Sainte-Chapelle – Najbardziej emblematyczna kaplica w Paryżu

Data publikacji:

Udostępnij:

Ta perełka architektury gotyckiej zdobiąca historyczne serce Paryża stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych stolicy Francji.

Sainte-Chapelle, czyli „Święta Kaplica” ulokowana jest w centrum Paryża na sekwańskiej wyspie Cite, niedaleko katedry Notre Dame. Mimo, że pierwotnie był to obiekt sakralny, a także miejsce przechowywania kluczowych relikwii chrześcijańskich, dziś nie odbywają się tutaj żadne nabożeństwa.

Jak to się stało, że słynna kaplica na przestrzeni wieków wielokrotnie ulegała zniszczeniom, ucierpiała podczas francuskiej rewolucji, została zdesakralizowana, a mimo to wciąż przyciąga tłumy turystów? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę!

Święta kaplica Sainte-Chapelle, relikwie krzyża i korony cierniowej

Ludwik IX Święty zapisał się w historii jako władca pobożny, sprawiedliwy i troszczący się o swoich poddanych. To właśnie z jego polecenia w XIII wieku została zbudowana Sainte-Chapelle.

Władca Francji pragnął świątyni na tyle wspaniałej, by mogły znaleźć się w niej relikwie Męki Pańskiej, do których ten król Francji czuł szczególne przywiązanie. Należały do nich m.in. kawałek Krzyża Świętego, gwoździe oraz korona cierniowa. Szczególnie istotna była ta ostatnia. Ludwik IX odkupił koronę cierniową Jezusa w 1239 roku od Baldwina II z Courtenay za niebotyczną kwotę 135 000 liwrów, co stanowiło połowę rocznego dochodu królestwa. Ta transakcja odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej i podniosła prestiż Francji w Europie. Nic dziwnego, że stała się też głównym bodźcem do wzniesienia kaplicy Sainte-Chapelle, w której miała być przechowywana.

Pożary, rewolucja francuska i odbudowa kaplicy

Ludwik Święty pragnął złożyć w Świętej Kaplicy Sainte-Chapelle koronę cierniową, fragment Krzyża Świętego i inne relikwie związane z Męką Pańską
Ludwik Święty pragnął złożyć w Świętej Kaplicy Sainte-Chapelle koronę cierniową, fragment Krzyża Świętego i inne relikwie związane z Męką Pańską

W wyniku pożarów z 1630 i 1776 roku kaplica uległa zniszczeniom. Czasy rewolucji francuskiej również nie były łaskawe dla Sainte-Chapelle. Niegdyś prestiżowe miejsce na mapie Europy zostało przekształcone w… magazyn mąki! Relikwie, które udało się uratować przed kradzieżą, przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce – złożono je w skarbcu katedry Notre Dame i nigdy nie powróciły już one do Sainte-Chapelle.

Sama kaplica dzięki renowacjom przeprowadzonym w XIX wieku odzyskała swoją dawną świetność. Pozbawiono ją jednak statusu miejsca świętego, stąd mimo tego co sugeruje nazwa, obecnie nie odbywają się tutaj nabożeństwa oraz nie jest to miejsce kultu religijnego.

Architektura Sainte-Chapelle

W kaplicy znajduje się mnóstwo witraży, dzięki którym w ciągu dnia całe wnętrze wypełnia feeria barw
W kaplicy znajduje się mnóstwo witraży, dzięki którym w ciągu dnia całe wnętrze wypełnia feeria barw

Mimo że historycy nie posiadają jasnych informacji co do tego, kto tak naprawdę zaprojektował kaplicę Sainte-Chapelle, to jej architektura zachwyca każdego, kto choć raz zdecyduje się zajrzeć do jej wnętrza. To właśnie w środku zrozumiemy, dlaczego miejsce to nazywane jest arcydziełem gotyku promienistego. Charakterystycznym elementem tego stylu jest ogromna liczba zdobień w formie witraży, a wpadające przez nie światło powoduje, że całe wnętrze jest skąpane w kolorach, tworząc niesamowite efekty wizualne.

Charakterystycznymi elementami kaplicy Sainte-Chapelle są jej dwie kondygnacje (kaplica dolna i kaplica górna), a także iglica, która pozwala już z daleka rozpoznać to miejsce. Ta ostatnia została wybudowana w XIX wieku w trakcie renowacji i rekonstrukcji świątyni zniszczonej w wyniku wcześniejszych pożarów i rewolucji francuskiej. Swój dawny blask „Święta Kaplica” odzyskała za sprawą takich francuskich architektów jak Felix Duban, Émile Boeswillwald, Jean-Baptiste Lassus oraz Eugène Viollet-le-Duc.

Górna kaplica Sainte-Chapelle

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu na górny segment Sainte-Chapelle, są zapierające dech w piersiach ogromne witraże. Najlepiej udać się tam w słoneczny dzień, ponieważ wtedy przebijające się przez nie promienie tworzą magiczny efekt wizualny. Na 15 oknach o imponującej wysokości 15 metrów znajdują się starannie wykonane witraże z 1113 scenami ze Starego i Nowego Testamentu, które opowiadają historię świata według Biblii.

Mimo, że wybudowana w XIII wieku Sainte-Chapelle dziś nie jest już miejscem kultu religijnego, to wciąż stanowi ważny zabytek na mapie Paryża
Mimo, że wybudowana w XIII wieku Sainte-Chapelle dziś nie jest już miejscem kultu religijnego, to wciąż stanowi ważny zabytek na mapie Paryża

W kaplicy górnej odnajdziecie figury apostołów, a także spektakularną rozetę, która przedstawia Apokalipsę świętego Jana. Ta bogato zdobiona rzeźbami i ogromnymi witrażami część kaplicy była przeznaczona dla członków rodziny królewskiej oraz ich gości. Właśnie w górnym segmencie Sainte-Chapelle umieszczone były też słynne relikwie, które Ludwik IX sprowadził do Paryża.

Dolna kaplica

Była ona przeznaczona dla służby pałacowej i zwykłych uczestników nabożeństw, dlatego też jej wystrój jest o wiele skromniejszy. W dolnej kaplicy Sainte-Chapelle, dedykowanej Matce Bożej, znajduje się między innymi fresk ukazujący Zwiastowanie Pańskie.

Lilie heraldyczne, zdobiące kolumny kaplicy Sainte-Chapelle w Paryżu
Lilie heraldyczne, zdobiące kolumny kaplicy Sainte-Chapelle w Paryżu

Tamtejsze kolumny zdobią lilie heraldyczne (fr. fleur-de-lis), które uważa się za symbol francuskiej monarchii. Umieszczono tam także posąg Ludwika IX – fundatora tego miejsca. W dolnej kaplicy Sainte-Chapelle witraże są znacznie mniejsze niż w górnym segmencie, przez co wpada tam mniej światła.

Informacje praktyczne

Sainte-Chapelle na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...