Podróże kształcą. Wiadomo o tym nie od dziś. Kształcić mogą nie tylko dorosłych, ale też towarzyszące im dzieci. Jednym z miejsc, które najmłodszych zabrać może w fascynującą podróż po świecie historii, sztuki i nauki jest bez dwóch zdań stolica słonecznej Italii.
Zwiedzanie Rzymu to nie tylko spacery po starożytnych ruinach i muzeach. Wieczne miasto oferuje też wiele miejsc, które zaciekawią zniecierpliwione i szukające wiecznej rozrywki dzieciaki. Od interaktywnych centrów nauki, przez zielone parki, po fascynujące spacery śladami gladiatorów. Włoska stolica w swoim repertuarze posiada mnóstwo atrakcji, które spodobają się podróżnikom w każdym przedziale wiekowym. W końcu kto powiedział, że w Rzymie, kultura nie może iść w parze z zabawą?
Jak zorganizować wycieczkę z dzieckiem?
Wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli zamiast poświęcić się w stu procentach hotelowym atrakcjom i basenom wolicie pozwiedzać i poznać miasto wraz z jego zabytkami. Jeśli to właśnie w Rzymie planujecie kolejny wypoczynek, takich zabytków i atrakcji must see z pewnością Wam nie zabraknie. Jak jednak cokolwiek zobaczyć gdy Wasz towarzysz podróży wciąż narzeka, nudzi się i szuka miejsc do zabawy? Wszystko zależy oczywiście od charakteru i wieku Waszej pociechy, ale jest kilka kwestii, które pod uwagę powinien wziąć każdy rodzic.
Nie wszystkie popularne atrakcje turystyczne Rzymu będą miejscem odpowiednim dla dzieci. Być może lepiej zrezygnować np. z Muzeów Watykańskich. To ogromna przestrzeń, której poświęcić trzeba dużo czasu i cierpliwości, a tej ostatniej dzieciom zwykle brakuje. Dlatego weźcie pod uwagę ominięcie tej i innych tego typu atrakcji, by wrócić do nich w przyszłości, gdy młodzi towarzysze nieco podrosną.
Pamiętajcie też, by co jakiś czas urozmaicać dzieciom rzymskie wakacje. Niezależnie od tego po której części stolicy Włoch się poruszacie, na pewno co jakiś czas zobaczycie plac zabaw, fontannę, park czy deptak. Zróbcie wtedy przystanek i dajcie się pociechom wyszaleć przed kolejnymi punktami wycieczki. Wprowadźcie też do planu gastronomiczne atrakcje. Włoskie lody, lokalna pizza czy rzemieślnicze makarony to atrakcja, która szybko wymaluje uśmiechy na twarzach podróżników w każdym wieku!
Zwiedzanie Rzymu na świeżym powietrzu
Dobra wiadomość jest taka, że najważniejsze zabytki miasta znajdują się na świeżym powietrzu. Oznacza to, że nawet jeśli ich historyczne czy artystyczne znaczenie w żaden sposób nie zainteresuje ani młodsze ani starsze dzieci, Wy będziecie je mogli spokojnie podziwiać podczas zwykłego spaceru. W ten sposób zrobicie sobie zdjęcie ze słynną wilczycą karmiącą Remusa i Romulusa, wespniecie się na Schody Hiszpańskie i zobaczycie rzymski Panteon. Nie zapomnijcie też o przystanku u boku Fontanny di Trevi. To nie tylko jeden z topowych zabytków stolicy, ale także atrakcja, którą kochają wszystkie dzieci!
Magia rzymskiego Koloseum
Chyba nikt Wiecznego Miasta nie chce opuścić bez kilku zdjęć, a najlepiej wizyty w samym Koloseum. Uwierzcie, że ta budowla ogromne wrażenie robi nawet na maluchach, zwłaszcza tych, które o arenie uczyli się już na zajęciach o starożytnym Rzymie. Wystarczy krótka wzmianka o historii tego miejsca, by dziecięca wyobraźnia zaczęła projektować odbywające się tam walki gladiatorów i polowania, a także gwizdy publiczności i cały harmider słyszalny w tle. Taka lekcja historii na żywo na pewno pozwoli im zapamiętać dużo więcej niż szkolne wykłady.
Pobliskie Forum Romanum co prawda może się spotkać z nieco mniejszym zachwytem ze strony dzieci, ale kto wie – być może zafascynowane historią Koloseum będą chciały poznać przeszłość także tego miejsca? Plus jest taki, że duża część Forum Romanum przypomina po prostu park, więc podczas gdy młodsi będą cieszyć się zielenią i fontannami, starsi mogą podziwiać pozostałości zabudowań sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
Katakumby – podziemia Rzymu
Starsze dzieci za ciekawą mogą uznać wizytę w katakumbach. Spacer po podziemnej nekropolii to w końcu gwarancja dodatkowego dreszczyku emocji. Do wyboru macie aż trzy odcinki: Katakumby św. Kaliksta, Katakumby św. Sebastiana i Katakumby św. Domitylli. Wszystkie znajdują się przy rzymskiej via Appia Antica, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by obejrzeć je po kolei. Ale co tak właściwie czeka w tych podziemiach? W mrocznych labiryntach obejrzeć można groby świętych i papieży, krypty, sarkofagi, ale i wczesnochrześcijańskie freski czy pozostałości napisów i inskrypcji.
Muzeum EXPLORA
Prawdopodobnie nic w Rzymie nie zachwyci maluchów tak jak Muzeum EXPLORA. To kolorowy raj, który pozwala dzieciom wyszaleć się na całego jednocześnie ucząc się czegoś nowego w wielu dziedzinach. Eksponaty zamienione zostały w jeden wielki plac zabaw przeznaczony dla dzieci w każdym wieku. Dodatkowo instalacje, gry i eksperymenty są interaktywne, więc nauka jest spontaniczna i angażująca, a dzieciaki przy poszczególnych zadaniach wcale nie potrzebują pomocy rodziców.
Tematyka stacji jest wyjątkowo obszerna. Dzieci odkryć mogą siłę żywiołów, wcielić się w rolę strażaka, konduktora pociągu albo kierowcy samochodu i sprawdzić jak działa radio albo jak powstaje papier. Znajdzie się tam także zabawna lekcja recyklingu, równowagi w przyrodzie czy świadomej konsumpcji, oraz podróż po tajnikach ludzkiego ciała i towarzyszących mu emocji.
Muzeum Leonarda
Przyznacie chyba, że muzea postrzega się na ogół jako przestrzeń docenianą dopiero od pewnego wieku. Eksponaty, których nie można dotykać, ciężkie do zrozumienia informacje i sale, w których nie można się bawić to środowisko, od którego dzieci zwykle stronią. Tutaj jest jednak inaczej. Muzeum Leonarda da Vinci pozwala zarówno dorosłym jak i ich podopiecznym dotknąć niezwykłych wynalazków włoskiego wizjonera i spróbować na własną rękę zrozumieć działanie gigantycznych skrzydeł czy prototypu czołgu.
Kiedy dzieciaki się już wybawią, możecie je zabrać na krótki spacer po pomieszczeniu w całości poświęconym największym dziełom malarskim artysty. Dowiecie się tam dlaczego Mona Lisa wydaje się podążać wzrokiem za ludźmi, którzy na nią patrzą, jakie badania stoją za stworzeniem człowieka witruwiańskiego, i kto wie, może zaszczepicie swoim dzieciom fascynację sztuką? Przed wyjściem nie zapomnijcie zajrzeć do muzealnego sklepiku, gdzie sprzedawane są nie tylko pamiątki, ale także miniaturki prototypów wynalazków Leonarda, które dla dzieci będą świetną okazją do nauki poprzez zabawę.
Park wodny Hydromania
Hydromania znajduje się zdecydowanie poza centrum Rzymu, ale jeśli potrzebujecie rodzinnej rozrywki w wodzie to i tak się tam wybierzecie, bo to jedyny park wodny w okolicy. Spragnieni ochłody i dodatkowej dawki adrenaliny rodzice oraz starsze dzieci pokochają tamtejsze zjeżdżalnie wodne. Szybkie zjazdy, szalone zakręty, wodne wiry i nieokiełznane fale to gwarancja niezapomnianych emocji. Oczywiście znajdzie się też coś dla poszukiwaczy relaksu oraz dla młodszych dzieci. Obok rzek, różnych rodzajów basenów i łagodnych zjeżdżalni znajdują się też wodne place zabaw, wodospady i wodne armatki.
Bioparco di Roma
To miejsce już dawno przestało być zwykłym Ogrodem Zoologicznym. Instytucja z założenia nie ma na celu czystej rozrywki odwiedzających to miejsce ludzi, a ochronę zagrożonych gatunków, edukację w zakresie różnorodności biologicznej i prowadzenie badań naukowych z zachowaniem wszelkiej troski o dobrobyt zwierząt. Bioparco di Roma to miejsce, które mali miłośnicy zwierząt pokochają całym sercem. Na specjalnych wybiegach żyje tam ponad 150 gatunków fauny, od dużych i małych ssaków po jadowite płazy i gady.
Maluchy na pewno bez mrugnięcia okiem będą chciały odwiedzić mieszkające w parku zwierzęta. Ale wizyta w takim miejscu to także dobra okazja, by przekazywać dzieciom odpowiednie wartości. Możecie wytłumaczyć im, dlaczego przetrzymywanie dzikich zwierząt w klatkach jest niewłaściwe, dlaczego nie zawsze warto odwiedzać ogrody zoologiczne, czy z jakiego powodu nie pochwala się atrakcji, podczas których zwierzęta są wykorzystywane podczas rozmaitych pokazów (choć w parku niestety organizowane są i takie wydarzenia).
Ogrody Borghese
Najsłynniejszym parkiem w Rzymie jest romantyczny Villa Borghese, dawniej zamieszkiwany przez należącą do rzymskiej arystokracji rodzinę Borghese. To właśnie na jego terenie znajduje się zarówno Muzeum EXPLORA, jak i Bioparco di Roma. To jednak tylko część atrakcji, jakie znaleźć można wśród zakamarków Ogrodów Borghese.
Park jest idealnym miejscem do spędzenia rodzinnego popołudnia. Oferuje mnóstwo miejsca do biegania, spacerów, rodzinnej zabawy czy organizacji pikników. Są tam też place zabaw, wypożyczalnia rowerów, a nawet jeziorko, po którym można popływać łódką. Starsze dzieci lubiące obcowanie z kulturą być może skuszą się na wizytę w Galerii Borghese, słynącej z pokaźnej kolekcji obrazów i rzeźb, a młodszym pewnie spodoba się teatrzyk kukiełkowy San Carlino albo Cinema dei Piccoli, czyli najmniejsze kino na świecie.
Rzym z dziećmi – Organizacja zwiedzania
Choć sezon turystyczny w Rzymie trwa teoretycznie od marca do listopada, podróżnicy z całego świata decydują się na zwiedzanie Wiecznego Miasta praktycznie przez okrągły rok. To dlatego tak ważne jest, by choć pobieżnie zorganizować wycieczkę jeszcze przed wyjazdem i kupić potrzebne bilety wstępu.
Rezerwacji wejściówek można dokonać np. na tej stronie, a decydując się na specjalne bilety z priorytetowym wejściem, nie będziecie musieli się martwić, że Wasze dzieci znudzą się jeszcze zanim dotrzecie do bram obiektu. Serwis GetYourGuide oferuje też specjalne atrakcje dedykowane dla dzieci. Są wśród nich nie tylko wycieczki po mieście w towarzystwie przewodnika, uwzględniającego obecność dzieci w różnym wieku. Znaleźć można też tak niezwykłe doświadczenia jak fascynująca szkoła gladiatorów, do której z entuzjazmem pójdą nawet ci, którzy zwykle poprzedzają rozpoczęcie lekcji długim marudzeniem.