Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

Data publikacji:

Udostępnij:

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy uchyla turystom także majestatyczna rezydencja duńskich monarchów, stojąca w centrum Kopenhagi.

Amalienborg to główna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Zwyczajowo rzeczywiście nazywa się go pałacem, ale jeśli i Wy pokusicie się o takie określenie przygotujcie się na liczne poprawki. Nie mówimy tu w końcu o jednym, a o czterech osobnych pałacach, które razem tworzą pałacowy kompleks.

Siedziba korony przez wielu określana jest także jako zimowy pałac królewski, a to dlatego, że to właśnie w zimowym okresie jest ona najczęściej wykorzystywana przez dzisiejszych reprezentantów królewskiej dynastii. Prawdopodobnie to właśnie dlatego nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale praktycznie przez cały rok przez dziedziniec zamkowy przewija się mnóstwo duńskich i zagranicznych turystów.

Początki pałacu Amalienborg

Pierwszym stojącym w miejscu obecnej rezydencji budynkiem był właściwie pewien kaprys królowej Zofii Amelii. To ona w XVII wieku poleciła w tym miejscu zbudować pałacyk letni i to od jej imienia pochodzi dzisiejsza nazwa pałacowego kompleksu. Niestety konstrukcja doczekała się jedynie kilku lat użytkowania, zanim pochłonął ją pożar, wybuchły w sąsiednim budynku opery.

W 1750 roku król Danii Fryderyk V postanowił oddać działki zajmowane wcześniej przez letnią rezydencję królowej Zofii czterem duńskim szlachcicom. Nie był to jednak niezobowiązujący prezent. W zamian za darowiznę arystokraci Moltke, Levetzau, Brockdorf i Løvenskiold mieli wybudować na swoich terenach cztery identyczne rezydencje, zgodne z projektem Nicolaia Eigtveda, królewskiego architekta. Według pierwotnego zamysłu budynki miały być sercem zaplanowanej przez króla nowej dzielnicy Kopenhagi, Frederiksstaden. Kolejna tragedia zmusiła jednak monarchę do lekkiej zmiany planów.

Po pożarze dotychczasowego zamku królewskiego, Christiansborga, Fryderyk V wpadł na pomysł odkupienia od szlachciców wybudowanych rezydencji. W ten właśnie sposób od 1794 roku kompleks mieszkalny stał się królewską siedzibą, która do dziś zamieszkiwana jest przez członków monarszego rodu.

Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej
Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej

Struktura kompleksu Amalienborg

Królewska rezydencja w Kopenhadze składa się z czterech identycznych pałaców w stylu rokoko, ustawionych wokół ośmiokątnego placu. W centrum dziedzińca trudno nie zwrócić uwagi na wyjątkowy pomnik. To konna statua króla Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego. Podobizna monarchy ubranego w szaty cesarza rzymskiego z wieńcem laurowym na głowie wymagała aż 20 lat pracy i budżetu większego niż ten wykorzystany na budowę samych pałaców.

Pomnik i sam dziedziniec pałacu Amalienborg nie byłby jednak tak często podziwiany gdyby nie otaczające go budynki, które razem tworzą siedzibę duńskiej rodziny królewskiej.
A mowa tu o:

  • Pałacu Moltkego – nazywany obecnie Pałacem Chrystiana VII, reprezentacyjny pałac władcy;
  • Pałacu Levetzaua – znany jako Pałac Chrystiana VIII i będącym dziś siedzibą księcia Joachima i księżniczki Marii;
  • Pałacu Brockdorffa – znany jako Pałac Fryderyka VIII, pełni funkcję prywatnej rezydencji rodziny królewskiej;
  • Pałacu Schack – jego budowę co prawda rozpoczął wspomniany wcześniej szlachcic Løvenskiold, ale ukończyła ją hrabina Anna Sophie Schack. Ten budynek dziś raczej nazywany jest Pałacem Chrystiana IX i używany jest najczęściej jako zimowa rezydencja monarchy.

Muzeum Amalienborg

By lepiej zrozumieć królewskie życie warto wybrać się na wycieczkę po Muzeum Pałacu Amalienborg
By lepiej zrozumieć królewskie życie warto wybrać się na wycieczkę po Muzeum Pałacu Amalienborg

Pałac Chrystiana VIII szczególnie zainteresuje tych, którzy marzą, by zajrzeć za kulisy królewskiego życia, bo to właśnie wnętrze tej rezydencji skrywa muzeum pałacowe. Instytucja w głównej mierze poświęcona jest historii dynastii Glücksburg, panującej w Danii aż od 1863. Wejście na jej teren to natomiast nic innego jak wstęp do prywatnych wnętrz monarchów. Dzięki nienaruszonym apartamentom cofniecie się w czasie do chwili panowania Chrystiana IX, królowej Luizy i ich potomków.

Spacer nie zakończy się jednak na oglądaniu bogatych wnętrz. Muzeum posiada zbiór blisko 6000 eksponatów. Przedmioty, które niegdyś stanowiły wyposażenie zajmowanych przez rodzinę królewską komnat i sal, dziś sprawiają, że muzealni goście przecierają oczy ze zdumienia. Wśród monarszych skarbów znajdują się meble, obrazy, biżuteria i inne prywatne przedmioty byłych królów. Zobaczycie tam także jedną z najważniejszych na świecie kolekcji rosyjskiej biżuterii. W komnatach pałacowych znajduje się również mnóstwo materiałów multimedialnych, prezentujących dzieje duńskiej monarchii.

By uniknąć kolejek i zaoszczędzić nieco czasu warto zakupić bilety wstępu przez internet (np. na tej stronie). A jeśli na odkrywanie tajemnic duńskiej monarchii chcecie poświęcić jeszcze więcej czasu, weźcie pod uwagę zakup biletu łączonego, upoważniającego do wstępu zarówno do Muzeum Amalienborg, jak i Muzeum Rosenborg, poświęconego dynastii Oldenburgów.

Ceremonia zmiany warty

Jedną z głównych turystycznych atrakcji pałacu Amalienborg jest ceremonia zmiany warty. Każdego z czterech pałaców strzegą nieustannie królewscy gwardziści w czarno-niebieskich historycznych mundurach. Raczej nie ma szans, że ich przeoczycie, bo charakterystyczne nakrycia głowy wykonane z niedźwiedziego futra, tak zwane bermyce, zwracają uwagę wszystkich przechodniów.

Codziennie dokładnie w południe na królewskim placu można zaobserwować uroczysty przemarsz gwardzistów, przekazanie specjalnego sztandaru i zmianę warty. Ceremonia ma szczególnie uroczystą oprawę podczas pobytu władcy w pałacu, bo to właśnie wtedy temu wydarzeniu towarzyszy akompaniament wojskowej orkiestry.

Przed każdym pałacem stoją na straży gwardziści królewscy, ubrani w charakterystyczne umundurowanie
Przed każdym pałacem stoją na straży gwardziści królewscy, ubrani w charakterystyczne umundurowanie

W poszukiwaniu koronowanych głów

Odwiedzający pałac goście bardzo często żywią nadzieję, że w pobliżu królewskiej rezydencji uda im się spostrzec duńskich monarchów. Nie jest to jednak tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Największe szanse na zobaczenie władcy mają Ci, którzy Kopenhagę odwiedzają w dniu jego urodzin. W przypadku Fryderyka X mowa tu o 26 maja. Zgodnie z tradycją to właśnie wtedy wraz z całą rodziną pojawia się on na jednym z balkonów kompleksu Amalienborg. To idealne miejsce, by pozdrowić zgromadzone na dziedzińcu tłumy i podziękować im za urodzinowe życzenia.

Rzecz jasna Fryderyk X pojawia się w królewskich komnatach częściej niż raz w roku. O obecności króla w pałacu świadczy duński sztandar królewski podnoszony przy Pałacu Chrystiana IX. Jeśli natomiast chcecie wiedzieć, czy na królewskich korytarzach przebywa w danej chwili sukcesor, musicie szukać sztandaru następcy tronu, powiewającego dumnie nad Pałacem Chrystiana VIII.

Informacje praktyczne

Pałac Amalienborg na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Danii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...

Kapadocja – Turecka kraina skalnych kominów i podziemnych miast

Ziemia posiada w zanadrzu ogromny katalog miejsc, które zdają się przenosić nas do bajkowych krain. Jednym z takich...