Romantyczne, dziewicze, inspirujące, pełne tętniących życiem miasteczek, kolorowe i pachnące cytrynami. Takie właśnie jest wybrzeże Amalfi, bajeczny zakątek południowych Włoch, który rozkocha Was swoimi krajobrazami.
Wybrzeże Amalfi kusi swoim niepowtarzalnym, romantycznym, a zarazem dzikim krajobrazem. Z geograficznego punktu widzenia jest ono częścią półwyspu Sorrento i ciągnie się od Positano aż do Vietri sul Mare. Jego plaże należą do najpiękniejszych na Morzu Tyrreńskim i choć nie są bardzo długie, otaczające je strome klify, zbocza wysadzane miasteczkami i kamienne formacje sprawiają, że nie mają sobie równych. To także tam pomiędzy zatoczkami, przesmykami i klimatycznymi wioskami znajdziecie najbardziej dziewicze zakątki Włoch.
Wybrzeże Amalfitańskie historyczną potęgą
Republika Morska Amalfi była najstarszą z czterech Republik Morskich. W X wieku stała się ona księstwem, Ducato di Amalfi, które aż do pierwszych lat XI wieku przeżywało swój największy rozwój. Ten odcinek wybrzeża, znajdujący się na złączeniu arabskiego, bizantyjskiego i zachodnioeuropejskiego szlaku handlowego, był wtedy potężnym ośrodkiem handlu morskiego ze stolicą w mieście Amalfi. Niestety nie dane im było długo cieszyć się sukcesami.
Po podbiciu przez Normanów w 1136 roku wybrzeże popadło w nędzę, ale ostatecznym gwoździem do trumny było tsunami, które w 1343 roku uderzyło w Amalfi niszcząc część miasteczek i praktycznie wszystkie porty. Koniec końców regionowi udało się wrócić do swojej świetności, bo obecnie Wybrzeże Amalfitańskie przeżywa swoją drugą młodość. Tym razem jednak nie jako morska potęga, a jako ważny i kochany ośrodek turystyczny.
Dzięki niezwykłemu krajobrazowi kulturalnemu jaki reprezentuje ten region, w 1997 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś z roku na rok odwiedza go coraz więcej przyjezdnych, którzy chcą na własne oczy przekonać się czy plotki na temat Wybrzeża Amalfi będącego rosnącą konkurencją dla północnego Cinque Terre mają w sobie choć trochę prawdy. Tłumy turystów nie powinny Was jednak zniechęcić, bo podczas gdy wąskie uliczki największych ośrodków na półwyspie w sezonie szybko zapełniają się ludźmi, w pobliżu można też znaleźć mniej popularne, spokojne wioski.
Rejsy po wybrzeżu Amalfi
Atrakcją obowiązkową podczas wizyty na wybrzeżu jest rejs po jego przybrzeżnych wodach (możesz go zarezerwować m.in. na stronie GetYourGuide). Popularność rejsów jest zdecydowanie uzasadniona, ponieważ ta perspektywa pozwala obserwować z poziomu wody strome zbocza okraszone białymi plamami miasteczek. Zobaczycie też stamtąd niezliczone zielone tarasy widokowe i zrozumiecie, dlaczego te krajobrazy inspirowały niejednego artystę.

Niech masywne klify sąsiadujące z morzem nie zawrócą Wam jednak w głowie, bo musicie zachować trochę zachwytu na wizytę w Grotta dello Smeraldo, jaskini, w której artystycznie wyrzeźbione przez naturę formacje pięknie podkreśla krystalicznie czysta woda. Łódki, w których odbywają się rejsy, bardzo często robią dłuższe przystanki, umożliwiające turystom plażowanie i zwiedzanie przybrzeżnych wiosek.
Rejsy na pobliskie wyspy
Ale nikt nie twierdzi, że takie rejsy muszą mieć charakter czysto wypoczynkowy czy rozrywkowy. Jeśli cały dzień spędzony na morzu to dla Was za dużo, to potraktujcie statki i łódki po prostu jako Wasz środek transportu. Gdzie możecie popłynąć? Tę decyzję musicie już podjąć sami, ale ciężko tu nie wspomnieć o widniejącej na horyzoncie wyspie Capri. Ten elegancki i luksusowy punkt na Morzu Tyrreńskim nie bez przyczyny nazywany jest najpiękniejszą włoską wyspą i nagminnie wybierany na wakacyjny kierunek przez Hollywoodzkie gwiazdy.
Capri może też być przystankiem w dalszej podróży po wyspach Zatoki Neapolitańskiej. Warto wyruszyć na spokojne i zielone, sąsiadujące ze sobą wyspy Ischia i Procida. Królują tam rajskie ogrody, klimatyczne plaże i lecznicze wody termalne, a takie połączenie po prostu nie może się nie udać.
Nurkowanie na Amalfi

Czas spędzony na morzu możecie też przeznaczyć na coś dużo bardziej emocjonującego, czyli poznanie podwodnego życia w pobliżu wybrzeża Amalfi. Dzięki wyjątkowej bioróżnorodności tych terenów przybrzeżne wody uznawane są za doskonałe miejsce do nurkowania. Wiele wycieczek oferuje możliwość połączenia rejsu z nurkowaniem, co jest doskonałą okazją do tego, aby pod okiem doświadczonych instruktorów zobaczyć dno morskie z innej perspektywy.
Trasy piesze i nie tylko
Jeśli wrodzona ruchliwość nie pozwala Wam poprzestać na oglądaniu linii brzegowej z miejsca siedzącego na statku, musicie wiedzieć, że Amalfi oferuje także emocjonujące ścieżki i trasy trekkingowe. Mówiąc o trasach nie można zapominać o słynnej drodze SS163, będącej głównym powodem dla którego niektórzy przyjezdni decydują się zawitać w te tereny samochodem. To współczesny odcinek serpentynowej drogi, z której roztaczają się pejzaże niebezpiecznie kuszące kierowców by rozglądać się na boki. Jednak to nie tego typu szlaki cieszą się tam największą popularnością. Królują tam przede wszystkim miejsca dla amatorów długich spacerów i wiejskich klimatów.

Na wybrzeżu znajduje się wiele krótszych i dłuższych, bardziej lub mniej popularnych szlaków pieszych. Niektóre prowadzą od plaży do plaży, podczas gdy inne pozwolą połączyć zwiedzanie sąsiadujących miasteczek. Trasa Sentieri di Capo D’Orso pozwoli Wam zaobserwować intrygującą jaskinię niedźwiedzia, masyw Monte Piano i opactwo Santa Maria de Olearia, a fascynująca trasa doliną Ferriere zachwyci Was wyjątkowym mikroklimatem, charakterystycznym dla wąwozów i kanionów. Jeśli natomiast marzycie o szlaku pachnącym cytrusami to odpowiedź jest jedna. Ścieżka Cytryn to ścieżka łącząca centrum miasteczka Maiori i Minori. Biegnie ona przez soczyste gaje amalfitańskich cytryn, jest krótka i dość prosta, więc spodoba się nawet najmniej doświadczonym trekkingowcom.
Sentiero degli Dei
Najpopularniejszą wśród turystów trasą jest Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, gdyż zapewnia spacerowiczom wręcz boskie widoki. Jednak nie tylko urokliwe krajobrazy są przyczyną nadania temu miejscu takiej nazwy. Według popularnej legendy właśnie tą ścieżką przeszli mitologiczni bogowie kierując się na pomoc Odyseuszowi, który utknął na wyspie syren (czyli pobliskiej wyspie Capri).
8 km średniej trudności trasy jest podzielone na dwa odcinki: wysoki i niski. Ten pierwszy nie jest zalecany osobom z lękiem wysokości, gdyż wznosi się nawet na wysokość 1079 m n.p.m., ale wszystkich pozostałych zaprasza do zatracenia się w malowniczym krajobrazie lazurowej wody i zanurzających się w niej klifów przyozdobionych uroczymi domkami.
Romantyczne miasteczka wybrzeża Amalfi

Jeśli szukacie miejscówki na idealne wakacje we dwoje, to wybrzeże Amalfi z pewnością nie zawiedzie Was także pod tym kątem. Odwiedźcie malownicze miasteczko Ravello, magiczne Positano, białe miasto Praiano, urzekające Vietri sul mare, zabytkowe miasto Amalfi lub Tramonti… Wybór jest ogromny, ponieważ całe wybrzeże usłane jest mniejszymi i większymi miasteczkami, z których każde charakteryzuje się innym klimatem. Co więcej większość z nich będzie świetną bazą wypadową do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego. Najciekawsze miejsca na romantyczny wypad i najpiękniejsze miasta wybrzeża Amalfi opisaliśmy w artykule „Klimatyczne miasteczka na Wybrzeżu Amalfi”.
Najlepsze plaże na Wybrzeżu Amalfitańskim
Choć o plażach jak z Karaibów raczej nie można tu mówić, zapaleni plażowicze też nie pożałują wizyty w tej części Włoch. Praktycznie po całym Wybrzeżu Amalfi rozsiane są miejsca do odpoczynku na słońcu. Trzeba się tylko przygotować na to, że większość z nich jest mała i wąska, a ogrzewające je słońce szybko chowa się za wysokimi górami. Znajdą się za to zarówno miejskie plaże z wygodnymi leżakami jak i dzikie kamieniste fragmenty, choć ze względu na to jak dużo turystów kocha Kampanię, te pierwsze dużo łatwiej jest znaleźć.

Największą ilość turystycznej infrastruktury znajdziecie na plażach w popularniejszych miastach. Mowa tu między innymi o Tonino’s Beach i Mandingo Beach w Amalfi czy głównych plażach w miasteczkach Minori i Maiori. Tam możecie być pewni, że niczego Wam nie zabraknie. Plaże wypełnione rzędami parasoli i leżaków otoczone są restauracjami i barami, sklepikami i budkami, w których wypożyczyć można sprzęt do sportów wodnych albo nawet łódki. W niektórych wypadkach tuż przy plaży znajdziecie też niewielki (ale zawsze pełny) parking.
Nie wszyscy gonią jednak za komfortem. Jeśli dla mniejszych tłumów i bardziej autentycznych widoków jesteście w stanie zrezygnować z leżaków i łatwego dostępu to wybierzcie raczej inne miejsca. Wiedzcie jednak, że aby cieszyć się ich dzikim charakterem w większości przypadków będziecie zmuszeni zejść w dół klifu stromym zejściem albo dotrzeć tam od strony morza. Wśród najpiękniejszych z tych mało turystycznych plaż warto wymienić ukrytą wśród klifów Spiaggia Cavallo Morto albo znajdujące się we wschodniej części Wybrzeża Amalfi Spiaggia di Limoni czy Spiaggia del Cauco.
Fiordo di Furore

To włoskie wybrzeże skrywa jeszcze jedną plażę, wyjątkową, taką którą odwiedzić będą chcieli wszyscy, bez względu na preferencje. Plaża przy Fiordo di Furore nie zapewni Wam żadnych udogodnień, ale na małą ilość plażowiczów raczej nie ma co liczyć. I nie ma w tym nic dziwnego, bo odpoczynek z widokiem na nietypowy dla tej części Europy fiord to coś naprawdę wyjątkowego. Dla tego samego krajobrazu w to miejsce zaglądają także amatorzy fotografii i po prostu miłośnicy bajecznych widoków.
Otoczony stromymi klifami fiord Furore znajduje się pomiędzy miasteczkami Conca di Marini i Praiano. Jeszcze więcej wyjątkowości dodaje mu łączący obydwa zbocza, wiszący most. Od dziesiątek lat wzbudza on zainteresowanie podróżników, nie tylko dzięki jego pięknie, ale także legendzie jaką jest owiany. W końcu kto na swojej trasie zwiedzania ominąłby uskok stworzony rzekomo przez samego diabła? Liczba odwiedzających to miejsce turystów zwiększyła się jeszcze bardziej po 1997 roku, kiedy to Fiordo di Furore zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
WARTO WIEDZIEĆ: Fiord Furore oglądać można z mostu, plaży, od strony morza, ale też z powietrza. W pobliżu fiordu można skorzystać z tyrolki, dzięki której ekscytujące doświadczenie połączycie z wyjątkowymi widokami. To świetna atrakcja zarówno dla młodszych jak i starszych, bo lecieć można samemu, ale także w parze.
Smaki i zapachy wybrzeża Amalfi

Mówi się, że wybrzeże Amalfi pachnie cytrynami. To jeden z najważniejszych produktów w tej części Włoch, a typowe dla tego miejsca, wydłużone i stożkowate cytryny noszą nazwę Sfusati. Nie bez przyczyny tak popularne zarówno w tym regionie jak i na całym południu kraju jest limoncello – tradycyjny, cytrynowy likier.
Waszym oczom a właściwie kubkom smakowym nie może też umknąć słynna w całym regionie Kampanii sfogliatella, czyli tradycyjny deser, zrobiony z charakterystycznego, wielowarstwowego ciasta francuskiego. Przysmak wywodzi się z położonej na wybrzeżu Conca dei Marini, spokojnej wioski, która swoją drogą też warta jest odwiedzin choćby ze względu na swoją wielowiekową tradycję rybacką.
Dużą popularnością cieszą się też wina z tego regionu, a tradycyjnym daniem są ndunderi, duże kluski robione z kaszy manny.
Festiwale i inne wydarzenia
Szukacie najlepszego terminu na zapoznanie się z Wybrzeżem Amalfitańskim? A co powiecie na połączenie zwiedzania z uczestnictwem w lokalnych wydarzeniach? To świetny sposób, by na chwilę oderwać się od turystycznego oblicza tego regionu i dołączyć do kochających świętowanie Włochów. Co cztery lata na wodach Amalfi odbywają się na przykład historyczne regaty, upamiętniające rywalizację dawnych republik morskich: Amalfi, Pizy, Genui i Wenecji. To wydarzenie obejmuje nie tylko wyścigi łodzi, ale także barwne parady historyczne i towarzyszące mu koncerty czy warsztaty.
Nie można też zapomnieć o hucznych obchodach patronów miast. Najpopularniejszym wydarzeniem jest święto św. Andrzeja, patrona Amalfi, które odbywa się 27 czerwca, ale powodzeniem cieszą się też święto Marii Magdaleny (22 lipca, w Atrani) czy święto Pantaleona (27 lipca, w Ravello).
Mówiąc o ważnych dla Włochów wydarzeniach nie można zapomnieć o festiwalach gastronomicznych. W Italii aż roi się od tego typu świąt, a Wybrzeże Amalfi nie jest żadnym wyjątkiem. Tylko pomyślcie jak pysznym doświadczeniem może być skorzystanie z atrakcji sierpniowego Festiwalu sardynek i anchois w Atrani, październikowego Festiwalu kasztanów w Scala, albo największego z nich: festiwalu Gusto Minori, odbywającego się we wrześniu.
Festiwal w Ravello

Wielbiciele kultury, a w szczególności muzyki, powinni rozważyć wizytę na wybrzeżu między lipcem a sierpniem, bo to właśnie wtedy w Ravello, mieście muzyki, odbywa się jeden z najstarszych festiwali we Włoszech, Ravello Festival. Kojące dźwięki muzyki, wykonywanej przez najwspanialsze na świecie orkiestry, muzyków, piosenkarzy i grupy muzyczne, łączą się tam zapierającymi dech w piersi widokami na wybrzeże, stając się nie lada inspiracją, zwłaszcza dla artystycznych dusz.
Wybrzeże Amalfi – dojazd i transport
Lotniskiem, z którego najszybciej dostaniecie się na Wybrzeże Amalfitańskie jest to w Neapolu, ale jeśli nie przeszkadza Wam konieczność dłuższego dojazdu, możecie też wziąć pod uwagę Rzym. Z obydwu tych miast pociągiem dostaniecie się do Salerno, miasta, które nie stanowi części wybrzeża, ale swoją drogą również jest warte odwiedzenia. Stamtąd regularnie odjeżdżają autobusy firmy Sita Sud, które zabiorą Was do wszystkich miast Wybrzeża Amalfi. Dalsze poruszanie się między ośrodkami także będzie możliwe dzięki tej samej firmie. Pamiętajcie jednak, by bilety kupić wcześniej w kioskach, bo w większości przypadków biletów nie kupicie w autobusie.
A co jeśli Waszym ulubionym sposobem na poruszanie się na wakacjach jest wynajęcie auta? No cóż, w tym wypadku poważnie się zastanówcie czy nie porzucić tego pomysłu, albo, jeśli podróżujecie w nie więcej niż dwie osoby, wziąć pod uwagę wypożyczenie skutera. Problemem w miasteczkach na wybrzeżu jest bardzo mała ilość parkingów. A wszyscy dobrze wiemy jak długie poszukiwania miejsc parkingowych i czekanie na wolne luki potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwych kierowców.

W przypadku jeśli zdecydowaliście przyjechać do Włoch własnym samochodem poszukajcie hoteli lub apartamentów z parkingami, zostawcie samochód na miejscu i okolicę eksplorujcie z pomocą transportu publicznego. Pamiętajcie, że świetnym transportem między miasteczkami wybrzeża są też statki, zatrzymujące się w większości miast i nie stojące w żadnych korkach. Na własne ryzyko możecie też spróbować samochodowych wojaży, ale szczególnie w szczycie sezonu postarajcie się zwiedzić największe miasta, takie jak Positano czy Amalfi, w bardzo wczesnych albo późnych godzinach, kiedy rzadko pojawiające się na horyzoncie parkingi nie są tak bardzo oblegane.
Informacje praktyczne
- Bilety na rejsy wzdłuż Wybrzeża Amalfi warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide