Wielki Kanion Kolorado – Jeden z największych naturalnych cudów świata

Data publikacji:

Udostępnij:

Szykujecie się na wycieczkę po zachodniej części USA? W takim razie pod żadnym pozorem nie możecie przejechać obojętnie obok kanionu, który przez wielu uważany jest za najpiękniejsze miejsce na Ziemi.

Wielki Kanion Kolorado to wąwóz w północnej Arizonie, który stał się jednym z największych symboli amerykańskiej natury. Wielkim Kanionem nazywa się go oczywiście nie bez powodu – wąwóz ten to największy przełom rzeki na świecie (choć nie najgłębszy, bo ten rekord należy się kanionowi Colca w Peru). Liczy on aż 447 km długości, w najszerszym miejscu rozciąga się na 29 km, a w najgłębszym punkcie znanym jako Wąwóz Granitowy schodzi na 1857 metrów poniżej krawędzi. To właśnie te liczby, które uzmysławiają ogromne rozmiary kanionu, przyciągają rocznie aż 4 miliony turystów całego świata.

Jak powstał Wielki Kanion Kolorado?

Historia Wielkiego Kanionu rozpoczyna się około sześć milionów lat temu, a głównym architektem tego miejsca była przepływająca tędy rzeka Kolorado. Naturalne ruchy płyt tektonicznych wybudowały w tamtym miejscu Płaskowyż Kolorado, a przecinająca równinę rzeka powoli erodowała ziemię, tworząc spektakularnie głęboki kanion, który dziś jest jednym z największych podróżniczych marzeń dla milionów globtroterów. Tak rozpoczęły się losy tego miejsca i toczą się do dziś, bo siły natury nieustannie działają, pogłębiając i poszerzając Wielki Kanion.

Walki o uznanie specjalnego statusu dla tego terenu rozpoczęły się właściwie w 1880 roku, ale dopiero 26 lutego 1919 roku ówczesny prezydent Woodrow Wilson podpisał ustawę, dzięki której Wielki Kanion Kolorado został objęty statusem parku narodowego. Od 1979 roku park znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2008 roku, w odpowiedzi na powstanie listy nowych siedmiu cudów świata, a przede w trosce o naturalne piękno naszej planety stworzono listę siedmiu naturalnych cudów świata, na której Wielki Kanion Kolorado figuruje u boku takich gwiazd jak Mount Everest czy australijska Wielka Rafa Koralowa.

Geologia Wielkiego Kanionu

Pionowe ściany kanionu świetnie pokazują jego cały przekrój geologiczny. Najstarsze warstwy, które uformowały się jako pierwsze, znajdują się oczywiście w najniższych partiach. Największą sławę zgarnia wśród nich łupek Vishnu, jedna z najstarszych skał Wielkiego Kanionu, licząca około 1,8 miliarda lat, czyli ponad jedną trzecią wieku Ziemi! Na najstarszych skałach magmowych widoczne są kolejne pasy kolorów – skały osadowe, wśród których wciąż można znaleźć niewielkie skamieniałości roślin czy muszelek.

Szerokość Wielkiego Kanionu Kolorado wynosi 29 km w najszerszym miejscu
Szerokość Wielkiego Kanionu Kolorado wynosi 29 km w najszerszym miejscu

Wielki Kanion Kolorado – South Rim

Teren Wielkiego Kanionu Kolorado zwyczajowo dzieli się na południową (South Rim) oraz północną część (North Rim). Tą najbardziej turystyczną i najczęściej wybieraną przez osoby planujące odkryć najpopularniejsze punkty parku jest południowa krawędź, otwarta przez cały rok i doskonale przygotowana na wizyty milionów turystów. Głównym ośrodkiem turystycznym jest tam Grand Canyon Visitor Center, położony w pobliżu wioski Grand Canyon Village. Zarówno w okolicy wioski, jak i samego centrum turystycznego powinniście znaleźć wystarczająco dużo miejsc parkingowych i oczywiście wszelkie informacje potrzebne do przygotowania Waszej wycieczki po terenie parku.

Zwiedzanie południowej krawędzi Kanionu Kolorado

Jedną z najpopularniejszych opcji zwiedzania parku, szczególnie wśród tych mniej aktywnych, jest odkrywanie południowej krawędzi kanionu z pokładu darmowego autobusu objazdowego. Po prostu zostawiacie wtedy auto na dowolnym parkingu, wsiadacie w odjeżdżający stamtąd średnio co 15 minut busik i podziwiacie uroki kanionu podczas licznych przystanków.

wielki-kanion-kolorado-grand-canyon-national-park-widok-panorama-natura-rzeka-formacje-skalne-arizona-stany-zjednoczone-usa
wielki-kanion-kolorado-grand-canyon-national-park-widok-panorama-natura-rzeka-formacje-skalne-arizona-stany-zjednoczone-usa

Jeśli macie ochotę lub czas jedynie na krótki spacer, wybierzcie nieco ponad 2-kilometrową trasę Rim Trail, biegnącą wzdłuż krawędzi kanionu od wioski aż do popularnego punktu widokowego Mather Point, znajdującego się tuż przy turystycznym centrum. Prawdopodobnie trasa ta będzie pełna turystów i nie pozwoli Wam poczuć dziewiczej aury parku, ale przynajmniej będziecie mieli szansę zaobserwować geologiczną różnorodność kanionu. Doskonałą alternatywą dla pełnowymiarowej wycieczki autobusem będzie też przejażdżka tylko w jedną stronę i pieszy powrót do samochodu. W ten sposób warto odhaczyć z listy Yavapai Observation Station albo Pipe Creek Vista.

Dla tych, którzy Wielki Kanion chcą zobaczyć w bardziej kameralnych warunkach, poleca się z kolei pełnowymiarową trasę trekkingową, na przykład popularny szlak Bright Angel Trail albo Bridge Loop.

Wielki Kanion Kolorado – North Rim

Północna krawędź kanionu uchodzi za bardziej dziką i jednocześnie ciekawszą. Wybiera ją niewielki procent turystów, dlatego jest też zdecydowanie spokojniejsza. Tej części kanionu nie zobaczycie jednak przez cały rok, bo zamknięta jest ona mniej więcej od połowy października do połowy maja (w zależności od panujących temperatur i opadów śniegu).

Zwiedzanie północnej krawędzi

Fanom mniej uczęszczanych dróg, którzy na wycieczkę po Arizonie wybierają się w sezonie letnim, północna krawędź kanionu na pewno przypadnie do gustu. Większość wycieczek zaczyna się przy jedynym obiekcie noclegowym w tej części parku, Grand Canyon Lodge, stanowiącym jednocześnie centrum turystyczne.

Obowiązkowym punktem wycieczki po północnej krawędzi jest krótki, 15-minutowy spacer do Bright Angel Point, jednego z najpopularniejszych punktów widokowych. Tam warto poświęcić kilka chwil na zachwyt i zdjęcia, bo widoki są spektakularne. Z Bright Angel Point w zależności od preferencji możecie przejść się na krótszy, 2-godzinny spacer po Transept Trail, albo na dłużej zanurzyć się w urokach kanionu wybierając trasę Widforss Trail. Najpiękniejszy wschód słońca zobaczycie przy Point Imperial, najwyższym punkcie North Rim o wysokości 2,683 m, a o zachodzie słońca najlepiej wybierzcie się do punktu Cape Royal.

Dzięki skalnym pasom na pionowych ścianach kanionu prześledzić można wiele tysięcy lat historii tego miejsca
Dzięki skalnym pasom na pionowych ścianach kanionu prześledzić można wiele tysięcy lat historii tego miejsca

Nie jesteście miłośnikami trekkingu, ale wciąż marzycie o tym, by dać się oczarować scenerii Wielkiego Kanionu Kolorado? W takim razie zorganizujcie samochodową wycieczkę, zatrzymując się przy wszystkich najważniejszych punktach widokowych i miejscach piknikowych.

WARTO WIEDZIEĆ: Brzeg kanionu można zmienić jedynie przekraczając most Navajo Bridge, niedaleko miasteczka Page. Przejazd z South Rim do North Rim to jednak nie lada wyprawa, bo pokonać trzeba dystans ponad 350 km. To blisko 5 godzin jazdy.

Czy można zejść w dół kanionu?

Można. Jeśli Wasza wycieczka skupia się na północnej krawędzi Grand Canyon, poszukajcie trasy North Kaibab Trail. Z południa wyrusza z kolei South Kaibab Trail. Ale uwaga! Zdecydowanie nie jest to wycieczka dla laików. To bardzo wymagająca i stroma trasa, która zmusza do pokonania ponad 1000 m różnicy wysokości. Daje się to we znaki szczególnie w upalne, letnie dni. Przed wejściem na szlak na pewno zwrócą Waszą uwagę charakterystyczne tablice przestrzegające przed planowaniem trasy na jeden dzień. Ostrzeżenie mówi też o małej dostępności wody pitnej na szlaku oraz możliwości wystąpienia mroczków przed oczami, omdleń czy wymiotów spowodowanych wycieńczeniem organizmu. Takie znaki skutecznie odstraszają tych, którzy spontanicznie wpadli na pomysł wyprawy do koryta rzeki.

Trasa prowadząca do wnętrza kanionu to wyzwanie polecane jedynie najbardziej wytrzymałym i doświadczonym gościom parku
Trasa prowadząca do wnętrza kanionu to wyzwanie polecane jedynie najbardziej wytrzymałym i doświadczonym gościom parku

Nie oznacza to jednak, że taka wycieczka nie jest możliwa. Jeśli, znając ograniczenia i możliwości swojego organizmu, podejmiecie ryzyko i zdecydujecie się na ten długi spacer, wysiłek na pewno wynagrodzą bajeczne widoki i satysfakcja dotarcia aż do dna kanionu. Na nogi załóżcie wtedy najwygodniejsze buty trekkingowe, na głowę czapkę, a plecak wypełnijcie butelkami wody.

Nie tylko spacery

Chcecie, by Wasza przygoda w Wielkim Kanionie Kolorado była wyjątkowa? Nie musicie wcale porywać się na długie i karkołomne trasy. Dodatkowych emocji dostarczą Wam atrakcje organizowane na terenie parku. Kanion Kolorado możecie zobaczyć z lotu ptaka, rezerwując lot helikopterem bądź awionetką, albo pozostać na ziemi i wsiąść w pociąg czy wypożyczyć rower. Jeśli Wasz żywioł to woda, wybierzcie się na spływ pontonem po Kolorado, a z odpowiednim pozwoleniem możecie tam nawet odbyć wędkarską przygodę.

Dom dla rdzennych mieszkańców

Teren Wielkiego Kanionu od niepamiętnych czasów stanowił dom dla rdzennych Amerykanów. Do dnia dzisiejszego jest to miejsce o ogromnym znaczeniu dla rodzimych mieszkańców zachodnich Stanów Zjednoczonych. Z obecnym Parkiem Narodowym Wielkiego Kanionu związanych jest w sumie 11 plemion, którym udaje się efektywnie współpracować z władzami parku w trosce o rozwój i ochronę tych terenów. To właśnie w ramach tej współpracy na obszarze wąwozu rozwija się wiele projektów, dzięki którym turyści z bliska poznać mogą bogate dziedzictwo i wyjątkową kuchnię ludu Hualapai czy mitologię i tradycyjne stroje plemienia Havasupai.

Kilka praktycznych informacji

Do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu prowadzą właściwie trzy wjazdy, ale aby przekroczyć granice chronionego obszaru musicie kupić bilet wstępu. Jest on ważny aż przez 7 dni od pierwszego wejścia, a jego cena zależy od tego czy na teren parku wchodzicie pieszo czy wjeżdżacie autem. Niestety na chwilę obecną nie jest możliwe zakupienie wejściówek online, chyba, że wybierzecie zorganizowane wycieczki (można je znaleźć np. na platformie GetYourGuide).

Szlak Bright Angel prowadząca przez Wielki Kanion Kolorado
Szlak Bright Angel prowadząca przez Wielki Kanion

Jeśli interesuje Was tylko krótki spacer po okolicy, kilka zdjęć i parę chwil na powzdychanie do nieziemskiego krajobrazu Wielkiego Kanionu to prawdopodobnie wystarczy Wam jeden dzień. Niemniej jednak, by odkryć wszystkie uroki tego parku, jeden dzień to zdecydowanie za mało. Na terenie parku narodowego zarezerwować można nocleg w jednym z hoteli bądź miejsce na namiot na kempingu. Bez względu na to jaki typ zakwaterowania Was interesuje, rezerwacji należy jednak dokonać z bardzo dużym, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

W pobliżu Parku Narodowego Wielkiego Kanionu

Wpisując w internetową wyszukiwarkę frazę „Grand Canyon Colorado”, możecie natrafić na wiele zdjęć, które choć kojarzą się z krajobrazem kanionu nie są częścią Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Jedną z najczęściej szukanych atrakcji Kanionu Kolorado jest tak zwany Skywalk, przeszklony punkt widokowy w kształcie podkowy. Ten taras wybudowany w 2007 roku wystaje ponad 20 metrów od krawędzi kanionu i zawieszony jest na wysokości 1300 metrów, sprawiając, że patrzący w rozciągającą się pod ich nogami przepaść turystom na chwilę zamiera serce. Warto jednak pamiętać, że aby odbyć taki spacer w powietrzu należy się udać do Grand Canyon West, rezerwatu zarządzanego przez plemię Hualapai na zachodnim krańcu Wielkiego Kanionu. To około 400 km od południowej krawędzi Parku Narodowego Wielkiego Kanionu.

Kolejnym instagramowym punktem jest Horseshoe Bend, miejsce, w którym rzeka Kolorado kreśli dość imponujący zakręt mierzący 270º. Ten atrakcyjny dla oka punkt na mapie znajduje się z kolei na terenie Glen Canyon National Recreation Area. To obszar oddalony jedynie o 8 km od granic parku, za to aż 225 km od głównych turystycznych ośrodków. Meander Podkowy znajduje się za to stosunkowo niedaleko miasteczka Page, przy którym warto wybrać się także do zaskakującego Kanionu Antylopy.

Informacje praktyczne

Wielki Kanion na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w stanie Arizona

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Burj Khalifa w Dubaju – Architektoniczny cud inżynierii

Wiedzieliście, że na 76 piętrze Burj Khalifa znajduje się ekskluzywny basen, a każdy z paneli użytych do wykończenia...

Piramidy w Gizie – Egipski symbol wieczności

Chyba nic nie reprezentuje starożytnej egipskiej kultury tak jak megalityczne budowle. Czas zanurzyć się w świat faraonów i...

Pałac w Knossos – Legendarny pałac króla Minosa

Na rozległych wodach Morza Śródziemnego leży Kreta – największa z greckich wysp. Bez wysiłku zaskarbiła sobie ona serca...

Opactwo Westminster – Duchowa stolica brytyjskiej monarchii

Koronacja króla Karola III, ślub księcia Williama i Kate Middleton oraz pogrzeb Elżbiety II. Wszystkie te wydarzenia łączy...