Prekursor rewolucji przemysłowej. Mekka dla miłośników muzeów różnego typu. Miasto, które choć położone we Francji, za sprawą burzliwej historii obfituje w wiele niemieckich akcentów. Czy już wiecie, dokąd zabieram Was w tym artykule?
Miluza (fr. Mulhouse) jest stolicą południowej Alzacji oraz miastem, które stanowi doskonałą bazę wypadową do kilku ciekawych miejsc w okolicy. Jej położenie blisko granicy trzech państw (Francji, Niemiec i Szwajcarii) sprawia, że nawet podczas kilkudniowego pobytu możecie liczyć na sporą dawkę wielokulturowych atrakcji.
Od strony architektury oraz krajobrazów naturalnych Miluza przypomina w dużej mierze wiele niemieckich miast, położonych na południu tego kraju. Podobny wniosek można zresztą wysnuć, odwiedzając także inne miasta w regionie Alzacji. Ponieważ region ten w przeszłości znajdował się pod władaniem Niemiec, wpływy te zobaczymy także w alzackiej gwarze, która zawiera w sobie zarówno elementy języka francuskiego, jak i niemieckiego.
CIEKAWOSTKA: Nazwa miasta Miluza (fr. Mulhouse) to połączenie niemieckich słów mühl i haus, które oznaczają młyn i dom. Oba słowa w języku francuskim brzmią moulin i maison. Mając to na uwadze, można łatwo zauważyć, że nazwa miasta znacznie bardziej nawiązuje do języka niemieckiego, aniżeli francuskiego. Swoją drogą to właśnie młyńskie koło jest głównym symbolem miasta.
Zwiedzanie Miluzy
Miluza to miasto, które współcześnie kojarzone jest głównie z przemysłem tekstylnym i garbarskim. Na zwiedzenie najciekawszych miejsc wystarczy kilka dni, a w porywach nawet weekend. Główną atrakcją jest historyczne centrum miasta oraz szereg znaczących muzeów, których tematyka jest bardzo różnorodna i niebanalna. Jeśli jednak oprócz samej Miluzy masz w planie zobaczyć także inne ciekawe miejsca w okolicy (do czego szczerze zachęcam), to na taki urlop warto zarezerwować co najmniej 1-2 tygodnie.
Stare miasto Miluzy i Place de la Réunion
Choć stare miasto jest stosunkowo niewielkie, to jest to miejsce, którego nie można przegapić podczas spaceru po Miluzie. W samym jego sercu, czyli przy placu Réunion znajdziemy potężną protestancką świątynię Temple Saint-Étienne. Jej rozmiary, a także położenie w centralnej części placu sprawiają, że często nazywa się ją katedrą (fr. Cathédrale de Mulhouse).
Równie charakterystycznym budynkiem na starówce Miluzy jest ratusz (fr. Hôtel de ville). Rozpoznasz go bez trudu, ponieważ jest to jedyny tak duży budynek na starym mieście, którego fasada tonie w różowym kolorze. Kolorowe są także budynki otaczające plac Réunion. Niebieskie, żółte i białe elewacje na pierwszy rzut oka przypominają trochę te, które możemy zobaczyć np. na Starym Mieście w Poznaniu.
Jarmarki bożonarodzeniowe w historycznym centrum miasta
Od końca listopada do końca grudnia historyczne centrum miasta zmienia swoje oblicze nie do poznania. To właśnie wtedy możemy tu podziwiać bożonarodzeniowe jarmarki, które w pewnym sensie są wizytówką tej części Europy. Na około 100 stoiskach możemy kupić oryginalne produkty rzemieślnicze, ceramikę, biżuterię, dekoracje świąteczne, a także produkty spożywcze pochodzące od lokalnych producentów (np. alzackie miody czy wino).
Jarmarki bożonarodzeniowe w Miluzie to także doskonała okazja do rozsmakowania się w alzackiej kuchni. Tarte flambée, sauerkraut, czy aromatyczne grzane wino to coś, czego nigdy tutaj nie brakuje.
Narodowe Muzeum Samochodów
Miluza to miasto, które obfituje w muzea, a to które zajmuje w tej kategorii pierwsze miejsce to Narodowe Muzeum Samochodów. Kolekcja ta została zapoczątkowana już w 1961 roku, jednak dla szerszej publiczności została ona udostępniona dopiero w 1982 roku. Wnętrze muzeum prezentuje historię motoryzacji od czasów powstania pierwszych pojazdów silnikowych aż do czasów współczesnych. Zobaczymy tutaj 243 ikoniczne modele samochodów, wśród których znajdują się także samochody wyścigowe z różnych okresów czasu.
WARTO WIEDZIEĆ: Miluza cieszy się szczególną popularnością latem. Za sprawą parady pojazdów zabytkowych (Festival des Legendes) do miasta zjeżdżają się miłośnicy motoryzacyjnych perełek z minionych czasów.
Muzeum Kolejnictwa
Jeśli nie interesuje Cię motoryzacja, to co powiesz na kolejnictwo? Cité du Train to największe tego typu muzeum w Europie, które w swojej kolekcji posiada lokomotywy i wagony będące istotną częścią historii transportu kolejowego. Najstarsze eksponaty pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. To idealne miejsce nie tylko za względu na doskonale zachowane eksponaty, ale także z uwagi na to, że przybliża historyczną rolę kolei. Oprócz tego, że stanowiła ona jeden ze środków transportu, to miała także wpływ na losy wojny. W muzeum znajdziemy także kilka interaktywnych atrakcji oraz dużej wielkości ruchomą makietę, która pozwala jeszcze lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania kolei.
Muzeum Sztuk Pięknych
Założone w 1864 roku Musée des Beaux-Arts w Miluzie to miejsce, które w swojej kolekcji posiada dzieła z okresu średniowiecza i renesensu. Obejmuje to w szczególności malarstwo flamandzkie, francuskie i włoskie z XVII i XVIII wieku. Muzeum posiada również największą w tej części Francji kolekcję obrazów Jeana-Jacques’a Gennera. Wśród innych artystów, których dzieła tu zobaczymy, warto wymienić: Petera Brueghela (zarówno starszego, jak i młodszego), Petera Binoita, Jacoba Ruisdaela, Williama Bouguereau, Jeana-Joseph Benjamin-Constant, czy Léona Glaize.
Muzeum Elektryczności
Jak wyglądałby świat bez elektryczności? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Musée Electropolis, które w całości poświęcone jest tej tematyce. Wizyta tutaj to okazja do spojrzenia na elektryczność jako na wynalazek, który całkowicie zrewolucjonizował przemysł i życie społeczne w XX wieku. Muzeum Electropolis przedstawia także ewolucję przedmiotów dnia codziennego, które za sprawą elektryczności zyskały „drugie życie”. Oprócz dużej dawki historii, wizyta w tym miejscu daje też szansę spojrzenia w przyszłość i dostrzeżenia potencjalnych kierunków rozwoju tej dziedziny nauki.
Co warto zobaczyć w okolicy Miluzy?
Jeśli nie chcesz, aby Twój urlop skończył się na Miluzie, zachęcam Cię do odwiedzin kilku innych miejsc, które znajdziesz w okolicy. Do każdego z nich bez trudu dostaniesz się samochodem (auto na jedno- lub kilkudniowe wycieczki możesz wynająć za niewielką kwotę w serwisie RentalCars), a sama podróż do większości miejsc, które wymieniam poniżej nie zajmie Ci więcej niż godzinę.
Ekomuzeum Alzacji
Choć na pierwszy rzut oka miejsce to przypomina skansen, niech nie zwiodą Cię te pozory. Ecomusée d’Alsace to znacznie więcej niż zwykłe muzeum etnograficzne. Na terenie blisko 100 ha znajdziesz aż 80 domów prezentujących tradycyjna alzacką architekturę z początku XX wieku. Wnętrze każdego z nich zostało zrekonstruowane w taki sposób, aby oddawać realia pracy i życia różnych rzemieślników (garncarzy, wikliniarzy, stolarzy). Efekt ten udało się uzyskać w dużej mierze, dzięki ogromnej kolekcji kilkudziesięciu tysięcy przedmiotów codziennego użytku, które znajdziemy w poszczególnych domach.
Ale to nie wszystko. Ekomuzeum Alzacji to także miejsce szczególne pod kątem bioróżnorodności. Na jego terenie żyje ponad 5000 gatunków zwierząt. Szczególne miejsce zajmują tu bociany, których gniazda znajdują się na wielu budynkach Ekomuzeum i które możemy podziwiać z odległości zaledwie kilku metrów.
Park Rozrywki Małego Księcia
Otwarty w 2014 roku Le Parc du Petit Prince to miejsce, którego tematem przewodnim jest historia Małego Księcia z popularnej książki Antoine Saint-Exupéry. Na 24 hektarach znajdziemy 36 atrakcji, które zapewniają doskonałą rozrywkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jedną z najpopularniejszych jest możliwość wzniesienia się balonem na wysokość aż 150 metrów!
Szlakiem alzackich miasteczek
Czy wiesz, że Park Rozrywki Małego Księcia to nie jedyne miejsce, w którym poczujesz się jak w bajce? Region Alzacji usypany jest mnóstwem niewielkich miasteczek, w których tradycyjna architektura to powód, dla którego rokrocznie są one odwiedzane przez miliony turystów. Colmar, Keyserberg, czy Eguisheim to miejsca, które urzekają od pierwszego wejrzenia.