Muzeum Przyszłości w Dubaju – Sanktuarium innowacji i wizja nowego świata

Data publikacji:

Udostępnij:

Zwiedzanie muzeów jest dla Was zwykle mało atrakcyjnym punktem wycieczki? To wyjątkowe miejsce sprawi, że zmienicie zdanie, bo zamiast relikwii przeszłości zamkniętych w szklanych gablotach, pokaże Wam projekcję życia za kilkadziesiąt lat.

Muzeum Przyszłości (ang. Museum of the Future) to jedna z najsłynniejszych i najnowszych atrakcji w Dubaju. Muzeum powstałe w 2022 roku dzięki Dubai Future Foundation znajduje się przy miejskiej autostradzie Sheikh Zayed Road i należy dziś do głównych punktów orientacyjnych miasta. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc nie tylko na skalę krajową, ale także światową. W końcu mało które muzeum zamiast skupiać się na historii czy teraźniejszości bada naukę i technologię w kontekście przyszłości i możliwego rozwoju.

Niezwykły projekt budynku

Wcale nie trzeba wchodzić do wnętrza muzeum, by zrozumieć, że kryje w sobie ono coś niezwykłego. Obok tak wyjątkowej konstrukcji po prostu nie da się przejść obojętnie, bo wręcz przeczy ona tradycyjnym wyobrażeniom budynku i przypomina raczej ogromnych rodzajów rzeźbę. Ale uwierzcie, w jej wnętrzu znajduje się 6 pięter pełnowymiarowych przestrzeni wystawowych.

Budynek nie tylko stał się nieodłącznym elementem linii horyzontu Dubaju. Ma on wyznaczać nowe, innowacyjne standardy i od razu przywoływać na myśl architekturę przyszłości. Konstrukcja o powierzchni 17 000 m2 i wysokości 78 metrów pokryta jest stalą nierdzewną, a jej okna mają formę trójwymiarowej arabskiej kaligrafii, opartej na cytatach wiceprezydenta Dubaju, Szejka Mohammeda. Ta futurystyczna przestrzeń ma być nie tylko muzeum, ale także swego rodzaju inkubatorem pomysłów i postępu.

Budynek Muzeum Przyszłości nazywany jest przez wielu najpiękniejszym budynkiem na świecie
Budynek Muzeum Przyszłości nazywany jest przez wielu najpiękniejszym budynkiem na świecie

Symbolika budynku muzeum

Zewnętrzny obraz Muzeum Przyszłości składa się tak właściwie z trzech głównych elementów, z których każdy ma przywoływać inne skojarzenia. Zielone wzgórze, na którym znajduje się muzeum, symbolizuje zakorzenienie w miejscu, czasie i historii. Idąc dalej napotykamy główną gwiazdę – lśniący, futurystyczny budynek, który reprezentuje ludzkość, jej siłę i zdolność do istnienia w harmonii z otoczeniem. Elementy nawiązujące do arabskiej kaligrafii mają też pokazać ludzką pasję do sztuki i szeroko pojętej twórczości.

[GYG: „Wycieczka z przewodnikiem po zabytkach Dubaju”]

I choć komuś może się wydawać, że to już wszystko, nic bardziej mylnego. Ważnym elementem konstrukcji jest też eliptyczna, centralna pustka, która pokazuje niezapisaną i nikomu nieznaną przyszłość, w którą ludzkość może symbolicznie patrzeć. Niewypełniona przestrzeń ma być inspiracją, motywującą zarówno dzisiejszych jak i przyszłych twórców. Patrząc na całość struktury można też skojarzyć ją z okiem. No właśnie… okiem patrzącym w przyszłość.

CIEKAWOSTKA: Sam Szejk Mohammed określił muzeum mianem ”najpiękniejszego budynku na świecie”. Dziś wypowiedziane przez premiera ZEA słowa stały się jednym z głównych haseł reklamowych instytucji. To jednak nie jedyny cytat władcy Dubaju, który ściśle związany jest z muzeum. Teksty otaczające fasadę są wytworem tego samego człowieka. Jeden z cytatów brzmi: „Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, zaprojektować i zrealizować. To nie jest coś, na co czekasz, ale coś, co tworzysz.”

Eksponaty Muzeum Przyszłości

Muzeum Przyszłości za pomocą najnowszych technologii chce pokazać światu swoją wizję jutra
Muzeum Przyszłości za pomocą najnowszych technologii chce pokazać światu swoją wizję jutra

Co zobaczyć można we wnętrzu Muzeum Przyszłości? Na terenie budynku od czasu do czasu organizowane są wystawy czasowe, zwykle skupione wokół tematyki technologii w różnych sferach ludzkiego życia. Jednak to stałe ekspozycje tego miejsca są jego największą wizytówką. To żywe muzeum zabierze Was w prawdziwą podróż do roku 2071. Każda z jego pięciu stref tematycznych to mieszanka elementów tradycyjnych wystaw i wciągającego, interaktywnego teatru, która ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym nieograniczone możliwości przyszłości.

„Jutro” oczami najmłodszych

Pierwsze piętro tej instytucji zostało stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych gościach muzeum. Wystawa „Bohaterowie przyszłości” to przestrzeń, w której dzieciaki zamieniają się w bohaterów interaktywnej gry. Dzięki eksponatom, specjalnym zadaniom i wyzwaniom mogą dać upust swojej wyobraźni i zbierać zachęcające do dalszej zabawy odznaki. Co ważne, nagradzane nie jest pokonanie potwora czy wygrany wyścig. W muzeum przyszłości honoruje się kreatywność, pomoc innym, nieszablonowe rozwiązywanie problemów czy próbowanie nowych rzeczy.

Przyszłość zaczyna się dziś

Nieco wyżej znajdziecie przestrzeń poświęconą innowacjom i rozwiązaniom jakie już dziś wykorzystywane są w odpowiedzi na globalne wyzwania. „Tomorrow Today” to wystawa stworzona we współpracy z partnerami z całego świata. Ma ona uświadomić zwiedzającym, w jaki sposób technologia prowadzi całą planetę w kierunku pozytywnej przyszłości. Eksponaty zaprezentowane na piętrze pokazują, jak między innymi za pomocą sztucznej inteligencji lub robotyki reagować można na wiele problemów środowiskowych, społecznych, a nawet politycznych.

Oaza zdrowia

Trzy najwyższe piętra to prawdziwa podróż 50 lat w przód. Wśród eksponatów wystawy znanej jako Oaza wkroczycie w przyszłość duchowości. Dzięki terapiom z użyciem światła, wody, czy dźwięku szybko przypomnicie sobie jak ważne dla odległej i nie tak odległej przyszłości jest zdrowie i samopoczucie każdego z nas. To miejsce, w którym choć na chwilę zapomnicie o telefonach i troskach codziennego życia, by śledząc pozytywne wibracje połączyć się na nowo ze swoimi zmysłami.

Na ratunek przyrodzie

Kilka stopni wyżej przeniesiecie się wprost do serca deszczowego lasu. Mówiąc o przyszłości ciężko w końcu nie wspomnieć o ekologii i konieczności walki o zachowanie różnorodności gatunków. Wirtualny spacer po amazońskiej puszczy pozwoli Wam zaobserwować szczegóły życia wśród dzikiej przyrody niewidoczne dla gołego oka. Wejdziecie także do jedynej w swoim rodzaju biblioteki życia, w której zgromadzono materiał genetyczny tysięcy gatunków. Niektóre z nich są na skraju wyginięcia. Może czas więc dowiedzieć się jak zadbać o naprawę szkód, jakie wyrządziły zmiany klimatyczne?

Rok 2071

Najwyższy poziom muzeum pozbawi słów wszystkich, którzy chcą zajrzeć w przyszłość podróży kosmicznych. Wsiądźcie w windę-rakietę i rozpocznijcie podróż do zatwierdzonej przez samo NASA stacji kosmicznej. Zobaczycie tam nie tylko ultranowoczesny model układu słonecznego. Odkryjecie też sekrety życia pozaziemskiego i podróży międzyplanetarnych, a po wyjrzeniu przez okno dowiecie się jak księżyc może zostać przekształcony w źródło energii odnawialnej dla całej planety.

Widok na przyszłość

Zwiedzając interaktywne przestrzenie Muzeum Przyszłości nie możecie też zapomnieć o wizycie na wyjątkowym tarasie widokowym. Schody znajdujące się na drugim piętrze zaprowadzą Was do wnętrza pustej przestrzeni „oka”. To przystanek obowiązkowy nie tylko dla tych, którzy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza i upewnić się, że podczas spaceru po muzeum nie zostali wystrzeleni w kosmos. Pobyt na tarasie to także okazja, by z bliska przyjrzeć się niezwykłej fasadzie budynku, a przy okazji dać się oczarować widokom na niemający sobie równych krajobraz Dubaju.

Bilety w przyszłość

Kto by pomyślał, że aby wybrać się w przyszłość po prostu wystarczy kupić bilet. Pomoże Wam w tym na przykład strona GetYourGuide. Z wyborem biletu raczej nie będziecie mieć problemu, bo muzeum oferuje tylko jedną, podstawową wejściówkę. Nie ma tam żadnych ekskluzywnych przestrzeni, a eksponaty są na tyle dobrze wyjaśnione, że nie będziecie potrzebować usług przewodnika.

Jeśli będąc w mieście Dubaj, chcecie zobaczyć także inne ikony tego miasta, korzystną opcją będzie wykupienie jednej ze specjalnych, turystycznych kart. Pozwolą one zaoszczędzić na najpopularniejszych atrakcjach tym, którzy obok zwiedzania Muzeum Przyszłości mają na liście wjazd na szczyt Burj Khalify czy wizytę w jednym z dubajskich parków rozrywki.

Informacje praktyczne

Muzeum Przyszłości w Dubaju na mapie

Odkryj ciekawe miejsca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Booking.com

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Wielki Meczet Szejka Zajida – Symbol tolerancji i harmonii ZEA

Na przedmieściach Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wznosi się budowla, która spokojnie mogłaby uchodzić za pałac bajkowej...

Wyspa Muzeów i inne słynne muzea w Berlinie

Szukacie kierunku na city break dla artystycznych dusz, zapalonych historyków albo po prostu miłośników wystaw pełnych fascynujących eksponatów?...

Ski Dubai – Śnieżne szaleństwo w upalnym Dubaju

Czy jest jeszcze ktoś, kogo przekonać trzeba, że Dubaj to pionier w przekraczaniu granic i zaskakiwaniu swoich gości?...

Zakynthos – Klify, żółwie i słynny wrak statku

Zakynthos to świetny dowód na to, że nie wszystkie greckie wyspy są takie same. Bo żadne inne miejsce...