Muzeum Abby w Sztokholmie – Wycieczka w kolorowe lata 70.

Data publikacji:

Udostępnij:

Niektórym może się wydawać, że odnajdą się tam tylko zapaleni fani zespołu Abba. Prawda jest jednak taka, że to miejsce na mapie Sztokholmu spodoba się zarówno entuzjastom, którzy regularnie podśpiewują „Money, Money, Money” pod prysznicem, jak i tym, którym twórczość tego zespołu jest raczej obca.

Muzeum Abby (ang. ABBA The Museum) znajduje się w Sztokholmie, na wyspie Djurgården, tuż obok słynnego sztokholmskiego skansenu. To kolorowe i rozśpiewane centrum kultury to jednak nie tylko hołd złożony najsłynniejszemu szwedzkiemu zespołowi muzycznemu. To także jedna z popularniejszych atrakcji na trasie spaceru po stolicy Szwecji i wyjątkowa lekcja historii popkultury. Tego przystanku nie powinni ominąć ani miłośnicy muzyki ani poszukiwacze ciekawych muzeów czy niecodziennych atrakcji.

Abba i ich muzeum

W 1972 roku czwórka szwedzkich muzyków, Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog, połączyła swoje siły, zakładając zespół Abba. Ich kariera rozwijała się całkiem dobrze, ale momentem przełomowym był rok 1974. To wtedy Abba wystartowała w Konkursie Eurowizji i wygrała, prezentując piosenkę „Waterloo”. Od tego momentu sukces młodej grupy stale rósł. Hity takie jak „Dancing Queen”czyGimme! Gimme! Gimme!”podbijały szczyty list przebojów na całym świecie, a Abba niedługo potem zapisała się w historii jako jeden z najsłynniejszych zespołów pop wszech czasów.

W celu nie tylko uhonorowania muzyków, ale przede wszystkim zachowania pamięci o ścieżce, jaką przeszli, w 2013 roku w stolicy Szwecji otwarto poświęcone im muzeum. Znane jest ono nie tylko z gigantycznej kolekcji, ale także ze swojego interaktywnego charakteru. Działająca w obrębie instytucji fundacja zbiera przedmioty z całego świata, które w jakimkolwiek stopniu związane są z grupą Abba i szwedzkim życiem muzycznym.

Muzealna wystawa

Ta instytucja to o wiele więcej niż zwykłe muzeum. To kompletne, interaktywne centrum, w którym nowinki, ciekawostki i historie z przeszłości najsłynniejszego szwedzkiego zespołu zaskoczą nawet najbardziej zorientowanych fanów Abby. W różnych pomieszczeniach obejrzeć można nagrania wideo z ich występów, niepublikowane zdjęcia, wszystkie wydane przez nich płyty, zdobyte nagrody, a nawet ich ukochane instrumenty.

Co więcej, wystawa zabierze Was w podróż przez bliskie sercu członków zespołu miejsca. Stworzono tam reprodukcje ich biur, domów, a nawet samego studia Polar Studio, w którym grupa nagrała większość swoich piosenek. Wśród gablot i scenerii znajduje się także sala przypominająca kino, a z wygodnych foteli oglądać można bez przerwy wyświetlane filmy dokumentalne na temat szwedzkich gwiazd.

Kolorowe lata 70.

Nie tylko styliści i miłośnicy mody zgodzą się ze stwierdzeniem, że obok muzyki to właśnie stroje stały się elementem, który wyznaczył unikalny styl zespołu. I według wielu to właśnie część muzeum chroniąca kolekcję oryginalnych kostiumów członków zespołu jest jedną z tych najcenniejszych. W muzeum zobaczyć można nie tylko kolorowe kreacje, w których czwórka muzyków zadebiutowała na Eurowizji, ale także ubrania wykorzystane w musicalu „Mamma Mia” i całe mnóstwo innych, charyzmatycznych kostiumów.

Zespół i jego członkowie

Muzealne eksponaty opowiedzą Wam o wiele więcej niż historię Abby. Przedstawiają one jednocześnie osobiste historie każdego z członków zespołu. Jeśli więc ciekawi Was dzieciństwo Björna, okres dojrzewania Fridy, czy sposób, w jaki muzyka wkroczyła do życia Benny’ego i Agnethy, to miejsce za pomocą przedmiotów osobistych i relacji odpowie na wszystkie Wasze pytania. Dodatkowo z anegdotek opowiadanych przez nich samych w nagraniach dowiecie się, jak ich życie zmieniło się po stworzeniu grupy i po wielkiej wygranej międzynarodowego konkursu.

Muzeum daje gościom wgląd nie tylko w przeszłość czwórki szwedzkich muzyków. Dzięki zgromadzonym w salach wycinkom prasowym i fragmentom wywiadów zwiedzający mogą podążać śladami członków Abby do chwili obecnej. Sprawdzicie tam, jak potoczyły się ich losy po ogłoszeniu końca koncertów, dowiecie się, czym się zajmują i jakie relacje utrzymają. Kto wie, możne nawet odkryjecie co nieco o ich ambitnych planach na przyszłość.

Interaktywne eksponaty

Tym, co najbardziej zapada w pamięć gości muzeum są zdecydowanie jego interaktywne eksponaty, które w trosce o niezapomniane doświadczenia zwiedzających są wciąż ulepszane. Uwierzcie, przed rozpoczęciem podróży do świata Abby nikt nie spodziewa się tak angażujących wystaw. Dzięki hologramom wcielić się można w rolę piątego muzyka i sprawdzić, jak to jest grać na scenie wraz z zespołem. Czekają tam też uliczna ławka, na której zrobicie sobie zdjęcie z członkami zespołu oraz profesjonalny mikser audio, przy którym śmiało możecie dać się ponieść muzycznej fantazji. Na jednym ze stanowisk najwięksi fani mogą także sprawdzić swoją wiedzę na temat szwedzkich królów popu.

Wśród zaskakujących atrakcji nie mogło zabraknąć wyjątkowych, pełnych tajemnic przedmiotów. Jednym z nich jest zagadkowy telefon Ring Ring, którego numer znają tylko i wyłącznie Anni-Frid, Benny, Björn i Agnetha. Raczej więc nie spodziewajcie się, że jego sygnał usłyszycie podczas Waszej wizyty w muzeum. Przy odrobinie szczęścia możecie jednak usłyszeć inne dźwięki. W jednej z sal stoi pianino połączone z fortepianem, stojącym w domu samego Benny’ego. Oznacza to, że usłyszana w pomieszczeniu melodia, jest tak właściwie grana przez jednego z członków Abby w jego domowym zaciszu.

Podróże w czasie i przestrzeni

Multimedialne stanowiska zabierają także muzealnych gości w małą podróż. Dzięki nim każdy może wcielić się w rolę Donny z „Mamma Mia”, malującej dom przed ślubem albo cofnąć się do Folkparku z 1966 roku i uczestniczyć w pierwszym spotkaniu Björna i Benny’ego. To jednak nie jedyne historyczne wydarzenie, które fani Abby przeżywać mogą nieustannie raz za razem. Interaktywne scenerie umożliwiają też podróż do Brighton w 1974 roku, gdzie dzięki wielu oryginalnym przedmiotom wielbiciele Eurowizji jeszcze raz (a młodsi fani po raz pierwszy) przeżyć mogą tak przełomową dla zespołu noc eurowizyjnego zwycięstwa.

Ekspozycje tymczasowe

Część muzealnej przestrzeni przeznaczona została na ekspozycje tymczasowe zmieniające się co rok bądź co kilka lat. Ich tematyka jest dość szeroka i nie za każdym razem skupia się bezpośrednio na zespole Abba, ale zawsze związana jest w jakiś sposób z muzyką. Wystawa, która oglądać można było w latach 2016-2018 opowiadała przykładowo historię konkursu Eurowizji, ale już instalacje z lat 2019-2022 wpuszczały gości za kulisy filmu „Mamma Mia!”, inspirowanego twórczością Abby.

Zwiedzanie Muzeum Abby

Większość gości Muzeum Abby zgodnie stwierdza, że wcale nie trzeba być wielkim fanem grupy, by w tym centrum świetnie się bawić. Masa informacji ze świata muzyki, a przede wszystkim ciekawe, interaktywne eksponaty, od których ciężko odejść, sprawiają, że na spacer po korytarzach tego miejsca lepiej zarezerwować sobie kilka godzin.

Muzeum posiada też przestrzeń wystaw tymczasowych, związanych z tematyką muzyki bądź kariery Abby. Na zdjęciu budynek Muzeum Abby w Sztokholmie.
Muzeum posiada też przestrzeń wystaw tymczasowych, związanych z tematyką muzyki bądź kariery Abby. Na zdjęciu budynek Muzeum Abby w Sztokholmie.

A jeśli już mówimy o rezerwacjach, to bilety do tego miejsca zdecydowanie warto kupić przez internet, np. za pośrednictwem tej strony. Nie tylko pozwoli Wam to na małą oszczędność, ale przede wszystkim zapewni wejście w wybranym przez Was momencie dnia. W ten sposób upewnicie się też, że w interesujący Was dzień atrakcja jest otwarta dla zwiedzających, ponieważ w niektórych terminach przestrzeń może być wynajmowana na wydarzenia prywatne.

Informacje praktyczne

Muzeum Abby w Sztokholmie na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Szwecji

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Zakazane Miasto w Pekinie – 500 lat historii chińskiego cesarstwa

Ten niezwykły kompleks pałacowy przez stulecia był świadkiem zarówno najważniejszych państwowych ceremonii jak i życia rodzinnego chińskich cesarzy....

Muzeum van Gogha w Amsterdamie – Wśród słoneczników i pola pszenicy

Na korytarzach tego miejsca czeka na Was nie tylko wystawa sztuki, ale też zaproszenie w podróż przez świat...

Hagia Sophia w Stambule – Świątynia na styku kultur i religii

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Stambule jest świątynia, pod kopułą której zobaczyć można zarówno złote, chrześcijańskie mozaiki...

Wielkie Muzeum Egipskie – Na straży sekretów starożytnego Egiptu

Chyba każdy na własne oczy chciałby zobaczyć antyczne pozostałości będące dziś symbolem Egiptu. To dlatego takim powodzeniem wśród...