Leonardo da Vinci – genialny, renesansowy wynalazca, matematyk, filozof, malarz, pisarz oraz architekt. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie w Mediolanie, powstało miejsce, które oddaje hołd twórczości tego włoskiego artysty.
Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci powstało w 1953 roku w murach starego klasztoru San Vittore al Corpo. Jest to obecnie największa na świecie przestrzeń wystawiennicza poświęcona modelom zbudowanym wyłącznie na podstawie szkiców słynnego wizjonera.
Kilka wieków rozwoju technologii
Na 50 000 m2 znajduje się 13 laboratoriów chemicznych oraz 15 wystaw tematycznych. Miejsce to jest w pełni interaktywne, a zdobywanie wiedzy to tak naprawdę „efekt uboczny” świetnej zabawy. Można tu spędzić nawet parę godzin, odkrywając na własną rękę niuanse, które przyczyniły się do dzisiejszego poziomu zaawansowania nauki w takich dziedzinach jak robotyka, energetyka czy genetyka.
Około 10 tysięcy eksponatów to m.in. rozmaite urządzenia z różnych okresów historycznych, od przemysłu spożywczego, przez telefony, aż po skafandry kosmiczne. Całość tworzy podróż przez historię ewolucji cudów techniki, które zmieniły oblicze świata. Będzie ona interesująca zarówno dla starszych jak i młodszych gości, którym dedykowana jest specjalna przestrzeń „Nauka dla najmłodszych”.
Sala Leonarda da Vinci
Jedna z siedmiu muzealnych przestrzeni jest hołdem dla wybitnego „człowieka renesansu”. Muzeum zainaugurowano w 500. rocznicę urodzin włoskiego wynalazcy. Znajdziemy tu makiety jego projektów, wynalazki, notatki oraz szkice pochodzące ze słynnego „Kodeksu Atlantyckiego” (sam „Kodeks Atlantycki” znajduje się obecnie w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie). Zobaczymy tu także maszyny, które podzielono na pięć kategorii: maszyny ziemne, maszyny latające, urządzenia codziennego użytku, urządzenia wodne oraz urządzenia związane z architekturą.
CIEKAWOSTKA: Do najcenniejszych eksponatów Narodowego Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci należy szkic miasta idealnego, model opancerzonego wozu oraz model helikoptera.
Śladami Leonarda w Mediolanie
Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci to nie jedyne miejsce związane z tym artystą w Mediolanie. W Bazylice Santa Maria delle Grazie zlokalizowany jest najsłynniejszy jego obraz – „Ostatnia Wieczerza”. Naprzeciwko znajduje się natomiast ukochana posiadłość Leonarda – Casa Atellani. Katedra w Mediolanie skrywa krucyfiks wykonany przez mistrza, a na placu Piazza de Scala mieści się jego monument oraz interaktywna wystawa „Leonardo3 – świat Leonarda”.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Narodowego Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Via San Vittore, 21, 20123 Milano MI, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide