Kanion Antylopy – Spektakl światła i cienia w sercu Arizony

Data publikacji:

Udostępnij:

Cały świat dobrze wie jak zaskakujące mogą być owoce współpracy sił natury i upływu czasu. Jedno z najbardziej niezwykłych dzieł sztuki tego artystycznego duetu ukryte jest na ziemiach Indian Nawaho, pośrodku pustyni Arizony.

Kanion Antylopy to kanion szczelinowy znajdujący się w pobliżu miasta Page, w amerykańskim stanie Arizona. To zdecydowanie najczęściej fotografowany, a zarazem najczęściej odwiedzany kanion szczelinowy na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Łatwo zrozumieć dlaczego ten cud natury rocznie przyciąga ponad 3 miliony turystów. Wystarczy spojrzeć na choć jedno zdjęcie, by poczuć jego hipnotyzującą moc.

Rezerwat Indian Nawaho

Przepiękny Kanion Antylopy leży na terytorium należącym do plemienia rdzennych Amerykanów Nawaho (ang. Navajo Nation), dla których to miejsce jest czymś więcej niż fotogenicznym punktem na mapie. Ludność Nawaho uważa kanion za miejsce święte i symbol darów Matki Natury. To właśnie dlatego przed wejściem na jego teren zwykle odprawiany jest krótki rytuał, okazujący szacunek dla dzieła natury. Wielu starszych Nawahos porównuje wejście do kanionu do wizyty w katedrze, którą zwykle chrześcijanie rozpoczynają od wykonania znaku krzyża.

Co cztery lata plemię błogosławi kanion, dziękując żywiołom, które pomogły uformować jego niezwykły kształt. Ze względu na jego znaczenie dla ich dziedzictwa, w 1997 roku rdzenna ludność uczyniła Kanion Antylopy Parkiem Plemiennym Navajo i od tego czasu jest on dostępny tylko za ich pozwoleniem. Dziś to właśnie społeczność Nawaho obsługuje wszystkie agencje turystyczne, które prowadzą wizyty po wnętrzu kanionu.

CIEKAWOSTKA: Być może zastanawia Was, skąd wzięła się tak charakterystyczna nazwa kanionu. Korytarz zawdzięcza ją lokalnym opowieściom ludu Nawaho. Według nich swego czasu widywano w okolicy dzikie antylopy, które zimą pasły się wzdłuż kanionu.

Jak powstał Kanion Antylopy?

Kanion Antylopy jest prawdopodobnie najbardziej znanym kanionem szczelinowym na świecie
Kanion Antylopy jest prawdopodobnie najbardziej znanym kanionem szczelinowym na świecie

Indianie Nawaho nazywają kanion „miejscem, w którym woda przepływa przez skały”. I w dużym skrócie określenie to opisuje, w jaki sposób powstał ten cud natury. Pierwotny, wąski korytarz został uformowany na przestrzeni tysięcy lat przez wodę przepływającą po powierzchni charakterystycznego dla tych terenów, plastycznego piaskowca. Z czasem szczeliny uległy dalszej erozji, pogłębiając się, poszerzając i wygładzając twarde krawędzie. To właśnie wtedy na ścianach kanionu powstały charakterystyczne, faliste kształty.

Forma kanionu nieustannie się zmienia, na co nieoceniony wpływ ma głównie woda deszczowa, zwłaszcza w porze monsunowej. Z ogromną prędkością wpływa ona do rozległej niecki, po czym sunie śmiało po ścianach korytarza tworząc nowe żłobienia.

Charakterystyka kanionu

Kanion Antylopy nazywany jest czasem Kanionem Korkociągu (ang. Corkscrew Canyon), ale obydwie nazwy są nieco mylące. W rzeczywistości mowa tutaj bowiem o dwóch oddzielnych kanionach szczelinowych: Górnym Kanionie Antylopy (ang. Upper Antelope Canyon) i Dolnym Kanionie Antylopy (ang. Lower Antelope Canyon). Oba zapierają dech w piersiach i znakomicie prezentują się na zdjęciach. Każdy z nich ma jednak także swoje unikalne cechy geograficzne, które nadają mu niepowtarzalnego klimatu.

Upper Antelope Canyon (Górny Kanion Antylopy)

Słupy światła oświetlające wnętrze kanionu są największą atrakcją Górnej Antylopy
Słupy światła oświetlające wnętrze kanionu są największą atrakcją Górnej Antylopy

Górny Kanion Antylopy znajduje się na wysokości ponad 1200 metrów, a jego ściany wznoszą się prawie na 40 metrów nad korytem strumienia. Kanion rysuje kształt litery „A”, ma więc szeroką podstawę i zwęża się ku górze. To najczęściej wybierana trasa po wnętrzu Kanionu Antylopy. Zarówno jego wejście jak i cała długość korytarza znajdują się na poziomie gruntu, co oznacza, że zwiedzający nie muszą się wspinać, by doświadczyć jego oszałamiającego uroku. To świetna wiadomość przede wszystkim dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Jednym z największych atutów Górnego Kanionu Antylopy są słupy świetlne, znane jako Light Beams. To właśnie wpadające do wnętrza kanionu wiązki światła oświetlające falujące ściany z kamienia są odpowiedzialne za charakterystyczną dla tego miejsca sztukę światłocienia. Ponadto wystarczy tylko kilka kroków, by zmienić perspektywę i zobaczyć inne warstwy kamienia grające główną rolę w teatrze cieni. Pamiętajcie jednak, że zjawisko występuje tylko w szczycie sezonu, mniej więcej od czerwca do września, przy czym nawet w lecie promienie światła zobaczycie tylko między 11:00 a 13:30.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli zaplanujecie wizytę w kanionie poza sezonem (i unikniecie tym samym tłumów) albo traficie na niezbyt słoneczny dzień, co prawda ominą Was Light Beams, ale ściany korytarza wciąż będą mienić się pięknymi kolorami i doskonale zapozują do Waszych zdjęć.

Lower Antelope Canyon (Dolny Kanion Antylopy)

Dolny Kanion Antylopy jest nieco trudniej dostępny, ale równie urokliwy co jego popularniejszy brat
Dolny Kanion Antylopy jest nieco trudniej dostępny, ale równie urokliwy co jego popularniejszy brat

Dolny Kanion Antylopy ma kształt litery „V”, co oznacza, że jego wąska ścieżka otwiera się szerzej na niebo. Często można spotkać się z opinią, że dolny kanion posiada dużo ładniejsze formacje skalne, a mimo to odwiedza go znacznie mniej osób. Dlaczego? Ta trasa jest trudniej dostępna, wymaga przejścia kilku drabinek, a do wnętrza kanionu nie wejdziecie z poziomu gruntu. Jest ona jednocześnie węższa i dłuższa. Prawdopodobnie wielu z Was taki opis nie zniechęca do wybrania właśnie tej opcji. Korytarze mieszczące tylko jedną osobę i wspinaczki po drabinach mogą łatwo dodać wycieczce dodatkowej szczypty emocji.

Kanion uczęszczany przez mniejszą liczbę osób jest także lepszą alternatywą, jeśli marzycie o doskonałym zdjęciu (tj. takim bez dzielenia kadru z innymi pragnącymi uwiecznić ten moment uczestnikami wycieczki). Trzeba jednak nadmienić, że oświetlenie Dolnej Antylopy stawia fotografom nieco większe wyzwanie niż jego górny odpowiednik. Przygotujcie się, że raczej nie traficie tam na słupy świetlne, ale dzięki metodzie prób i błędów na pewno i stamtąd wyjdziecie z galerią pełną fotograficznych perełek.

Błyskawiczne powodzie

Głównym powodem, dla którego kanion dostępny jest tylko w towarzystwie przewodnika, jest zagrożenie występowania tak zwanych błyskawicznych powodzi. Na czym polega takie zjawisko? Podczas deszczy monsunowych i nagłych, gwałtownych opadów woda nie wsiąka w kamienne podłoże, a bardzo szybko gromadzi się we wnętrzu kanionu. Dodatkowo opady zabierają ze sobą wiele osadów i gruzu, które spadają na dno korytarza. Być może nie brzmi to tak groźnie jak powinno, ale w rzeczywistości nawet pozornie spokojne opady mogą wywołać gwałtowną powódź, a co za tym idzie ekstremalne niebezpieczeństwo.

Dolny Kanion Antylopy, Arizona
Dolny Kanion Antylopy, Arizona

Taka powódź może spowodować zamknięcie kanionu na wiele miesięcy. Stało się to na przykład w październiku 2006 roku, kiedy po trzech dniach ulewy zamknięto Dolny Kanion Antylopy na pięć miesięcy. Dużo większa tragedia miała jednak miejsce 9 lat wcześniej. Błyskawiczna powódź w 1997 roku zabiła aż 11 turystów z Ameryki i Europy. Jedną z przyczyn była niszczycielska siła rwącego nurtu płynącej po kanionie rzeki, która roztrzaskała drewniane drabinki, będące jedyną drogą wyjścia z kanionu.

WARTO WIEDZIEĆ: Istnieje dużo mniejsze ryzyko występowania powodzi w Górnym Kanionie Antylopy. To kolejny powód, dla którego większość turystów wybiera właśnie tę trasę wycieczki. Jeśli jednak macie ochotę przejść się tym mniej zatłoczonym, a równie pięknym kanionem, nie pozwólcie by zatrzymał Was strach. Po wydarzeniu z 1997 roku zainstalowano w dolnym korytarzu stalowe stopnie mocno zakotwiczone w skałach, a przy wejściu zamontowano syreny ostrzegające odwiedzających w przypadku niespodziewanej burzy.

Zwiedzanie Kanionu Antylopy

Ściany Kanionu Antylopy są szczególnie urokliwe, kiedy oświetla je wpadające do środka słońce
Ściany Kanionu Antylopy są szczególnie urokliwe, kiedy oświetla je wpadające do środka słońce

Nie ulega wątpliwości, że wybierając się w okolice miasta Page, nie można pominąć wizyty w Kanionie Antylopy. Przed organizacją wycieczki warto jednak mieć na uwadze kilka rzeczy. Podkreślę jeszcze raz – niemożliwe jest zwiedzanie kanionu samodzielnie. Wejdziecie tam jedynie po wykupieniu jednej z guided tours, czyli grupowych wycieczek z przewodnikiem, realizowanych pod okiem samych Indian Nawaho.

Najpopularniejszymi organizatorami takich wycieczek są Antelope Canyon Tours, Ken’s Tours oraz Antelope Canyon Navajo Tours. Niezależnie od tego, czy wybierzecie dolny czy górny kanion, bilety zakupić możecie np. na tej stronie. Zamówienie wycieczek przez internet jest jedyną gwarancją wejścia do kanionu w wybrany przez Was dzień, bo szczególnie w szczycie sezonu konieczna jest rezerwacja terminów z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Jak wygląda wycieczka?

Wasza wycieczka rozpocznie się od wejścia na pokład samochodów terenowych, które przewiozą Was po pustynnym terenie wprost do „bram” Kanionu Antylopy. Dla wielu już sama tego typu przejażdżka będzie nie lada atrakcją! Po wejściu do wnętrza kamiennej szczeliny nieoceniona będzie pomoc eksperta. Navajo Tour Guide, czyli wykwalifikowany, lokalny przewodnik, nie tylko zadba o Wasze bezpieczeństwo. Chętnie pokaże on najpopularniejsze punkty kanionu, pomoże zauważyć najpiękniejsze fragmenty skał i podzieli się radami z zakresu fotografii, by każdy z uczestników uchwycił na pamiątkę piękno tego miejsca. Jak nikt opowie Wam on także o historii kanionu oraz jego znaczeniu dla kultury plemienia Navajo.

Kilka użytecznych wskazówek

A oto kilka istotnych kwestii, które należy mieć na uwadze przed rozpoczęciem odkrywania magii Kanionu Antylopy:

  • Każdy, kto pisze się na wycieczkę do wnętrza kanionu wkroczyć będzie musiał na teren Rezerwatu Indian Nawaho, a jest to jednoznaczne z zaakceptowaniem panujących tam zasad. Kanion w oczach rdzennej ludności jest miejscem świętym, dlatego należy mu się szczególny szacunek. W związku z tym nie pozostawiajcie po sobie żadnych śladów Waszego pobytu i nie zabierajcie ze sobą leżącego pod stopami piasku, jak bardzo nie kusiłby Was jego ognisty kolor.
  • Na szlaku zabronione jest spożywanie jakichkolwiek posiłków, ale także, co może niektórych zaskoczyć, używanie statywów czy kijków do robienia selfie. A powód tego jest prosty. W wielu punktach przejście kanionem jest bardzo wąskie, więc grupy przechodzą tamtędy gęsiego. Jednocześnie istnieje tylko jedna ścieżka środkiem kanionu, co oznacza, że idące w jedną stronę grupy muszą minąć się z wracającymi w przeciwnym kierunku zwiedzającymi. Jak nietrudno sobie wyobrazić, rozstawione wszędzie statywy zdecydowanie utrudniałyby przemieszczanie się między skalnymi ścianami.
  • Arizona jest jedynym kontynentalnym stanem Ameryki, który nie przestawia czasu na letni. Wyjątkiem są jednak tereny należące do Indian Nawaho, którzy między marcem a listopadem przesuwają wskazówki zegara. Oznacza to, że w wiosenno-letnich miesiącach na ziemiach tego plemienia obowiązuje późniejsza godzina niż w pozostałej części Arizony. Trzeba mieć to na uwadze, wybierając się na wycieczki rozpoczynające się o danej godzinie.

Sąsiednie cuda natury

Będąc w tej części Arizony warto uwiecznić na zdjęciu także magiczny meander rzeki Kolorado, znany jako Horseshoe Bend
Będąc w tej części Arizony warto uwiecznić na zdjęciu także magiczny meander rzeki Kolorado, znany jako Horseshoe Bend

Wybierając się na spacer po bajecznym korytarzu z piaskowca, szkoda by było przegapić inne pobliskie atrakcje, które do Arizony przyciągają równie dużo miłośników natury. Nieco ponad 15 km od Kanionu Antylopy wszyscy amatorzy fotografii szukają Horseshoe Bend, czyli meandra rzeki Kolorado, przypominającego kształt podkowy. Najlepiej widoczny jest on ze specjalnie przygotowanego punktu widokowego, znajdującego się na wysokości ponad 300 m i dającego niezwykły widok na imponujący bieg rzeki Kolorado.

Popularnością wśród turystów cieszy się także jezioro Powell, sztuczny zbiornik utworzony na rzece Kolorado w skutek budowy kontrowersyjnej zapory Glen Canyon Dam. W jego pobliżu podziw wzbudza skała Tower Butte czy kamienny tęczowy most, którego nazwa dla uściślenia nawiązuje do jego kształtu, a nie koloru. Mówiąc o północnej Arizonie ciężko też nie wspomnieć o jej największym i najbardziej cenionym klejnocie, Wielkim Kanionie Kolorado, który według wielu podróżników zasłużył sobie na miano najpiękniejszego miejsca na świecie.

Informacje praktyczne

Kanion Antylopy na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w stanie Arizona

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Atrakcje w Abu Dhabi – Co warto zobaczyć w stolicy Emiratów?

Planujecie wycieczkę do ZEA, ale nieco przeraża Was wizja ogromnych tłumów przemierzających ulice Dubaju i stojących w kolejkach...

Dubai Marina – Ikona luksusu na dubajskim wybrzeżu

Gdyby Dubaj miał ogłosić swoją wizytówką tylko jedną ze swoich dzielnic, nie do końca wiadomo czy wybór padłby...

Dubai Garden Glow – Nocny spektakl światła w sercu Dubaju

Za Wami przyjemny spacer wśród architektonicznych perełek Dubaju, tematycznych parków albo ciekawych muzeów, ale wciąż nie wiecie, jak...

TOP 10 Sportów wodnych w Dubaju, których warto spróbować

Na pewno wiecie, jaki jest największy budynek tego miasta. Być może obiło się Wam też o uszy, gdzie...