Wielkie Muzeum Egipskie – Na straży sekretów starożytnego Egiptu

Data publikacji:

Udostępnij:

Chyba każdy na własne oczy chciałby zobaczyć antyczne pozostałości będące dziś symbolem Egiptu. To dlatego takim powodzeniem wśród turystów cieszą się piramidy w Gizie. Już niedługo w ich pobliżu otworzy się kolejna atrakcja, która zdradzi fascynujące kulisy starożytnej cywilizacji Egiptu.

Wielkie Muzeum Egipskie, znane także jako GEM (od angielskiej nazwy Grand Egyptian Museum), będzie największym muzeum na świecie poświęconym jednej cywilizacji. Będzie, bo choć niektóre pomieszczenia można zobaczyć już teraz, właściwa przestrzeń wystawiennicza wciąż jest zamknięta dla zwiedzających.

Instytucja ulokowana jest w Gizie, w pobliżu słynnych piramid, z którymi de facto ma być połączona długą alejką. O tym, jak wyglądają muzealne wystawy wciąż wiadomo stosunkowo niewiele, ale władze obiektu stopniują napięcie związane z oficjalnym otwarciem i co jakiś czas uchylają rąbka tajemnicy. To właśnie dzięki temu wiemy już co nieco nie tylko o historii budowy muzeum, ale także o strukturze jego wnętrza.

Burzliwa historia muzeum

Ogólnoświatowy konkurs na projekt nowego kompleksu muzealnego ogłoszono w styczniu 2002 roku. Już miesiąc później na miejscu budowy, zaledwie dwa kilometry od największych zabytków Egiptu, położono uroczysty kamień węgielny. I to by było na tyle, jeśli chodzi o sprawne kroki. Dalsze postępy nie były już tak szybko widoczne.

Budowa Wielkiego Muzeum Egipskiego rozpoczęła się na dobre w 2005 roku, ale problemy natury środowiskowej i finansowej oraz niepokoje społeczne spowodowały ogromne opóźnienia. Na początku 2011 roku prace nad muzeum przerwała Arabska Wiosna Ludów i choć w 2014 roku, po stabilizacji rządu, projekt szybko powrócił na właściwe tory, do tej pory nie doczekaliśmy się oficjalnej inauguracji.

Kiedy odbędzie się otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego?

Pierwszą ogłoszoną przez rząd egipski planowaną datą otwarcia był początek roku 2018. Kolejne komplikacje sprawiły, że termin ten przesunięto na 2019 rok, choć mało kto brał tę datę na poważnie.

Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji
Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji

W chwili obecnej otwarcie jednego z największych muzeów na świecie wyznaczone jest na drugą połowę 2024 roku i bardzo możliwe, że cel ten uda się osiągnąć. Niemniej jednak o konkretnych datach wciąż się nie mówi. Podobno budowy i postępów dogląda sam premier Egiptu oraz Ministerstwo Turystyki. Być może dzięki temu ci z Was, którzy do Egiptu wybierają się pod koniec roku będą mogli obejrzeć nowe muzeum w pełnej okazałości.

Wizja Wielkiego Muzeum Egipskiego

Nowe Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym kompleksem muzeów archeologicznych na świecie. Cała konstrukcja, co doskonale widać także z zewnątrz, oparta jest na piramidalnym kształcie. Nie chodzi tu jednak jedynie o trójkątne dekoracje, ale także kształt całego budynku i poszczególnych sal. Muzeum ma pomieścić i wyeksponować ponad 100 000 artefaktów. Większość z nich to jedne z największych starożytnych skarbów świata powierzonych pod opiekę Egiptowi. Wśród artefaktów znajdować się będą zarówno prehistoryczne wykopaliska jak i pozostałości z czasów faraonów i bardziej współczesnych okresów egipskiej historii.

W Wielkim Egipskim Muzeum znajdują się liczne artefakty, które opowiadają niezwykłą historię starożytności
W Wielkim Egipskim Muzeum znajdują się liczne artefakty, które opowiadają niezwykłą historię starożytności

Jedną z największych gwiazd muzeum będzie pierwsza na świecie wystawa skupiająca całą kolekcję skarbów Tutanchamona. Prawdopodobnie zobaczymy tam także ekspozycje poświęcone wyposażeniu grobowca Hetepheres I oraz słynne łodzie słoneczne Cheopsa. Wszystkie wystawy mają być zorganizowane z użyciem najnowszych technologii, w tym także sztucznej inteligencji. Co ciekawe, w muzeum znajdować się będzie także osobna strefa dla dzieci, sale konferencyjne, centrum szkoleniowe i obszerne centrum konserwacji zabytków.

Co można zobaczyć w Wielkim Muzeum Egipskim?

Choć formalnie drzwi muzeum są wciąż zamknięte dla zwiedzających, po uprzedniej rezerwacji można wejść na jego teren jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Takie wycieczki to okazja, by częściowo odkryć korytarze największego muzeum poświęconego egipskiej cywilizacji. Dla muzealnych władz to z kolei sposób na przetestowanie gotowości obiektu i zebranie opinii i wrażeń odwiedzających jeszcze przed inauguracją.

Na głównym placu prowadzącym do wejścia można zobaczyć wiszący obelisk. Ma on służyć nie tylko jako ozdoba terenu, ale także miejsce spotkań grupowych. Po wejściu do budynku przejdziecie przez Grand Lobby oraz Szklane Lobby. Nad głównym atrium góruje imponujących rozmiarów posąg króla Ramzesa II, a tuż za nim ujawniają się dwa posągi króla i królowej z epoki ptolemeuszy. Stoi tam także wyjątkowa kolumna króla Merenptaha, przedstawiająca sceny z jego zwycięstwa w walkach z plemionami libijskimi.

Wycieczka po muzeum przeprowadzi Was też przez Wielkie Schody, mające 64 m długości i 24 m wysokości. Ozdobione są one 72 artefaktami, podzielonymi na cztery obszary tematyczne: królewski wizerunek, boskie domy, bogowie oraz podróż do świata zmarłych. Zgodnie z planem mają one pokazywać przekrój całej historii starożytnego Egiptu. Podróż, w jaką zabiera gości klatka schodowa, prowadzi do niezwykłego miejsca. Na szczycie schodów zorganizowano swego rodzaju punkt widokowy. Za spektakularną, szklaną ścianą rozciąga się niezwykły widok na słynne piramidy.

Dla zwiedzających otwarta jest także część ogrodów, strefa handlowa i kawiarnie. Co ciekawe, w otwartych na terenie muzeum sklepach znajdziecie nie tylko pamiątki i miniaturki artefaktów, ale także butiki znanych na całym świecie egipskich marek.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli tematyka starożytnego Egiptu jest szczególnie bliska Waszemu sercu, podczas podróży po Egipcie możecie także zorganizować przystanek w pobliżu miasta Luksor. Znajduje się tam słynna Dolina Królów, miejsce pochówku faraonów i ich rodzin.

Zanim kupicie bilet

Udostępniona dla zwiedzających przestrzeń muzeum to naprawdę niewielki fragment całego kompleksu. Mimo to, by zobaczyć konstrukcję od wewnątrz trzeba wykupić bilet. Warto zastanowić się nad wycieczką, organizowaną na przykład za pośrednictwem serwisu GetYourGuide.

Większość z nich zawiera dodatkowo takie ułatwienia jak transport z hotelu czy audioprzewodnik. Jeśli jednak zdecydujecie się kupić bilet na własną rękę, patrzcie uważnie na kategorie, bo obcokrajowców obowiązują inne ceny biletów niż miejscowych. Należy też pamiętać o spakowaniu dokumentów tożsamości, bo skrupulatnie sprawdzane są one na wejściu.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Wielkiego Muzeum Egipskiego najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: X4VF+V38, Cairo – Alexandria Desert Rd, Kafr Nassar, Al Haram, Egipt
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:00-22:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Wielkie Muzeum Egipskie na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Egipcie

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Akropol – Najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji

Poznajcie miejsce, z którym związane są najsłynniejsze mity starożytnych Aten, największe święta religijne, najwcześniejsze kulty i kilka decydujących...

Statua Wolności – Symbol wolności i ikona nowojorskiego horyzontu

Ten pomnik to symbol Stanów Zjednoczonych, Nowego Jorku, wolności i dążenia do spełnienia marzeń. Jego ikoniczna forma znana...

Dubai Frame – Największa na świecie ramka na zdjęcia

Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy...

Delfy – Duchowe centrum starożytnej Grecji

Czy starożytni Grecy korzystali z usług wróżki? Typowej wróżki może nie mieli, ale o swoich przyszłych losach też...