Burj Khalifa w Dubaju – 206 pięter architektonicznego cudu inżynierii

Data publikacji:

Udostępnij:

Wiedzieliście, że na 76 piętrze Burj Khalifa znajduje się ekskluzywny basen, a każdy z paneli użytych do wykończenia jego fasady wycięty został ręcznie? To jednak nie wszystkie sekrety tego drapacza chmur. Sprawdźmy czym jeszcze zaskoczyć nas może najwyższy budynek świata.

Burj Khalifa to znajdujący się w Dubaju wieżowiec, który od samego momentu inauguracji wzbudza wśród gości Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogromne emocje. Prace budowlane rozpoczęły się w 2004 roku. Wówczas budynek miał nosić nazwę Burj Dubai, czyli po prostu „Wieża Dubaju”. Za budowę drapacza chmur odpowiedzialne było amerykańskie biuro architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill, znane szerzej jako SOM. Co ciekawe ta sama firma zajmowała się projektem Willis Tower w Chicago oraz budynku Rondo 1, znajdującego się przy warszawskim rondzie ONZ. Budowę drapacza chmur ukończono 6 lat później (2010 r.) i ostatecznie nadano mu miano Burj Khalifa, upamiętniając w ten sposób szejka Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, byłego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dziś Burj Khalifa to najwyższy budynek na świecie. Tak w wielkim skrócie opisałby go pewnie każdy z Was. Jest jednak wiele mniej znanych aspektów tego budynku, które zdecydowanie powinniście poznać.

Znajdujący się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budynek Burdż Chalifa jest najwyższym drapaczem chmur na świecie
Znajdujący się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich budynek Burdż Chalifa jest najwyższym drapaczem chmur na świecie

Burj Khalifa – wizje i inspiracje

Projekt najwyższej wieży na świecie miał być swego rodzaju deklaracją możliwości i determinacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jednak nie wszystko. Miał też symbolizować postęp i erę nowego, dynamicznego i dobrze prosperującego Bliskiego Wschodu. I nie sposób temu zaprzeczyć – wraz z budową wieżowca na początku XXI wieku miasto szybko zaczęło przekształcać się z centrum regionalnego w globalną stolicę postępu.

A co natchnęło twórców do takiej a nie innej formy budynku? Konstrukcja Burj Khalify zainspirowana jest budową kwiatu pustyni z rodzaju błonczatek, znanych biologom jako Hymenocallis. Główny architekt stwierdził, że trzy części skupione wokół centralnego rdzenia mają imitować płatki kwiatu, a strzelistość wieży reprezentuje jego delikatny wygląd.

Taki kształt oprócz zalet estetycznych pomaga zmniejszyć siły wiatru działające na wieżę i wpływa na łatwość budowy. Plan piętra w kształcie litery Y maksymalizuje natomiast widoki na całą zatokę. Lokalny kwiat zobaczyć można jednak nie tylko w formie struktury budynku, ale także jako elementy dekoracyjne widoczne w różnych częściach Burdż Chalify. We wnętrzu nietrudno zauważyć także ornamenty nawiązujące silnie do architektury islamu.

Konstrukcja najwyższej wieży na świecie

Najwyższy wieżowiec świata przytwierdzony jest do ziemi specjalną podstawą, która umożliwia dostęp do wnętrza budynku z trzech różnych stron. Zaskakujące jest natomiast to, że każde z tych wejść zaprowadzi Was na trzy różne poziomy budynku.

Do wykończenia fasady zewnętrznej wykorzystano aż 26 000 szklanych paneli. I teraz uwaga! Każdy z nich został indywidualnie wycięty ręcznie, a do ich wykonania sprowadzono ponad 300 specjalistów z Chin. Konstrukcje urozmaicają teksturowane panele i pionowe żebra ze stali nierdzewnej. Na samym szczycie środkowy rdzeń budynku zamienia się w iglicę, której czubek pod wpływem wiatru odchyla się aż o 1,5 m. Ciężko w to uwierzyć biorąc pod uwagę fakt, że przy planowaniu budowy brano poprawkę nie tylko na imponującą wysokość budynku, ale także na napór wiatrów wiejących znad Zatoki Perskiej.

Wieżę Burdż Chalifa wieńczy iglica, która dodaje konstrukcji lekkości i elegancji
Wieżę Burdż Chalifa wieńczy iglica, która dodaje konstrukcji lekkości i elegancji

CIEKAWOSTKA: Niższa część wieżowca, aż do 154 piętra, oparta jest na żelbetowym szkielecie, natomiast szczytowe kondygnacje zbudowane są jedynie na lekkiej stalowej konstrukcji. Powód? Główny inwestor przyznał, że miało to umożliwić szybkie dobudowanie kolejnych pięter by pobić ewentualnych konkurentów do tytułu najwyższego budynku świata, którzy mogliby pojawić się na horyzoncie w trakcie budowy.

Ciekawostki w liczbach

W wyobrażeniu sobie rozmachu tego budynku być może pomoże Wam kilka ciekawych liczb mówiących co nieco o tej niezwykłej konstrukcji. Łączna liczba kondygnacji budynku wynosi 206, natomiast tylko 163 z nich jest piętrami użytkowymi. Jeśli na najwyższy zajmowany poziom będziecie chcieli wejść bez użycia jednej z 57 wind, możecie też użyć schodów. Tyle tylko, że pokonać będziecie musieli aż 2 909 stopni.

Według obliczeń cała fasada Burj Khalifa jest równoważna 17 boiskom do piłki nożnej lub 25 boiskom do futbolu amerykańskiego. Wyobrażacie sobie, że umycie całej zewnętrznej powierzchni zajmuje specjalistom od 3 do 4 miesięcy? Brzmi nieco jak syzyfowa praca… Pod widoczną gołym okiem warstwą szklanych paneli znajduje się cement, którego waga równa jest wadze około 100 000 słoni!

Rekordy Burj Khalify

Imponująca konstrukcji Burdż Chalify jest główną gwiazdą większości zdjęć Dubaju
Imponująca konstrukcji Burdż Chalify jest główną gwiazdą większości zdjęć Dubaju

Cały świat doskonale wie o tym, że mierzący ponad 828 m Burdż Chalifa dzierży tytuł najwyższego budynku świata. Nie tak powszechnie wiadomo jednak, że to nie jedyny rekord jaki pobił ten niesamowity budynek. Lista jest dość pokaźna. Wieżowiec posiada największą liczbę pięter na świecie, najwyższe aktywnie używane piętro oraz ku uciesze miłośników bajecznych widoków – najwyższy zewnętrzny taras widokowy. Burj Khalifa jest też najwyższą wolnostojącą budowlą, a prosto sprzed nosa masztu KVLY-TV w Blanchard w Północnej Dakocie sprzątnęła tytuł najwyższej konstrukcji naziemnej.

Kolejny światowy rekord pobiła zainstalowana w drapaczu chmur winda. Jest to nie tylko winda o najdłuższym dystansie podróży, to także najwyższa winda serwisowa na świecie. Poruszając się z prędkością 10 metrów na sekundę pokonuje też najdłuższy na świecie dystans od najniższego do najwyższego przystanku. Burj Khalifa posiada także najwyżej położoną restaurację i bibliotekę.

CIEKAWOSTKA: Na horyzoncie wciąż pojawiają się nowi uczestnicy wyścigu o tytuł najwyższego budynku świata. W 2013 roku w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej rozpoczęto budowę Jeddah Tower, wieżowca, który docelowo ma mierzyć ponad 1000m. W odpowiedzi Dubaj, który nie chce dać za wygraną, trzy lata później ogłosił konstrukcję Dubai Creek Tower, która miała liczyć około 1345 metrów wysokości. Dziś już jednak wiadomo, że ten cel będzie im bardzo trudno osiągnąć.

Co kryje wnętrze wieżowca?

Kształt wieży będącej jednym z najczęściej fotografowanych budynków świata znany jest prawdopodobnie większości z Was. Założę się jednak, że mało kto wie co tak właściwie znajduje się we wnętrzu tej ikony inżynierii. Klejnotem budynku jest Armani Hotel, który znajduje się na parterze i pierwszych dziewięciu piętrach konstrukcji. Sam Giorgio Armani jest odpowiedzialny nie tylko za wystrój hotelu. Zaprojektował też luksusowe apartamenty, Armani Residences, położone na kolejnych 7 piętrach.

W środku mieszczą się też biura, magazyny, restauracje i tarasy widokowe udostępnione dla turystów. Na 76 piętrze zlokalizowany jest luksusowy basen, a między wszystkimi poziomami przemieści Was 57 wind i 8 schodów ruchomych. Aż na 30 kondygnacjach pochowane są podstacje elektryczne, zbiorniki na wodę i pompy, centrale wentylacyjne i inne komponenty niezbędne do działania wieży i zapewnienia komfortu jej mieszkańcom. Cztery najwyższe piętra znajdujące się tuż pod iglicą zostały zarezerwowane dla nadajników i urządzeń zapewniających komunikację.

Punkty widokowe Burdż Chalifa

Obserwatorium na szczycie wieżowca jest zdecydowanie najlepszym punktem widokowym na okolicę
Obserwatorium na szczycie wieżowca jest zdecydowanie najlepszym punktem widokowym na okolicę

Turyści w Dubaju dzielą się na tych, których fascynuje sama budowla Burj Khalify i tych, których bardziej rozbudza wizja widoków, jakie roztaczają się z jej szczytu. A takie niesamowite widoki na Downtown Dubai i całą Zatokę Perską można podziwiać z niejednego poziomu. Na 124. i 125. piętro dowiozą Was najszybsze na świecie, dwupokładowe windy, a tam już nic tylko podziwiać! Oprócz panoramy Dubaju, od której nie będziecie mogli odwrócić wzroku, czeka tam na Was kilka innych atrakcji. Wyjdziecie na taras widokowy znajdujący się 456 metrów nad ziemią, zobaczycie świat przez teleskop i zrobicie fotografie na specjalnym zielonym ekranie.

Jednak jeśli chcecie znaleźć się na najwyższym na świecie punkcie widokowym musicie pójść o krok dalej i wykupić doświadczenie Burj Khalifa SKY. Zapewni Wam ona wjazd na najwyższy na świecie taras widokowy z zewnętrznym tarasem na wysokości 555 metrów. Dodatkowo taki bilet to możliwość uczestnictwa w spersonalizowanej wycieczce z przewodnikiem oraz wejścia do luksusowego baru SKY. By nieco zaoszczędzić, wjazd na poziomy widokowe możecie połączyć z innymi biletami, na przykład na bulwar fontann, a wszystkie rodzaje biletów znajdziecie na tej stronie.

Rekordzista budzący kontrowersje

Burj Khalifa to budynek uwielbiany przez tłumy na całym świecie. Ale nie przez wszystkich, jako że wieża budzi też spore kontrowersje. Nic w tym dziwnego, bo jeśli zaczniemy analizować kwestie takie jak zużycie energii czy wody, można się przerazić. Wyliczono, że budynek zużywa elektryczność, która wystarczyłaby, by zasilić całe miasto. Konstrukcji zarzuca się też wyjątkowy brak praktyczności, bo najwyższe 40 pięter ma tak małą powierzchnię, że pełnić mogą funkcję jedynie magazynów. A magazyny budowane 800 metrów nad ziemią trzeba przyznać, że nie są najlepszym pomysłem. Uświadamia to sobie coraz więcej ludzi, których odrzuca fakt, że budowla powstała w głównej mierze dla zaspokojenia pychy i konsumpcjonizmu.

Pod nosem Burj Khalify

Fontanny Dubajskie to jedna z uwielbianych atrakcji znajdujących się tuż pod budynkiem wieżowca
Fontanny Dubajskie to jedna z uwielbianych atrakcji znajdujących się tuż pod budynkiem wieżowca

Jeśli będąc na wakacjach w Dubaju dotrzecie do stóp Burj Khalify to na pewno szybko nie opuścicie tej okolicy. Wieżowiec jest tam oczywiście największą atrakcją, ale nie jedyną. Na parterze znajduje się strefa rozrywkowo-gastronomiczna, w tym ogromne centrum handlowe Dubai Mall – kolejny rekordzista. Dubai Mall to największe centrum rozrywkowo-handlowe na świecie, a w jego wnętrzu oprócz setek sklepów, restauracji czy kina znajdziecie lodowisko i ogromne akwarium. Tuż obok galerii niezwykły pokaz wody, świateł i muzyki zapewnią Wam natomiast Fontanny Dubajskie zainstalowane pod taflą wody ponad 12-hektarowego jeziora Burdż.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Burj Khalifa najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 1 Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd – Downtown Dubai – Dubai – Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Kup bilety na GetYourGuide

Burj Khalifa na mapie

Odkryj ciekawe miejsca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...

Kapadocja – Turecka kraina skalnych kominów i podziemnych miast

Ziemia posiada w zanadrzu ogromny katalog miejsc, które zdają się przenosić nas do bajkowych krain. Jednym z takich...