Spis treści
- Historia najstarszego parku na świecie
- Charakterystyka parku Yellowstone
- Gejzery i gorące źródła
- Grand Canyon of Yellowstone
- Jezioro Yellowstone
- Flora parku Yellowstone
- Jak feniks z popiołów
- Fauna parku Yellowstone
- Dodatkowe atrakcje parku narodowego
- Kiedy odwiedzić Park Narodowy Yellowstone?
- Praktyczne wskazówki – jak najlepiej zwiedzić park?
- Czego nie robić na terenie parku?
- Informacje praktyczne
- Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w stanie Wyoming
Niektóre parki narodowe mogą być ukrytą perełką danego regionu, pozwalającą tylko tym najbardziej dociekliwym poznać swoje uroki i niepowtarzalny charakter. Są też jednak takie naturalne tereny, które dzięki swojej międzynarodowej sławie niemal przekształciły się w wizytówkę całego kraju. Na czele tych drugich zaraz obok Wielkiego Kanionu Kolorado stoi Park Narodowy Yellowstone.
Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) uznawany jest za najstarszy park narodowy na świecie. Teren znajdujący się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki w ponad 90% jest częścią stanu Wyoming, ale jego niewielkie fragmenty znajdują się też w stanach Montana i Idaho. Ten park to jeden z najbardziej znanych naturalnych obszarów chronionych na Ziemi. Sławę przyniosła mu doskonale zachowana, dzika przyroda, tysiące zamieszkujących te tereny gatunków flory i fauny, a przede wszystkim niespotykana w innych miejscach aktywność geotermalna. O Parku Narodowym Yellowstone słyszeliście na pewno nie raz, ale dziś przyszedł czas, by odkryć jego największe tajemnice.
Historia najstarszego parku na świecie
Jeszcze ponad 10 000 lat przed powstaniem oficjalnego parku narodowego, na terenie Yellowstone żyli i polowali rdzenni Amerykanie. Zbierali oni tamtejsze rośliny, wydobywali obsydian i używali wody termalnej do celów religijnych i leczniczych.
Byli oni nie tylko mieszkańcami tych terenów, ale także pierwszymi obrońcami przyrody. W końcu jej ważne zasoby i znaczenie kulturowe były dla tubylców zbyt cenne, by ktokolwiek mógł je zniszczyć.
Doniesienia o syczącej ziemi, wielokolorowych, gorących źródłach i tryskających gejzerach przez innych mieszkańców Ameryki Północnej były odbierane za bajki. Było tak aż do 1869 roku, kiedy rozpoczęły się formalne ekspedycje na teren dzisiejszego Yellowstone. Odkryto wszelkie cuda natury skrywane przez te tereny, zaczęto dokumentować je na fotografiach i w dziełach pisanych, a koniec końców udało się przekonać Kongres, że park jest wart specjalnej ochrony.
Na mocy ustawy Kongresu, podpisanej 1 marca 1872 roku przez prezydenta Ulyssesa Granta, powstał pierwszy oficjalny park narodowy na świecie. Początkowo park strzeżony był przez amerykańską armię, a od 1916 roku zarządzanie parkiem przejęte zostało przez National Park Service (Służbę Parków Narodowych). W 1978 Park Narodowy Yellowstone został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Charakterystyka parku Yellowstone
Specyfika tego miejsca jest zaskakująca pod każdym względem. Park Narodowy Yellowstone zajmuje powierzchnię prawie 9 tys. km2. Wyobraźcie sobie tylko, że to więcej niż łączna lądowa powierzchnia stanów Rhode Island i Delaware. Teren parku usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. Oznacza to, że około 10 km pod powierzchnią ziemi znajduje się ogromny superwulkan, 70- kilometrowa komora pełna bulgoczącej magmy. To właśnie dzięki temu zjawisku na terenie parku obserwować można imponujące spektakle gejzerów.
Yellowstone uważany jest obecnie za największy, praktycznie nienaruszony ekosystem strefy umiarkowanej na Ziemi. To miejsce występowania aż 290 wodospadów i dom dla największej koncentracji dzikich zwierząt w dolnych 48 stanach. Gotowi odkryć co jeszcze skrywają zakamarki tego miejsca?
Gejzery i gorące źródła
Geotermalne punkty parku to niekwestionowana atrakcja numer jeden, która przyciąga największą ilość gości. Najsłynniejszym gejzerem w parku, a być może i na świecie, jest gejzer Old Faithful, znajdujący się w Upper Geyser Basin. Ten niezwykły cud natury wyrzuca z siebie strumień pary i wrzącej wody średnio co 92 minuty! Jeśli tylko dotrzecie w jego pobliże warto poczekać na ten niezwykły spektakl pod postacią wodnego filaru, osiągającego wysokość do 60 metrów. W obrębie parku znajduje się też najwyższy aktywny gejzer na świecie – Steamboat Geyser. To jednak nadal nie wszystko. Znajdziecie tam wiele innych, choć mniej popularnych tego typu miejsc, bo w Yellowstone koncentruje się ponad połowa światowych gejzerów i obiektów hydrotermalnych.
Kolorowe, wrzące zbiorniki wody to główni bohaterzy większości zaskakujących zdjęć z flagowego parku narodowego USA. Czym tak właściwie są te tęczowe jeziorka? To bardzo ciekawa sprawa. Te wodne środowiska są siedliskami mikroskopijnych organizmów, tak zwanych termofili. Choć są one zbyt małe, by zobaczyć je gołym okiem, tryliony z nich zgrupowane razem ukazują się ludziom jako masy kolorów. Bezbarwne i żółte termofile rosną w najgorętszej wodzie, a te pomarańczowe, brązowe i zielone zasiedlają chłodniejsze wody. Zdecydowanie najczęściej szukanym gorącym źródłem Yellowstone jest Grand Prismatic Spring, największy z nich i trzeci co do wielkości na całym świecie.
CIEKAWOSTKA: Woda w Grand Prismatic Spring ma stałą temperaturę bliską wrzenia, ma zasadowość sody oczyszczonej i jest tak kwaśna, że może wypalić dziury w odzieży. To fascynujące, że dla mikroorganizmów zamieszkujących gorące źródła te ekstremalne warunki są wręcz niezbędne do przetrwania.
Grand Canyon of Yellowstone
Myśląc o Wielkim Kanionie, od razu nasuwa się Wam na myśl ten z Kolorado? W takim razie zaskoczę Was, bo Wielki Kanion znajdziecie także na terenie parku Yellowstone. I nie jest to byle jaki wąwóz, a jeden z najbardziej zapierających dech w piersi elementów parku. Długi na ponad 32 km kanion jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że na jego ścianach oraz dnie dziś zaobserwować można aktywne gejzery, ujścia pary i gorące źródła. Te zjawiska mają związek z jego genezą. Wąwóz powstał prawdopodobnie w wyniku erozji niecki gejzerowej, utworzonej podczas wcześniejszego przepływu wrzącej lawy.
Jednym z najciekawszych punktów Grand Canyon of Yellowstone są dwa imponujące wodospady. Płynąca wartko rzeka Yellowstone stromo wpada do kanionu pod postacią wodospadu Lower Falls, o wysokości blisko 94 m oraz Upper Falls, spadającego przez około 33 m. Obydwa cuda natury można zobaczyć z punktów widokowych, znajdujących się na trasie spacerowej biegnącej wzdłuż krawędzi kanionu.
To jednak nie jedyne, co zaskakuje obserwatorów wąwozu. Wielu z nich zachodzi w głowę, dlaczego sprawia on wrażenie malowanego pastelami. Kolory ścian kanionu to tak zwane plamy mineralne, które wyznaczają miejsce występowania gorących źródeł i otworów parowych. Płyny, które przez tysiące lat wsiąkały w skały tworzące Grand Canyon zmieniły skład chemiczny skał. To dlatego oczom przechodniów ukazuje się kamienna tęcza. Niektóre ze skał sprawiają wrażenie zardzewiałych, inne są różowe albo pobielone, a jeszcze inne – te, które przesiąknięte są żelazem – stały się intensywnie żółte.
CIEKAWOSTKA: Nazwa Yellowstone, którą przetłumaczyć możemy jako „żółty kamień”, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie miała nic wspólnego z licznie występującymi na powierzchni Wielkiego Kanionu, żółtymi skałami. Prawdopodobnie nadana została ona przez rdzennym Amerykanów, którzy zaobserwowali żółte piaskowce wzdłuż brzegów rzeki Yellowstone we wschodniej Montanie.
Jezioro Yellowstone
Choć to jezioro nie jest jedynym zbiornikiem wodnym urozmaicającym tereny parku, zdecydowanie zasługuje ono na najwięcej uwagi. Jezioro Yellowstone ma powierzchnię aż 342 km2, co czyni go największym wysoko położonym jeziorem (powyżej 2 134 m n.p.m.) w Ameryce Północnej. Badania dowiodły, że gdyby tak wylać całą wodę ze zbiornika, jego dno przypominałoby w dużej mierze powierzchnię lądową Yellowstone – zobaczylibyśmy tam gejzery, gorące źródła i głębokie kaniony. To tłumaczy dlaczego w najgorętszym punkcie jeziora (Mary Bay) odnotowano temperaturę aż 122°C! Aż ciężko w to uwierzyć wiedząc, że generalnie zbiornik uchodzi za zimne jezioro, a średnia temperatura jego wód wynosi 5 °C. Każdej zimy jego powierzchnia całkowicie zamarza i odzyskuje swoją standardową postać dopiero pod koniec maja.
Szczególnym mieszkańcem jeziora jest dziki pstrąg potokowy. Zbiornik w Yellowstone ma największą populację tego gatunku ryb w Ameryce Północnej. Zastanawia Was, co robi pstrąg potokowy w stojących wodach jeziora? Przez lata była to niemała zagadka nawet dla ekspertów. Dziś tajemnicę uważa się za rozwiązaną. Twierdzi się, że jezioro Yellowstone niegdyś spływało do Oceanu Spokojnego korytem sporych rozmiarów kanionu oraz rzeki Snake, a ryby wpłynęły z rwących wód dopływu i zostały niejako uwięzione na terenie jeziora, stając się jego rodzimymi lokatorami.
Flora parku Yellowstone
Na terenie parku występuje ponad tysiąc gatunków rodzimych roślin oraz 170 egzotycznych gatunków flory. Ponad 80% wszystkich obszarów zalesionych pokrywają sosny, ale towarzystwa dotrzymują im pojedyncze grupy jodeł, świerków oraz wierzb. Zidentyfikowano też dziesiątki gatunków roślin kwitnących, z których większość cieszy oczy miłośników kwiatów między majem a wrześniem. Wizytówką tych mniejszych roślinek jest werbena piaskowa, bardzo rzadka roślina występująca jedynie na terenie Yellowstone. To jedna z nigdy nierozwiązanych zagadek parku, bo spokrewnione z nią gatunki występują jedynie w znacznie cieplejszym klimacie.
Jak feniks z popiołów
Zupełnie logiczna wydaje się konieczność ochrony terenów zielonych parku przed pożarami. Początkowo podejmowano odpowiednie kroki, by zapobiec takim katastrofom, jednak po czasie zauważono, że spowodowało to znaczne zmiany struktury roślinności. Dla wielu może być to niemałe zaskoczenie, ale od lat 70. ubiegłego wieku na terenie parku pozwala się na rozprzestrzenianie się pożarów. To dlatego, że większość porastających park roślin to pirofity, czyli organizmy przystosowane do oddziaływania ognia. Obecnie każdego roku w parku występuje kilkanaście pożarów pochodzenia naturalnego, głównie za sprawą uderzeń pioruna. Największy z tego typu pożarów zarejestrowano w 1988 roku. Spłonęło wtedy aż 36% powierzchni parku, ale pozwoliło to na swego rodzaju odnowienie się lasów.
Gatunkiem, który w parku Yellowstone szczególnie korzysta z pożarów, jest sosna wydmowa, jeden z głównych gatunków flory tego obszaru. Bardzo wysoka temperatura jest niezbędna do otwarcia szyszek tego rodzaju sosny, a tym samym rozmnażania się tego gatunku.
Fauna parku Yellowstone
Ciężko jest nie zachwycić się roślinnością występującą na terenie Parku Narodowego Yellowstone, ale jego prawdziwymi gwiazdami są zamieszkujące je zwierzęta. Ten obszar chroniony zamieszkuje łoś, ryś kanadyjski, kojot, jaguar, niedźwiedź grizzly i różne gatunki jeleni czy kóz. To także jedyne miejsce w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, w którym przetrwała populacja dzikich bizonów.
Jeszcze na początku poprzedniego wieku było ich tam tylko 50 sztuk, jednak dzięki działaniom pomocniczym udało się odbudować stado, które dziś na każdym kroku cieszy obiektywy zwiedzających park turystów. Szczególnym lokatorem Yellowstone jest też wilk szary, który choć w pierwszych latach XX został prawie całkowicie zeksterminowany w większości Stanów Zjednoczonych, pod koniec stulecia został ponownie wprowadzony na teren parku.
Dodatkowe atrakcje parku narodowego
Prawda jest taka, że już samo wejście na teren parku i odkrywanie jego cudów natury jest niezapomnianym doświadczeniem. Władze parku postarały się jednak, by za pomocą serii dodatkowych atrakcji umożliwić swoim gościom jeszcze bliższe poznanie amerykańskiej, dzikiej przyrody. O jakie atrakcje chodzi? Na jeziorze Yellowstone możecie wynająć łódkę lub motorówkę albo wybrać się na wędkarską wycieczkę z przewodnikiem. Aby poruszać się po parku warto wskoczyć na grzbiet konia albo na wypożyczyć rower. Możliwa jest także specjalna wycieczka z fotografem, który biorąc pod uwagę Wasze umiejętności skupi się na najbardziej fotogenicznych punktach trasy. Nie interesuje Was żadna z tych propozycji? Poszukajcie w takim razie zajęć jogi na świeżym powietrzu albo poobserwujcie gwiazdy u boku doświadczonego astrofizyka.
Od czasu do czasu w różnych zakątkach parku organizowane są także specjalne punkty handlowe, przy których nabyć można tradycyjne smakołyki, rękodzieło stworzone przez zamieszkujących te okolice rdzennych Amerykanów albo dzieła sztuki lokalnych artystów, inspirowane życiem i krajobrazami najsłynniejszego parku narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co roku odbywają się one w innych datach, więc jeśli interesują Was takie pamiątki, sprawdźcie harmonogram na oficjalnej stronie internetowej parku.
Kiedy odwiedzić Park Narodowy Yellowstone?
Dla wielu zwiedzających wizyta w parku Yellowstone jest przygodą życia. To oczywiste, że każdy chce zorganizować ją jak najlepiej i uniknąć rozczarowań. Być może zastanawiacie się, kiedy najlepiej zaplanować taką wycieczkę, by zobaczyć to miejsce w pełnej krasie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda pora roku na terenie parku oferuje niepowtarzalne doświadczenia, więc warto sprawdzić które z nich najbardziej odpowiadają Waszym gustom.
- Wraz z rozpoczęciem wiosny na terenie Yellowstone otwierają się kempingi i domki letnie, które pozwolą Wam o każdej porze dnia i nocy być jeszcze bliżej zachwycającej natury tego miejsca. Nie jest to jednak główny powód, dla którego na wycieczkę do parku warto wybrać wiosenne miesiące. To najbardziej dynamiczna pora roku. W krajobrazie zaczyna dominować zieleń, rzeki nabierają wody, a zamieszkujące te tereny zwierzęta budzą się z zimowego letargu. Także wiosną zaczynają powiększać się zwierzęce rodziny, więc to najlepszy czas, by w obiektyw aparatu uchwycić młodziutkie łosie, bizony czy niedźwiedzie. To także dobry czas, by uniknąć letnich tłumów i zobaczyć uroki parku w nieco bardziej intymnej atmosferze.
- W ciągu letnich miesięcy Yellowstone przyjmuje zdecydowanie największą ilość gości. Choć stanie w korkach na głównych drogach dojazdowych raczej nie należy do najprzyjemniejszych, wystarczy wysiąść z samochodu, by cały problem znikł. Ogromny teren parku pozwala na znalezienie odosobnionych miejsc o każdej porze roku, nawet tej najczęściej wybieranej przez zwiedzających. Przeważnie suche lato to najlepszy czas na wycieczki z dziećmi, wyprawy konne, rejsy łódkami czy wędkowanie. Ten czas sprzyja także letnim burzom, ale dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich przynosi ze sobą wspaniałe zachody słońca i pełne tęcze.
- Złota jesień zmusi Was do obfotografowania z każdej strony pokrywających się bajecznymi kolorami osik, wierzb i drzew bawełny. Główną gwiazdą jesiennego Yellowstone są jednak łosie. To czas ich sezonu godowego, czyli rykowiska. Warto poświęcić wtedy dużo czasu na podziwianie dramatycznych pokazów godowych byków oraz wsłuchiwanie się w ich charakterystyczne odgłosy.
- Zimą park przeistacza się w pokrytą śniegiem krainę czarów. To jedyna okazja, by Yellowstone przemierzyć śnieżnym skuterem, wzniesienia poznać z nartami na nogach, a przez największe jezioro w okolicy sunąć zwinnie na łyżwach. W zimowej aurze poczujecie jak gorące gejzery kontrastują z pokrywającym świat lodem i z dużą łatwością zobaczycie błyszczące futra zwierząt odznaczające się na tle białego śniegu. Przy organizowaniu zimowej wyprawy do Yellowstone trzeba się jednak przygotować na fakt, że większość dróg nie jest wtedy przejezdna, więc pozostaje jedynie wynajęcie śnieżnych skuterów.
Praktyczne wskazówki – jak najlepiej zwiedzić park?
Park możecie zobaczyć zarówno z pomocą przewodnika, rezerwując interesującą Was wycieczkę (na przykład za pośrednictwem serwisu GetYourGuide) jak i na własną rękę. Oczywiście każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, więc wybór zależy od indywidualnych możliwości i preferencji. Sam wstęp do parku, czy to pieszy czy zmotoryzowany, jest płatny, ale dobra wiadomość jest taka, że bilet ważny jest przez 7 dni od daty pierwszego wejścia. Możecie więc zaplanować na terenie tego naturalnego raju niejeden dzień.
Istnieje 5 różnych wejść do Yellowstone. Najczęściej używanym jest wjazd położony w północnej części parku, w pobliżu Mammoth Hot Springs. North Entrance, bo właśnie pod taką nazwą go znajdziecie, to jedyna brama otwarta dla pojazdów kołowych przez cały rok. Pozostałe drogi dojazdowe otwarte są od kwietnia lub maja do listopada, w zależności od panujących warunków pogodowych. Na terenie parku nie kursuje transport publiczny. Najlepiej jest więc wynająć samochód na jednym z pobliskich lotnisk: Bozeman Yellowstone International Airport albo Yellowstone Regional Airport (pomoże Wam w tym serwis RentalCars).
Jeśli nie poruszacie się autem, na terenie parku możecie oczywiście wynająć pojazd z kierowcą. W zależności od wielkości grupy może to być samochód, większy van albo bus. Takie czartery oferowane przez park mają pomóc Wam w jak najlepszym wykorzystaniu czasu spędzonego w parku. Można skorzystać wtedy z sugerowanych tras albo spersonalizować taką wycieczkę.
Planując pobyt w jednym ze znajdujących się na terenie parku hoteli, domków albo apartamentów, rezerwację zróbcie z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Mam tu na myśli nie miesięczne, a roczne wyprzedzenie. Oczywiście zdarzają się rezygnacje i anulacje rezerwacji, więc nawet jeśli organizujecie wycieczkę na ostatnią chwilę, warto jest sprawdzić dostępność na stronie internetowej. Trzeba być jednak przygotowanym na dość wysokie ceny takiego noclegu. Świetną i zdecydowanie bardziej ekonomiczną alternatywą, szczególnie w letnich miesiącach, jest rozbicie namiotu w jednym ze znajdujących się w parku kempingów.
Zapomnieliście zabrać ze sobą okularów przeciwsłonecznych, kurtki przeciwdeszczowej czy lornetki albo nie spakowaliście prowiantu? Nie musicie się zbytnio martwić. W różnych punktach parku znajdziecie restauracje i sklepy ze wszystkim, czego możecie potrzebować na kempingach, w trakcie trekkingu i podczas przeróżnych wycieczek. Zatankujecie też samochód i kupicie magnes z napisem „World’s first national park”, czapkę z wizerunkiem niedźwiedzia czy kubek z symbolem parku Yellowstone. Wszystko to oczywiście w cenach typowych dla bardzo turystycznych miejsc.
Czego nie robić na terenie parku?
Wiecie już jakich punktów wycieczki nie można ominąć, na co warto się przygotować oraz jak i kiedy zorganizować taki wyjazd. Teraz czas na kilka małych przestróg, które sprawią, że Wasza wycieczka przebiegnie sprawnie, bezproblemowo i przede wszystkim bezpiecznie.
- Nie wciskajcie wizyty w parku na jeden dzień. Dwa dni to absolutne minimum. Odległości jazdy pomiędzy poszczególnymi punktami są znacznie większe niż się wydaje. Dodatkowo w miesiącach letnich bardzo łatwo utknąć jest w korku spowodowanym ogromną ilością pojazdów albo beztroskim spacerem łosi środkiem drogi przejazdowej. Co prawda, władze parku organizują specjalne, jednodniowe wycieczki z przewodnikiem, pozwalające zobaczyć najważniejsze punkty parku, ale jest to zdecydowanie za mało, by poczuć klimat tego miejsca i zrozumieć jego znaczenie. Nie spieszcie się. Lepiej spędzić w parku kilka dni na długo zatrzymując się w każdym obszarze, aby doświadczyć prawdziwej magii Yellowstone.
- Raczej zapomnijcie o robieniu sobie selfie z dzikimi mieszkańcami parku. Takie zdjęcie wymaga bliskiego podejścia do zwierząt, a nie jest to zachowanie, jakiego spodziewa się od gości parku. Zwierzęta bardzo ciężko pracują, aby przetrwać trudne warunki sezonowe, a jakikolwiek wpływ ludzi tylko im to utrudnia. Upewnijcie się dlatego, że zachowujecie odpowiednią odległość od obserwowanych gatunków, zarówno w trosce o własne bezpieczeństwo, jak i komfort zwierząt.
- Ważna zasada parku zawiera się w powiedzeniu „zabierz ze sobą tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady”. Pamiątki nabyć można jedynie w znajdujących się na terenie Yellowstone sklepach, dlatego nie ulegaj pokusom i nie sięgaj po pamiątki w postaci skał, poroży i kwiatów. Usuwanie pozornie nic nieznaczących przedmiotów z krajobrazu może mieć ogromny wpływ na ekosystem parku, dlatego zróbcie im zdjęcie i pozostawcie tam, gdzie były.
- Tylko wyobraźcie sobie jak dużo znaczy dla przyrody parku przestrzeganie zasad przez ponad 3 miliony odwiedzających go tylko w lecie ludzi. Strażnicy parku nie mogą być wszędzie, dlatego tak ważna jest samodyscyplina zwiedzających. Nigdy nie ignorujcie widocznych na terenie parku znaków, nie dokarmiajcie żyjących tam zwierząt, nie pozostawiajcie za sobą śmieci ani resztek jedzenia i nie przekraczajcie obszarów objętych zakazem wstępu. Przestrzeganie tych zasad to także gwarancja Waszego bezpieczeństwa.
- Teren Yellowstone jest zbyt duży, by podczas zwiedzania zupełnie zapomnieć o wsiadaniu w auto, ale jeśli skupicie się jedynie na drogach przejazdowych, ominie Was wszystko co najlepsze. By nie stracić prawdziwej esencji parku, nie róbcie odruchowo zdjęć przez szyby, tylko idźcie na spacer! Odkryjcie dzikie ścieżki i najbardziej sekretne zakątki tego miejsca. Nawet krótka wycieczka promenadą może otworzyć zmysły i pomóc odkryć zupełnie inną stronę Yellowstone. Tym sposobem zostawisz też w tyle dźwięk silników i zatłoczone trasy i pozostaniesz sam na sam z fascynującą naturą.
- Spędzając wakacje w parku Yellowstone, raczej nie nastawiajcie się na żadną kąpiel. Występujące tam gorące źródła są nie tylko delikatne, ale mogą być także śmiertelnie niebezpieczne. Ze względu na ochronę tych delikatnych elementów przyrody, a także zdrowie i bezpieczeństwo gości, pływanie lub moczenie się w gorących źródłach jest zabronione. Nie zaleca się także kąpieli w jeziorze Yellowstone ani rzekach, tym razem ze względu na wyjątkowo niską temperaturę tych wód.
WARTO WIEDZIEĆ: Będąc w okolicy, można skorzystać z uroków termalnych kąpieli. Poza parkiem znajduje się wiele rozwiniętych gorących źródeł, w których można się zanurzyć. Te znajdujące się najbliżej parku to Yellowstone Hot Springs i Chico Hot Springs.
Informacje praktyczne
- Bilety na wycieczki po Parku Narodowym Yellowstone warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide