Zanzibar – TOP 12 Atrakcji, których nie możesz przegapić

Data:

Udostępnij:

Jakie przyprawy hoduje się na Zanzibarze? Czy na Więziennej Wyspie kogokolwiek więziono? I czy Zanzibar to jedyna wyspa archipelagu warta odwiedzenia?

Zanzibar to idylliczna wyspa należąca do Tanzanii. Ten położony w Afryce wschodniej, oblany przez turkusowe wody Oceanu Indyjskiego zakątek to wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko luksusowe apartamenty i resorty przytulone do niezwykłych plaż. Wyspa obfituje też w inne atrakcje turystyczne, które zaspokoją ciekawość fanów historii, zwolenników natury i turystów pragnących bliskiego spotkania z lokalną kulturą.

Miasto Zanzibar i Stone Town

Większość przyjezdnych zaczyna zwiedzanie od wizyty w stolicy wyspy, mieście Zanzibar. To trzecie co do wielkości miasto Tanzanii i największy port wyspy. Jego najbardziej znanym obszarem jest Stone Town, czyli Kamienne Miasto, reprezentant nadbrzeżnych miast handlowych kultury Suahili w Afryce Wschodniej. Stone Town to labirynt urokliwych uliczek, wśród których znaleźć można tętniące życiem rynki, główne atrakcje historyczne wyspy i architektoniczne świadectwa przeszłości, takie jak Dom Cudów i Stary Fort, dające wgląd w bogatą historię i kulturę Zanzibaru.

Audiofile w Stone Town nie powinni przegapić muzeum poświęconego w całości światowej legendzie muzyki, Freddiemu Mercury’emu. Poznacie tam szczegółową historię życia i kariery urodzonego w Stone Town Farrokha Bulsary (bo to właśnie tak naprawdę nazywał się wokalista zespołu Queen). Jednym z uwielbianych przez turystów miejsc jest też Forodhani, tętniący życiem targ pełen gwaru, rozmów i śmiechu. Spróbujecie tam świeżych owoców morza, przyrządzanego w tradycyjny sposób mięsa, lokalnych przekąsek i warzyw.

W Stone Town znajdziecie jeszcze jeden targ, dawny targ niewolników. Handel niewolnikami stanowił niestety dużą część historii Zanzibaru. Przez prawie 1000 lat arabscy handlarze podróżowali do wnętrza Afryki, czasem aż do Konga, aby kupować lub porywać zdrowych, młodych ludzi i wzbogacać się na ich nieszczęściu. Targ niewolników jest oczywiście nieczynny od dziesięcioleci, ale pomniki przypominają o przerażających aktach, które kiedyś miały tu miejsce.

Park Narodowy Jozani

Małpy czerwonolice to najsłynniejsi mieszkańcy Parku Narodowego Jozani na Zanzibarze.
Małpy czerwonolice to najsłynniejsi mieszkańcy Parku Narodowego Jozani na Zanzibarze.

A oto największy obszar rodzimego lasu i jedyny park narodowy na wyspie Zanzibar. Jozani, ogłoszony rezerwatem przyrody w latach sześćdziesiątych XX wieku, położony jest na południe od zatoki Chwaka, w rejonie wyjątkowo podatnym na powodzie i podmycia, które jednak pielęgnują bujne bagienne środowisko uwielbiających wilgoć drzew i paproci. Jednak to nie o florze, a o faunie tego rezerwatu mówi się najwięcej. Park Narodowy Jozani to jedna z ostatnich ostoi małp czerwonolicych na świecie. Te zabawne zwierzęta łatwo tam zaobserwować, bo czają się wśród gęstwin liści praktycznie na każdym kroku. Podczas spotkań z małpami należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, by uniknąć ryzyka ugryzienia.

Spacer po drewnianych kładkach wśród gęstych zarośli mangrowych to także okazja, by złapać w kadr zdjęciowy inne dziko żyjące zwierzęta. Mieszkają tu dziesiątki gatunków małp, w tym małpki galago, dujkery – małe ssaki z rodziny antylopowatych i ponad 40 gatunków ptaków. To właśnie tak bogata i różnorodna fauna sprawia, że wycieczka do parku narodowego jest jedną z głównych atrakcji Zanzibaru.

Prison Island – Więzienna Wyspa

By dostać się na Prison Island, nazywaną również Wyspą Changuu, potrzeba około 30 minut rejsu łodzią od Stone Town. Więzienie na tej wyspie zbudowane zostało w 1892 roku, ale w rzeczywistości nigdy nie zostało użyte do przetrzymywania więźniów. Zamiast tego wyspa stała się stacją kwarantanny na wypadek epidemii żółtej febry. Obecnie Prison Island jest głównie atrakcją dla turystów. Podczas wycieczki prawdopodobnie spędzicie dużo czasu na plaży, opalając się, pływając, a także nurkując z rurką w poszukiwaniu kryjącego się wśród raf koralowych życia. Warto również mieć oczy szeroko otwarte na nieśmiałe i nieuchwytne dujkery – niewielki gatunek antylopy zamieszkujący dzikie obszary wyspy.

Więzienna Wyspa nazywana jest także Wyspą Changuu albo Wyspą Żółwi.
Więzienna Wyspa nazywana jest także Wyspą Changuu albo Wyspą Żółwi.

Więzienna Wyspa niektórym znana jest jako Wyspa Żółwi, ze względu na znajdujące się tam Sanktuarium Żółwi. Majestatyczne zwierzęta przywieziono z Seszeli w XIX wieku. Gigantyczne żółwie Aldabra mogą ważyć nawet do 250 kilogramów i żyć ponad sto lat. W rezerwacie można je nie tylko obserwować, ale i karmić, jednak zanim się do nich zbliżycie upewnijcie się, że żółwie nie są zestresowane obecnością ludzi i nie są zmuszane do żadnych aktywności.

Romantyczna wyspa Mnemba

Mnemba to jedna z mniejszych wysepek archipelagu Zanzibaru.
Mnemba to jedna z mniejszych wysepek archipelagu Zanzibaru.

Mnemba to prywatna wyspa, której wizytówką są luksusowe resorty, ale nade wszystko – spektakularne rafy koralowe, uznane za morski obszar chroniony. To miejsce, gdzie bogactwo podwodnego świata zachwyca nawet najbardziej wymagających nurków. Podczas snorkelingu lub nurkowania można tu spotkać żółwie morskie, barakudy i mnóstwo innych stworzeń morskich. Mnemba jest również popularnym miejscem dla romantyków i ckliwych dusz, bo wielu miłośników egzotyki wybiera tę wyspę na cel podróży poślubnej.

Pemba i pozostałe wyspy Zanzibaru

Pemba – druga największa wyspa Zanzibaru
Pemba – druga największa wyspa Zanzibaru

Być może zaskoczy Was fakt, że Zanzibar to tak właściwie archipelag składający się z dwóch głównych i kilku innych małych wysp rozsianych po okolicy. Głównymi wyspami jest Zanzibar (znany także jako Unguja) i Pemba. Ta ostatnia to dziewicza wyspa oferująca to, o co na Zanzibarze naprawdę trudno – doświadczenie nietkniętego ludzką działalnością zakątka. Być może ciężko jest tam znaleźć plaże jak z obrazka, a opcje zakwaterowania nie są tak rozległe jak na Zanzibarze, ale w poszukiwaniu „czegoś innego” warto zajrzeć właśnie tam.

Kilka domków dla turystów znajduje się też na wyspie Mafia. Niestety znajdujące się tam plaże nie są zbyt atrakcyjne, ale ludzie z całego świata odwiedzają to miejsce, aby popływać obok potężnych rekinów wielorybich. Definicją plażowego szyku jest natomiast Fanjove Island, a jeśli na Oceanie Indyjskim szukacie połączenia rajskich plaż i bogactwa kulturowego zajrzyjcie też na wyspę Tumbatu, która oprócz pięknych wybrzeży i różnorodnego życia morskiego zachwyci Was tradycyjną muzyką ludu Watumbatu.

Plantacje alg

Na wschodnim wybrzeżu wyspy, w okolicy malowniczej wioski Jambiani, lokalna spółdzielnia kobiet zajmuje się uprawą wodorostów. Algi hoduje się na Zanzibarze już od końca ubiegłego wieku i co ciekawe, zgodnie ze zwyczajem pracą tą zajmują się wyłącznie kobiety. Doglądające wodorostów mieszkanki Zanzibaru nie tylko wnoszą wkład w lokalną gospodarkę, ale także stanowią przykład wzmacniania pozycji kobiet, które tradycja muzułmańska umieszcza raczej w domu.

Jedną z najciekawszych atrakcji na Zanzibarze jest wizyta na plantacji alg.
Jedną z najciekawszych atrakcji na Zanzibarze jest wizyta na plantacji alg.

W jaki sposób zbiera się algi? Po prostu czeka się na odpływ oceanu, po czym wchodzi się na teren przykryty poprzednio przez wodę i zbiera osadzone na dnie rośliny. Ten obrazek dodatkowo okraszają kolorowe sukienki, w które zazwyczaj ubrane są pracujące przy tym procesie kobiety. Pracownice spółdzielni z alg wytwarzają zazwyczaj mydła, peelingi i inne kosmetyki. Odwiedzający plantacje turyści mają wyjątkową okazję, aby nie tylko zobaczyć to ekologiczne przedsięwzięcie, jednocześnie poznając codzienne życie hodowców wodorostów, ale także zakupić wyjątkową i użyteczną pamiątkę.

Mangapwani – tajemnice północno-zachodniego regionu wyspy

Mangapwani leży na wybrzeżu, około 20 km na północ od miasta Zanzibar. Jeśli w okolicy tego miasteczka szukacie plaż, to raczej się nie zawiedziecie. Plaża Mangapwani pozwoli Wam odpocząć i nieco się rozerwać w barze schowanym pod liśćmi palm. Ale piaszczyste wybrzeże stanowi raczej poboczną atrakcję tego obszaru. Za główny wabik na turystów uważa się natomiast dwie szczególne jaskinie. Naturalna Jaskinia Koralowa jak sama jej nazwa wskazuje powstała w skale koralowej. W jej najniższym punkcie znajduje się basen słodkiej wody, a do jej wnętrza prowadzi wąskie zejście. Pierwotnie była przede wszystkim źródłem wody dla mieszkańców tej części wyspy, ale według historyków w późniejszych latach jaskinia mogła być wykorzystywana jako kryjówka dla niewolników po oficjalnym zniesieniu handlu ludźmi w 1873 roku.

Pomnikiem przypominającym o przeszłości Zanzibaru jest też położona kilka kilometrów dalej Komnata Niewolników Mangapwani. Choć często mówi się o niej jako o jaskini, w rzeczywistości jest to kwadratowa cela z dachem na górze, która została wycięta ze skały koralowej. Przez wieki to właśnie w niej przetrzymywano niewolników, a po zakazaniu tych praktyk, do ukrywania ludzi, bo nielegalny handel trwał jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Jaskinia Kuza – lekcja kultury suahili

Jednym z najlepiej strzeżonych sekretów Zanzibaru jest jaskinia Kuza. Nie spodziewajcie się w tym miejscu kolejnej groty podobnej do innych. Ta wapienna jaskinia wypełniona krystalicznie czystą wodą, jest nie tylko cudem natury, ale także centrum działań kulturalnych. Wizyta w tym miejscu pozwoli Wam obejrzeć różne występy i pokazy afrykańskich tańców wykonywanych w rytm granej na bębnach muzyki. Przejść można także lekcje gotowania lokalnych przysmaków i dowiedzieć się wszystkiego o kulturze i historii Suahili.

Kuza to o wiele więcej niż zwykła jaskinia z formacjami skalnymi
Kuza to o wiele więcej niż zwykła jaskinia z formacjami skalnymi

Okolica jest spokojnym rezerwatem przyrody, w którym obserwować można małpy, kolorowe motyle i niespotykane ptaki. W samej jaskini można także popływać, a dodatkowo na terenie obiektu znajduje się restauracja i duży zacieniony obszar do relaksu. Dlatego niezależnie od tego, czy największe zainteresowanie wzbudza w Was historia, kultura, przyroda czy kuchnia, a może po prostu błogi relaks w egzotycznym otoczeniu, Kuza Cave będzie wyjątkowo wzbogacającym doświadczeniem.

Jaskinia Kuumbi

Kuumbi w języku kiswahili oznacza „wielką salę”, co jest trafnym opisem jaskini, której nadano tę nazwę. W latach 2004-2005 przeprowadzono na jej terenie wykopaliska, które dowiodły, że około 20 000 lat p.n.e. zamieszkiwana ona była przez pierwsze poszukujące schronienia istoty. Znaleziono tam kilka narzędzi z epoki kamienia, a także szczątki żyraf, zebr i bydła, oraz paciorki i monety, wskazujące na fakt, że w czasach historycznych wzdłuż wybrzeża odbywał się handel międzynarodowy.

Mroczna jaskinia pełni szczególną rolę w wierzeniach lokalnej ludności Hadimu, która czci ją jako święte miejsce dziedzictwa. Grotę można zwiedzać, ale w przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej jaskini Kuza, jaskinia Kuumbi nie ma żadnych basenów do pływania.

Niepozorne Paje

Paje na Zanzibarze to mekka dla kitesurferów.
Paje na Zanzibarze to mekka dla kitesurferów.

Ta mała wioska rybacka znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy i mimo swojego niepozornego rozmiaru jest dosyć znana wśród turystów, przede wszystkim dzięki swojej nieziemskiej plaży. Paje to stolica kitesurfingu na Zanzibarze, szczególnie popularna między czerwcem a październikiem i między grudniem a lutym. To właśnie wtedy wiatry są najbardziej niezawodne. Zarówno początkujący, jak i eksperci znajdą tu coś dla siebie. Nie zabraknie Wam tam ani szkół kitesurfingu, ani wypożyczalni sprzętu. Paje spodoba się także tym, którym na wakacjach marzy się snorkeling, nurkowanie albo stand-up paddleboarding. Przy plaży organizuje się również sporo wycieczek z delfinami.

Farma przypraw – smaki i aromaty wyspy

Wizyta na plantacji przypraw to atrakcja, którą ciężko znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu.
Wizyta na plantacji przypraw to atrakcja, którą ciężko znaleźć w jakimkolwiek innym miejscu.

Wśród największych atrakcji Zanzibaru zdecydowanie wymienić trzeba plantacje przypraw. Obstawiam, że każdy z Was w końcu chce dowiedzieć się jak rosną goździki, cynamon, gałka muszkatołowa czy pieprz. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi panującemu na wyspie stanowi ona świetne miejsce do uprawy przypraw. Odkryli to już panujący nad Zanzibarem w XVII wieku Arabowie, natomiast już dwa stulecia później wyspa była jednym z wiodących na świecie producentów przypraw, szczególnie goździków, i to właśnie dlatego zaczęto ją nazywać „Wyspą Przypraw”.

Podczas zwiedzania wyspy znaleźć można niejedną plantację. Większość z nich zlokalizowana jest w jednym regionie, pomiędzy lasami Masingini i Kichwele. Każda z takich farm pozwoli Wam nie tylko poznać proces uprawy przypraw, ale także posmakować ich, powąchać i dowiedzieć się, jak wpłynęły one na lokalną kuchnię i kulturę. Oczywiście jest to też idealne miejsce na zakup pamiątek, bo aromatyczne przyprawy z Zanzibaru będą doskonałym wspomnieniem podróży.

Najpiękniejsze plaże Zanzibaru

Być może większość z Was wyobrażając sobie idylliczne, tropikalne plaże pełne białego, drobnego piasku, spotykające się z turkusową wodą i otoczone palmami falującymi leniwie na wietrze, myśli o Karaibach bądź azjatyckich wyspach. Jednak taki obraz pasuje także do magicznego wybrzeża Zanzibaru. Piękne plaże tej wyspy uważane są w końcu za najlepsze w Afryce. Zanzibar zaoferuje Wam ponad 25 popularnych plaż i wiele mniejszych i bardziej kameralnych miejsc na wybrzeżu wyspy, które doskonale sprawdzą się, jeśli zechcecie zejść z utartych szlaków i posłuchać jedynie odgłosów natury. A to, która plaża najbardziej przypadnie Wam do gustu będzie zależeć od tego, jakie są Wasze indywidualne preferencje.

Kendwa Beach, plaża wygrywająca wszelkie rankingi afrykańskich wybrzeży.
Kendwa Beach, plaża wygrywająca wszelkie rankingi afrykańskich wybrzeży.

Ogólnie rzecz biorąc, plaże znajdujące się w północnej części wyspy są bardziej zatłoczone, a to dlatego, że oferują szerszy zakres atrakcji turystycznych i opcji zakwaterowania. Plaże wschodniego wybrzeża są zazwyczaj mniej uczęszczane i cieszą się popularnością wśród entuzjastów nurkowania i surfingu. Brak tłumów sprawia, że wschodnie plaże wydają się na wskroś spokojne, ale obraz ten burzą dramatyczne ruchy morza. Pływy na wschodnim wybrzeżu powodują, że ocean może oddalić się od plaży nawet o kilkaset metrów w okresach odpływu. Jeśli chcecie tego uniknąć, zawsze możecie się wybrać na klimatyczny i harmonijny zachód.

Na północy wśród rajskich plaż królują Kendwa Beach, wielokrotnie wybierana najlepszą plażą Afryki, oraz Nungwi Beach, otoczona barami, restauracjami i hotelami. Na wschodzie warto poświęcić czas na wyprawę na uwielbianą przez nurków Matemwe Beach, romantyczne Pongwe Beach i Jambiani Beach. Wśród południowych plaż sprawdźcie koniecznie Makunduchi Beach, Kizimkazi Beach, przy której zaobserwować można pływające wolno delfiny i Nakupenda Beach, plażę idealną, by spróbować zanurzeń z rurką.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Tanzanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Split – TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć w mieście Dioklecjana

Starożytna historia i nowoczesny styl życia w jednym miejscu? Nie dajcie sobie wmówić, że to niemożliwe. Magiczne zakątki...

Półwysep Peloponez – Kolebka greckiej cywilizacji i jej atrakcje

To niesamowite, że region tak bogaty w atrakcje wciąż nie został zdominowany przez tłumy turystów chcących odkryć jego...

Góra Olimp – Najwyższy szczyt Grecji i legendarny tron Zeusa

Dawniej na tę górę nieśmiało patrzono jedynie z dołu, bo strach o wywołanie gniewu Zeusa paraliżował mieszkańców okolic...

Przylądek Sunion i świątynia Posejdona

Większość wybierających się do Grecji urlopowiczów staje przed poważnym dylematem: odbyć fascynującą podróż śladami antycznej cywilizacji czy skupić...