Przechadzając się uliczkami historycznego centrum Neapolu żadnym oczom nie umknie majestat gotyckiego kościoła San Domenico Maggiore, nazywanego dziś Muzeum Doma. Ten monumentalny kompleks z pewnością sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających miłośników architektury sakralnej.
Muzeum Doma to dzisiejsza nazwa zespołu zabytkowego San Domenico Maggiore w Neapolu. Fundamenty kościoła św. Dominika pochodzą z 1283 roku, a prace budowlane zakończyły się dopiero w 1324 roku. Wtedy to imponujący gotycki budynek został oddany w ręce Zakonu Dominikanów, którzy do czasów obecnych rezydują w klasztorze. Wygląd obiektu, który podziwiają dziś turyści jest wynikiem licznych renowacji i przebudów. W latach 1515-1615 oraz 1701-1736 był on siedzibą Uniwersytetu Neapolitańskiego, a dziś jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych Neapolu.
Kościół św. Dominika w Neapolu
Cały zabytkowy kompleks składa się z Bazyliki oraz z części muzealnej. Choć dawniej do wnętrza samej świątyni prowadziły aż trzy portale, do dziś ostało się tylko jedno wejście, na prawo od którego znajduje się imponująca dzwonnica. Wzdłuż nawy głównej bazyliki wybudowano aż 28 kaplic, z których każda zaprasza zwiedzających by podziwiać coraz to bardziej olśniewające dzieła sztuki sakralnej.
Główny ołtarz został wykonany z marmuru i ozdobiony rzeźbiarskimi elementami. Tuż przy nim znajdziecie nagrobki niektórych generałów zakonu dominikanów. Warto zwrócić uwagę na chór ozdobiony motywami roślinnymi i XVIII-wieczne organy. Jedną z najbardziej znaczących przestrzeni jest też kapitularz ozdobiony imponującymi panelami, przedstawiającymi obrazy z życia Chrystusa.
W bazylice można obejrzeć dwa refektarze. Ten większy mieścił niegdyś około stu mnichów, a jego ściany zdobi wyjątkowy fresk przedstawiający scenę Ostatniej Wieczerzy. Nad wejściem znajduje się też malowidło ścienne przedstawiające św. Tomasza modlącego się przed krucyfiksem.
Dawniej zarówno w tym jak i w mniejszym refektarzu stały długie stoły jadalne, jednak dziś niestety już ich tam nie zobaczycie. Zniknęły w 1865 roku, kiedy to zakonnicy zostali usunięci z klasztoru na dwadzieścia lat. Warto poświęcić chwilę na wizytę w dawnym pomieszczeniu jednej z najważniejszych neapolitańskich bibliotek od XV wieku, której byłe okazy rozproszone są dziś między Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Uniwersytecką.
Część muzealna kompleksu San Domenico Maggiore
Dalsze zwiedzanie prowadzi do barokowej zakrystii zbudowanej na prostokątnym planie z wyjątkowymi, drewnianymi dekoracjami na ścianach. Nie można przejść obojętnie ani obok jej zdobionego godnym podziwu freskiem sklepienia, ani obok XIV-wiecznej płaskorzeźby, przedstawiającej Marię Magdalenę. W pobliżu drzwi wejściowych znajduje się nagrobek pierwszego katolickiego biskupa Nowego Jorku, który zmarł w Neapolu w 1810 roku. Na tylnej ścianie zakrystii mieści się natomiast Kaplica Mediolańska, która przyciąga wzrok swoim wyjątkowym, eleganckim ołtarzem.
Widniejąca ponad zakrystią galeria przedstawia nieco ponad 40 trumien królewskich i szlacheckich związanych z Domem Aragońskim. Wspomniane polichromowane trumny, zwane także Łukami Aragońskimi, pokryte są cennymi tkaninami i ozdobione różnego typu ornamentami. W sarkofagach pochowano prawie całą dynastię aragońską i większość z nich do dziś zawiera zabalsamowane ciała zmarłych.
Muzealne sale pełne są prawdziwych, liturgicznych skarbów. Sala Szat Sakralnych prezentuje szlachetne szaty i przedmioty osobiste noszone przez członków rodu królewskiego, których ciała złożono w Aragońskich Łukach. Znajdziecie tam między innymi suknie uszyte ze szlachetnych tkanin, haftowane poduszki pogrzebowe, czapki kardynałów, a nawet korony.
W innych sekcjach znajdują się takie eksponaty jak gobeliny tkane złotymi i srebrnymi nićmi, wazony palmowe, kandelabry oraz relikwiarze. Zebrane tam dzieła liturgiczne i wyposażenie pochodzą z XV-XIX wieku. Jedna z sekcji poświęcona jest też obrazowi Zbawcy Świata, Salvator Mundi, dziełu ucznia Leonarda da Vinci z pierwszej połowy XVI wieku. Jego wyrafinowany rysunek malarski wciąż jest dobrze zachowany.
Św. Tomasz z Akwinu
Postać św. Tomasza z Akwinu, twórcy systemu filozoficzno-teologicznego, jest ściśle związana z kompleksem San Domenico Maggiore. To właśnie on założył wydział teologiczny i spełniał się jako kaznodzieja. Dziś, podczas odkrywania tajników Muzeum Doma, zwiedzający mogą obejrzeć jego dawną celę, w której mieszkał.
To jednak nie jedyne, co tam po nim pozostało, bo cały kompleks przepełniony jest odniesieniami do wydarzeń z życia tego świętego. W Muzeum Doma można obejrzeć serię malowideł opowiadających o jego poczynaniach, popiersia, a nawet relikwie. Na ołtarzu znajduje się też słynny XIII-wieczny panel przedstawiający ukrzyżowanie, przed którym skupiony na modlitwie św. Tomasz ujrzał wizję Chrystusa.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do muzeum Doma najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: P.za S. Domenico Maggiore, 8A, 80134 Napoli NA, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide