Amsterdam – Atrakcje miasta rowerów, muzeów i wodnych kanałów

Data:

Udostępnij:

Ta malownicza, tętniąca kolorami, a jednocześnie niezwykle kontrastowa europejska stolica to nie tylko miejsce dla rowerzystów i miłośników sztuki. Amsterdam dosłownie każdego wciągnie swoją energią i nieoczywistym klimatem, który potrafi fascynować bardziej niż niejeden zabytek.

Amsterdam, stolica Holandii, od lat przyciąga turystów swoją otwartością i tolerancyjnością. Prawda jest jednak taka, że to tylko jedno z wielu obliczy miasta. To tutaj skupione są największe atrakcje turystyczne Holandii i największa ilość klasycznych, holenderskich, „krzywych” kamienic. Amsterdam to także miasto muzeów. W sumie jest ich tu ponad 70!

Najwięcej atrakcji Amsterdamu znajduje się w obrębie historycznego centrum stolicy Holandii, a tu bez problemu dostaniecie się z dworca kolejowego Amsterdam Centraal. Po wyjściu z pociągu tylko kilka kroków dzielić Was będzie od rozpoczęcia przygody z odkrywaniem tajemnic kanałów i ukrytych między nimi atrakcji i zabytków.

Miasto tysiąca mostów i jego kanały

Kanały przecinające ulice Amsterdamu to integralna część miasta. Są one jednym z symboli stolicy i mają ogromną wartość nie tylko kulturową, ale i historyczną. Wodne aleje powstały w XVII wieku, kiedy miasto szukało sposobu na jak najskuteczniejszy transport towarów do centrum. Dziś ta pięknie zaprojektowana sieć wodna nadaje Amsterdamowi niepowtarzalnego, przyjaznego charakteru. To właśnie dlatego XVII-wieczny pierścień kanałów Amsterdamu w 2010 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rejs po kanałach Amsterdamu to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów by odkryć historyczne centrum miasta. Z poziomu wody podziwiać można eleganckie domy kupieckie z XVI wieku, budynek Muzeum Morskiego czy Złoty Zakręt, czyli strefę najbardziej prestiżowych, tradycyjnych budynków. Wszystko zależy oczywiście od trasy którą obierzecie. Przede wszystkim jednak, wskakując na statek, zwróćcie uwagę na niezwykłe mosty. Najpopularniejszy z nich to Magere Brug, zwany też „Chudym Mostem” ze względu na jego pierwotną konstrukcję.

Kanały Amsterdamu ze względu na swoją wartość kulturową i historyczną wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kanały Amsterdamu ze względu na swoją wartość kulturową i historyczną wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli wolne tempo statków turystycznych nie za bardzo Wam odpowiada, wypożyczcie łódkę z pedałami, a jeśli lubicie wodne sporty wybrać możecie stand up paddle lub spływ kajakowy. Kanały możecie też oczywiście podziwiać podczas pieszych spacerów. W takim wypadku koniecznie zaplanujcie przystanek na moście łączącym ulice Reguliersgracht i Herengracht. Jeśli dobrze się ustawicie widać stąd aż 15 mostów na raz!

Muzeum amsterdamskich kanałów

Jeśli zafascynował Was Amsterdam jako Wenecja północy to weźcie pod uwagę wizytę w Muzeum Kanałów (Grachtenmuseum Amsterdam). To doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej o historii pierścienia kanałów Amsterdamu. Interaktywne ekspozycje pokażą Wam XVII-wieczne projekty rozbudowy miasta, których wynikiem jest współczesna sieć wodna biegnąca przez centrum. Wycieczka po tej instytucji nie zajmie Wam zbyt dużo czasu, a jednocześnie poznacie tam aż 400 lat historii miasta.

Pałac Królewski – główna gwiazda placu Dam

Fasada Pałacu Królewskiego w Amsterdamie
Fasada Pałacu Królewskiego w Amsterdamie

W samym centrum miasta, przy charakterystycznym placu Dam, stoi jeden z czterech holenderskich pałaców królewskich. Ten jest jednak wyjątkowy, bo to największy i najbardziej prestiżowy budynek z XVII wieku. Co ciekawe, wcale nie budowano go jako monarszej siedziby, a jako ratusz Amsterdamu. Dopiero w 1808 roku król Ludwik Bonaparte po raz pierwszy przekształcił budynek w pałac. We wnętrzu rezydencji poczujecie się jak podczas holenderskiego Złotego Wieku. W najważniejszych salach i pałacowych galeriach zobaczyć można rzeźby i obrazy znanych artystów, takich jak Govert Flinck i Ferdinand Bol oraz cenne meble i artefakty.

Oficjalna rezydencja królewskiej rodziny to przede wszystkim miejsce organizacji wizyt państwowych, królewskich ślubów, uroczystości czy ceremonii. W określonych terminach jest jednak dostępny także dla zwiedzających. Jeśli traficie na okres zwiedzania, to spacer po królewskich korytarzach możecie odbyć z audioprzewodnikiem na słuchawkach albo w towarzystwie eksperta, który postara się ze wszelkimi szczegółami opowiedzieć Wam o historii i architekturze tego miejsca.

Jeśli natomiast nie uda się Wam wejść do królewskich wnętrz, obejrzyjcie pałac z zewnątrz, a dodatkowy czas wykorzystajcie na zwiedzenie innych atrakcji przy placu Dam. Warto tu odbyć wizytę w Muzeum Figur Woskowych, obejrzeć Pomnik Pamięci Narodowej poświęcony ofiarom II Wojny Światowej i zobaczyć Nieuwe Kerk, czyli Nowy Kościół, w którym monarchia organizuje oficjalne ceremonie kościelne.

Kościół Westerkerk

Kościół Westerkerk znany jest przede wszystkim jako miejsce pochówku Rembrandta.
Kościół Westerkerk znany jest przede wszystkim jako miejsce pochówku Rembrandta.

Czy wiedzieliście, że w Amsterdamie znajduje się jeden z najbardziej monumentalnych kościołów protestanckich w Europie, a może i na całym świecie? Westerkerk, czyli Kościół Zachodni to także największy kościół protestancki w całej Holandii. Świątynia na prostokątnym planie powstała w 1631 roku i do dziś odwiedza ją wielu turystów, mimo tego, że jej wnętrze jest wyjątkowo surowe i mało dekoracyjne. Natomiast to właśnie w jej wnętrzu pochowany został Rembrandt. Dokładne położenie grobu nie jest jednak znane, dlatego malarza upamiętnia jedynie tabliczka umieszczona na ścianie.

Elementem przyciągającym zwiedzających jest też wieża dzwonnicza o wysokości 85 metrów. Na jej szczycie znajduje się dzwon ważący ponad siedem ton! Przede wszystkim jednak to jedno z najlepszych miejsc na podziwianie panoramicznych widoków Amsterdamu. Do tego punktu wycieczki trzeba się jednak wcześniej przygotować. Wejście na wieżę jest popularną atrakcją, a odbywa się w bardzo małych grupach, dlatego konieczna jest wczesna rezerwacja dokładnej godziny wejścia.

Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście

Witajcie w najstarszym budynku Amsterdamu, który dominuje nad dzielnicą czerwonych latarni. Majestatyczny budynek gotyckiego Starego Kościoła poświęcony został już w 1306 roku, choć jego dzisiejszy wygląd nie ma już wiele wspólnego z pierwotną drewnianą konstrukcją. To efekt wielu przebudów, przede wszystkim tej najbardziej rozległej, która miała miejsce w XVI wieku.

Największą atrakcją we wnętrzu kościoła są zdecydowanie przepiękne witraże w oknach, drewniany sufit i ogromne organy z 1728 roku. Poza tym nie ma co liczyć na drogocenne okazy sztuki sakralnej. Kościół w 1566 roku został pozbawiony wszelkich dekoracji przez ruch ikonoklastów, sprzeciwiających się czczeniu obrazów i rzeźb kościelnych. Jest natomiast duża szansa, że w kościelnych nawach zobaczycie inne formy sztuki, bo Oude Kerk wykorzystywany jest często jako przestrzeń wystawiennicza. Organizowane są tu także koncerty muzyki sakralnej i jazzowej.

Dzielnica czerwonych latarni

Dzielnica De Wallen większości turystów znana jest raczej jako dzielnica czerwonych latarni. Ta strefa położona w najstarszej części miasta budzi spore kontrowersje, ponieważ po obydwu stronach średniowiecznych uliczek znajduje się około 300 pomieszczeń, w których świadczone są usługi seksualne. Duża część z nich oświetlona jest czerwonymi światłami i wyposażona w specjalne szklane witryny, za którymi kobiety swoim wyzywającym tańcem i skąpym strojem reklamują biznes. Domy publiczne królują w tym miejscu już od XIV wieku, kiedy korzystali z nich głównie marynarze przebywający w pobliskim porcie.

Dzielnicę czerwonych latarni odwiedzają turyści w każdym wieku (choć małoletni nie powinni oczywiście kręcić się po okolicy bez nadzoru rodziców). Większość zagląda tu nie po to, by skorzystać z usług czy oglądać striptiz, a po prostu z czystej ciekawości. Natomiast jak bardzo nie chcielibyście uwiecznić tego zaskakującego widoku na zdjęciach, powstrzymajcie się. W dzielnicy czerwonych latarni obowiązuje niepisany zakaz fotografowania i kręcenia filmów.

Niech nie zmyli Was etykietka jaką przypięto tej dzielnicy, bo De Wallen nie jest zarezerwowane jedynie dla usług seksualnych. Oprócz wspomnianego wcześniej kościoła Oude Kerk, w najstarszej dzielnicy Amsterdamu można zobaczyć wiele malowniczych kamieniczek, Het Kleinste Huis, czyli najmniejszy dom w mieście, czy historyczną aptekę Jacob Hooy & Co. Znajduje się tu również wiele coffeeshopów, sprzedających legalną w Holandii marihuanę.

Muzeum Prostytucji

W lepszym zrozumieniu historii prostytucji w Amsterdamie pomoże Wam znajdujące się w dzielnicy czerwonych latarnii Muzeum Red Light Secrets. Interaktywna ekspozycja nie ma na celu promocji najstarszego zawodu świata, a szerzenie wiedzy na temat tego biznesu i edukację w zakresie jego historii. Dowiecie się tu wszystkiego o miejscach pracy holenderskich prostytutek, historiach ich klientów, o przepisach prawnych i regulacjach rządowych zmieniających się na przestrzeni lat, a także o codziennym życiu sex-workerek i innych aspektach przemysłu seksualnego w Amsterdamie.

Rijksmuseum i pozostałe muzea w Amsterdamie

Najważniejszym muzeum w całym kraju jest stojące na placu Museumplein Rijksmuseum.
Najważniejszym muzeum w całym kraju jest stojące na placu Museumplein Rijksmuseum.

Amsterdam to prawdziwy raj dla miłośników muzeów. Znajdziesz tu nie tylko słynne Rijksmuseum z arcydziełami Rembrandta czy Muzeum van Gogha, ale też poruszający Dom Anny Frank, nowoczesne Stedelijk Museum i nietypowe atrakcje, takie jak The Upside Down. To miasto, w którym każda epoka i styl mają swoją przestrzeń – od Złotego Wieku, przez XX wiek, po interaktywne instalacje i sztukę cyfrową.

Co ważne, muzea w Amsterdamie są niezwykle różnorodne – zarówno tematycznie, jak i w formie. Czekają tu atrakcje idealne dla rodzin z dziećmi, eksponaty dla fanów designu i architektury, a także wystawy tylko dla dorosłych. Niezależnie od tego, czy kochasz malarstwo, historię, naukę czy współczesne formy wyrazu, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najciekawszych muzeach w Amsterdamie? Zajrzyj do naszego osobnego artykułu, w którym opisujemy ponad 25 muzeów – od klasyków po nowoczesne, interaktywne obiekty.

Heineken Experience

Ta część wycieczki zarezerwowana jest jedynie dla pełnoletnich podróżników, ale nie mogło zabraknąć jej na liście największych atrakcji Amsterdamu. W końcu kolejnym przydomkiem stolicy może być „miasto miłośników piwa”, a holenderski Heineken jest dziś jednym z najpopularniejszych piw typu pilsner w Europie. Muzeum o wyjątkowo interaktywnym charakterze znajduje się w zabytkowym browarze marki, który w 1991 roku przekształcił swoje cztery piętra w przestrzeń wystawową.

Multimedia czy historyczne artefakty związane z warzeniem piwa pozwalają odkryć historię marki, jej dziedzictwo, wszystkich sponsorów i wykorzystywane w procesie produkcji innowacje. Za dodatkową opłatą po zwiedzaniu muzeum wejść można na dach budynku, gdzie degustację odbędziecie z widokiem na malownicze dachy Amsterdamu. Pamiętajcie jednak, że Heineken Experience nie jest atrakcją dla rodzin z dziećmi, ponieważ wstęp do tego miejsca dla osób poniżej 18 roku życia jest zabroniony.

NEMO Science Museum

Zaskakujący z daleka budynek NEMO Science Museum wewnątrz jest równie zaskakujący.
Zaskakujący z daleka budynek NEMO Science Museum wewnątrz jest równie zaskakujący.

Ostatnie muzeum na naszej liście jest z kolei przeznaczone dla zwiedzających w każdym wieku. Możliwe jest nawet, że dzieciaki będą tu miały jeszcze więcej frajdy niż rodzice. Muzeum NEMO zwróci Waszą uwagę jeszcze zanim wejdziecie do jego wnętrza. Jego zielono-miedziana sylwetka wielu przechodniom przypomina statek gotowy do wypłynięcia. To wrażenie potęguje jeszcze bardziej jego położenie. Muzeum znajduje się na wpadającym do wody cyplu. Na jego dachu zorganizowano duży taras pełniący funkcję punktu widokowego na stolicę.

Najważniejsze jest jednak wnętrze tego miejsca. Celem wszystkich wystaw jest przedstawienie w prosty i zabawny sposób różnych zagadnień nauki i technologii. Wszystkie eksponaty angażują zwiedzających i z użyciem interaktywnych elementów, gier czy eksperymentów sprawiają, że zrozumienie działania grawitacji, dyktafonu czy ewolucji człowieka jest dziecinnie proste. I choć muzeum rzeczywiście stara się, żeby stacje naukowe były zrozumiałe przede wszystkim dla młodszych gości, dorośli też opuszczą to miejsce z niejedną nowo nabytą ciekawostką o otaczającym ich świecie.

A’DAM Lookout

Jeśli szukacie najlepszych widoków na strolicę to wpiszcie na trasę Waszego spaceru właśnie A’DAM Lookout.
Jeśli szukacie najlepszych widoków na strolicę to wpiszcie na trasę Waszego spaceru właśnie A’DAM Lookout.

A’DAM nie jest co prawda najwyższym wieżowcem w mieście, ale zmierzającym do niego codziennie tłumom wcale to nie przeszkadza. Wieża pierwotnie była siedzibą firmy Shell, ale dziś jest już jedną z najpopularniejszych atrakcji w Amsterdamie. Wszystko to dzięki jej górnym piętrom. A’DAM LOOKOUT to zorganizowany na szczycie, kultowy punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na miasto, port i kanały. Krajobrazy podziwiać można z dwóch poziomów. 360° Panorama Deck to zadaszony taras, natomiast tuż nad nim, na wysokości 100 metrów znajduję się 360° Sky Deck – platforma na świeżym powietrzu.

Miłośnicy adrenaliny wchodzą na najwyższy dostępny poziom nie tylko dla widoków. Na szczycie wieży A’DAM znajduje się „Over The Edge” – najwyższa huśtawka w Holandii. Atrakcja umieszczona na skraju dachu pozwala poszukiwaczom mocnych wrażeń huśtać się nad krawędzią, mając pod stopami cały Amsterdam. Oczywiście tylko jeśli zabezpieczą się odpowiednią uprzężą. „Over The Edge” to atrakcja dodatkowo płatna, natomiast w cenę biletu wstępu do wieży jest wliczony wstęp na interaktywną wystawę poświęconą historii i kulturze Amsterdamu.

Budynek wagi miejskiej

W samym centrum placu Nieuwmarkt znajduje się zabytek, który muszą zobaczyć w Amsterdamie przede wszystkim ci, których interesuje historia miasta. Obiekt znany jako De Waag pierwotnie działał jako brama, będąca jedną ze składowych murów obronnych miasta. W XVII wieku, wraz z rozwojem miasta, stara brama została przekształcona w wagę miejską. To właśnie ta nazwa przylgnęła do niej na stałe, mimo że w późniejszych latach budynek służył jako sala szermiercza, remiza strażacka i archiwum. Od 1996 roku górne kondygnacje De Waag są siedzibą Instytutu Sztuki, Nauki i Technologii. Na parterze znajduje się natomiast wyjątkowa restauracja oświetlona 300 świecami.

Mówiąc o De Waag i historii budynku nie można też zapomnieć o ważnej ciekawostce. W dawnych czasach wyższe piętra obiektu należały do cechów rzemieślniczych, z których najbardziej znanym był cech chirurgów. Co roku przeprowadzali oni publiczne sekcje zwłok i to właśnie tę scenę postanowił uwiecznić Rembrandt na jednym ze swoich najsłynniejszych obrazów. Niestety musimy w to uwierzyć na słowo, bo górna część budynku jest zamknięta dla zwiedzających. W Amsterdamie nie zobaczymy też wspomnianego obrazu „Lekcja anatomii doktora Tulpa”, bo znajduje się on obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze.

Targ kwiatowy Bloemenmarkt

Raczej nie będziecie mieć żadnego problemu by wśród kanałów i uliczek Amsterdamu znaleźć roślinny symbol tego kraju. Tulipany przystrajają kawiarnie, widoczne są w oknach każdej kwiaciarni i sprzedawane są przez jeżdżących rowerami handlarzy. Jednak nie ważne, czy planujecie zakup kwiatów, czy chcecie je tylko oglądać, zdecydowanie powinniście zajrzeć na Bloemenmarkt. Zwłaszcza, że ten malowniczy targ kwiatowy dosłownie pływa po kanale Singel. Rośliny wystawione są na łódkach, które ustawione w rzędzie tworzą coś w rodzaju sklepowej uliczki. Z zewnątrz natomiast wygląda to jak zwykłe, kolorowe i pachnące stoiska.

To miejsce przenieść Was może chwilowo w dawne czasy, bo amsterdamski targ kwiatowy powstał jeszcze w 1862 roku, kiedy to kupcy transportowali kwiaty z przedmieść do centrum miasta właśnie łódkami. Jeśli nastawiacie się na zakupy, to na Bloemenmarkt najlepiej jest kupić oczywiście tulipany lub ich cebulki, choć na stoiskach zobaczyć też można inne kwiaty, rośliny doniczkowe a nawet ręcznie robione kwiaty z drewna.

Vondelpark – zielone centrum miasta

Jeśli najlepiej odpoczywa Wam się w parkach, lasach i ogrodach, to punktem obowiązkowym będzie dla Was Vondelpark czyli największy park miejski w Amsterdamie. To ulubione miejsce mieszkańców stolicy do spacerów, jazdy na rowerze, uprawiania sportów, jedzenia na świeżym powietrzu lub relaksu w jednej z kawiarni z tarasem. Plac zabaw sprawia, że świetnie odnajdują się tu dzieci – nawet te najmłodsze. Park sprawdza się także jako miejsce organizacji pikników i obserwacji flory i fauny. Oprócz wiewiórek, łabędzi i kaczek, czyli klasycznych mieszkańców parków miejskich, w Vondelpark zobaczyć można kochające to miejsce egzotyczne papużki.

Prostokątny teren zielony jest inspirowany stylem angielskim. Na każdym kroku urozmaicają go fontanny, potężne drzewa, klomby pełne kwiatów i posągi. Wśród tych ostatnich szczególnie wyróżniają się dwa: „l’Oiseau”, stworzone przez samego Pabla Picasso, oraz posąg holenderskiego poety i dramaturga Joosta van den Vondela, na którego cześć nazwano cały park. Latem na terenie tej zielonej oazy odbywają się też darmowe spektakle i koncerty na świeżym powietrzu.

Nazwa tego parku to hołd złożony holenderskiemu pisarzowi, Joostowi van den Vondelowi.
Nazwa tego parku to hołd złożony holenderskiemu pisarzowi, Joostowi van den Vondelowi.

Jak zwiedzać holenderską stolicę?

To kiedy i na ile zawitać w holenderskiej stolicy zależeć będzie od Waszych planów. Jeśli ważne są dla Was rejsy, długie spacery i częste wizyty w kawiarniach na świeżym powietrzu, to najlepszy będzie okres wiosenny, a jeśli nie przeszkadzają Wam tłumy – także letni. Jeśli natomiast priorytet dajecie muzeom i zamkniętym obiektom to zimowa wizyta też będzie miała swój urok. Ogólny klimat miasta poczuć możecie, zostając tu chociażby 2-3 dni. Tyle wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze punkty Amsterdamu. Natomiast jeśli lista muzeów i dzielnic, które chcecie zobaczyć jest bardzo długa to nudzić się tam nie będziecie przez 2 tygodnie albo i dłużej.

Należycie do tej ostatniej grupy zwiedzających? W takim razie szczególnie przyda się Wam istotna informacja o rezerwacji biletów do muzeów w Amsterdamie. Duża część instytucji jest masowo odwiedzana przez turystów, przez co wymagany jest zakup biletów przez internet lub rezerwacja wstępu, często nawet na konkretną godzinę. Tak jest między innymi w przypadku Domu Anny Frank, Muzeum van Gogha czy Heineken Experience). Jako że wejściówki nie zawsze dostępne są na następny dzień, najlepszym pomysłem jest zorganizowanie głównych punktów wycieczki jeszcze przed przyjazdem do Amsterdamu i zakup biletów ze sporym wyprzedzeniem, np. na tej stronie.

Karta miejska „I Amsterdam City Card”

Dobrym sposobem na nieco oszczędności będzie karta I Amsterdam City Card. Obejmuje ona wstęp do ponad 70 muzeów i najciekawszych atrakcji Amsterdamu, a także bezpłatny transport publiczny, wypożyczenie roweru na 24 godziny i jedną wycieczkę kanałami Amsterdamu. Wybrać możecie różne okresy ważności, od których zależeć będzie cena Waszego karnetu.

Amsterdam rowerową stolicą

Świetnym pomysłem będzie zwiedzanie Amsterdamu z perspektywy rowerowego siodełka. Holenderska stolica nie bez przyczyny zyskała przydomek „miasto rowerów”. Mieszkańcy jeżdżą rowerami do pracy, na zakupy, do szkoły albo po prostu dla przyjemności. To dlatego to miejsce każdego przyjezdnego zaskakuje ilością wszechobecnych parkingów dla rowerów i ścieżek rowerowych.

Rowery to obok kanałów i tulipanów największy symbol miasta.
Rowery to obok kanałów i tulipanów największy symbol miasta.

Równie powszechne są wypożyczalnie rowerów, dlatego warto skorzystać z jednej z nich i poznać miasto, poruszając się jak miejscowi, zwłaszcza, że rowerem dotrzeć można praktycznie w każdy zakamarek stolicy. Fajną opcją jest zarezerwowanie gotowej wycieczki na stronie GetYourGuide. Jeden klik zapewni Wam na miejscu zarezerwowany dla Was rower i opiekę przewodnika, który opowie Wam o kulturze miasta, jego historii i najważniejszych punktach.

Nie ważne czy miasto zwiedzacie pieszo czy rowerem, należy pamiętać, że jednoślady są ważną częścią kultury miasta. Większość rowerowych stłuczek przytrafia się niestety z winy turystów, którzy nie są przyzwyczajeni do wzmożonego ruchu na ścieżkach rowerowych. Dlatego pamiętajcie, by uważać na sąsiadujące z chodnikiem ścieżki, a korzystając z roweru, sygnalizować skręty wysunięciem prawej lub lewej ręki.

Najlepsze hotele w Amsterdamie

Amsterdam oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym mieście:

  1. Waldorf Astoria Amsterdam – Luksusowy hotel położony przy kanale Herengracht, oferuje eleganckie pokoje, spa oraz restaurację z gwiazdką Michelin. Goście cenią go za doskonałą obsługę i wyjątkową atmosferę.​
  2. The Dylan Amsterdam – Butikowy hotel zlokalizowany w zabytkowym budynku przy kanale Keizersgracht, oferuje stylowe pokoje oraz restaurację Vinkeles z gwiazdką Michelin. Doceniany za unikalny design i wysoką jakość usług.​
  3. Pillows Grand Boutique Hotel Maurits at the Park – Hotel położony w dzielnicy Oost, w pobliżu Oosterpark, oferuje przestronne pokoje, spa oraz restaurację serwującą dania kuchni kontynentalnej. Goście chwalą jego spokojną lokalizację i nowoczesne udogodnienia.​
  4. Hotel Estheréa – Elegancki hotel zlokalizowany w centrum Amsterdamu, oferuje klasycznie urządzone pokoje z widokiem na kanał oraz przytulny salon z biblioteką. Doceniany za urokliwy wystrój i centralną lokalizację.​
  5. Hotel Jakarta Amsterdam – Nowoczesny hotel zlokalizowany na wyspie Java, oferuje pokoje z elementami indonezyjskiego designu, tropikalny ogród oraz centrum wellness. Goście cenią jego ekologiczne podejście i unikalną atmosferę.

Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Holandii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

TOP 15 – Najciekawsze atrakcje Kanady

Choć mowa tu o największym kraju Ameryki Północnej, blask Kanady zdecydowanie przyćmiony jest obecnością jej potężnego sąsiada, Stanów...

Cypr – Najpiękniejsze atrakcje na wyspie Afrodyty

Na Morzu Śródziemnym aż roi się od większych i mniejszych, atrakcyjnych na swój sposób wysp. Ta jednak musi...

25+ Muzeów w Amsterdamie: Od Złotego Wieku po cyfrowe dzieła sztuki

Odkryj fascynujące świątynie sztuki, nauki i historii, które przeniosą Cię w podróż przez wieki i pozwolą poczuć ducha...

Santorini – Wulkaniczny klejnot Morza Egejskiego

Większość zna tę wyspę z pocztówek i zdjęć, ale mało kto wie, jak wiele skrywa się pod jej...