Mykonos – Grecka wyspa tysiąca wiatrów

Data publikacji:

Udostępnij:

Grecja to prawdziwa skarbnica wysp kochanych przez turystów na całym świecie. Jednak tylko jedna z nich ma w sobie tak dużo uroku, że opuszczać jej nie chcą nawet zwierzęcy lokatorzy…

Mykonos, należący do archipelagu Cyklad, to jedna z popularniejszych wysp greckich. Turyści kochają ją za łagodne zimy, łatwy dostęp drogą morską i lądową, czarujące wybrzeże i fakt, że nudy nie zazna tam ani sportowy entuzjasta, ani sympatyk aktywnego zwiedzania, ani szukający zabawy imprezowicz. Dodatkowej wartości dodaje jej tradycyjny, cykladzki klimat, którego wyspa nie zatraciła mimo ogromnego rozwoju turystyki. To co, gotowi na podróż? Poznajcie największe atrakcje Mykonos.

Historia wyspy Mykonos wg greckiej mitologii

Na pewno dobrze wiecie, że większość wysp powstaje w wyniku wypiętrzenia albo zanurzenia fragmentu lądu. Grecka mitologia przedstawia jednak inną, dość nietypową genezę wyspy Mykonos. Według jednego z mitów to właśnie na tym terenie Herkules wywabił Gigantów z ich kryjówki i pokonał ich w niezrównanej walce. To właśnie dlatego mówi się, że duże formacje skalne rozrzucone po wyspie są tak naprawdę skamieniałymi ciałami Gigantów.

Mitologia tłumaczy nam także nazwę wyspy. Nadane jej miano miało być hołdem ku czci bohatera Mykonosa, wnuka samego Apolla. To właśnie z tego względu często usłyszeć można o Mykonos jako o światłej wyspie, bo ten, który nadał jej nazwę spokrewniony był z samym bogiem piękna, światła i prawdy.

Chora – Stolica Mykonos

Chora, znana także pod nazwą Mykonos Town, to stolica wyspy. Położone na imponującym wzgórzu Kastro miasto reprezentuje typowe dla Cyklad, urokliwe i stylowe zabudowy. Wąskie uliczki otoczone bielonymi domami z niebieskimi drzwiami, garść starożytnych zabytków, kolorowe kwiaty, których zapach oszałamia przechodniów i malowniczy port z wielobarwnymi łodziami rybackimi. Ten krótki opis to kwintesencja tego miasta.

Wśród historycznych budynków królują ratusz z XVIII wieku oraz niezwykły, biały kompleks kościołów Paraportiani, który stał się symbolem całego Morza Egejskiego. Na zakupy natomiast wybierzcie się na tętniący życiem deptak Matogianni, gdzie zatrzęsienie butików, sklepów, kawiarni i barów sprawia, że trudno zdecydować się gdzie zrobić pierwszy przystanek.

Mała Wenecja

Zwiedzając stolicę Mykonos nie można przegapić Małej Wenecji. To jedno z najlepszych miejsc, by oglądać zachód słońca.
Zwiedzając stolicę Mykonos nie można przegapić Małej Wenecji. To jedno z najlepszych miejsc, by oglądać zachód słońca.

Niespodzianka! Na greckiej wyspie Mykonos znajduje się Wenecja. Co prawda nie jest ona tak duża jak włoski oryginał, ale podobieństwa tych dwóch miejsc nie da się odmówić. Alefkandra, malownicza część stolicy położona między dzielnicami Castro i Scarpa, słynie z charakterystycznych, XVIII-wiecznych domków z kolorowymi, drewnianymi balkonami, które sprawiają wrażenie wiszących nad morzem. To jeden z najczęściej fotografowanych punktów miasta, zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy tłem dla tej niezwykłej scenerii staje się pełne życia, ogniste niebo.

Mykonos wyspą wiatrów

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego Mykonos nazywana jest wyspą wiatrów – odpowiedź znajdziecie w stolicy wyspy. To właśnie w tej okolicy zachowało się najwięcej z używanych od początku XV wieku wiatraków, będących dziś jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Mykonos. Skąd ich obecność na wyspie? Cyklady należą do najbardziej wietrznych obszarów Morza Śródziemnego. Szacuje się, że spokojne, bezwietrzne dni nie przekraczają tam dziesięciu w roku. Szkoda by było nie wykorzystać częstotliwości występowania silnych wiatrów do mielenia pszenicy czy jęczmienia w młynach, zwłaszcza, że mąka była prawdopodobnie głównym składnikiem diety dawnych mieszkańców wyspy.

Wyspa Mykonos nazywana jest także wyspą wiatrów
Wyspa Mykonos nazywana jest także wyspą wiatrów

Podobno do połowy XIX wieku działało tam 28 wiatraków, z których do dziś zachowało się jedynie 7. Większość z tych białych, walcowatych konstrukcji znajduje się na południu Chory, między malowniczą Alefkandrą, a dzielnicą Niohori. Patrzące z nostalgią w kierunku morza, reprezentatywne budynki bardzo często pojawiają się na pocztówkach i zdjęciach pamiątkowych ze stolicy wyspy.

Coś dla miłośników muzeów

Wybierając na wakacje Mykonos, nie będziecie się nudzić, nawet jeśli Waszym priorytetem podczas zwiedzania są muzealne perełki. Stolica wyspy przyszykowała dla Was niejedno miejsce warte uwagi. Jednym z tych najważniejszych jest Muzeum Archeologiczne, którego wizytówką są wazy, naczynia, urny i posągi pogrzebowe, w tym imponujący „Pithos z Mykonos”, naczynie z VII wieku p.n.e. z pięknymi, wytłaczanymi obrazami. Otworem stoją także bramy Muzeum Folkloru, eksponującego od zabytkowych mebli, przez tkaniny i hafty, do rękopisów i starych map, oraz Muzeum Rolnictwa, którego główną gwiazdą jest słynny wiatrak Bonis.

Jeśli bliższy sercu jest Wam motyw morski, być może w Wasze gusta trafi Egejskie Muzeum Morskie. Ta instytucja prezentuje modele różnych łodzi wiosłowych, żaglowców i statków napędzanych parą, które od czasów prehistorycznych do współczesności przemierzały Morze Egejskie. Ekspozycję dopełniają mapy i ryciny, a także reprodukcje starożytnych nagrobków z motywami morskimi.

Maskotka wyspy – pelikan Petros

Pelikany są nieodłącznym elementem krajobrazu Mykonos
Pelikany są nieodłącznym elementem krajobrazu Mykonos

Petros, Peter, Piotr… Możecie nazywać go jak chcecie. Wszyscy mieszkańcy Mykonos i tak będą wiedzieli o kogo chodzi. Mowa tu o szczególnym ptaku, który uczynił wyspę swoim domem. Zgodnie z legendą pewien rybak z Mykonos w 1954 roku natknął się na rannego pelikana. Mężczyzna zaopiekował się nim, a gdy ten odzyskał siły, uwolnił ptaka. O dziwo, pelikan wcale nie opuścił wyspy. Postanowił zostać tam na dłużej, po czym stał się kochaną przez turystów i miejscowych maskotką Mykonos. Pelikan, któremu nadano pieszczotliwe imię Petros, zmarł w 1986 roku.

Historia pelikana wciąż jest jednak żywa. Mieszkańcy opłakiwali stratę maskotki rzewnymi łzami, ale nie trwało to zbyt długo, bo w krótkim czasie zadbano o jej zastępstwo. I to nie jedno. Dziś już kilka ptaków swobodnie przechadza się po porcie stolicy, będąc jedną z największych atrakcji Mykonos. Oswojone pelikany wywołują dużo uśmiechu wśród przechodniów i chętnie też pozują do zdjęć.

Malownicze uliczki na wyspie Mykonos
Malownicze uliczki na wyspie Mykonos

Ano Mera

W centrum wyspy leży drugie najważniejsze miasto Mykonos, Ano Mera, którego sercem jest zabytkowy klasztor Panagia Tourliani. Mowa tu o sercu zarówno jako centralnym punkcie miasta, jak i głównej atrakcji i kulturalnej duszy tego miejsca, bo to właśnie klasztor w głównej mierze przyczynił się do powstania Ano Mera.

Ten trzynawowy kościół z XVI wieku reprezentuje architekturę typową dla wyspy, jednak niebieską barwę, która kontrastuje z bielą większości budynków zastąpiono tym razem czerwienią kopuły. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na imponujący drewniany ołtarz oraz zajrzeć do małego muzeum, zwłaszcza, że wstęp do klasztoru jest bezpłatny.

Niekwestionowanym sercem miasta Ano Mera jest klasztor Panagia Tourliani
Niekwestionowanym sercem miasta Ano Mera jest klasztor Panagia Tourliani

Ano Mera to także kulinarna stolica wyspy. Wokół centralnego placu znajdziecie całe mnóstwo lokalnych restauracji i tawern, w których skosztować można lokalnych specjałów, a także cukierni z tradycyjnymi słodyczami. Z placem sąsiaduje także targ z tradycyjnymi produktami, wśród których tym najsłynniejszym jest typowy, owczy, nieco pikantny ser z Mykonos, kopanisti. Nieco na północ od miasteczka, zwiedzić można także ruiny wioski z epoki neolitu oraz średniowieczny zamek Gyzi, w którym do dziś zachowały się pozostałości archeologiczne z okresu od XII do I wieku p.n.e.

Inne miasteczka wyspy

Wyspa ma jednak o wiele więcej malowniczych miasteczek, w zaułkach których aż miło się zgubić. Nadmorska wioska Agios Stefanos oczaruje Was nie tylko piękną plażą, ale także kapliczką Agios Stefanos i pobliską latarnią morską Armenistis. Niemniej uroku mają miasteczka Ornos czy Agios Ioannis Diakoftis. Kalafatis to z kolei ulubione miejsce aktywnych wakacjowiczów i fanów sportów wodnych, a Psarou cieszy się szczególną sławą wśród najzamożniejszych gości Mykonos, celebrytów i gwiazd.

Najlepsze plaże na Mykonos, w tym plaża Paradise

Zwiedzanie Mykonos nie może się zakończyć bez wizyty na jednej z bajecznych plaż, nawet jeśli nie jesteście fanami biernego odpoczynku. Na wyspie znajduje się ponad 30 plaż, szczególnie na południowym wybrzeżu, które są popularne wśród turystów. W końcu rajskie wybrzeża tej wyspy uważane są przez wielu za najpiękniejsze w całej Grecji.

Jedną z największych chlub Mykonos są jej niezwykłe plaże
Jedną z największych chlub Mykonos są jej niezwykłe plaże

Jeśli priorytet dajecie najpopularniejszym i najbardziej turystycznym miejscom, o których wspominają wszystkie przewodniki, na pewno traficie na Paradise Beach. Ta długa, piaszczysta plaża, położona nieco ponad 5 km na południe od stolicy wyspy jest szalenie piękna, nie ulega to żadnej wątpliwości. Jednak to nie jej piękno przysłużyło się w głównej mierze do jej sławy, a codzienne, szalone imprezy. Od południa do białego rana w słynnym klubie Tropicana Beach Bar pośpiewacie, potańczycie i sprawdzicie na własnej skórze skąd bierze się światowa sława tego miejsca. W razie nagłej chęci na drobną zmianę podobny klimat znajdziecie także na sąsiedniej, siostrzanej plaży Super Paradise Beach.

A co z tymi, którzy na plaże raczej nie wybierają się w poszukiwaniu imprez? Będą oni mieli jeszcze większe pole do popisu, bo praktycznie każda część Mykonos obfituje w plaże jak z bajki. Wyspa wiatrów pozwoli Wam na wypoczynek na mniej zatłoczonych Kapari Beach, Elia Beach i Agios Sostis oraz na uprawianie sportów wodnych na plażach Ftelia czy Agia Anna. Innymi popularnymi plażami są: Choulakas, Platis Gialos, Agrari, Lia oraz Psarou.

Paradise Beach

Plaża Paradise to prawdziwy klejnot w koronie Mykonos. Położona na południu wyspy, w pobliżu słynnej Super Paradise Beach, ta piaszczysta plaża przyciąga turystów swoim rajskim urokiem. Krystalicznie czysta woda, złocisty piasek i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawiają, że jest to idealne miejsce na relaks i zabawę. Paradise Beach to także centrum nocnego życia na wyspie. Znajdują się tu dwa popularne kluby nocne – Tropicana Beach Bar i Cavo Paradiso, które słyną z niezapomnianych imprez trwających do białego rana. Jeśli marzycie o wakacjach pełnych słońca, muzyki i tańca, Paradise Beach na wyspie Mykonos jest miejscem, które spełni wszystkie Wasze oczekiwania.

Delos – Wyspa Apolla

A może by tak nieco urozmaicić greckie wakacje na Mykonos i wybrać się na małą wycieczkę na pobliską wyspę Delos? Po przyjemnym, godzinnym rejsie promem dotrzecie do punktu uważanego niegdyś za najświętszą grecką wyspę. Skalista Delos jest jedną z najmniejszych wysp archipelagu Cyklad, ale ileż ona skrywa ciekawostek i tajemnic! Według greckiej mitologii było to miejsce narodzin Artemidy i samego Apolla, a dziś wyspa praktycznie w całości stanowi rozległe stanowisko archeologiczne. Przyciąga ono każdego roku tysiące turystów, którzy chcą poczuć się jakby czas zatrzymał się tysiące lat temu.

Na Delos zobaczycie pozostałości po świątyni Isis, święte jezioro ze słynnym Tarasem Lwów i Agorą Włochów oraz ruiny starożytnego teatru. W poszukiwaniu niezwykłych mozaik zajrzyjcie do Domu Masek albo Domu Delfinów, a jeśli zechcecie dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca i zobaczyć z bliska najlepiej zachowane posągi, z pewnością pomoże Wam w tym Muzeum Archeologiczne na Delos.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Grecji

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...