Na korytarzach tego miejsca czeka na Was nie tylko wystawa sztuki, ale też zaproszenie w podróż przez świat widziany oczami Vincenta van Gogha.
Muzeum van Gogha (ang. Van Gogh Museum) to największa na świecie kolekcja dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych holenderskich artystów. Choć podczas swojego niezbyt szczęśliwego i stosunkowo krótkiego życia Vincent Van Gogh sprzedał tylko kilka swoich obrazów, dziś już wiemy jak ogromny wpływ na sztukę XX wieku miał jego artystyczny geniusz.
Zapraszam Was do jednego z najpopularniejszych muzeów w Holandii. Znajduje się ono na tzw. muzealnym placu Amsterdamu, w samym centrum stolicy, i otoczone jest przez inne znane obiekty kulturalne takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej czy Rijksmuseum, więc o jego przegapienie raczej nikt nie musi się martwić.
Muzealny budynek
Gmach Muzeum van Gogha to struktura składająca się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Główny obiekt został zaprojektowany przez Gerrita Rietvelda i przyjmuje w swoje progi gości już od 1973 roku. Konstrukcja sama w sobie jest bardzo ciekawa, bo odzwierciedla charakterystyczną dla Rietvelda modernistyczną architekturę, skupiającą się wokół światła, przestrzeni i geometrii. To właśnie ta część kompleksu chroni wystawę stałą.
W 1999 roku budynek muzeum został częściowo przebudowany. Powstało wówczas drugie skrzydło autorstwa Kisho Kurokawy, znanego dotychczas głównie ze swojego projektu lotniska w Kuala Lumpur. Po dziesięciomiesięcznej renowacji otwarcia instytucji dokonała sama królowa Holandii, Beatrycze, a nowe skrzydło do dziś wykorzystywane jest głównie do przechowywania ekspozycji tymczasowych.
Od 2015 roku zwiedzający muzeum skorzystać mogą z nowego wejścia, ułatwiającego komunikację między oryginalnym budynkiem, a nowszym skrzydłem wystaw czasowych. Otwarty i przejrzysty hol ze szklanych paneli stał się nie tylko efektownym elementem witającym gości. To także dodatkowe 800 m2 powierzchni, przyjmującej wciąż rosnącą liczbę odwiedzających.
Arcydzieła van Gogha i inne skarby stałej wystawy
Raczej nietrudno domyślić się, że najważniejszym punktem zwiedzania są same obrazy, przenoszące gości muzeum do świata Vincenta van Gogha. Malowidła nie tylko przedstawiają dziedzictwo artysty, ale także opowiadają o jego ambicjach, życiowych doświadczeniach i nieustannej próbie doskonalenia się. Kolekcja podzielona na pięć okresów pokazuje też rozwój twórczości autora, od ponurych obrazów sztuki holenderskiej, po jaskrawo kolorowe impresjonistyczne krajobrazy.
Wśród najcenniejszych dzieł przechowywanych w muzealnych gablotach zobaczyć można jeden obraz ze słynnego cyklu słoneczników, „Pokój van Gogha w Arles”, „Jedzących kartofle”, „Autoportret jako artysta” czy ostatni obraz namalowany przed śmiercią artysty – „Pole pszenicy z krukami”. Łącznie na trzech specjalnie przygotowanych poziomach Muzeum van Gogha w Amsterdamie znajduje się ponad 200 oryginalnych dzieł malarza.
Historia Van Gogha uwieczniona w muzeum
I choć część gości spodziewa się zobaczyć wśród korytarzy instytucji niewiele więcej niż obrazy, do kolekcji Muzeum van Gogha należą też inne pamiątki po artyście. Pomagają one zwiedzającym jeszcze bardziej zbliżyć się do realiów życia holenderskiego malarza. Zobaczycie tam wiele fotografii czy rzeczy osobistych, takich jak farby i sztalugi, a także jego rysunki, wspominające go artykuły prasowe, czy ponad 700 napisanych przez van Gogha listów.
Pozostałe eksponaty wystawy stałej
Co ciekawe, Muzeum van Gogha to nie tylko van Gogh. Przyjrzycie się tam także między innymi pracom Odilona Redona i Émile Bernarda, które zgromadził w swojej kolekcji Andries Bonger, przyjaciel van Gogha. Kolekcję wzbogacają też setki japońskich grafik, które Vincent zbierał przez lata swojego życia, natomiast na ostatnim piętrze muzeum znajdują się XIX-wieczne obrazy artystów, dla których van Gogh był największą inspiracją.
Ważną częścią muzeum jest też biblioteka, która pozwoli Wam dowiedzieć się więcej zarówno o holenderskim artyście, jak i o sztuce wizualnej w latach 1800-1920 czy historii samego muzeum. Znaleźć tam można katalogi wystawowe, artykuły i ponad 4000 innych publikacji. Co roku zasoby biblioteki wzbogacane są dodatkowo o kolejne tysiące dokumentów. Do zbiorów włączono także dziewiętnastowieczną kolekcję piśmiennictwa należącą do amsterdamskiego stowarzyszenia artystów, znanego jako Arti et Amicitiae.
W poszukiwaniu gwiaździstej nocy
Większość spacerujących po korytarzach Muzeum Vincenta van Gogha gości wypatruje na każdym kroku „Gwiaździstej nocy”, prawdopodobnie najsłynniejszego obrazu autorstwa malarza. Niestety na darmo, bo choć kolekcja tego muzeum jest całkiem spora, to dzieło nie znajduje się nawet na terenie tego samego kraju. Domem dla uwiecznionego na płótnie, rozgwieżdżonego nieba jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Jak obraz van Gogha znalazł się w Stanach Zjednoczonych? Po śmierci Vincenta wszystkie jego dzieła odziedziczył jego brat Theo, a gdy ten zmarł, obrazami zajęła się jego żona Jo. Aby zapewnić artyście uznanie w świecie sztuki, kobieta zaczęła sprzedawać dzieła wpływowym kolekcjonerom. Tym sposobem „Gwiaździstą noc” nabył Georgette van Stolk z Rotterdamu, od którego w 1941 roku obraz odkupiło samo nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wystawy czasowe i inne atrakcje
Jak już wiadomo miejscem prezentacji wystaw czasowych jest nowe skrzydło. A te regularnie zmieniające się ekspozycje dotyczyć mogą różnych tematów, choć zawsze związanych z dziedziną malarstwa. Zobaczyć tam można dzieła inspirowane twórczością van Gogha, obrazy nawiązujące do tematyki, którą fascynował się holenderski autor, albo płótna reprezentujące relacje van Gogha z innymi artystami jego czasów.
Jeśli chcecie wesprzeć utrzymanie i rozwój muzeum, kończąc spacer wśród arcydzieł malarstwa, zajrzyjcie do muzealnego sklepu. Znajdziecie tam ekskluzywne prezenty, biżuterię, pamiątki inspirowane twórczym dorobkiem van Gogha, plakaty i wiele książek o artyście. A dla tych, którzy po wizycie potrzebują chwili czasu na kontemplację albo po prostu chcą napełnić brzuchy, tuż przy sklepie z pamiątkami przygotowano też klimatyczną kafejkę. Kreatywnym duszom zapewne spodoba się fakt, że w tej przesiąkniętej inspiracjami przestrzeni można także puścić wodze fantazji w specjalnym studiu rysunku, a za dodatkową opłatą – uczestniczyć w organizowanych od czasu do czasu warsztatach malarstwa.
Bilety i zwiedzanie muzeum
Muzeum van Gogha do dziś uwzględniane jest na listach 30 najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, więc jeśli czerpiecie choć trochę przyjemności ze spacerów po tego typu miejscach, zapewne będziecie chcieli tam zajrzeć podczas swojej wizyty w Amsterdamie. Zanim zaplanujecie taką wycieczkę, pamiętajcie jednak o zakupie biletów przez internet, bo muzeum nie prowadzi już kas biletowych. Zakupy on-line bądź u pośredników są więc jedynymi sposobami, by obejrzeć skarby znajdujące się we wnętrzu tego miejsca. Jednym z oficjalnych sprzedawców muzealnych biletów jest między innymi portal GetYourGuide.
Planując wizytę w centrum van Gogha, zastanówcie się też która z form zwiedzania będzie dla Was najbardziej korzystna. Oprócz zwykłej wejściówki do instytucji kupicie też wycieczki z przewodnikami albo dostęp do audioprzewodników w jednym z 12 języków. Korzystając z wycieczek dostępnych na stronie GetYourGuide możecie także połączyć wizytę w muzeum z innymi popularnymi w Amsterdamie atrakcjami, takimi jak rejs miejskimi kanałami czy wstęp do Rijksmuseum.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Muzeum van Gogha w Amsterdamie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Ominie Cię wówczas ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Holandia
- Kup bilety na GetYourGuide