Ogrody Boboli we Florencji – Muzeum sztuki na wolnym powietrzu

Data:

Udostępnij:

Gdy mówimy o obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zazwyczaj chodzi o architekturę, niesamowite budowle i zabytki. Tym razem jest jednak inaczej, bo zamiast zapraszać Was do niebywałych wnętrz, zabiorę Was na spacer po jednym z najpiękniejszych miejsc w Toskanii.

Ogród Boboli (Giardino di Boboli) to największy park we Florencji. Zajmuje powierzchnię 11 hektarów, a dodatkowego majestatu dodaje mu fakt, że jest usytuowany na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę miasta. Ale panorama to dopiero początek, bo prawdziwe perełki ukryto wśród licznie rozsianych w ogrodzie zakamarków. Piękne fontanny, tajemnicze groty, niewielkie sadzawki i urokliwe oczka wodne być może nie są aż tak dużym zaskoczeniem. Ale co innego rzeźby, których jest tutaj aż 180, a większość z nich nawiązuje do starożytności.

WARTO WIEDZIEĆ: Ogrody Boboli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Rys historyczny

Ogród Boboli to idealny przykład stylizowanego ogrodu włoskiego. Pomysł jego stworzenia wyszedł w 1549 roku od Kosmy I Medyceusza, który pragnął zadedykować to miejsce swojej żonie Eleonorze Toledańskiej.

Za projekt parku odpowiadało trzech architektów. W pierwszej fazie był to Niccolò Tribolo, natomiast po jego śmierci prace kontynuowali Giorgio Vasari i Bartolomeo Ammanati. Ponieważ oprócz dużej ilości drzew i krzewów koncepcja parku zakładała także sporą liczbę rzeźb, do współpracy zaproszono także Bernardo Bountalentiego, który odpowiadał za stworzenie większości z nich.

Ogród Boboli został udostępniony do użytku publicznego w 1766 roku
Ogród Boboli został udostępniony do użytku publicznego w 1766 roku

Bardziej dociekliwych z pewnością zainteresuje fakt stworzenia parku na wzgórzu, co w naturalny sposób ograniczało dostęp do naturalnych źródeł wody. Fakt ten był dla architektów sporym wyzwaniem – tym bardziej, że był to jeden z pierwszych parków we Włoszech budowanych na tak dużym wzniesieniu. Rozwiązaniem problemu okazała się pobliska rzeka Arno. Specjalnie wybudowany kanał po dziś dzień doprowadza wodę do Ogrodów Boboli, zapewniając roślinności odpowiednie nawodnienie.

CIEKAWOSTKA: W XIV wieku tereny, na których obecnie znajdują się Ogrody Boboli należały do rodziny Borgolo. To właśnie od tego nazwiska pochodzi nazwa parku.

Zwiedzanie Ogrodów Boboli

Spacer po Ogrodach Boboli to doskonała okazja do tego, by z jednej strony odetchnąć od tętniącego życiem miasta, a z drugiej – nakarmić oczy niesłychanymi widokami. Te ostatnie będą towarzyszyć nam na każdym kroku, a kolejne alejki poprowadzą nas przez coraz bardziej osobliwe miejsca. Te najciekawsze, na które warto zwrócić uwagę podczas przechadzki to:

  • Grota Buontalenti (Grotta del Buontalenti), w której charakterystyczne dla takich miejsc stalaktyty łączą się z rzeźbami pasterzy, owiec i naskalnych fresków.
  • Amfiteatr z XVII wieku powstały w miejscu dawnego kamieniołomu i położony w samym centrum ogrodów. W amfiteatrze możemy zobaczyć wannę pochodzącą z rzymskich term Karakalli lub z term Nerona. Tuż obok w oczy rzuca się też jedyny w Toskanii egipski obelisk z około XVI wieku p.n.e.
  • Ogród Cavaliere (Giardino del Cavaliere) to najwyższy punkt parku i znakomite miejsce do podziwiania najbliższej okolicy. W budynku o nazwie Casino del Cavaliere znajduje się Muzeum Porcelany, w którym uwagę zwracają między innymi znamienite serwisy siostry Napoleona – Elisy Bonaparte Baciocchi.
  • Kaffeehaus – bardzo charakterystyczny budynek, którego nie sposób przegapić, przechadzając się po parku. W oczy rzuca się jego zielony kolor, oszklona kopułka i staranne wykończenia elewacji. To jeden z niewielu przykładów sztuki rokoko, które znajdziemy we Florencji. W swoim pierwotnym założeniu Kaffehaus służył spacerującym jako pijalnia kawy i czekolady oraz miejsce do odpoczynku. Przysiadywał tutaj m.in. Wielki Książę Toskanii Piotr Leopold.
  • Basen Neptuna (Bacino del Nettuno) to jedno z najpopularniejszych miejsc w Ogrodach Boboli. W jego centrum zobaczymy piękną fontannę z rzeźbą przedstawiającą tytułowego boga mórz wykonaną w XVI wieku.
  • Grota Adama i Ewy (Grotta di Adamo ed Eva) znajdująca się w części parku o nazwie Zona di Annalena, w której znajdziemy rzeźby ukazujące biblijnych pierwszych ludzi wygnanych z raju.
Panorama Florencji z Ogrodów Boboli
Panorama Florencji z Ogrodów Boboli

Oczywiście są to tylko niektóre z ciekawszych miejsc, które możemy podziwiać w Ogrodach Boboli. Urokliwych zakątków w parku jest znacznie więcej i warto poświęcić trochę czasu na spacer, aby odkryć jak najwięcej z nich. Wizytę w ogrodach można połączyć ze zwiedzaniem znajdującego się obok Pałacu Pitti, który jest największym kompleksem muzealnym we Florencji.

Bilety i informacje praktyczne

Ogrody Boboli na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Włoszech

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże, dobry design i ciągła chęć odkrywania świata to trzy rzeczy, które były mi bliskie od zawsze i bez których trudno wyobrazić mi sobie moje życie. Uwielbiam poznawanie nowych kultur i wszystkiego, co z tym związane. W wolnych chwilach tworzę wideo i rozwijam podcast 8px Nad Ziemią.

Zobacz również

Katakumby San Gennaro w Neapolu

W Neapolu nikt nie zapomni o spacerze brzegiem morza ani o odkrywaniu lokalnej gastronomii. Ale czy na swoją...

Katakumby San Gaudioso w Neapolu

Sanità to dziś jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Neapolu. To w jej centrum znajduje się Bazylika św. Marii...

Katedra św. Januarego w Neapolu

Katedra w Neapolu, czyli Duomo di Napoli jest jednym z niekwestionowanych symboli miasta. To główne miejsce kultu w...

Pałac Królewski w Genui – Najcenniejsze muzeum w Ligurii

Genua jest miastem, w którym warto odkryć uroki średniowiecznego centrum, poczuć atmosferę portowej dzielnicy i zachwycić się widokami...