Pałac Narodowy Ajuda – Klasycystyczna perła architektury na mapie Lizbony

Data publikacji:

Udostępnij:

W lizbońskiej dzielnicy Belem nigdy nie brakuje turystów. Przechadzają się deptakiem nad rzeką Tag, kontemplując piękno stolicy i szukają świadectw jej historii, zwiedzając wieżę Belem. Nie zapomnijcie jednak, że o historii Portugalii w tamtych okolicach opowie wam też Pałac Narodowy Ajuda, klejnot neoklasycystycznej architektury.

Pałac Narodowy Ajuda miał zastąpić dotychczasową drewnianą rezydencję króla João I, zniszczoną w trakcie tragicznego trzęsienia ziemi w 1755 r. Pomysłodawcą oryginalnego projektu był portugalsko-włoski duet architektów – José de Costa e Silva i Francisco Javier Fabri.

Pierwotna wizja nie została jednak w pełni dokończona. Budowę przerwano, gdy rodzina królewska była zmuszona wyemigrować do Brazylii z powodu najazdu francuskich wojsk Napoleona. Prace budowlane wznowiono dopiero pod koniec wieku XIX, tuż po powrocie rodziny królewskiej do Portugalii. Projekt, kontynuowany pod okiem António Francisco Rosa, znów został jednak przerwany, tym razem przyczyną były problemy finansowe.

Mimo nieukończenia budynku, Pałac Narodowy Ajuda do dziś jest jednym z najważniejszych obiektów klasycystycznych w Lizbonie i znajduje się na liście portugalskich Pomników Narodowych. W 1910 r. pałac został przekształcony w niezwykłe muzeum, które przenosi zwiedzających w czasie i pozwala zrozumieć dziewiętnastowieczne życie królewskiej rodziny. 

Fasada Pałacu Narodowego Ajuda

Pałac znajduje się w lizbońskiej dzielnicy Belem, a dokładniej – na niewielkim wzgórzu Ajuda, skąd rozpościera się niepowtarzalny widok na rzekę Tag. Cały budynek składa się z czterech skrzydeł, z których każde jest dachem dla innej instytucji – stanowi on bowiem siedzibę nie tylko właściwego muzeum, ale też Biblioteki Narodowej, Muzeum Skarbu Królewskiego oraz Ministerstwa Kultury.

Zabytkowy Pałac Ajuda jest typowym reprezentantem neoklasycyzmu
Zabytkowy Pałac Narodowy Ajuda jest typowym reprezentantem neoklasycyzmu

Przednia fasada główna, którą wyróżniają dziesiątki okien, rozpościera się między dwiema wieżami, a jego centralną część zdobią kolumny z dekoracyjnym kapitolem. Fasada pałacu jest także wyjątkowa ze względu na 22 marmurowe rzeźby, z których każda symbolizuje inną cnotę, między innymi hojność czy wdzięczność. 

Wnętrze Pałacu Ajuda

O ile fasada pałacu jest dość surowa, wnętrze stanowi uosobienie bogactwa i królewskich standardów. Zwiedzając gąszcz komnat nie powinniście przegapić żadnej z jego niezwykłych sal, gdyż każda przybliży Wam inną sferę wystawnego życia.

Bajeczne wnętrza Pałacu Ajuda
Bajeczne wnętrza Pałacu Ajuda

Wśród wszystkich, połączonych długimi korytarzami pomieszczeń odnajdziecie zarówno te, w których poznacie tajniki monarszej codzienności, jak na przykład prywatne sypialnie czy jadalnię, jak i te w których organizowano wystawne bankiety i ważne spotkania. Idealną przestrzenią dla takich wydarzeń były między innymi Sala Muzyczna, Sala do Tańca czy bogato zdobiona Sala Tronowa. Każdą z nich, bez względu na ich przeznaczenie, charakteryzuje wyjątkowa architektura wnętrza. W żadnym z nich nie brakuje szczegółowych zdobień sufitu i ścian ani wytwornych dekoracji.

Sekrety życia władców oraz jego rodziny poznacie dzięki znajdującym się tam przedmiotom codziennego użytku, meblom, czy żyrandolom. Zachwyci Was też kolekcja szlachetnej porcelany, kryształów, królewskich materiałów oraz posiadająca niezwykłe walory artystyczne – sztuka dekoracyjna, między innymi malowidła i rzeźby. Choć budynek nie jest już używany w celach mieszkalnych, nie stanowi on jedynie muzeum, bo do dziś w pałacu odbywają się najważniejsze w kraju uroczystości z udziałem prezydenta.

Otoczenie Pałacu Ajuda

Jeśli decydując się na zwiedzanie pałacu macie dłuższą chwilę wolnego czasu, poświęćcie też energię na zajrzenie do znajdujących się po sąsiedzku Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Skarbu Królewskiego. Cały budynek Pałacu Narodowego możecie też podziwiać w ciszy i spokoju, odpoczywając w znajdującym się naprzeciw Ogrodzie das Damas.

Informacje praktyczne

Pałac Narodowy Ajuda na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Portugalii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...