Najcenniejsze klejnoty Turynu w większości ukryte są w muzealnych salach. Odkrywając sekrety tego miasta koniecznie odwiedź Pałac Królewski czy Narodowe Muzeum Kinematografii. Jego najważniejsze muzeum znajduje się jednak w Pałacu Akademii Nauk i skrywa pozostałości jednej z najważniejszych, starożytnych cywilizacji. Odwiedź Muzeum Egipskie w Turynie i odkryj starożytny Egipt, o jakim nie piszą w podręcznikach do historii.
Muzeum Egipskie w Turynie to najstarsze na świecie muzeum poświęcone w całości kulturze starożytnego Egiptu. Instytucja znajdująca się w centrum Turynu, na Via Accademia delle Scienze, od 1824 roku przybliża rocznie tysiącom zwiedzających szczegóły starożytnej historii, w szczególności egipskiej cywilizacji. Muzealne zbiory rozmieszczone są aż na pięciu piętrach budynku, a cała trasa liczy 2 km, więc nic dziwnego, że czas trwania wycieczki po tym centrum egipskiej kultury może trwać nawet do trzech godzin. Niech jednak nikogo to nie zniechęci, bo mumie, sarkofagi, monumentalne rzeźby i inne eksponaty sprawiają, że czas upływa tu w mgnieniu oka.
Historia Muzeum Egipskiego
Są tacy, którzy za punkt wyjścia powstania przyszłego muzeum uważają przybycie do Turynu w 1630 roku miedzianej tablicy poświęconej bogini Isis. Oficjalnie jednak Muzeum Egipskie w Turynie założone zostało w 1824 roku. To właśnie wtedy Karol Feliks Sabaudzki, książę Sabaudii, zakupił od konsula generalnego w Egipcie zbiór 5628 różnych artefaktów. Kolekcję umieszczono w budynku początkowo zwanym Collegio dei Nobili, który pod koniec XIX wieku został powiększony i dostosowany do funkcji przestrzeni wystawienniczej.
Pierwotna kolekcja przez lata była regularnie powiększana, do czego szczególnie przyczyniły się wykopaliska prowadzone w Tebach, w Gizie czy w Dolinie Królowych na początku XX wieku przez Ernesto Schiaparellego. To dzięki niemu w turyńskim muzeum pojawiło się około 30 000 nowych artefaktów.
Pod koniec tego samego wieku muzeum przyjęło do swojej kolekcji rekonstrukcję kamiennej świątyni, podarowaną przez rząd egipski. Zarówno te wydarzenia jak i rosnąca popularność Muzeum Egipskiego wśród turystów sprawiły, że konieczne były ciągłe rozbudowy i reorganizacje muzealnej przestrzeni. Dzisiejszy układ i wygląd ekspozycji w Muzeum Egipskim to wynik ostatniej radykalnej interwencji z 2015 roku, która podzieliła całą trasę na pięć pięter wystawowych.
Główna kolekcja w Muzeum Egipskim
„Droga do Memfis i Teb wiedzie przez Turyn” – tak Jean-François Champollion podsumował rolę muzeum. I miał w tym sporo racji, bo perełki Turynu umieszczone w gablotach Muzeum Egipskiego przenoszą zwiedzających w przestrzeni i czasie, by w atmosferze magii mogli poznać tajniki starożytnego Egiptu. Główna kolekcja rozmieszczona jest na czterech piętrach, a zwiedzanie rozpoczyna się zwykle od najniższego poziomu, gdzie zabytki przybliżają gościom muzeum historię tej instytucji.
Na parterze, oprócz kamiennej świątyni z Ellesija przejść należy przez Galerię Królów, zaaranżowaną przez Dante Ferrettiego, w której zobaczyć można ważący 5 ton posąg Setiego II, podobiznę Ramzesa II, czy inne posągi ze świątyni Mut w Karnaku. Pierwsze i drugie piętro to największe i najbardziej rozbudowane przestrzenie wystawowe, skrywające ogrom fascynujących eksponatów. Przechodząc przez muzealne korytarze, podziwiaj prawdziwe mumie, zajrzyj do wnętrza starożytnych sarkofagów, przyjrzyj się dokładnie monumentalnym posągom egipskich królowych i odkryj znaczenie tajemniczych hieroglifów.
Kolekcja papirusów
Wyjątkową częścią eksponatów chronionych przez Muzeum Egipskie w Turynie jest jedna z najbardziej znaczących kolekcji papirusów na świecie. Kolekcja obejmuje prawie 700 całych lub ponownie złożonych manuskryptów i ponad 17 000 fragmentów papirusów, które dokumentują więcej niż 3000 lat pisemnej kultury starożytnego Egiptu. Większość papirusów została nabyta przez króla Sabaudii w 1824 roku i każdy z nich robi na zwiedzających ogromne wrażenie.
Wśród najbardziej zachwycających okazów znajduje się mierzący prawie 19 metrów zwój papirusu, zwierający 165 rozdziałów tak zwanej „Księgi Umarłych”, mówiącej o życiu pozagrobowym. Oprócz tego, zobaczyć tam można manuskrypt, będący jedyną prawdziwą listą królów egipskich, a także satyryczny papirus przedstawiający karykatury zwierząt i tematy seksualne. Za najwspanialszy eksponat tej kolekcji uważa się jednak mapę topograficzną, uznawaną za najstarszą mapę na świecie.
Biblioteka Silvio Curto
Oryginalny trzon biblioteki został założony wraz z Museo Egizio w 1824 roku i o ile pierwsze dzieła były wartościowymi dokumentami, aż do lat pięćdziesiątych XX wieku uzupełnienia zbiorów bibliotecznych były raczej sporadyczne. Dopiero po II Wojnie Światowej, dzięki wielu darowiznom naukowców odwiedzających muzeum, kolekcja zaczęła ponownie się powiększać i nabywa kolejne egzemplarze do dziś. Biblioteka Silvio Curto wspiera głównie badania naukowe Museo Egizio, ale dostęp do jej zbiorów jest otwarty dla wszystkich. Wśród zasobów znaleźć można 8500 monografii, 2100 woluminów czasopism, broszury, prace dyplomowe oraz Bibliotekę Giuseppe Bottiego, którą egiptolog pozostawił muzeum w 1968 roku.
Inne zbiory w Muzeum Egipskim
Nie da się ukryć, że spośród ponad 36 000 artefaktów, jakie obejmuje cała kolekcja Muzeum Egipskiego, niewiele ponad 4000 antyków może być wystawionych na głównej ścieżce zwiedzania. Dlatego aby pokazać gościom część skarbów przechowywanych w magazynach, stworzono Galerię Kultury Materialnej. Znajdują się tam gabloty wypełnione artefaktami miejskimi, narzędziami życia codziennego, czy figurkami, posortowanymi według materiałów i według rodzaju. Pozwalają one jeszcze lepiej przyjrzeć się kulturze materialnej starożytnego Egiptu i uzyskać szersze spojrzenie na zbiory muzeum.
Doskonałym uzupełnieniem tego, co do zaoferowania ma główna trasa zwiedzania są też regularnie organizowane na trzecim piętrze budynku tymczasowe wystawy oraz systematycznie publikowane w czasopiśmie wydawanym przez Muzeum Egipskie treści, dotyczące najnowszych znalezisk, procesów konserwacji oraz niuansów dotyczących interpretacji starożytnej sztuki.
Cyfrowe Archiwum Fotografii
Muzeum Egipskie posiada także Cyfrowe Archiwum Fotografii, którego celem jest udostępnienie ogółowi społeczeństwa bezcennych materiałów fotograficznych, tworzących pomost między przeszłością a przyszłością. Archiwum zostało zapisane w postaci cyfrowej, dzięki czemu możliwy jest dostęp do jego zasobów bez konieczności wychodzenia z domu. Strona umożliwia dostęp i pobranie około 2000 historycznych fotografii o treści archeologicznej, a wszystkim zdjęciom towarzyszą krótkie opisy oraz podstawowe informacje dotyczące obszaru znalezienia.
Specjalne Projekty Muzeum Egipskiego
Głównym celem muzeum jest oczywiście przechowywanie i konserwacja cennych przedmiotów jednej z najważniejszych cywilizacji starożytności, jednak instytucja w swoich działaniach nie poprzestaje jedynie na tym. Dzięki specjalnym projektom organizowanym w Museo delle Antichità Egizie muzealną kolekcję mogą lepiej poznać i zrozumieć zainteresowani uczniowie liceów, a także Ci, dla których osobiste poznanie wnętrza muzeum jest niemożliwe, jak osoby przebywające w szpitalach czy więzieniach. Inne inicjatywy muzeum aktywnie angażują się w promocję integracji społecznej. Organizacje, wydarzenia, czy akcje utworzone z ramienia instytucji, zachęcają do dialogu międzykulturowego, wspierają uchodźców, mniejszości narodowe oraz dbają o prawa kobiet, a także zapewniają szeroki wgląd we współczesną sytuację Egiptu.
Zwiedzanie Muzeum Egipskiego
Spacer po muzealnych korytarzach można odbyć w pojedynkę, by mieć czas na dokładne obejrzenie artefaktów tej fascynującej cywilizacji. Jednak dla lepszego zrozumienia starożytnych Egipcjan warto rozważyć zwiedzanie muzeum z lokalnym przewodnikiem, który zna starożytny Egipt jak własną kieszeń i dołoży wszelkich starań, by odpowiedzieć na wszelkie nurtujące zwiedzających pytania.
Wycieczkę z doświadczonym przewodnikiem można także spersonalizować, skupiając całą uwagę na jednym, konkretnym temacie. Taki spacer skoncentrowany może być na kwestii żywności, zwierząt, życia codziennego, czy pisma. Wybierając się do muzeum, warto także skorzystać z możliwości posłuchania historii przedmiotów od ludzi, którzy na co dzień zajmują się ich badaniami. Rezerwując specjalną wycieczkę, można poczuć się jeszcze bliżej egipskich skarbów dzięki sekretom ujawnionym w ekscytujący i wciągający sposób przez samych kuratorów danych wystaw.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Muzeum Egipskiego w Turynie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Via Accademia delle Scienze, 6, 10123 Torino TO, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide