to tam zaczęli być przedmiotem handlu. Budynek, w którym dawniej ważyły się ludzkie losy, to jeden z najstarszych budynków w Lagos i obecnie mieści Muzeum Targu Niewolników. Instytucja przez cały rok organizuje wystawy związane z tematem niewolnictwa, dzięki czemu podczas zwiedzania pozwala każdemu poznać szczegóły tego tragicznego rozdziału w historii Portugalii.

Kościół św. Antoniego

Oryginalna zabudowa tego miejsca z początku XVIII wieku nie miała szansy długo przetrwać, bo w wyniku trzęsienia ziemi z 1755 roku doznała licznych uszkodzeń. Odbudowana w 1769 roku świątynia to dziś jeden z najważniejszych zabytków Lagos. Igreja de Santo António to niewielkich rozmiarów świątynia, która ma tylko jedną nawę i skromną, białą fasadę, ozdobioną nieregularną rozetą z charakterystycznymi siedmioma muszlami. Jego wnętrze kryje jednak zupełne przeciwieństwo prostej fasady, pomieszczenie pełne jednych z najwspanialszych dzieł sztuki nie tylko w Lagos, ale też w całym Algarve.

Kościół św. Antoniego to miejsce przechowywania kolekcji barokowych rzeźb, kafelków z tego samego okresu oraz licznych, XVIII-wiecznych obrazów, skupiających się głównie na wizerunku świętego Antoniego. Dziełem sztuki jest też bogato zdobiony ołtarz, który razem z całym wystrojem wnętrza tworzy spójną reprezentację barokowej sztuki sakralnej. Igreja de Santo António zwiedzać można za pośrednictwem Muzeum Dr. José Formosinho, które zintegrowane jest z kościołem i w którym zobaczyć można dodatkowo ciekawe wystawy archeologiczne i etnograficzne.

Kościół Matki Boskiej w Lagos

Świątynia Matki Boskiej w Lagos to główny kościół miasta
Świątynia Matki Boskiej w Lagos to główny kościół miasta

Nieopodal Kościoła św. Antoniego w Lagos znajduje się Igreja de Santa Maria, który od czasu tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi uznany został za główną świątynię miasta. Kościół, zbudowany w XVI wieku i odrestaurowany w XIX wieku, składa się z tylko jednej, prostokątnej nawy, która swoim rozmiarem nie przytłacza zwiedzających. Do głównego pomieszczenia prowadzą kamienne drzwi, których strzegą imponujące rzeźby z początku XVI wieku. Główna kaplica jest nieco podwyższona, a znajdujący się w niej ołtarz główny zdobią przedstawienia scen biblijnych. Przy nawie znajduje się także chrzcielnica oraz rozległy chór. Na największą uwagę zasługują drogocenne eksponaty sztuki malarskiej: obrazy Matki Bożej Wniebowziętej, Świętego Gonzalo z Lagos oraz Matki Bożej Pobożności, utrzymane w stylu rokoko.

Castelo dos Governadores

W XIV wieku Zamek Gubernatorów był siedzibą rządu wojskowego Algarve
W XIV wieku Zamek Gubernatorów był siedzibą rządu wojskowego Algarve

Stojąc przy Kościele Matki Boskiej, warto rozejrzeć się wokół, by zobaczyć stare, kamienne i monumentalne zabudowy. Ta konstrukcja to Castelo dos Governadores czyli Zamek Gubernatorów, mauretańskie dzieło architektury, pełniące pierwotnie funkcję obronną Lagos, ważnego miasta portowego i handlowego. Po rekonkwiście, mającej miejsce w XIII wieku, rząd wojskowy Algarve założył tam swoją siedzibę, stąd właśnie dzisiejsza nazwa tej fortyfikacji. Choć około 1642 roku wzmocniono mury zamku, ponad 100 lat później ponownie zostały naruszone przez trzęsienie ziemi stąd ich dzisiejszy stan jest daleki od ideału. Pozostałości sklasyfikowane zostały jednak jako zabytek narodowy. Szczególnym punktem zamku jest manuelińskie okno, z którego według podań Dom Sebastião, ówczesny król Portugalii, uczestniczył w mszy przed wyjazdem na jedną ze swoich najważniejszych bitew.

Fort Ponta da Bandeira

Fort Ponta da Bandeira w Lagos
Fort Ponta da Bandeira w Lagos

Tuż poza granicami starego miasta znajduje się twierdza Nossa Senhora da Penha de França, powszechnie znana jako Fort Ponta da Bandeira. Jako że twierdza zbudowana została pod koniec XVII wieku, będąc jedną z ostatnich konstrukcji o charakterze obronnym w Lagos, jest to najlepiej zachowana tego typu zabudowa. Wszystkie jej zakamarki tym bardziej są w dobrym stanie, że w latach sześćdziesiątych XX wieku fort został odrestaurowany, by stanowić idealny przykład morskich fortyfikacji. Do otoczonej fosą twierdzy Ponta da Bandeira prowadzi most zwodzony, a w jego wnętrzu zwiedzających zachwyca kolekcja tradycyjnych płytek z końca XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się też kaplica poświęcona św. Barbarze, a cała przestrzeń jaką dysponuje fort wykorzystywana jest na organizację wystaw sztuki. Z fortu Ponta da Bandeira roztacza się też przepiękny widok na otoczone złotym piaskiem morze oraz miasto Lagos.

Ponta da Piedade – Przylądek Miłosierdzia

Zaledwie 3 km na południe od Lagos znajduje się jeden z najczęściej odwiedzanych obszarów geograficznych w okolicy. Ponta da Piedade, czyli Przylądek Miłosierdzia, to czarujący obszar, w którym ogromnych rozmiarów formacje skalne, utworzone przez wiatr i wodę, zdobią znajdujące się przy turkusowej otchłani wybrzeże. Do atrakcji można zaliczyć zarówno piesze zwiedzanie tej okolicy, jak i oglądanie klifów z poziomu wody podczas wycieczki łodzią. By dostać się do podnóża tych monumentalnych skał, zejść można wąskimi schodami, z których rozpościerają się piękne, malownicze widoki. Nieopodal przylądku znajduje się też latarnia morska, Farol da Ponta da Piedade, działająca od 1913 roku i urozmaicająca okoliczny krajobraz.

Plaże, klify i lazurowe morze

Rozmawiając o urokach miasta Lagos, nie można pominąć tematu plaż. W końcu zapierające dech w piersi, piaszczyste i kamieniste plaże, otoczone przez formacje skalne to najpiękniejsza wizytówka Lagos. Przy samym centrum znajduje się Praia dos estudantes, czyli plaża studentów. To jedna z najpopularniejszych okolicznych plaż, na której wielkich rozmiarów, żółto-pomarańczowe skały pięknie kontrastują z lazurowym morzem. Tam też znajduje się słynny, często fotografowany most, który łączy kamienną formę ze stromym, klifowym wybrzeżem.

Wśród najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż w Lagos znajdują się Praia dos Estudantes, Praia de Dona Ana czy Praia do Camilo
Wśród najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż w Lagos znajdują się Praia dos Estudantes, Praia de Dona Ana czy Praia do Camilo

Nieco dalej od centrum miasta znajdują się dwie praktycznie sąsiadujące ze sobą plaże, będące perełką w koronie nie tylko Lagos, ale też całego Algarve. Zarówno Praia Dona Ana jak i Praia do Camilo zachwycają fotografów i plażowiczów nieregularnymi formami skalnymi i rozbijającymi się o nie z hukiem falami.

Królestwo sportów wodnych i aktywności

W pobliżu Lagos mnóstwo wrażeń i atrakcji znajdą także fani sportu i emocjonujących wrażeń. Sporo ludzi będąc w Lagos, korzysta z okazji, by spróbować surfingu, bądź jego mniej popularnej odmiany, paddle surfingu. Bardziej spokojną opcją na poznanie pobliskich wód jest przepłynięcie malowniczej trasy kajakami, łódkami, albo katamaranem, który pozwoli dodatkowo zaobserwować delfiny w ich naturalnym środowisku. Sporym zastrzykiem adrenaliny będzie możliwość skoków do wody z wysokości, albo nurkowanie, a szukając większej dawki emocji na lądzie, rozejrzeć się można za wspinaczką po niezwykłych, naturalnych, skalnych ściankach.

Co robić w okolicach Lagos?

Widok na plażę Benagil w regionie Algarve
Widok na plażę Benagil w regionie Algarve

Lagos to doskonały punkt wypadowy, pozwalający swoim gościom poznać cały region Algarve. Choć lokalna Praia dos Estudantes czy Praia Dona Ana z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających odkrywców, warto poświęcić także czas by poznać inne okoliczne plaże. Najpopularniejsza plaża w okolicy to z pewnością plaża Benagil oraz jej niezwykła, wyrzeźbiona przez wodę jaskinia z charakterystycznym otworem. Lagos to także idealne miejsce, by wyruszyć w dłuższy rejs i poznać całą linię brzegową Algarve. Na każdym kroku skrywa ona niezwykłe jaskinie, budzące szacunek klify i nieregularne wybrzeże, niemające sobie równych.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Portugalii

Booking.com

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...

Funchal – Stolica pływającego ogrodu

Wyspy Morza Atlantyckiego to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Portugalska Madera cieszy się podobną sławą, co hiszpańskie Wyspy...