Plac Pigalle – Z czym tak naprawdę warto kojarzyć to miejsce?

Data publikacji:

Udostępnij:

W świadomości Polaków Plac Pigalle utrwalił się za sprawą kultowej kwestii z serialu „Stawka większa niż życie”, jednak jego prawdziwe oblicze jest nieco inne.

Plac Pigalle w Paryżu znajduje się tuż przy Boulevard de Clichy – bulwarze wyznaczającym granicę pomiędzy 9. i 18. dzielnicą stolicy Francji. Jest on zarazem centrum okolicy o tej samej nazwie. Sam w sobie nie oferuje zwiedzającym zbyt wiele, jednak pełni ważną funkcję z logistycznego punktu widzenia, ponieważ ulokowano przy nim stację metra, a także przystanki autobusowe. Warto wspomnieć, że tę paryską okolicę dzielimy na dwie części – południowe Pigalle „So-Pi” (ang. Southern Pigalle) w 9. dzielnicy, oraz północne Pigalle „No-Pi” (ang. Northern Pigalle) w 18. dzielnicy, czyli Montmartre.

„Najlepsze kasztany”, których wielu szuka na słynnym paryskim placu, to nic innego jak owoc pracy scenarzystów, nie ma więc on odzwierciedlenia w rzeczywistości. Obecnie Pigalle kojarzy się głównie z bogatym życiem nocnym, blaskiem neonów i frywolnością, czego najlepszym dowodem jest koronna atrakcja tego miejsca – znany na całym świecie kabaret Moulin Rouge.

WARTO WIEDZIEĆ: Jean Baptiste Pigalle był wybitnym XVIII-wiecznym rzeźbiarzem, którego wiele dzieł możemy zobaczyć w Luwrze. To właśnie na cześć tego artysty nazwano tę okolicę Paryża.

Plac Pigalle, czyli dzielnica czerwonych latarni i artystów

Jeszcze w XVIII wieku obecne Pigalle ulokowane było na terenach wiejskich, których mieszkańcy wiedli spokojne życie. Sprawy przyjęły nowy obrót, gdy w 1860 roku do Paryża dołączono nowe dzielnice. Zbiegło się to również z nadejściem belle époque we Francji, która zerwała z wcześniejszymi normami społecznymi – królowały swoboda, rozrywka, frywolność, a także wolność artystyczna.

Oczarowani sielankowym klimatem tej części Paryża artyści sprawili, że 18. dzielnica – Montmartre i jej okolice stały się siedzibą paryskiej bohemy i mekką sztuki. Tworzyli tam między innymi Pablo Picasso czy Vincent van Gogh! Rozkwit sztuki i życia towarzyskiego doprowadził do powstania wielu tamtejszych instytucji kultury, w tym najsłynniejszej z nich – kabaretu Moulin Rouge, którego nazwa („Czerwony Młyn”) nawiązuje do wiejskiej przeszłości Pigalle.

Po II wojnie światowej Pigalle zaczęło być kojarzone z licznymi, obskurnymi domami schadzek i niebezpiecznym sąsiedztwem, którego lepiej unikać. Występujące z dużą częstotliwością domy publiczne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu. Dopiero gdy odnowiono tę okolicę, wróciła moda na Pigalle, jednak spacerując po tamtejszych uliczkach nietrudno dostrzec, że w pewnym sensie nadal pozostała ona tzw. dzielnicą czerwonych latarni.

Plac Pigalle – Kultowe miejsce Paryża
Plac Pigalle – Kultowe miejsce Paryża

Sporo tam sklepów z gadżetami erotycznymi, jak i teatrów czy barów, które nie bawią się w subtelność. Wśród atrakcji turystycznych Pigalle znajduje się nawet Muzeum Erotyki. Co jeszcze warto zobaczyć? Odpowiedzi poznasz poniżej!

WARTO WIEDZIEĆ: Dzielnicą czerwonych latarni (ang. „red light district”) nazywamy obszar miasta, w którym wyraźnie widać położenie nacisku na przemysł erotyczny. Słynne „czerwone latarnie” odnajdziemy też m.in. w Amsterdamie czy Hamburgu.

Atrakcje turystyczne na placu Pigalle i w jego okolicy

Zdecydowaną gwiazdą wśród atrakcji północnego Pigalle – „No-Pi” jest kabaret Moulin Rouge, który przywołuje skojarzenia z belle époque. Kinomanom szczególnie spodoba się niewielkie, arthousowe kino w stylu retro – Studio 28.

Moulin Rouge
Kabaret Moulin Rouge, mieszczący się przy 82 Boulevard de Clichy w Paryżu, to jeden z najsławniejszych symboli tego miasta

Z kolei na bardziej romantyczny spacer idealny będzie ogród Jehan Rictus, w którym odnajdziesz Ścianę Miłości (fr. Le mur des je t’aime), gdzie „kocham cię” wypisano w kilkuset językach świata.

Widok ze wzgórza Montmarte w Paryżu
Widok ze wzgórza Montmarte w Paryżu

W południowym Pigalle – „SoPi” szczególnie polecam odwiedzenie dwóch muzeów – Muzeum Życia Romantycznego (fr. Musée de la Vie Romantique), którego klimat przenosi w idylliczny świat, a także Musée Gustave Moreau – instytucji poświęconej wybitnemu, francuskiemu artyście.

Praktyczne informacje

Plac Pigalle na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Booking.com

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...