Na pierwszy rzut oka Les Invalides przypomina królewski pałac. Jego pierwotnym przeznaczeniem było zapewnienie opieki medycznej i dachu nad głową weteranom wojennym, którzy służyli Francji. Aktualnie mieszczą się tu muzea ukazujące burzliwe dzieje kraju znad Sekwany i nie tylko.
Les Invalides to ogromny kompleks budynków znajdujący się na lewym brzegu Sekwany w siódmej dzielnicy Paryża. Ulokowany jest pomiędzy Wieżą Eiffla, a Luwrem, więc nie trzeba oddalać się zbyt daleko od centrum miasta, aby odkryć jego sekrety. Majestatyczny Kościół Inwalidów (fr. Le Dôme des Invalides) oraz równie imponujący Pałac Inwalidów (fr. L’Hôtel des Invalides) to fascynujące miejsca na mapie Paryża, które przypadną do gustu zwłaszcza miłośnikom historii oraz militariów.
Odrobina historii
Historia powstania Les Invalides jest naprawdę poruszająca. Król Ludwik XIV zdawał sobie sprawę, że potęgę Francji tworzą także zwykli obywatele. Postanowił więc uhonorować i docenić zasługi osób, które ryzykowały swoim życiem dla ojczyzny, poprzez wybudowanie szpitala dla poszkodowanych, rannych i niepełnosprawnych weteranów wojennych.
Zgodnie z życzeniem burbońskiego władcy, część ogromnego kompleksu budynków zaczęła pełnić funkcję schronienia, gdzie weterani w trudnych sytuacjach życiowych mogli mieszkać w godnych warunkach. L’Hôtel des Invalides pełnił więc kilka funkcji – nie tylko leczniczą, ale także mieszkalną. W Les Invalides znalazły się również miejsca kultu religijnego – Kościół Inwalidów i Kaplica Weteranów.
WARTO WIEDZIEĆ: W czasie rewolucji francuskiej Kościół Inwalidów przekształcono w świątynię na cześć rzymskiego boga wojny – Marsa. Z kolei podczas II wojny światowej Les Invalides stanowiło schronienie dla alianckich lotników.
Muzeum Armii w Paryżu
Największą powierzchnię w Pałacu Inwalidów zajmuje założone w 1905 roku Muzeum Armii (inaczej Muzeum Wojska). Może pochwalić się ono imponującą, liczącą około 500 tysięcy eksponatów kolekcją – od epoki brązu po współczesność. Instytucja demonstruje historię Francji na przestrzeni tysiącleci, nie zapominając jednak o dziejach innych krajów. Idealnie widać to, na przykład, w strojach chińskich wojowników z czasów dynastii Qing, japońskich mieczach z okresu Genroku czy polskich szablach „batorówkach” z XVII wieku.
Interesują Was przedmioty związane stricte z Francją? Do eksponatów, które zasługują na szczególną uwagę zaliczają się m.in.: zbroja króla Franciszka I Walezjusza, broń Napoleona Bonaparte, modele armat, portret Ludwika XIV, czy chociażby obraz ukazujący zwycięską dla Francuzów bitwę pod Cassel z 1677 roku. Muzeum Armii w Paryżu stale poszerza swoją kolekcję w celu jak najlepszego przybliżenia wszystkim zwiedzającym dziejów Europy i świata. Swoim gościom oferuje wycieczki z przewodnikiem, jak również udział w ciekawych seminariach czy wykładach. Poza stałą ekspozycją muzeum organizuje także wystawy tymczasowe.
Kościół Inwalidów i Grób Napoleona Bonaparte
Zadanie stworzenia dwóch miejsc kultu w Les Invalides przypadło zaufanemu człowiekowi Króla Słońce. Jules Hardouin-Mansart, współodpowiedzialny również za Pałac w Wersalu – po raz kolejny wykazał się niezwykłymi zdolnościami i kreatywnością. Spod jego ręki wyszły projekty Kościoła Inwalidów i sąsiedniej Katedry św. Ludwika, znanej również jako Kaplica Weteranów. Tu nasuwa się pytanie: dlaczego nie skoncentrowano się na jednej budowli sakralnej? Wszystko za sprawą obowiązującej wówczas etykiety. W mszach odbywających się w Kościele Inwalidów brał udział Ludwik XIV wraz z najbliższymi, a Kaplica Weteranów, jak sama nazwa wskazuje, była miejscem przeznaczonym dla zwykłych żołnierzy, którzy przebywali w Les Invalides.
Dawną kaplicę królewską charakteryzują bogato zdobione wnętrza – m.in. piękne malowidła na suficie, które stworzył Charles de La Fosse, a także zapierające dech w piersiach posągi. Kościół Inwalidów przyciąga wzrok już z daleka. Dlaczego? Jego gigantyczna kopuła dominuje nad całym kompleksem budynków, sięgając ponad stu metrów, a do tego… pokryta jest złotem! Wartość historyczna le Dôme des Invalides dodatkowo poszybowała w górę w 1840 roku, kiedy przetransportowano tam szczątki Napoleona Bonaparte z wyspy św. Heleny po niespełna 20 latach od jego śmierci.
Proces ten stanowił oczywiście wielkie wyzwanie logistyczne ze względu na odległość dzielącą owe miejsca (ponad 7 tysięcy kilometrów). Skomplikowaną ostatnią drogę władcy Francji do ojczyzny, nazywamy retour des cendres, co oznacza „powrót prochów”. Ogromny sarkofag ze szczątkami cesarza ulokowany jest pod złotą kopułą Kościoła Inwalidów, a epitafium Napoleona Bonaparte określa ją jako „hełm” prawdziwie godny narodowego bohatera.
WARTO WIEDZIEĆ: Cesarz pragnął spocząć nad brzegiem Sekwany – w kraju, któremu poświęcił całe życie. Przed wejściem do pomieszczenia w Kościele Inwalidów, gdzie znajduje się grobowiec Napoleona widnieje inskrypcja cytatu z ostatniej woli władcy.
Muzeum Orderu Wyzwolenia
Muzeum Orderu Wyzwolenia (fr. L’Ordre de la Libération) również wchodzi w skład położonego niecałe dwa kilometry nad Sekwaną kompleksu Les Invalides. Skoncentrowane jest na historii XX-wiecznej Francji, zwłaszcza na II wojnie światowej, kiedy to centralną postacią historyczną w tym kraju był Charles de Gaulle – twórca Francuskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, szef Rządu Tymczasowego, premier, a także prezydent, który poprowadził swoją ojczyznę przez burzliwe czasy. Muzeum Orderu Wyzwolenia kładzie nacisk na opowiedzenie nie tylko ogólnej historii Francji podczas II wojny światowej, ale zwraca również uwagę na historie wybranych członków Francuskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Znajdują się tu takie eksponaty jak: mundury, broń, fotografie i wiele innych.
WARTO WIEDZIEĆ: Order Wyzwolenia to francuskie odznaczenie państwowe, które zostało ustanowione w 1940 roku przez Charlesa de Gaulle’a. Przyznawane było osobom, oddziałom wojskowym, a nawet miejscowościom szczególnie zasłużonym w walce o wolność Francji. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Émilienne Moreau-Évrard, Berty Albrecht, Henri Fertet, miasta Nantes, Grenoble, Paryż, a także miejscowości Vassieux-en-Vercors i Île de Sein.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Les Invalides najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Kup bilety na GetYourGuide