Tysiące turystów zmierzających do stolicy Piemontu ustawia się w kolejkach, by zobaczyć słynne Muzeum Egipskie i inne wystawy licznych muzeów. Choć niektóre sekrety królewskiego życia odkryć można w turyńskim Pałacu Królewskim, do poznania pełnej panoramy codzienności królewskiej rodziny konieczna jest wycieczka poza granice Turynu, gdzie znajduje się Pałac Królewski w Venaria Reale.
Pałac Królewski w Venaria Reale, położony na obrzeżach Turynu, powstał jako baza wypadowa dla wypraw myśliwskich księcia Karola Emanuela II. Z czasem rezydencja ta przekształciła się jednak w jeden z największych kompleksów pałacowych na całym świecie. Znajdujący się w miejscowości Venaria Reale Pałac Królewski to kompleks o powierzchni 80 000 m², otoczony aż 60 hektarami ogrodów.
Ten barokowy Pałac Królewski wraz z otulającymi go terenami dzięki swojej unikatowej urodzie w 1997 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z Turynu do Venaria Reale łatwo jest dostać się nie tylko samochodem, ale także transportem publicznym, bo autobus z turyńskiego dworca regularnie zabiera turystów do królewskiej rezydencji, w której mogą spędzić nawet cały dzień.
Początki pałacu w Venaria Reale
Projekt pałacu królewskiego stworzony został przez Amedeo di Castellamont w połowie XVII wieku i powstał na zlecenie księcia Karola Emanuela II Sabaudzkiego i księżnej Marii, którzy wymarzyli sobie nowy pałacyk wypoczynkowy i myśliwski. Cały projekt od początku obejmował stworzenie nie tylko rezydencji, ale także sąsiedniego parku, lasów myśliwskich i pobliskiej wioseczki. Już w 1699 roku miała miejsce pierwsza przebudowa kompleksu. Wtedy to włoskie ogrody nabrały nowego, francuskiego stylu.
Dużo poważniejsza rozbudowa czekała na pałac w 1716 r. Zbudowanie Wielkiej Galerii, Kaplicy św. Uberta, stajni oraz ujednolicenie całego kompleksu sprawiło, że pałac Venaria Reale stał się jednym z największych ówczesnych arcydzieł baroku. Pod koniec XVIII wieku rozpoczął się okres, który ani trochę nie sprzyjał rozwojowi ani konserwacji zamku. Pałac stał się koszarami, teren ogrodów przekształcił się w plac defilad dla manewrów wojskowych, a po usunięciu bastionu wojskowego rezydencja została porzucona na pastwę wandali. Dopiero w 1996 roku rozpoczęto projekt La Venaria Reale, który obejmował odnowę pałacu, ogrodów, a także renowację Parku Mandria. Cały projekt uznany został za największe dzieło konserwacji dóbr kultury, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Europie. Pozwolił on na przywrócenie świetności pałacu i dawnego projektu ogrodów, a inauguracja w dniu 12 października 2007 r. przywróciła Palazzo i jego otoczenie publiczności.
Pałacowe Sale w Venaria Reale
Wszystkie wystawy znajdujące się we wnętrzu pałacu i łączące się w trasę nazywaną „Teatrem Historii i Wspaniałości” rozmieszczone są między piwnicą, a głównym piętrem Pałacu Królewskiego. Część, która poświęca szczególną uwagę historii tego miejsca znajduje się w piwnicy i prezentuje dawne życie dworskie. Ekspozycje nakłaniają do refleksji nad historycznymi wydarzeniami, tematami i perypetiami dynastii sabaudzkiej od jej początków w 1000 roku do pierwszej połowy XIX wieku. W ostatnich pokojach, przed wejściem na Piętro Szlacheckie Venaria Reale, znajduje się wystawa prezentująca skomplikowaną historię przekształceń Pałacu Królewskiego, oraz fascynująca ekspozycja poświęcona „historii niedokończonych pomysłów”.
Wchodząc na główny poziom rezydencji przejść można przez XVII-wieczny Palazzo di Diana, a następnie przez pokoje księcia i księżnej, Wielką Galerię, Rotundę Alfieriego, aż do kaplicy św. Huberta. Każde z tych pomieszczeń to okazja by podziwiać piękno fresków i drogocennych rzeźb, a także sztukaterię i inne zdobienia godne królewskiego rodu. Część „Wspaniałość” obejmuje także Galerię Sabaudzką, wystawioną w trzech majestatycznych pokojach. 27 cennych obrazów słynnych mistrzów sztuki, takich jak Rubens, Van Dyck czy Brueghel Starszy i Brueghel Młodszy, zachwycają każdego uczestnika wycieczki po pałacowych pomieszczeniach.
Królewskie stajnie
Zwiedzanie Pałacu Królewskiego kończy wizyta w Stajniach Juvarra, będących jedną z najbardziej imponujących przestrzeni architektonicznych Venaria Reale. Wewnątrz znajduje się wystawa wspaniałych powozów, używanych przez rodzinę Savoy w XIX wieku, wśród których za najwspanialszy eksponat uznawana jest złota Berlina, wypożyczona z Pałacu Quirinale w Rzymie. Wbrew pozorom, to jednak nie powozy zwracają tam największą uwagę, ale jedyny oryginalny egzemplarz łodzi Bucintoro, specjalnej galery weneckich dożów. Ta wyjątkowa Bucintoro, zamówiona przez Victorio Amadeo II w Wenecji, w pierwszej połowie XVIII wieku, opatrzona jest szczegółowym opisem oraz dydaktycznymi filmami dokumentalnymi, pozwalającymi lepiej zrozumieć jej historię.
Królewskie Ogrody
Królewskie Ogrody, otaczające Pałac Królewski w Venaria Reale, to idealne połączenie starożytności i nowoczesności, a także świetne miejsce do odpoczynku. Cały teren zielony podzielony jest na Ogród Niski i Ogród Wysoki. Wizyta w Ogrodzie Wysokim to przede wszystkim długi spacer po regularnych alejkach, otoczonych piękną roślinnością, pośród której skrywają się dumne pawie i inne gatunki ptaków. To właśnie ta część przywiązuje szczególną uwagę do rekreacyjnej funkcji ogrodów, co pokazuje Las Gier, przestrzeń pełna atrakcji, przeznaczonych głównie dla rodzin z dziećmi. Niska część ogrodów pałacowych jest nieco bardziej zróżnicowana. Zobaczyć tam można Ogród Płynnych Rzeźb autorstwa Giuseppe Penone, XVIII-wieczne jaskinie oraz pozostałości Fontanny Herkulesa i Świątyni Diany. Szczególnym punktem Niskiego Parku są sady i plantacje owoców o powierzchni około 10 hektarów, będące największym Królewskim Potager w całych Włoszech.
Park i Zamek Mandria
Istotnym elementem pałacowego kompleksu, zwłaszcza dla księcia Karola Emanuela II, był pobliski park, który stanowił królewskie tereny łowieckie. Na terenie otoczonego murem parku La Mandria, sąsiadującego z królewskimi ogrodami i liczącego aż 3000 hektarów, do chwili obecnej położony jest także Zamek Mandria, będący niegdyś dodatkową rezydencją, pozwalającą władcy oddawać się jego ulubionemu zajęciu- polowaniu. Stworzono w tym budynku pokoje, które do dziś stanowią piękne apartamenty królewskie. Ponad 20 pokoi, otwartych dla publiczności, stanowi reprezentację wyrafinowanego gustu władcy.
Pomieszczenia wciąż są w pełni wyposażone w cenne przedmioty, dzieła sztuki, tkaniny, meble i ozdoby z dawnych kolekcji sabaudzkich. Dzięki nadzwyczajnym funduszom, ponad 100 dzieł sztuki, 1200 m² dekorowanych powierzchni, 60 mebli, 130 m² cennych tkanin i 80 m² wyrafinowanych tapet zostało całkowicie odrestaurowanych, by jeszcze przez długie lata mogły zachwycać odwiedzających kompleks Venaria Reale.
Zwiedzanie Kompleksu
Znajdujący się na terenie Venaria Reale Pałac Królewski można zwiedzić zarówno samemu, jak i z przewodnikiem, indywidualnie oraz w grupie. Każdy może wybrać sposób najbardziej odpowiadający jego oczekiwaniom. Trasa zwiedzania przystosowana jest dla wózków dziecięcych oraz wózków inwalidzkich, by umożliwić odkrycie królewskich wnętrz jak największej grupie gości. Ci, którzy zwiedzanie Pałacu Królewskiego planują na cały dzień, nie muszą martwić się o obiad, bo na terenie rezydencji można skorzystać z usług restauracji oraz kawiarenek. Pod koniec wizyty w Venaria Reale warto zajrzeć także do znajdującej się w pałacu księgarni, zaprojektowanej jako zakątek relaksu. Miejsce pełne rzemieślniczych produktów umożliwia spokojne przeglądanie książek i katalogów na jednej z sof, podczas gdy w sekcji dla dzieci odbywa się wyjątkowa projekcja kreskówek o rodzinie królewskiej.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Pałacu Królewski Venaria Reale najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Piazza della Repubblica, 4, 10078 Venaria Reale TO, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide