W tym spokojnym zakątku włoskiego regionu Kampanii zapomnijcie o stresie i pośpiechu. Po prostu dajcie sobie czas, by na każdym kroku napawać się niesamowitymi widokami wybrzeża Amalfi, a Ravello, włoskie miasto muzyki, zainspiruje Was tak, jak zainspirowało wielu światowej sławy artystów.
Ravello jest jednym z włoskich klejnotów mających od 1997 roku zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejscowość znajduje się na wysokości 365 m n.p.m. i, choć ulokowane jest na wybrzeżu, nie posiada żadnej plaży. Miasteczko, założone w V wieku, stworzono w charakterze azylu dla wysoko postawionych rodzin z wybrzeża Amalfi, które stały się ofiarami konfliktu najbogatszych klanów.
Aż do 1137 roku, kiedy Ravello dostało się pod władanie Pizy, a większość jego mieszkańców wyprowadziła się do Neapolu, miasto pełniło bardzo ważną rolę w okolicy. Dziś znów jest w pełni swojej sławy i przyciąga zarówno Włochów jak i turystów zagranicznych, a w szczególności miłośników kultury.
Willa Rufolo
Wizytówką tego ukrytego klejnotu wybrzeża Amalfi jest pewna willa i jej bajeczne ogrody. Królująca w Ravello Villa Rufolo powstała około XIII wieku dzięki pracy handlarzy i bankierów z rodziny Rufolo. Za jej dzisiejszy wygląd odpowiada jednak ktoś inny. W XIX wieku willę, której stan nie należał już do najlepszych, kupił szkocki botanik, Sir Francis Neville Reid. To on przeprowadził gruntowną renowację ogrodów i odnowił najstarsze zabytki, sprawiając, że willa z czasem stała się ważnym ze względów architektonicznych budynkiem i głównym powodem dla wizyt turystów w Ravello.

Położona wśród pięknych ogrodów, posiada dwie wieże i dwa podwieszane tarasy, a w jej bogatym wnętrzu znajdziecie niewielkie muzeum, kapliczkę, klasztor oraz wiele wystawnych sal. Do sławy willi przyczyniły się jednak głównie jej ogrody, które nie tylko zachwycają idealnie przystrzyżonymi, kwitnącymi krzewami układającymi się w obraz, ale też powalającym na kolana widokiem na zatokę.
Ten ogród był i jest miejscem inspiracji dla wielu, nie tylko dla muzyków, ale też dla poetów i pisarzy. Największym tego przykładem jest wszystkim dobrze znany Giovanni Boccaccio, którego miasto rozkochało do tego stopnia, że poświęcił mu jedną z noweli swojego największego dzieła, „Dekameronu”.
Willa Cimbrone

Oprócz najpopularniejszej Willi Rufolo warto odwiedzić również Willę Cimbrone, położoną na południowym krańcu miasteczka. Obecnie budynek willi to siedziba 5-gwiazdkowego hotelu, a jego wnętrze niestety nijak ma się do stanu oryginalnego. Mimo wszystko jako jeden z najlepszych hoteli w mieście, którego sale, korytarze, a nawet niektóre pokoje ozdobione są freskami, dziełami sztuki i antykami, cieszy się niemałym powodzeniem u turystów. I o ile rezerwacją pokoi zainteresują się raczej wymagający wielbiciele luksusów, otaczający willę ogród przypadnie do gustu każdemu.
Wyjątkowy taras, nazywany Tarasem Nieskończoności, jest dostępny dla wszystkich pragnących napawać się niezwykłą panoramą wybrzeża Amalfi. Na tarasie zjecie coś smacznego, wypijecie poranną kawę, napijecie się kieliszka wina, a w jego sąsiedztwie zobaczycie piękne ogrody. Oprócz tarasu, którego balustradę zdobią charakterystyczne, marmurowe popiersia, na terenie parku zobaczyć można dziedziniec w stylu arabskim, piękną świątynię i całe mnóstwo ścieżek i pawilonów urozmaiconych rzeźbami.
Katedra w Ravello

Największym miejskim placem, a zarazem centrum spotkań mieszkańców i turystów, jest Piazza Duomo. To właśnie przy nim znajdziecie najpopularniejsze sklepiki i kawiarnie oraz samą Willę Rufolo. Ale ten plac to także dom dla wyjątkowej świątyni. Najważniejszy z kościołów w Ravello znajduje się po jego wschodniej stronie, a swoją wielkością upewnia się, by nikt przechodzący w okolicy przypadkiem go nie przeoczył. Oszałamiająca, gotycka katedra, znana też pod nazwą Bazyliki Santa María, pochodzi z XI wieku i jest budynkiem o bardzo prostej fasadzie, wzbogaconej pięknymi, dwunastowiecznymi drzwiami wykonanymi z brązu. Wnętrze katedry utrzymane jest w surowym, minimalistycznym duchu, a główną atrakcją są relikwie św. Pantaleona oraz wspaniała, marmurowa ambona przedstawiająca sceny z Biblii.
Parafialne skarby skrywane są w muzeum katedralnym, znajdującym się przy bocznym wejściu. Choć jego kolekcja nie jest zbyt wielka, zawiera prawdziwe dzieła sztuki, wśród których wyróżnia się popiersie kobiety, przez jednych uważanej za żonę Rufolo, a przez innych za Joannę, królową Neapolu.
Pozostałe kościoły Ravello
Katedra jest oczywiście wyjątkowa, ale to nie jedyny kościół w mieście. Przechadzając się wąskimi uliczkami Ravello, napotkacie między innymi kościół San Giovanni del Toro. Skonstruowany w XI wieku, stanowił bardzo ważną świątynię, w której spotykała się średniowieczna szlachta Ravello. Kościół ma trzy nawy oraz trzy prowadzące do niego portale. W jego wnętrzu warto odwiedzić kryptę, skrywającą cykl XVI-wiecznych obrazów z postacią Chrystusa błogosławiącego w centrum oraz XII-wieczną ambonę.
Warto również zwrócić uwagę na znajdujący się na końcu Via Roma kościół Santa María a Gradillo. W czasach swej świetności był miejscem spotkań parlamentu. Jego wygląd i architektura odzwierciedlają siłę, a jednocześnie piękno Ravello. Jest niewielki, ale do jego majestatycznego wyglądu przyczynia się dzwonnica. Dziś kościół utrzymany jest w barokowym stylu, ale w jego wnętrzu wciąż możecie rozpoznać wyraźne pozostałości po średniowiecznej architekturze.
Klasztor św. Franciszka
Mniej więcej w połowie drogi między słynnymi willami Rufolo i Cimbrone natkniecie się na klasztor św. Franciszka. Kompleks klasztorny wraz z kościołem powstał podobno z inicjatywy samego świętego z Asyżu, gdy przechodził on przez Amalfi i Ravello podczas pielgrzymki do grobu apostoła Andrzeja. Sam XIII-wieczny klasztor jest co prawda zamknięty dla zwiedzających, ale we wnętrzu zobaczyć można kościół i uroczy, kwadratowy dziedziniec otoczony krużgankiem. Ważną częścią dziedzictwa klasztoru jest też otwarta dla publiczności biblioteka. Składa się ona ze stale rosnącej kolekcji około 40 tysięcy publikacji, zarówno z dawnych, jak i współczesnych czasów.
Klasztor św. Trójcy
O wyglądzie tego benedyktyńskiego klasztoru z X wieku nie dowiecie się tutaj nic. Nie dość, że budynek doszczętnie zniszczono w marcu 1812 roku, to na dodatek nie zachowały się żadne informacje bibliograficzne ani źródła, które pozwoliłyby na jego ewentualną rekonstrukcję. Pozostaje nam więc jedynie podziwianie jego znikomych ruin, fundamentów i kilku fragmentów ścian będących częścią stanowiska archeologicznego. Ciekawa jest jednak przyczyna zrównania klasztoru z ziemią. Można by spodziewać się, że sprawcą zniszczeń była katastrofa naturalna bądź wojna. Nic bardziej mylnego. Stoi za tym król, który w ten sposób chciał ukarać zakonnice, które po rozwiązaniu zakonu nie chciały same opuścić klasztoru.
Fontanna Moresca
Jeśli gubienie się wśród zakamarków miasta to Wasz ulubiony sposób na jego odkrycie to Ravello na pewno przypadnie Wam do gustu. Podążanie mniej utartymi ścieżkami doprowadzi Was do wielu mało turystycznych, ale wartych Waszego czasu miejsc. Jednym z nich jest niewielki plac Piazza Fontana, którego najbardziej widocznym elementem jest XVII-wieczna Fontana Moresca. Fontanna w stylu arabskim ozdobiona jest ciekawymi posągami lwa i woła, pochodzącymi z ołtarza dawnej katedry. Niestety oryginalne rzeźby zostały skradzione w XX wieku, a stojące tam dziś zwierzęta to ich wierne kopie.
Miasto muzyki i ceramiki
Jedną z najbardziej turystycznych ulic w centrum, bez zobaczenia której nie możecie uznać wizyty w mieście za ukończoną, jest Via Roma. To długi deptak, na którym znajdziecie liczne restauracje, bary i kawiarnie, a w nich – słynne, lokalne limoncello, czyli likier ze świeżych cytryn. W sklepikach z pamiątkami, wśród sprzedawanych drobiazgów króluje ręcznie zdobiona przez lokalnych artystów ceramika, będąca jednym z symboli miasta. Wzorów i kolorów wazonów, mis i pater jest tak dużo, że nawet najbardziej wymagający klienci będą mieli w czym wybierać.
Audytorium Oscar Niemeyer
Ravello skrywa też coś, co szczególnie spodoba się pasjonatom architektury w nieco bardziej współczesnym wydaniu. Jak przystało na miasto muzyki nie mogło zabraknąć tam profesjonalnego audytorium. Budynek stworzony między 2000, a 2010 rokiem przez brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera miał swoją konstrukcją przypominać falę i płynnie wpasowywać się w trudny do zaadaptowania, górzysty teren. Zamysł ten udało się osiągnąć z niezwykłą gracją.
Audytorium zapewnia miejsca siedzące dla 400 widzów, a zewnętrzny taras oferuje panoramiczny widok na Wybrzeże Amalfitańskie. Przez większość roku budynek służy jako centrum sztuki z różnymi wystawami artystycznymi, a w sezonie letnim jest on jednym z gospodarzy wyjątkowego dla całego miasteczka festiwalu.
Ravello Festival
Nazwa Ravello wielu Włochom kojarzy się głównie ze słynnym, międzynarodowym, letnim festiwalem muzyki, sztuki i kultury. Koncerty w ramach Ravello Festival mają miejsce we wspomnianym Audytorium Oscar Niemeyer oraz w audytorium w słynnej Willi Rufolo, która dzięki swojemu położeniu pozwala rozkoszować się wspaniałymi widokami na wybrzeże w towarzystwie doskonałych dźwięków. Wydarzenie organizowane jest już od 1953 roku, za każdym razem goszcząc najznakomitsze na świecie orkiestry symfoniczne, solistów, muzyków zarówno jazzowych jak i popowych oraz dyrygentów i światowej sławy śpiewaków operowych. To właśnie dzięki temu festiwalowi Ravello nosi dziś miano Miasta Muzyki.
Piesze szlaki w Ravello
Wizyty w tak pięknie położonym miasteczku szkoda by było nie połączyć z pieszymi wędrówkami. Najpopularniejszym szlakiem przechodzącym przez Ravello jest ten prowadzący z miasta do najbliższej plaży znajdującej się w małym miasteczku Minori. Jeśli natomiast nie zależy Wam na plażowaniu i wolicie zagłębić się w leśnym otoczeniu to wybrać możecie nieco dłuższą i bardziej wymagającą trasę Doliną Ferriere, która z Ravello zaprowadzi Was do wioski Pontone. Taki spacer odbędziecie w otoczeniu wodospadów, rzadkich gatunków paproci i cytrynowych gajów.
A jeśli to ten ostatni punkt wycieczki doliną wzbudził w Was najwięcej entuzjazmu to rozważcie oddalenie się od Ravello i spacer pełną zapachów i kolorów Ścieżką Cytryn. Trasa prowadząca przez uprawy amalfitańskich cytryn łączy miejscowości Maiori i Minori. To szlak stosunkowo prosty i dość krótki, więc sprawdzi się jako doskonałe miejsce do spacerów z dziećmi. Wędrówkę tą trasą urozmaicą Wam nie tylko widoki na okolicę. Jest też duża szansa, że po drodze będziecie mogli kupić lokalne cytrusy albo orzeźwić się świeżą lemoniadą.
Jak dotrzeć do Ravello?
Wystarczy 20 min drogi, by do Ravello dotrzeć z miasteczka Amalfi autem. Jeśli postanowiliście wypożyczyć samochód i właśnie w ten sposób odkrywacie tajemnice Wybrzeża Amalfi, to prawdopodobnie do tej opcji będzie Wam najbliżej. Jest jednak także inna opcja, dużo bardziej męcząca, wymagająca, ale i satysfakcjonująca. To kolejny ukłon w stronę miłośników pieszych wędrówek. Trasa z Amalfi do Ravello zajmie Wam niecałe 2 godziny, ale po drodze będziecie mogli poznać kilka wiosek, odkryć nieco mniej turystyczne oblicze wybrzeża i napawać się niezliczoną ilością wspaniałych widoków. Pamiętajcie jednak, że Ravello położone jest na wysokości ponad 360 m n.p.m., więc raczej nie powinniście liczyć na spokojny spacerek, a wymagającą wspinaczkę po wielu, wielu stopniach.
Innym sposobem na dotarcie do miasta muzyki jest zarezerwowanie zorganizowanej wycieczki. Większość z nich wyrusza z Neapolu, Salerno czy Sorrento i obejmuje też inne atrakcje, takie jak rejsy po zatoce, degustacje i przystanki w innych miejscowościach na wybrzeżu. Jeśli przed tego typu aktywnościami zwykle powstrzymuje Was ogromna niechęć do tłumów to tym razem zastanówcie się jeszcze raz, bo na platformie GetYourGuide wśród innych tego typu wycieczek znajdziecie też prywatne, dostosowane jedynie pod Wasze gusta wypady.
Informacje praktyczne
- Bilety na rejsy wzdłuż Wybrzeża Amalfi warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide