Genua jest miastem, w którym warto odkryć uroki średniowiecznego centrum, poczuć atmosferę portowej dzielnicy i zachwycić się widokami wybrzeża. W jednym z jej zabytków odnaleźć można namiastkę prawdziwego królewskiego życia.
Pałac Królewski w Genui, stojący przy Via Balbi 10, to jeden z najważniejszych zabytków historycznych w mieście. Zbudowany w XVII wieku obiekt powstał jako rezydencja rodu Balbi, jednej z najpotężniejszych rodzin arystokratycznych w Genui. Dzisiaj pełni on jednak funkcję muzeum, który za pomocą bogatej architektury i mieszczących się tam dzieł sztuki prezentuje bogactwo artystyczne, a także historię liguryjskiej stolicy.
Początki Palazzo Reale w Genui
Na początku tej historii musimy poznać osobę bardzo istotną dla XVII-wiecznej Genui. Stefano Balbi był jednym z czołowych finansistów swoich czasów. To właśnie on w 1643 roku przedstawił projekt wyjątkowo imponującego pałacu, który miał powstać przy Strada Balbi, ulicy obfitującej w konstrukcje, w których budowę zaangażowana była cała, arystokratyczna rodzina. Finansista powierzył zadanie architektom Pier Francesco Cantone i Michele Moncino, a do udekorowania pałacowych pokoi wezwał najbardziej cenionych artystów nie tylko z Genui, ale i z Bolonii. Za ich sprawą sale ozdobiły freski, bogate kolekcje obrazów, antyczne rzeźby i meble.
Jako że Stefano Balbi zmarł bezpotomnie, w 1679 roku pałac został zakupiony przez Eugenio Durazzo, którego interwencje sprawiły, że dziś Palazzo Reale jest największą z arystokratycznych rezydencji w Genui.
Projektem powiększenia budynku na początku XVIII wieku zajął się Carlo Fontanie, rzymski architekt o nieskazitelnej renomie, i to jemu zawdzięcza się dwie spektakularne klatki schodowe, monumentalny taras, dziedziniec honorowy i wiszący ogród, a także zbudowany jako autonomiczny budynek Teatro del Falcone.
Pałac Stefano Balbi czy Pałac Królewski?
No dobrze, ale skoro pałac był po prostu rezydencją wpływowych rodzin, skąd ten przymiotnik „królewski”? Wszystko się wyjaśni, jeśli zerkniemy na XIX-wieczne dzieje budynku. W 1823 roku spadkobiercy rezydencji postanowili sprzedać ją królowi Sabaudii. Monarcha kupił prestiżowy budynek wraz z jego starożytnymi i nowoczesnymi posągami, meblami i jedną z najważniejszych ówcześnie galerii obrazów. Nie minęło wiele czasu, zanim pałac zaczął być wykorzystywany jako oficjalna, królewska rezydencja. W 1919 roku budynek stał się własnością państwa, a w następnych latach drugie piętro przekształcono w muzeum. Reszta budynku stała się natomiast siedzibą Ministerstwa Kultury.
Pałac Królewski w XXI wieku
Z końcem pierwszej połowy XX wieku sytuacja pałacu znacznie się ustabilizowała, jednak nie był to koniec zmian. W 2006 roku czterdzieści dwa budynki Genui, określone jako „Le Strade Nuove i system Palazzi dei Rolli”, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wszystkie te zabytki doceniono ze względu na ich wysoką wartość architektoniczną i artystyczną, a wśród nich znalazł się również Palazzo di Stefano Balbi. W 2015 roku Pałac Królewski stał się autonomicznym muzeum Palazzo Reale i wpisany został na listę dwudziestu najwspanialszych muzeów państwowych.
Pierwsze piętro pałacu
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała rezydencja królów? Pałac Królewski w Genui to świetne miejsce, by się o tym przekonać. Znajdujący się na pierwszym piętrze Palazzo Reale Apartament Książąt Korony jest godnym podziwu przykładem królewskiego mieszkania. Dziesięć pokoi apartamentu zachwyca zwiedzających dekoracjami, gobelinami, a przede wszystkim meblami z XIX wieku, które do dziś zachowały się w świetnym stanie. Wnętrza sal zdobią też dzieła między innymi Giovanniego Benedetto Castiglione znanego jako „il Grechetto” czy Vincenzo Camuccini, a także portrety Domu Sabaudzkiego.
CIEKAWOSTKA: Czasem można się spotkać z inną nazwą Apartamentu Książąt Korony. Mieszkanie nazywane jest również „L’Appartamento del Duca degli Abruzzi”, czyli Apartament Księcia Abruzji, na cześć ostatniego mieszkającego tam członka rodu Sabaudzkiego, Ludwika Amadeusza Sabaudzkiego, słynnego odkrywcy, nawigatora i admirała.
Królewskie piętro Palazzo Reale
Olśniewająca klatka schodowa i przedsionek to tylko początek zwiedzania reprezentacyjnej części pałacu, umieszczonej na drugim piętrze. Gości oszałamiają tam meble, rzeźby, freski, ale i drogocenne materiały czy przedmioty codziennego użytku. Wśród korytarzy najwspanialszego z pałaców Genui zwiedzić można Salę Bitew, której nazwa nawiązuje do wiszących tam obrazów bitew morskich z początku XVIII wieku, Salę Czasu, ozdobioną niezwykłymi freskami oraz Salę del Veronese, gdzie zobaczyć można jedno z najsłynniejszych arcydzieł tego weneckiego mistrza.
Na tym poziomie pałacu znajduje się także najbardziej emblematyczne z jego pomieszczeń, Galeria Lustrzana (Galleria degli Specchi), wzorowana na znajdującej się w wersalskim pałacu sali o tej samej nazwie. Podczas dalszego spaceru odwiedzić można także Salę Tronową, na której ścianach znajdują się dwa duże płótna Luca Giordano, Salę Gobelinów oraz sypialnie króla i królowej.
Teatro del Falcone
Budowa Teatru Falcone przy własnym pałacu dla Eugenio Durazzo była potwierdzeniem jego ambicji i rozległości zainteresowań. Teatr stanowił jego dumę, a jednocześnie był miejscem, w którym swego czasu odbywały się liczne wydarzenia kulturalne i towarzyskie. W 1944 roku teatr doznał jednak nieodwracalnych szkód, a 5 lat później został w całości zburzony. Na jego fundamentach wzniesiono budynek, który w żaden sposób nie nawiązuje do wyglądu wcześniejszej konstrukcji. Od 2004 roku teren dawnego Teatro del Falcone stanowi wyłącznie przestrzeń muzealną, przeznaczoną pod wystawy czasowe.
Pałacowe ogrody
Podczas zwiedzania pałacu nie zapomnijcie wejść do ogrodu, w którym wokół centralnego stawu zielenią się różne odmiany śródziemnomorskiej roślinności. Najcenniejszą częścią tarasu są jednak zrekonstruowane z wyjątkową drobiazgowością mozaiki.
W pełni czytelne obrazy, stworzone z białych i czarnych kamyczków tworzą jedne z najwspanialszych mozaik w całym regionie. Przedstawiają one zarówno zwykłych ludzi, między innymi rybaków czy pasterzy u boku bydła, jak i archetypowe i mitologiczne postaci, takie jak feniks, słońce i centaur, jego księżycowy odpowiednik.
Inne pałace Genui
Jeśli to właśnie zwiedzanie muzeów i pałaców jest Waszą ulubioną formą odkrywania przeszłości miasta, będąc w Genui koniecznie zajrzyjcie także na Via Garibaldi, czyli dawną Strada Nuova. To właśnie tam znajduje się część rezydencji, które w 2006 roku wraz z Pałacem Królewskim wpisane zostały na Listę UNESCO.
Jednym z nich jest Palazzo Rosso, zbudowany jako rezydencja dla braci Francesco i Ridolfo Brignole Sale. Dziś chroni on bezcenną kolekcję sztuki Brignole Sale, z arcydziełami takimi jak siedem obrazów Van Dycka czy Judyta Veronese’a.Nie przegapcie także znajdujących się po przeciwnej stronie ulicy Palazzo Bianco i Palazzo Doria Tursi, które w swoich wnętrzach skrywają niemniej wspaniałe arcydzieła.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Pałacu Królewskiego w Genui najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Via Balbi, 10, 16126 Genova GE, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide