Dijon – Stolica Burgundii i słynnej musztardy

Data publikacji:

Udostępnij:

Gdzie powstała najsłynniejsza musztarda francuska? Oczywiście w Dijon! Zapraszam do niezwykłego miasta, którego nazwę zna niemal każdy, ale które mało kto w swoim życiu odwiedził.

Dijon oprócz tego, że jest stolicą słynnej musztardy, jest też przede wszystkim historyczną stolicą Burgundii – regionu, który większość osób kojarzy za sprawą wyśmienitej kuchni i cenionego na całym świecie wina. Już to jedno zdanie sugeruje, że wycieczka do tego miejsca będzie prawdziwą ucztą dla fanów gastro-turystyki. Ale nie tylko! Znakomicie odnajdą się tu też miłośnicy sztuki i architektury, bo i pod tym względem Dijon ma do zaoferowania bardzo wiele.

WARTO WIEDZIEĆ: Dijon przez wielu uznawane jest za miasto studenckie. Znajdujący się tutaj uniwersytet (fr. Université de Bourgogne) posiada wiele kierunków, które przyciągają zarówno studentów z Francji, jak i zagranicy.

Klimatyczne Stare Miasto

Zwiedzanie Dijon najlepiej zacząć od spaceru po Starym Mieście. To tutaj znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji, takich jak: majestatyczny Pałac Książąt Burgundii, maleńkie muzeum François Rude, czy zabytkowy kościół Notre-Dame.

Na starówce Dijon przy placu François Rude znajduje się też atrakcja, której na pewno nie przegapią najmłodsi turyści! To urocza karuzela zaprojektowana przez Gustave’a Eiffel’a – tego samego, który stał za budową słynnej Wieży w Paryżu.

Diżońska Starówka to także doskonałe miejsce do rozpieszczenia swoich kubków smakowych, ponieważ tutejsze uliczki kryją mnóstwo znakomitych restauracji i kawiarni. Nie brakuje też sklepów z lokalnymi wyrobami (głównie gastronomicznymi), które mogą być doskonałą pamiątką z pobytu w tym mieście.

Będąc w Dijon, nie możecie przegapić kolorowych dachów, które (obok sławnej musztardy) są symbolem tego miasta
Będąc w Dijon, nie możecie przegapić kolorowych dachów, które (obok sławnej musztardy) są symbolem tego miasta

CIEKAWOSTKA: Zwiedzając Stare Miasto Dijon, nie zapomnij spoglądać w górę. Typowe dla regionu Burgundii są bowiem dachy pokryte kolorowymi płytkami układanymi w rozmaite wzory geometryczne.

Lokalne specjały

Oprócz różnych rodzajów musztardy (więcej o niej w dalszej części artykułu) w Dijon warto skosztować le pain d’épices – charakterystycznego dla Dijon piernika, którym pachną tutejsze piekarnie i który można dostrzec na wielu sklepowych witrynach. Koneserzy lokalnych smaków mogą skusić się na degustację l’époisses – aromatycznego sera, który jest bardzo popularny w regionie Burgundii.

Stare miasto w Dijon zachwyca wyjątkową architekturą
Stare miasto w Dijon zachwyca wyjątkową architekturą

W diżońskich restauracjach królują natomiast takie dania jak: les œufs en meurette (jajka sadzone w sosie na bazie burgundzkiego wina, boczku i cebuli), le poulet Gaston Gérard (kurczak z dodatkiem papryki, białego wina, musztardy i sera), le bœuf bourguignon (wołowina po burgundzku) oraz les escargots à la bourguignonne (ślimaki po burgundzku). To właśnie tymi daniami popołudniami pachną ulice Starego Miasta Dijon, czyniąc je gastronomiczną wizytówką Burgundii.

Słynne sowy

Tym czym dla Wrocławia są porozrzucane po mieście krasnale, tym dla Dijon są słynne sówki! Ich funkcja ma jednak nie tylko charakter ozdobny, ale też odrobinę praktyczny. Wbrukowane w staromiejski chodnik, prowadzą do najciekawszych zabytków i sprawiają niezwykłą frajdę dzieciom.

Podobizna sowy na jednej ze ścian kościoła Notre-Dame, Dijon
Podobizna sowy na jednej ze ścian kościoła Notre-Dame, Dijon

Najsłynniejszą sowę znajdziemy natomiast na zewnętrznej ścianie kościoła Notre-Dame. Według miejskiej legendy, dotknięcie jej lewą ręką pozwala spełnić jedno życzenie. I szczerze mówiąc – patrząc po tym, jak wytarty jest już jej wizerunek (ja z trudem dostrzegłam w niej ptaka ;)), można sądzić, że skuteczność tego przesądu musi być całkiem duża.

Pałac Książąt Burgundii

Ogromne rozmiary tej budowli sprawiają, że nie sposób jej przeoczyć podczas spaceru po Starym Mieście Dijon. W przyciągnięciu uwagi pomaga też jego usytuowanie na dużym półkolistym placu Place de la Libération, wokół którego rozciągają się urocze kawiarnie ze swoimi ogródkami. Sam Pałac warto zobaczyć zarówno w środku dnia, jak i wieczorem, gdy jest pięknie oświetlony.

Najstarsze części tego zabytku, takie jak kuchnie książęce czy wieże tarasowe (Tour Philippe le Bon i Tour de Bar), pamiętają czasy XIV i XV wieku i są utrzymane w stylu gotyckim. Większość pałacowego kompleksu, który możemy dziś podziwiać, reprezentuje jednak styl klasycystyczny i powstała w XVII i XVIII wieku.

Pałac Książąt Burgundii, Dijon
Pałac Książąt Burgundii, Dijon

Dawna siedziba Burgundzkich Książąt dziś w swoich murach mieści ratusz oraz jedno z najsłynniejszych muzeów w tej części Francji. Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon, bo o nim mowa, gromadzi dzieła powstałe w okresie od XIV do XIX wieku. Znajduje się tu ponad 150 000 dzieł sztuki, a wśród nich: obrazy, rzeźby, szkice, dzieła sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Zobaczymy tu m.in. prace takich mistrzów jak Eugène Delacroix, Théodore Géricault, Claude Monet, Édouard Manet, Tycjan, François Rude, Jean-Baptiste Lallemand i wielu innych. W muzeum znajdują się także grobowce Książąt Burgundii (Filipa Śmiałego i Jana Bez Trwogi) uważane za arcydzieła sztuki średniowiecza. Cała ekspozycja robi duże wrażenie, a na jej oglądnięcie warto przeznaczyć co najmniej 3-4 godziny.

Kościół Notre-Dame i inne zabytki sakralne

Gotycki kościół Notre-Dame w Dijon został wzniesiony w latach 1231-1250 i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków sakralnych w tym mieście. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim nietypowej, prostokątnej fasadzie, która do tego stopnia zlewa się z okoliczną architekturą, że na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać w niej wejście do kościoła. Ten nietypowy wygląd uzupełniają trzy rzędy gargulców, których łącznie naliczmy tu ponad pięćdziesiąt.

Kościół Notre-Dame, Dijon
Kościół Notre-Dame, Dijon

Drugim ważnym zabytkiem sakralnym w Dijon jest katedra Saint-Bénigne. Historia tej świątyni teoretycznie sięga VI wieku. „Teoretycznie”, ponieważ w tamtym czasie był to jedynie niewielki kościół wybudowany przy grobie św. Benigniego. Na przestrzeni wieków miejsce to kilkukrotnie popadało w ruinę, ale też za każdym razem było odbudowywane. Do ogromnych zniszczeń doszło m.in. podczas pożaru w 1137 roku, a także w trakcie rewolucji francuskiej, po której brano pod uwagę nawet całkowitą rozbiórkę zrujnowanej katedry. Ostatecznie jednak do niej nie doszło, sam kościół został ponownie odrestaurowany, a w 2003 roku świątynia zyskała tytuł archikatedry.

Plac Darcy

To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Dijon. Plac Darcy to swego rodzaju granica, która łączy Stare Miasto Dijon z jego nową częścią. Kluczowym punktem jest XVIII-wieczna Brama Wilhelma będąca pozostałością po dawnych miejskich fortyfikacjach.

Plac Darcy to jedno z bardziej klimatycznych i emblematycznych zakątków Dijon
Plac Darcy to jedno z bardziej klimatycznych i emblematycznych zakątków Dijon

Przy placu znajduje się też kilka przyjemnych restauracji i kawiarni oraz kino z charakterystyczną, piękną fasadą. Warto odwiedzić też znajdujący się po drugiej stronie ulicy ogród, który mimo że usytuowany w centrum miasta Dijon, emanuje spokojem i jest świetnym miejscem chociażby do odpoczynku z książką.

Muzeum François Rude

Musée Rude to jak dotychczas najmniejsze muzeum, jakie odwiedziłam w życiu. Położone jest w części dawnego kościoła Église Saint-Étienne wybudowanego w XI wieku. Wystawa prezentuje dzieła francuskiego rzeźbiarza François Rude, a w jej skład wchodzą naturalnej wielkości odlewy gipsowe, które były wystawiane m.in. w paryskim Luwrze.

Do samego muzeum warto zajrzeć przede wszystkim dlatego, że wizytę tutaj można bez trudu połączyć z przechadzką po Starym Mieście Dijon. Oglądnięcie wystawy nie zajmuje więcej niż kwadrans, a jednocześnie ogromnej wielkości rzeźby w tak niewielkiej przestrzeni robią naprawdę duże wrażenie.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli podczas zwiedzania nie rozstajecie się z aparatem, to pamiętajcie, aby zabrać ze sobą obiektyw szerokokątny. W innym przypadku uchwycenie w kadrze rzeźb wewnątrz Muzeum François Rude może być dość trudne.

Musztarda Dijon

Musztarda dijon to w pewnym sensie symbol francuskiej kuchni. Jej historia sięga XIII wieku, kiedy to właśnie w stolicy Burgundii opracowano specjalną metodę wytwarzania tego sosu. Charakteryzuje się on ostrym, słonym smakiem, który w połączeniu z różnymi daniami, nadaje im charakterystycznego aromatu. Musztarda dijon jest wykorzystywana także jako dodatek do kanapki oraz popularnych w Polsce dań z grilla.

Smak musztardy dijon doceniany jest nie tylko we Francji, ale i na całym świecie
Smak musztardy dijon doceniany jest nie tylko we Francji, ale i na całym świecie

Choć współcześnie słynna musztarda jest produkowana w różnych częściach Francji, to do miasta Dijon warto zajrzeć, jeśli macie ochotę odwiedzić słynny sklep z musztardami La Moutarderie Edmond Fallot.

CIEKAWOSTKA: Pierwszą musztardę wytwarzali już Rzymianie, a w jej skład wchodziła gorczyca z dodatkiem octu winnego pomieszanego z niesfermentowanym sokiem winogronowym i miodem.

Dijon jako baza wypadowa

Jedną z największych zalet Dijon jest jego usytuowanie. Wystarczy zaledwie 10 minut jazdy samochodem, aby znaleźć się poza centrum miasta – na trasach, wzdłuż których rozciągają się piękne, malownicze winnice. To właśnie w Dijon ma początek jeden z najsłynniejszych szlaków w tym rejonie – Route des Grands Crus. Trasa ta prowadzi przez ponad 30 miejscowości (od Dijon do Santenay) znanych za sprawą najlepszych winnic w Burgundii. Wiele z nich jest też otwartych na turystów – w ich wnętrzach organizowane jest zarówno zwiedzanie, jak i degustacje wina.

Oprócz rozbudzających wyobraźnię winnic, w regionie Dijon znajdziemy też mnóstwo innych mniejszych i większych miejscowości (np. Beaune, Besançon, Meursault). W wielu z nich, za sprawą klimatycznej, zabytkowej architektury, można odnieść wrażenie, że zatrzymał się czas. Warto odwiedzić także burgundzkie zamki, z których również słynie ten region. Szczególnie polecam zajrzenie do Château du clos de Vougeot – zamku o wielowiekowej historii, który położony jest pośrodku winnic.

WARTO WIEDZIEĆ: W niektórych przypadkach, dotarcie do mniejszych miejscowości komunikacją miejską może być dość trudne. W takiej sytuacji dużo prostszym sposobem jest skorzystanie np. ze strony RentalCars i wynajęcie samochodu na wakacje.

Posłuchaj w formie podcastu

Posłuchaj podcastu, w którym opowiadam, co najbardziej urzekło mnie w Kanionie Verdon. Podcast 8px Nad Ziemią znajdziesz też m.in. na Spotify i Apple Podcast.



Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Francji

Booking.com

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże, dobry design i ciągła chęć odkrywania świata to trzy rzeczy, które były mi bliskie od zawsze i bez których trudno wyobrazić mi sobie moje życie. Uwielbiam poznawanie nowych kultur i wszystkiego, co z tym związane. W wolnych chwilach tworzę wideo i rozwijam podcast 8px Nad Ziemią.

Zobacz również

Pałac papieski w Awinionie – Wiekowy symbol prowansalskiego miasta

Ogromna twierdza nad rzeką Rodan i otaczające ją mury stanowią namacalny dowód średniowiecznej potęgi Kościoła. Udajmy się w...

Port Grimaud – Mała Wenecja na Lazurowym Wybrzeżu

Jeśli zastanawiasz się, w którym mieście na Francuskiej Riwierze możesz zobaczyć najbardziej romantyczny zachód słońca, wypocząć na plaży...

Luwr – Najsłynniejsze muzeum w Paryżu

Z czym kojarzy Ci się Luwr? Z Mona Lisą? Z jednym z największych muzeów na świecie? A może...

Disneyland Paris – Bajeczna kraina kreskówek w sercu Francji

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać, ani też nikogo specjalnie zachęcać do jego odwiedzenia. Jak wygląda z bliska...