Luwr Abu Zabi – Perła kultury na Saadiyat Island

Data:

Udostępnij:

Luwr to nazwa, którą cały świat łączy przede wszystkim z Paryżem. To oczywiście dobre skojarzenie, ale od paru dobrych lat nie powinno być jedynym, bo niezwykłe muzeum o tej nazwie funkcjonuje też w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Luwr Abu Zabi został zbudowany jako serce nowej dzielnicy miejskiej w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położone na sztucznej wyspie Saadiyat muzeum otwarte zostało w listopadzie 2017 roku i stało się pierwszym uniwersalnym muzeum w świecie arabskim. To niezwykłe muzeum to światowa sztuka i nowoczesna architektura na tle pustynnych piasków i błękitnych wód Zatoki Perskiej. Jeśli gotowi jesteście na wizytę w miejscu, które zredefiniuje sposób, w jaki patrzycie na sztukę i historię, to szybko wpiszcie je na swoją listę atrakcji do odwiedzenia w stolicy – zwłaszcza, że znajduje się ono jedynie około 10 minut jazdy od centrum Abu Zabi.

Jak Luwr pojawił się w Abu Zabi?

Dynamiczny rozwój krajów Zatoki Perskiej w dziedzinie kultury sprawia, że jest tu coraz mniej miejsca na klasyczne muzea, jakie znaliśmy do tej pory. To dlatego, planując powstanie muzeum celebrującego sztukę jako element łączący kultury, Zjednoczone Emiraty Arabskie zwróciły się o pomoc do światowych ekspertów muzealnictwa. W ten sposób Zjednoczone Emiraty Arabskie i Francja w marcu 2007 roku połączyły siły na rzecz wymiany kulturowej, a głównym owocem tego partnerstwa stał się Louvre Abu Dhabi.

Muzeum otwarto w 2017 roku. Inauguracja dokonana została przez księcia koronnego Abu Zabi, Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, ale w ceremonii uczestniczył też sam prezydent Francji, Emmanuel Macron. Oryginalny Luwr użyczył swoją nazwę arabskiemu partnerowi nie tylko po to, by przyciągnąć więcej turystów, ale także dlatego, że muzeum w Abu Dhabi traktuje się jako rozszerzenie paryskiej instytucji. Francja nie tylko wypożycza Zjednoczonym Emiratom Arabskim swoje największe dzieła sztuki ze stałych kolekcji najbardziej prestiżowych, narodowych muzeów, ale także zapewnia specjalistyczną wiedzę w zakresie zarządzania i pomaga w promocji obiektu.

Muzeum z misją

Uniwersalizm, jedność i wielokulturowość. To główne wartości przyświecające funkcjonowaniu Luwru w Abu Zabi. Muzeum z założenia ma być mostem, łączącym dzięki sztuce różne kultury i rzucającym nowe światło na wspólne historie ludzkości. Instytucja kładzie ogromny nacisk na promowanie dialogu międzykulturowego, podkreślanie uniwersalnej kreatywności i wykraczanie poza poszczególne cywilizacje, czasy czy miejsca. To właśnie dlatego nowy Luwr zdecydował się na pokazanie dzieł w porządku chronologicznym, a nie oddzielanie ich ze względu na przynależność geograficzną. Takie ustawienie ma zachęcić gości muzeum do refleksji nad aspektami łączącymi poszczególne kultury, a nie ich różnicami.

Budynek wart zwiedzania

Nie same wystawiane w muzeum kolekcje są warte Waszej uwagi, bo architektura arabskiego Luwru to kolejny eksponat, uwielbiany przez miłośników sztuki z całego świata. Ten niezwykły budynek powstał jako materializacja wizji Jeana Nouvela, laureata prestiżowej nagrody przyznawanej w dziedzinie architektury, Nagrody Pritzkera.

Według Nouvela budynek miał przypominać pływające miasto. Na wodzie umieszczono 55 budynków, z których 23 to galerie. Wszystkie z architektonicznego punktu widzenia inspirowane są białymi, niskimi domami charakterystycznymi dla tradycyjnej zabudowy Bliskiego Wschodu. Dodatkowo wnętrza muzeum są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić swoim gościom przystanek na kontemplację przy każdym z dzieł sztuki.

Harmonijne wkomponowanie w unikalne otoczenie wyspy Saadiyat, rozbicie siedziby muzeum na kilka mniejszych budynków oraz możliwość podziwiania sztuki na świeżym powietrzu to koncepty zwracające uwagę, ale za największą wizytówkę tego miejsca trzeba uznać inny z pomysłów Nouvela. Elementem grającym tu główne skrzypce jest ogromna, ażurowa kopuła, przykrywająca budynki muzeum.

Zaskakująca kopuła

W aluminiowej kopule wiszącej nad muzeum wycięto ponad 7000 form gwiazd.
W aluminiowej kopule wiszącej nad muzeum wycięto ponad 7000 form gwiazd.

Jej forma ma nawiązywać do tradycyjnego elementu charakterystycznego dla architektury arabskiej, ale innowacji w tej strukturze nie brak. Kopuła o średnicy 180 m składa się z 7 850 gwiazd w różnych rozmiarach, ustawionych pod różnymi kątami w ośmiu różnych warstwach. Dzięki takim ażurowym zdobieniom można mieć wrażenie, że leciutka płachta wręcz lewituje nad muzeum, choć w rzeczywistości waży ona około 7500 ton, co mniej więcej odpowiada wadze samej Wieży Eiffla w Paryżu. Choć na pierwszy rzut oka ciężko to spostrzec, kopuła wsparta jest na czterech filarach oddalonych od siebie o 110 m i ukrytych wewnątrz konstrukcji.

Tworząc na zadaszeniu skomplikowany wzór, autor projektu uzyskał wśród korytarzy przepełnionych sztuką niezwykły efekt. Gdy słońce pojawia się nad kopułą, światło przechodzące przez perforacje tworzy czarujący efekt znany jako „deszcz światła”. Ten hołd dla natury jest inspirowany palmami w Abu Zabi. Ich liście filtrują i zmiękczają jasne światło słoneczne z góry, tworząc nakrapiany wzór na ziemi. Jednak wycięte w aluminium gwiazdy to element nie tylko dekoracyjny, ale także funkcjonalny. Kopuła zmniejsza zużycie energii przez budynki, a przede wszystkim osłania znajdujący się poniżej plac przed słońcem, co w gorącym klimacie Zatoki Perskiej jest naprawdę zbawienne.

Kolekcja dzieł sztuki

Stała kolekcja muzeum liczy około 700 dzieł sztuki z każdego okresu i każdej światowej cywilizacji, od prehistorii do czasów współczesnych. Cały zbiór ma podkreślać ludzką kreatywność na przestrzeni wieków i zaoferować kompleksowe doświadczenie różnorodnych kultur i cywilizacji. Szczególnie ważne dla muzeum jest wypełnianie luki między sztuką Wschodu i Zachodu.

Luwr w Abu Dhabi opowiada uniwersalną historię ludzkości, podkreślając wspólne wątki i wpływy między cywilizacjami, badając przede wszystkim powiązania między cywilizacjami i kulturami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe zarówno w czasie, jak i geografii. Wśród eksponatów znajdują się od zabytków archeologicznych po współczesne przedmioty sztuki dekoracyjnej. Prehistoryczne artefakty dzielą przestrzeń z klasycznymi dziełami sztuki czy islamskimi manuskryptami oraz współczesnymi instalacjami.

Wśród najważniejszych dzieł sztuki w ramach wystawy stałej znajdują się tak niezwykłe perełki jak: „La Belle Ferronnière” (1490–1499) Leonarda da Vinci, „Autoportret” (1887) Van Gogha, instalacja „Fontanna Światła” (2007) autorstwa Ai Weiwei, „Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w 1800 roku” (1802), namalowany przez Jacquesa Louisa Davida, „Numer 26A: Czerń i biel” (1948) Jacksona Pollocka, „Młody Emir studiuje” (1878) Osmana Hamdiego Beya, „Portrait of a Lady” (1928) Pablo Picassa, a także portret Napoleona autorstwa Jacquesa Louisa Davida.

Wśród korytarzy muzeum zobaczyć można także jedno z najlepszych przedstawień stojącej księżniczki baktryjskiej z około 2000 r. p.n.e., 3000-letnią złotą bransoletkę z Bliskiego Wschodu z głową lwa oraz takie dzieła jak cykl dziewięciu płócien współczesnego artysty Cy Twombly’ego oraz najstarszą znaną fotograficzną reprezentację zawoalowanej kobiety.

Luwr dla dzieci

Luwr Abu Dhabi oferuje również specjalną przestrzeń dostosowaną do potrzeb rodzin z dziećmi. Dziecięce muzeum organizuje multimedialne wystawy, angażujące najmłodszych w kreatywną naukę poprzez sztukę. Młodzi odkrywcy mogą tu rozwijać swoje zainteresowania i to nie tylko te artystyczne. Od 2023 roku funkcjonuje tu na przykład przyjazna dzieciom wystawa, przypominająca międzygwiezdną podróż. Na trzech piętrach dzieciaki i ich dorośli towarzysze mogą za pomocą sztuki i interaktywnych gier odkryć najbardziej fascynujące tajemnice ciał niebieskich i sprawdzić, jak artyści z różnych środowisk wyobrażali sobie wszechświat.

Inne atrakcje Luwru Abu Zabi

Stała kolekcja i zaskakujący budynek to wciąż nie wszystko co może Was tu zauroczyć. Z bliska można także podziwiać regularnie zmieniające się wystawy czasowe. Dzięki współpracy z wieloma francuskimi instytucjami, takimi jak paryski Luwr, Musée d’Orsay czy Centre Pompidou, Abu Zabi staje się tymczasowym domem dla dzieł wielkich mistrzów, takich jak prace Leonarda da Vinci, van Gogha czy Moneta. Nie zawsze są to jednak kolekcje poświęcone legendom malarstwa. Czasem organizuje się tu pochwałę danych nurtów sztuki, różnych okresów lub wykorzystywanych w środkach artystycznego wyrazu motywów.

Luwr Abu Dhabi daje także swoim zwiedzającym szansę na wypicie kawy w otoczeniu artystycznych prac, zjedzenie obiadu po długich godzinach obcowania ze sztuką oraz na wypoczęcie w specjalnych miejscach przeznaczonych do relaksu. Po wizycie na wyjątkowych korytarzach muzeum można też zabrać ze sobą fragment sztuki do domu, robiąc zakupy w sklepiku z pamiątkami. Nieustannie organizowane są tu także warsztaty, festiwale czy konferencje i sympozja, prowadzone przez historyków sztuki.

Luwr z pokładu kajaków

Niecodzienną atrakcją jest też możliwość podziwiania zabudowy muzeum z wyjątkowej perspektywy Morza Arabskiego. W Luwrze Abu Zabi można wynająć kajaki i uczestniczyć w godzinnej wycieczce w towarzystwie eksperta (zarówno od wiosłowania jak i od architektury i sztuki tego miejsca). Taka opcja zwiedzania dostępna jest jedynie po wcześniejszej rezerwacji, a przydatna w zaklepaniu kajaków może być ta platforma.

Zwiedzanie muzeum

Luwr Abu Zabi to przystanek obowiązkowy podczas wizyty w stolicy Emiratów. I żeby było jasne, słowa te nie są kierowane jedynie do największych artystycznych dusz. Nawet najwięksi abnegaci sztuki docenią po prostu to, jak zaskakująco wygląda to miejsce i jak dobre samopoczucie wzbudza w zaglądających tam turystach.

Bilety są stosunkowo tanie, a ich zakup jest bardzo łatwy, szczególnie jeśli skorzystacie z pomocy serwisu GetYourGuide. Na stronie znajdziecie wejściówki, ale też całe wycieczki po stolicy z uwzględnieniem spaceru po Luwrze. Wiele osób zagląda do Abu Zabi będąc zakwaterowanym w pobliskim Dubaju, ale i to nie powinno być przeszkodą, bo organizowanych jest także wiele wycieczek z transportem z sąsiedniego emiratu wliczonym w cenę. Bez względu na to jaka forma wycieczki Was interesuje, warto zarezerwować ją z wyprzedzeniem, tak, by oszczędzić czas w kolejkach do kas.

Na miejscu zwiedzanie ułatwiają audioprzewodniki, które o dziwo znajdziecie w swojej kieszeni. Aplikacja mobilna Luwru Abu Dhabi umożliwia zwiedzającym korzystanie z multimedialnych przewodników, treści audio i podcastów, które dostarczają szczegółowych informacji o eksponatach i historii muzeum. Wystarczy, że zeskanujecie wybrane dzieło sztuki, a na ekranie Waszego telefonu pojawią się wszelkie informacje o pracy w wybranym przez Was języku. Aplikacja posiada też interaktywną mapę, dzięki której wśród korytarzy muzeum poruszać się będziecie bez problemu.

Atrakcje w pobliżu

Luwr Abu Zabi to centralny punkt większego, wartego ponad 27 miliardów dolarów projektu kompleksu turystycznego i kulturalnego wyspy Saadiyat, znanej jako Wyspa Szczęścia. Będąc w tak ikonicznym zakątku stolicy Emiratów szkoda by było nie zajrzeć w inne miejsca, będące nie lada turystyczną atrakcją. Oprócz typowych punktów rekreacyjno-wypoczynkowych, takich jak plaże czy pola golfowe, odwiedzić tu możecie Muzeum Narodowe Zayeda, Abrahamic Family House, czyli miejsce kultu zdecydowanie wykraczające poza jakiekolwiek schematy, Muzeum Guggenheim Abu Dhabi oraz centrum sztuki i kultury Manarat Al Saadiyat.

Informacje praktyczne

Luwr w Abu Zabi na mapie

Najlepsze hotele w Abu Dhabi

Abu Dhabi oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym mieście:

  1. The St. Regis Abu Dhabi – Luksusowy hotel położony przy promenadzie Corniche, oferujący eleganckie pokoje z widokiem na Zatokę Perską oraz prywatną plażę. Goście cenią jego wyjątkową obsługę i bogate zaplecze wellness.​
  2. Four Seasons Hotel Abu Dhabi at Al Maryah Island – Pięciogwiazdkowy hotel zlokalizowany na wyspie Al Maryah, oferujący nowoczesne pokoje, basen oraz restauracje serwujące dania kuchni międzynarodowej. Doceniany za wysoką jakość usług i dogodną lokalizację.​
  3. The St. Regis Saadiyat Island Resort, Abu Dhabi – Ekskluzywny resort położony na wyspie Saadiyat, oferujący przestronne pokoje z widokiem na morze, pole golfowe oraz centrum spa. Goście chwalą jego spokojną atmosferę i piękne otoczenie.​
  4. Rixos Premium Saadiyat Island – All Inclusive – Luksusowy hotel all-inclusive zlokalizowany na wyspie Saadiyat, oferujący eleganckie pokoje, baseny oraz bogate zaplecze rekreacyjne. Doceniany za wysoką jakość usług i różnorodność atrakcji.​
  5. The Abu Dhabi EDITION – Nowoczesny hotel butikowy położony w dzielnicy Al Bateen, oferujący stylowe pokoje, basen oraz restauracje prowadzone przez renomowanych szefów kuchni. Goście cenią jego unikalny design i wysoką jakość obsługi.

Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.

Odkryj ciekawe miejsca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraina kontrastów, gdzie pustynne krajobrazy spotykają się z nowoczesnymi cudami architektury i luksusem na najwyższym poziomie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Santorini – Wulkaniczny klejnot Morza Egejskiego

Większość zna tę wyspę z pocztówek i zdjęć, ale mało kto wie, jak wiele skrywa się pod jej...

Dubrownik – TOP 15 Atrakcji, których nie możesz pominąć podczas wakacji

Nie zawsze to stolica danego państwa jest najczęściej odwiedzanym przez turystów i najbardziej rozpoznawalnym miastem. Wystarczy pomyśleć o...

Split – TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć w mieście Dioklecjana

Starożytna historia i nowoczesny styl życia w jednym miejscu? Nie dajcie sobie wmówić, że to niemożliwe. Magiczne zakątki...

Półwysep Peloponez – Kolebka greckiej cywilizacji i jej atrakcje

To niesamowite, że region tak bogaty w atrakcje wciąż nie został zdominowany przez tłumy turystów chcących odkryć jego...