Estádio do Dragão – Stadion smoków i muzeum FC Porto

Data publikacji:

Udostępnij:

Jeśli w Porto szukacie smoków, znajdziecie je z pewnością na Estádio do Dragão. To właśnie takim przydomkiem określa się reprezentantów klubu FC Porto.

Estádio do Dragão to nie tylko najważniejszy obiekt sportowy w mieście, ale także istotne miejsce odniesienia kulturalnego. Poprzednikiem dzisiejszej świątyni FC Porto był Estádio das Antas, na którym ostatni mecz rozegrano 24 stycznia 2004 r.

Ceremonia inauguracyjna Estádio do Dragão, zaprojektowanego przez Manuela Salgado, miała miejsce jeszcze wcześniej, bo już 16 listopada 2003 r. Stadion powstał na potrzeby Euro 2004, którego to Portugalia była gospodarzem, a koszt jego budowy wyniósł blisko 98 mln euro. Otwarcie świętowano spotkaniem towarzyskim gospodarzy z FC Barceloną, podczas którego smoki wygrały 2-0.

Charakterystyka stadionu

Estádio do Dragão to połączenie nowoczesności, wygody oraz funkcjonalności. To także hołd dla przeszłości oraz wyraz dumy z obecnych sukcesów klubu. Posiada on 5 gwiazdek UEFA, co oznacza, że spełnia wymogi futbolu na najwyższym poziomie.

Dzisiejszy Estádio do Dragão na swoich niebiesko-białych trybunach ma miejsce dla 50033 widzów, choć rekordowa ilość publiki wynosiła 51000 kibiców. Wizyta na tym obiekcie sportowym umożliwi Wam wejście na trybuny, ławki rezerwowych oraz zobaczenie stadionu z poziomu murawy. Jeśli dopisze Wam szczęście, boisko będzie oświetlać wpadające przez otwarty dach słońce. Możecie zobaczyć też szatnie oraz przejść przez korytarz, uwieczniający wielkie momenty z życia klubu.

Zwiedzanie Muzeum FC Porto

Muzeum od pierwszego momentu zwróci Wasze oczy w górę. Sufit prezentuje przestrzenną, artystyczną instalację, nawiązującą do konstelacji smoka, którą zainspirowano się nadając przydomek zawodnikom klubu. W dalszej części muzeum oprócz kawiarni i sklepu z gadżetami czekają na aż dwa piętra interaktywnych ekspozycji, przybliżających historię klubu FC Porto, jego sukcesy oraz życiorysy wszystkich, którzy do wspomnianych sukcesów się przyczynili.

Miejsce to przeprowadza chronologicznie przez dzieje smoków, od ich korzeni aż do dzisiejszych osiągnięć. Przejdziecie przez strefę poświęconą prezesom klubu, gdzie poznacie zarówno szczegóły ich życia osobistego jak i sposoby zarządzania klubem. Odkryjecie historię managerów FC Porto od António Nicolau D’Almeidy aż do Jorge Nuno Pinto da Costy, który zajmuje szczególne miejsce wśród kierujących klubem, o czym dowodzi także poświęcona mu specjalna część obiektu. Jego prezydencja wyznacza w życiu klubu wyjątkowy etap zwycięstw i sukcesów.

W jednej ze stref spotkacie też wiecznie obecne, holograficzne przedstawienie tego właśnie prezesa, który opowie Wam niejedną anegdotę z życia klubu. Nie mniejszą wagę przykłada się do pracy trenerów. Uwieczniono tam taktyki każdego z nich oraz pokazano w jaki sposób zapewniły FC Porto światową sławę. W muzeum podkreśla się także jak niezwykłą relację ma klub ze swoimi fanami. Docenia się także ich rolę w sukcesach drużyny.

Wyjątkowe ekspozycje w Muzeum FC Porto

Choć głównymi gwiazdami sali, w której mieszczą się klubowe nagrody są właśnie trofea i dowody zwycięstw, tłem dla nich są inne gwiazdy, bo sufit tej sali świeci wyjątkową konstelacją smoka. Znajdują się tam nie tylko trofea Pucharu Portugalii, ale także te, które świadczą o międzynarodowych sukcesach klubu, między innymi Puchar UEFA czy Ligi Mistrzów. Wszystkie one wyeksponowane są klimatycznym światłem oraz efektami dźwiękowymi, dzięki którym przeniesiecie się w wirtualny świat sportu.

Do piłkarzy klubu przybliży Was wystawa obejmująca ich przedmioty osobiste oraz personalizowane gadżety. Będziecie mogli przejść przez rekonstrukcję szatni oraz zobaczyć film, który pozwala zrozumieć historyczne wzloty i upadki piłkarzy z Porto. Zobaczycie w jaki sposób o klubie wypowiadała się prasa, a dzięki specjalnemu automatowi możecie zabrać do domu fotografię z ulubionym piłkarzem, z mistrzowską piłką przy nodze lub w koszulce prawdziwego fana smoków.

Jako, że muzeum Estádio do Dragão poświęcone jest całemu klubowi, rezerwuje też należytą przestrzeń dla innych sportów. Wśród nich jest 30 dyscyplin, a ich sektor wychwala liczne sukcesy olimpijskie oraz wielkie osiągnięcia na Mistrzostwach Świata.

Informacje praktyczne

Stadion FC Porto na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Portugalii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Madera – Wyspa wiecznej wiosny

Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez...

Coimbra – Zabytkowe miasto i najstarszy uniwersytet w Portugalii

A gdyby tak nieustannie móc wracać do studenckiego życia? Jeśli byłoby to możliwe, to na pewno tylko w...

Lagos – Klimatyczny kurort w Algarve

Południowa Portugalia słynie z pięknych plaż rozciągających się pośród niecodziennych formacji skalnych. Miastem doskonałym, by w przerwie od...

Dolina Douro – Stolica wina porto

Jeśli jakiś krajobraz kojarzy się z obszarem północnej Portugalii to bez cienia wątpliwości są to zapierające dech w...